eXec.plMAGAZYN UŻYTKOWNIKÓW KOMPUTERÓW AMIGA
MAGAZYN UŻYTKOWNIKÓW KOMPUTERÓW AMIGA

sobota, 23. października, 2021, 12:25

Amiga - Teraz Polska

polskie produkty i projekty dla Amigi

API2
API2

API2

Projekt o roboczej nazwie API2 (Patreon) powstał aby ułatwić rozwiązanie największej bolączki, na którą cierpią wszystkie amigowe systemy czyli braku nowego oprogramowania. W sytuacji niedużej ilość programistów, z których zdecydowana większość tworzy programy tylko po godzinach, dobrze jest dać im możliwość wykorzystania jak najlepiej czasu którym dysponują. Z drugiej strony aby zachęcić nowych ludzi, spoza środowiska, do tworzenia aplikacji na naszą platformę istotne jest aby dostarczyć im porównywalne możliwości do tych jakie mają na innych platformach.

Api2 ma właśnie to robić. Udostępniać zbiór komponentów do tworzenia aplikacji. Dostarczając gotowe elementy obsługujące stałe funkcjonalności wykorzystywane w programach, zarówno graficzne (okna, panele, przyciski, itd) jak i niegraficzne (kolekcje, dokumenty, obsługę systemu plików, itd) pozwoli skupić się na funkcjonalności tworzonego programu.

czytaj więcej »

API2 - pomysł na framework do pisania aplikacji dla amigowych systemów


Informacje
Strona domowa i dokumentacja: api2.trifle.eu
Patreon: Trifle (creating modern programming framework for AmigaOS)

AmigaOS 3.1.4 Emulacja, wydanie II
AmigaOS 3.1.4 Emulacja, wydanie II

AmigaOS 3.1.4 Emulacja, wydanie II

Krzysztof Radzikowski przygotował II wydanie książki na temat emulacji Amigi z AmigaOS 3.1.4, uaktualnione o Raspberry Pi 4 i 400 wraz z Amibian 1.5.

[...] nie tylko na typowych domowych komputerach, ale również na maszynach Raspberry Pi. Z książki dowiecie się też jak skonfigurować system do wygodnej jego obsługi. Wszakże każdy użytkownik chce swobodnie korzystać z multimediów, internetu czy też gier nie tylko na emulowanej ale i faktycznie istniejącej Amidze.

Książka jest do nabycia (poprzez formularz na stronie) tylko w formie eBook w cenie 50 zł. Do każdego egzemplarza dodany jest CoverCD w postaci pliku ISO z opisanymi aplikacjami.

Przed zakupem można zapoznać się ze spisem treści, indeksem aplikacji oraz wstępem. Można także obejrzeć film, który przybliży Wam zawartość tej książki o AmigaOS 3.1.4.

zobacz wideo »

Książka "AmigaOS 3.1.4 Emulacja", wydanie II


Informacje
Autor: Krzysztof Radzikowski
Wydanie: tylko w formie eBook + ISO z CD
Gdzie można zakupić: formularz na stronie amigapodcast.com w cenie 50 zł

AmigaOS 4 na weekend
AmigaOS 4 na weekend

AmigaOS 4 na weekend

Adam Mierzwa znany głównie z prowadzenia bloga o Amidze One oraz magazynu Amiga NG wydał swoją pierwszą książkę "AmigaOS 4 na weekend". Na razie jest ona dostępna tylko w formie elektronicznej w cenie 40 zł. Oto co o książce pisze sam autor:

Od początku książka została pomyślana tak, by być uzupełnieniem "AmigaOS 4 na co dzień" Krzysztofa Radzikowskiego. Tam treści skupiały się na instalacji systemu, omówieniu oprogramowania Extras, sklepiku AMIStore i produktywnym wykorzystaniu komputera. Na pokazaniu, że "da się" współcześnie użytkować Amigi NG, nawet z użyciem "chmury".

Ja pokazuję podstawy Workbencha i wogóle AmigaOS, "przesuwanie ikon", gry. Takie "niedzielne amigowanie". Tak że książki nie dublują treści, można sięgnąć po ten starszy tytuł dla uzupełnienia biblioteczki.

Książka "AmigaOS 4 na weekend"


Informacje
Autor: Adam Mierzwa
Ilość stron: 138
Gdzie można zakupić: wersja PDF na stronie autora - amiga.org.pl, wersja drukowana + PDF - bitronic.pl
Cena: 40 lub 45 zł

Karty turbo WARP z procesorem MC68060 do Amigi 500 i 1200
Karty turbo WARP z procesorem MC68060 do Amigi 500 i 1200

Karty turbo WARP z procesorem MC68060 do Amigi 500 i 1200

W dniach od 12 do 13 października 2019 podczas targów Amiga 34: Germany w Neuss, odbyła się premiera nowych kart turbo WARP z procesorem MC68060 do Amigi 500 - WARP 560 i do Amigi 1200 - WARP 1260. Producentem kart jest polska firma z Bydgoszczy "CS Lab". Jest to najszybsza dostępna na rynku karta turbo dla Amigi klasycznej.

Specyfikacja:

  • procesor MC68060 (rev 6 do 100MHz),
  • pamięć 256 MB DDR3 800MHz RAM (16 MB dla grafiki RTG / 240 MB dla AmigaOS),
  • 64kB cache dla procesora,
  • zintegrowana grafika RTG, rozdzielczość do 1920x1080@32bit, wyjście cyfrowe,
  • złącze dla Flicker-Fixera,

czytaj więcej »

Informacje
Gdzie można zakupić: amigawarp.eu

Recenzja książki "AmigaOS 4 na co dzień"
Recenzja książki "AmigaOS 4 na co dzień"

Recenzja książki "AmigaOS 4 na co dzień"

Adam Mierzwa napisał recenzję książki Krzysztofa Radzikowskiego "AmigaOS 4 na co dzień":

Bezpośrednim impulsem do napisania książki był zakup komputera AmigaOne X5000 przez Krzysztofa. Komputera który dostarczany jest bez podręcznika użytkownika.

Uczciwie podchodząc do sprawy, autor używał X5000 jako podstawowego komputera przez około miesiąc w tym czasie stawiając jemu i sobie wszelkie możliwe wyzwania, i chcąc wycisnąć ile się da. Doświadczenia przelewał w edytor tekstu, testował i pisał non stop. Było w tym trochę szaleństwa, i prawdziwej pasji, jak u natchnionych malarzy ikon.

"AmigaOS 4 na codzień" to na pewno ważna lektura. Nie tylko dla fanów Amigi NG, bo dla nich to kompendium. Także dla reszty amigowców pokazuje jak rozwija się współczesna Amiga, co dziś prezentuje sobą AmigaOne i AmigaOS 4.

czytaj więcej »

Książka "AmigaOS 4 na co dzień"


Informacje
Autor: Krzysztof Radzikowski
Ilość stron: 500, twarda oprawa
Gdzie można zakupić: w wydawnictwie bitronic.pl w cenie 40 zł

Wicher 508i
Wicher 508i

Wicher 508i

Karta turbo Wicher 508i jest przeznaczona do montażu wewnątrz obudowy Amigi 500/500+. Obsługuje procesory serii 68000 w obudowie PLCC68, pamięć FAST RAM do 11 MB oraz dyski twarde IDE 2,5". Posiada możliwość ustawienia taktowania procesora do 50MHz.

Konstrukcja powstała z myślą o osobach chcących użytkować klasyczny procesor z serii MC68000 z podwyższonym taktowaniem. Zalecanym procesorem umożliwiającym pracę z taktowaniem do 50MHz jest procesor z serii MC68HC000. Jednak nie każdy procesor z tej serii będzie pracował z maksymalnym taktowaniem karty turbo.

Wicher 508i umożliwia podłączenie twardego dysku IDE 2,5" oraz urządzeń pracujących z magistralą I2C. Karta produkowana jest przez 7-bit i można ją zakupić u dystrybutorów wymienionych na stronie tej firmy.

czytaj więcej »

Karta turbo Wicher 508i dla Amigi 500


Informacje
Producent: 7-bit Artur Gadawski
Gdzie można zakupić: u dystrybutorów wymienionych na stronie producenta
Cena: 599 zł


amigowiec
AmigaOS.pl
Czerwone gdakanie pokaż »
AmigaOne
Amiga Podcast
Kategorie
Tagi