Web Analytics
eXec.plMAGAZYN UŻYTKOWNIKÓW KOMPUTERÓW AMIGA

Dodano: 2019-07-09 18:26, Autor: st, Kategoria: Oprogramowanie, Liczba wyświetleń: 5119

A A A

Leu 0.07

Odtwarzaj wideo

ALB42 pracuje nad małym biurowym programem Leu - przeglądarką/konwerterem arkuszy kalkulacyjnych. Aplikacja napisana w FreePascalu ma kilka podstawowych opcji edycyjnych i w pełni działający parser funkcji. Obsługuje ładowanie plików Excel (xlsx), Libre / OpenOffice (ods), ASCII (csv) i TurboCalc (tcd). Można eksportować tabele do formatu Excel, Libre / OpenOffice, ASCII, HTML lub wiki.

W archiwum dostępna jest wersja dla AmigaOS 3 i 4 (może nie działać z procesorem z X5000 - amigowy FreePascal go "nie lubi"), a także AROSa i systemu MorphOS (tę wersję widzimy na materiale wideo dołączonym do newsa).

zobacz inne nasze wideo »

Dodaj komentarz

Discord (online: ) «»
Online: 7
 • CizarCizar
 • IMPBotIMPBot
 • juenjuen
 • LaubzegaLaubzega
 • m...m...
 • radzikradzik
 • SZAMANSZAMAN
dołącz do kanału »
MDW
Czytelnik

komentarz #1 wysłany: 2019-07-09 20:17

Zawsze mnie dziwiło, że się ludziom chce w XXI wieku dotykać jakiejkolwiek postaci Pascala. No ale to oczywiście nie ma to znaczenia - jeżeli chcą to niech sobie używają jakiego chcą języka. Chociaż w przypadku porzucenia (i upublicznienia) projektu na pewno coś takiego znacznie zmniejszy grono potencjalnych osób mogących kontynuować rozwój programu.

A sam program wygląda i chyba działa zgrabnie jak na tak wczesną wersję.

Odpowiedz

SZAMAN
Redaktor

komentarz #2 wysłany: 2019-07-09 21:06 w odpowiedzi na komentarz #1

Ja początkowo myślałem, że to jest jakiś tool do konwersji, a otwieramy już taki arkusz w amigowym TC. Tu jednak widzę, że gość pisze chyba od nowa arkusz kalkulacyjny czytający te światowe formaty w prostej formie.

Odpowiedz

AmigaIsDead
Czytelnik

komentarz #3 wysłany: 2019-07-09 21:07 w odpowiedzi na komentarz #1

Autor wybrał FreePascala, pewnie z powodu jego multi-platformowości, podobnie jak Hollywood. Pascal jak Pascal, każdy język programowania ma swoje wady i zalety, jeśli autor napisał kod sensownie to jest duża szansa na bezbolesne przepisanie wybranych fragmentów do innego języka, gdyby ktoś miał taką potrzebę.
Co do programu, to działa on również na MUI 3.8. Wygląda trochę kobylasto ale da się używać.

Odpowiedz

MDW
Czytelnik

komentarz #4 wysłany: 2019-07-10 00:55 w odpowiedzi na komentarz #3

FreePascal jest bardziej portowalny od C albo C++? Z tego co tu czytałem to FreePascal już ma jakieś problemy z X5000 więc chyba nie portowalność była powodem wyboru języka tylko osobiste preferencje.

Odpowiedz

GregMedavoy
Czytelnik

komentarz #5 wysłany: 2019-07-13 17:06 w odpowiedzi na komentarz #4

Hmm, nie do końca rozumiem tok myślenia - jeśli FreePascal ma problemy z X5000 to nie oznacza, że jest problem z portowalnością programów napisanych w tym języku, oznacza to raczej, że jest problem z portem FreePascala na X5000, a ten raczej nie był napisany w FreePascalu... Co do rzeczywistych preferencji programisty można oczywiście spekulować, ale problem z portowalnością byłby wtedy, jeżeli na w pełni działającym kompliatorze/interpreterze tego języka na różnych maszynach osiągałoby się różne wyniki/program by nie działał etc. Jeżeli więc Leu nie działa na X5000 to problem z portem FreePasacala a nie z portowalnością samego języka.

Odpowiedz

Discord
Online: 7
 • CizarCizar
 • IMPBotIMPBot
 • juenjuen
 • LaubzegaLaubzega
 • m...m...
 • radzikradzik
 • SZAMANSZAMAN
dołącz do kanału »
Menu
O tym piszemy
Baza wiedzy
Najpopularniejsze
Wybierz ikonę