Web Analytics
eXec.plMAGAZYN UŻYTKOWNIKÓW KOMPUTERÓW AMIGA

Dodano: 2018-10-16 21:28, Autor: st, Kategoria: Publicystyka, Liczba wyświetleń: 4952

A A A

SZAMAN Race #25 - pozytywnie o AmiWest

Odtwarzaj wideo

Prześledźmy raz jeszcze status jaki opublikował serwis amiga-news po zakończonej 20-tej już imprezie Amiwest w Sacramento (USA): Tabor (A1222) - brakuje sterownika audio i finalnej wersji ISO AmigaOS 4.1, może będzie do kupienia w pierwszym kwartale 2019 roku; LibreOffice - zarzucono portowanie wersji z Linuxa, może z wersją 5-tą z Androida będzie łatwiej, kiedy program będzie gotowy nie wiadomo...

Enhancer Software - być może jeszcze w tym roku ma pojawić się aktualizacja, prace nad wersją drugą trwają, kiedyś dostępna będzie także wersja Classic tego pakietu, o dziwo wymagająca AmigaOS 3.9 (co z użytkownikami nowego 3.1.4 nie wiadomo, być może dlatego że pakiet ES dla klasyków będzie wymagał wczesnego ReAction z 3.9?).

Prace nad zakupionymi aplikacjami przez A-Eon: Octamed, ImageFX i Aladdin 4D nie zostały rozpoczęte, a przeglądarka dla AmigaOS 4 ma powstać po ukończeniu portu LO.

Jeśli po tych powyższych informacjach dostaliście "amigowej depresji" to się nie przejmujcie - zapraszam do najnowszego odcinka SZAMAN Race, w którym mówię już tylko o pozytywach.

zobacz inne nasze wideo »

Dodaj komentarz

Discord (online: ) «»
Online: 8
  • AmiKitAmiKit
  • CizarCizar
  • HengHeng
  • IMPBotIMPBot
  • juenjuen
  • LaubzegaLaubzega
  • m...m...
  • PatuPatu
dołącz do kanału »
parallax Autor tego komentarza otrzymał czerwoną kartkę
Czytelnik

komentarz #1 wysłany: 2018-10-18 08:22

Coś wiadomo czy Amiga 1222 będzie do kupienia w amigowym sklepie w Polsce?

Odpowiedz

Piana
Redaktor

komentarz #2 wysłany: 2018-10-18 13:42 w odpowiedzi na komentarz #1

Tradycyjnie nikt nic nie wie. Przypominam też, że 1 kwartale 2019 spodziewane jest usunięcie wszystkich problemów, ale to nie oznacza wypuszczenia na rynek w tym terminie.

Odpowiedz

Szarywilk
Czytelnik

komentarz #3 wysłany: 2018-10-18 14:27

A czy oni nie moga wyprodukowac klasycznych amig ?.Zeby amiga odzyla to by trzeba bylo zaczac od tego miejsca w ktorym skonczyla sie amiga czyli 1200 i 4000 i malymi kroczkami odbudowac wszystko co zostalo zniszczone przez nieudacznikow z pod znaku commodora.

Odpowiedz

parallax Autor tego komentarza otrzymał czerwoną kartkę
Czytelnik

komentarz #4 wysłany: 2018-10-18 17:32 w odpowiedzi na komentarz #3

Buhahahaha

Odpowiedz

Piana
Redaktor

komentarz #5 wysłany: 2018-10-18 18:12 w odpowiedzi na komentarz #3

Ja bym jeszcze wznowił produkcję Odry. Teraz moda na retro, to z pewnością się sprzeda.

Odpowiedz

Szarywilk
Czytelnik

komentarz #6 wysłany: 2018-10-18 23:35 w odpowiedzi na komentarz #5

prosze was,a co ma wspolnego z amiga odra,podoba mi sie typowe polactwo osmieszyc zamiast cos zrobic bo przeciez wtedy nikt nie powie mi ze jestem nieudacznikiem ha ha ha,,ludzie potrzebuja klasycznych amig amigi ng to droga donikad a dlaczego bo nie ma na amigi ng tyle oprogramowania co na amige klasyczna a do tego ludzie maja taka wiedze ze szkoda jej nie wykorzystac,jak juz wielokrotnie wspominalem amiga ng dla mnie to zwykly pecet jest,nie ma tej magi ani ukladow specjalizowanych,

Odpowiedz

Rafał Gdaniec
Czytelnik

komentarz #7 wysłany: 2018-10-19 00:31

Pozytywne wrażenia z Amiwest to by było gdyby tania Amiga One była dostępna za cenę poniżej 2000 pln oraz działający LibreOffice, ImageFX i Aladdin 4D i kilka innych dużych aplikacji. Pilnie potrzebne są dostępne dla wszystkich materiały z programowania w języku C dla amigowego systemu i inne materiały dla developerów. Każdy komputer ma układy specjalizowane do obsługi pamięci, portów komunikacyjnych, obsługi slotów, dźwięku, grafiki itd itp. Dodatkowe karty podłączane na slotach np. do grafiki ze wsparciem 3D to jeszcze większe możliwości, wszędzie tam są układy specjalizowane, Wystarczy do nowej płyty Amiga One dodać fajną obudowę z klawiaturą podłączaną osobno, do boxa typu A1000, 3000, I taki sprzęt to będzie aktualna Amiga na miarę potrzeb. A może potrzeba zmiany nazwy na AmiFriend. Oprócz dostępności na rynku dobrego sprzętu trzeba tworzyć nowe rozbudowane oprogramowanie, i satysfakonujące gry, bo proste programy to były fajne kiedyś, a teraz od dawna są rozbudowane kombajny na pc, mac, których dawny użytkownik amigi nie mógł kiedyś poznać, bo rozwój informatyki, sprzętu i oprogramowania rozwijał się w czasie.

Odpowiedz

Piana
Redaktor

komentarz #8 wysłany: 2018-10-19 09:10 w odpowiedzi na komentarz #6

Co ma wspólnego Odra z klasyczną Amigą? Bardzo dużo - w obu przypadkach historia została już zamknięta. To se ne wrati, jak mawiają za południową granicą. Minęło 25 lat, a to w świecie komputerowym jest przepaść. Dyskietki, nieużywane złącza, kilka mega RAMu... No bez jaj. Sama konfiguracja Amiga OS to droga przez mękę dla osób obcujących z Windowsem czy Androidem. Mam wymieniać dalej? Amiga NG to zupełnie inna kaloszy - mi też się nie podoba obecna sytuacja i uważam, że Tabor nie jest panaceum na obecne bolączki. No bo model X5000 to wszyscy możemy potraktować jako eksperyment, a nie komputer dla ludzi. Po prostu Amiga NG nie jest atrakcyjna dla konsumentów - mało oprogramowania, system z epoki Windowsa XP i cena z kosmosu za nowy komputer.

Odpowiedz

Hextreme
Czytelnik

komentarz #9 wysłany: 2018-10-19 09:49 w odpowiedzi na komentarz #8

Może dla Szanownego Kolegi historia została zamknięta, ale nie dla większości Amigowców. Nadal fascynuje nas technologia Amigi, jak również cała jej historia.

Nie wiem ile kolega miał styczności z Amigą, ale jeśli tylko gry na A500 to zdecydowanie za mało. Historia Amigi sięga daleko naprzód.

Odpowiedz

Piana
Redaktor

komentarz #10 wysłany: 2018-10-19 18:05 w odpowiedzi na komentarz #9

Odry produkowane były w latach 70-tych. Ostatnią maszynę wyłączono w 2010. Czy oznacza to, że przez ponad 30 lat trwała niesamowita kariera tego komputera? Nowych "klasycznych" maszyn nie ma, stare powoli (ale skutecznie) się wykruszają, a różnej maści karty typu Vampire zamieniają Amigę w terminal. Ale przez Kolegę zapewne bardziej przemawiają uczucia.

Odpowiedz

Szarywilk
Czytelnik

komentarz #11 wysłany: 2018-10-19 23:28 w odpowiedzi na komentarz #10

Pan mi pokaz kilkadziesiat tysiecy ludzi ktorzy uzywaja odry ?.to wtedy moze przyznam panu racje,ale zeby porownywac amige do odry to tak jakby porownac odwage z odwaznikiem.

Odpowiedz

parallax Autor tego komentarza otrzymał czerwoną kartkę
Czytelnik

komentarz #12 wysłany: 2018-10-20 08:36 w odpowiedzi na komentarz #11

Odrowanie, to jeszcze bardziej niszowe hobby

Odpowiedz

Szarywilk
Czytelnik

komentarz #13 wysłany: 2018-10-20 10:52 w odpowiedzi na komentarz #12

Chyba ze chodzi o korzystanie z Odry w sensie rzeki to wtedy wiecej.Chyba ze chodzi o chorobe odre to jeszcze wiekszej mozna nawet napisac ze wiekszosc z nas mialo odre.

Odpowiedz

Piana
Redaktor

komentarz #14 wysłany: 2018-10-20 11:18 w odpowiedzi na komentarz #11

Powoli robi się coraz bardziej absurdalnie. W każdym razie cieszę się, że doszliśmy do wniosku, że to tylko kwestia skali.

Odpowiedz

Piana
Redaktor

komentarz #15 wysłany: 2018-10-20 11:19 w odpowiedzi na komentarz #12

Kolega wyobraża sobie Quake'a na kartach perforowanych? To byłoby wyczyn!

Odpowiedz

swinkamor12
Marian Nowicki Autor tego komentarza otrzymał czerwoną kartkę
Czytelnik Katowice

komentarz #16 wysłany: 2018-10-20 11:45 w odpowiedzi na komentarz #15

Dzisiaj to tylko kwestia pieniędzy.
Odra była zgodna z ICL, tego już się nie produkuje.
Ale taki np IBM ciągle produkuje Mainframe, do najnowszych można włożyć kartę grafiki na PCIe, więc jak masz do zutylizowania worek pieniędzy, to pewno ktoś CI przeportuje Quake na Mainframe.
Mainframe od IBM to jest architektura jeszcze starsza niż ODRA/ICL - 54 lata na rynku i daje radę.
(IBM to produkuje bo w różnych instytucjach działa soft sprzed pół wieku, nie ma tego jak przenieść, albo chociaż poprawić
bo programiści którzy ten soft pisali dawno zmarli i zdążyli się rozłożyć).
Z Amigą może być podobnie.

Odpowiedz

Discord
Online: 8
  • AmiKitAmiKit
  • CizarCizar
  • HengHeng
  • IMPBotIMPBot
  • juenjuen
  • LaubzegaLaubzega
  • m...m...
  • PatuPatu
dołącz do kanału »
Menu
O tym piszemy
Baza wiedzy
Najpopularniejsze
Wybierz ikonę