Web Analytics
eXec.plMAGAZYN UŻYTKOWNIKÓW KOMPUTERÓW AMIGA

Dodano: 2018-06-23 11:43, Autor: redakcja, Kategoria: Publicystyka, Liczba wyświetleń: 5303

A A A

Czas na decyzję: normalny biznes czy retro?

Marcin "Piana" Pianka, który prowadzi bloga o emulacji Malinowa Amiga kontynuuje analizę sytuacji w jakiej znalazła się nasza platforma. Zapraszamy Was do przeczytania tekstu Czas na decyzję: normalny biznes czy retro?


Dodaj komentarz

Discord (online: ) «»
Online: 11
 • Adam_MAdam_M
 • AmiKitAmiKit
 • Archi-TECHArchi-TECH
 • CizarCizar
 • IMPBotIMPBot
 • Janusz82Janusz82
 • juenjuen
 • LaubzegaLaubzega
 • m...m...
 • PatuPatu
 • SZAMANSZAMAN
dołącz do kanału »
SZAMAN
Redaktor

komentarz #1 wysłany: 2018-06-23 12:09

Uprzedzając komentarze - najchętniej opublikowalibyśmy cały tekst polemizujący z Marcinem. Zachęcam do pisania i kontaktu z nami, jeśli macie inne zdanie o obecnej sytuacji.

Odpowiedz

KM/Ender
Krzysztof Michalak
Czytelnik Inny

komentarz #2 wysłany: 2018-06-23 13:34 w odpowiedzi na komentarz #1

Powiem tak, o ile pierwszy tekst Pana Pianki wzbudził we mnie mieszane uczucia, o tyle pod tym podpisuję się w 100%. Uważam, że skoro w środowisku jest jak jest, nie ma szans na rozsądny cenowo i wydajnościowo sprzęt, a systemy odstają od oczekiwań, to powinniśmy coś z tym zrobić. W hobby tak jak w życiu trzeba iść na kompromis, inaczej zamiast radochy będzie mordęga, udręka i nieustanne żale. Przykłady z tesktu MS, Apple dobitnie pokazują co powinniśmy zrobić (nie jak). Ja osobiście jestem zwolennikiem przejścia na x86/64 wiadomo o co chodzi. System NG, który może zebrać tych wątpiących w sens trwania przy obecnych marnych konfigach tylko w jeden sposób. Wybieramy jądro Linuxa lub BSD (dowolne) i przenosimy co uważamy za wartościowe na nowy system. Odcinamy się od MUI, Reaction, bo nikt z zewnątrz nie będzie tracił czasu na dopasowywanie do tak niszowych GUI. Tak to przykre, ale tylko w ten sposób możemy znaleźć nowych użytkowników, programistów, którzy siedzą np. w KDE/Gnome i mogą próbować przenieść na x86 i ww. GUI, amigowe oprogramowanie pod warunkiem, że będą dostosowywać je do popularniejszych rozwiązań niż nasze, a nie będą musieli dopasować siebie do naszych rozwiązań. Część użytkowników odpadnie, bo po co, na x86, na Linuxa, ale część przybędzie, bo pamiętają Amigę, ale rozwiązania NG są dla nich zbyt upośledzone w zestawieniu choćby z takim Linuxem. Być może po odejściu od Amigi lata temu, zainteresowaniu się alternatywą do Windowsa, zwróciliby uwagę na sprzęt, który można powszechnie i w miarę tanio kupić, a system pozwala na spokojną egzystencję bez walki o działającą przeglądarkę.

Odpowiedz

SZAMAN
Redaktor

komentarz #3 wysłany: 2018-06-23 13:44 w odpowiedzi na komentarz #2

No i ja taki amigowy system na jądrze linuxa z amigowo wyglądającym (nie MUI i ReAction) GUI kupuję. Oczywiście najpierw nazwa AmigaOS 5 musi być i koniec tego koszmaru, który mamy obecnie. Stary soft na emulacji leci - myślę że np. Cloanto zrobiłoby to wspaniale.

Odpowiedz

Adam
Czytelnik

komentarz #4 wysłany: 2018-06-23 18:28

Artykuł bardzo tendencyjny. Po raz kolejny autor "jedzie" po Dickinsonie. Takie sformułowania:
"Czy wyobrażacie sobie sytuację, kiedy to obecny szef Microsoftu, p. Nadella, zamiast zajmować się zarządzaniem lata sobie tu i tam bawiąc się na zlotach miłośników Windowsa 3.1, pijąc piwo i obściskując się do zdjęć z miłośnikami archiwalnych systemów Microsoftu? Nie? Może dlatego, że zarząd Microsoftu by takiego szefa wywalił natychmiast na zbity pysk?"
wskazują na oderwanie od rzeczywistości.
Dickinson jest prywatnym inwestorem, zamożnym hobbystą, dzięki czemu nasza zabawa w Amigę ciągle trwa. Nie ma żadnych znaków towarowych, nie ma źródeł AmigaOS 4. Daje z własnej kasy na to, żeby to mogło kręcić się dalej. Czepianie się go jest absurdalne. Właściwie nie wiem czemu mają służyć takie teksty. Jak na osobę niezaangażowaną emocjonalnie w NG autor przejawia podejrzany zapał w zwalczaniu go. Ale nie martwmy się, już zapewne niedługo poznamy alternatywę

Odpowiedz

SZAMAN
Redaktor

komentarz #5 wysłany: 2018-06-23 19:01 w odpowiedzi na komentarz #4

No ale to co Adam napisałeś po prostu daje jedyną sensowną odpowiedz na pytanie z artykułu - mamy "biznes retro" - zabawowy. Tylko szkoda, że to taki retro biznes "w rozkroku" do środowiska - z tymi wszystkimi NDA i bieganiem po sądach. Jeśli nie zarabiamy kasy to po co się tak napinać? Czemu to ma służyć?

Odpowiedz

swinkamor12
Marian Nowicki Autor tego komentarza otrzymał czerwoną kartkę
Czytelnik Katowice

komentarz #6 wysłany: 2018-06-24 13:28

Kolejny przypadek się naczytał bzdur na amigowych forach.
Od czasu do czasu trafiają się różni tacy co chcą robić rewolucje.

Małe wyjaśnienie:

Ani Apple Ani MS nie robili rewolucji.

Najpierw MS:

Soft z MS-DOS przestał działać dopiero w Windows 2000. Długo po tym jak cały soft warty używania pod DOS został przepisany na Windows.
Silverlight działa na Windows 8, Flash pod Chromem także.
Oczywiście jeśli ktoś naprawdę musi, bo już i tak mało kto tego używa.
Soft z win32 sprzed dwudziestu lat działa bez problemu na moim Win 8.

Od strony programisty, w Adobe projekty we flashu da się exportować do html5.
WPF będące podstawą SL dalej jest działa i trzyma się dobrze, najwyżej soft w tym napisany będzie działał tylko na win na desktopie.
Oczywiście aplikacje desktopowe jak masz źródła pod win32 to możesz skompilować soft sprzed ćwierć wieku i nadal będzie chodzić na win 8.

Apple:

Na pc od Apple można zainstalować Windows 8 i także używać Silverlight i Flash.
Powerpc - opisywałem to na swoim blogu owbreaction.wordpress.com.
W bardzo dużym skrócie - mace z intelem sprzedawali od stycznia 2006, pierwszy mac os x bez możliwości uruchamiania softu z ppc to Mac OS X 10.7 Lion połowa roku 2011.
Od strony programisty - jak masz źródła sprzed dwudziestu lat pod klasycznego mac os jako carbon to nadal możesz to skompilować i będzie działać na najnowszym mac os x.

Obie te firmy jak coś wywalają to długo po tym jak wprowadzą coś nowszego, lepszego na rynek, coś do czego przyzwyczają się użytkownicy i programiści., i długo po tym jak starej technologii nikt już nie używa.
Nikt nie robi rewolucji.

Odpowiedz

swinkamor12
Marian Nowicki Autor tego komentarza otrzymał czerwoną kartkę
Czytelnik Katowice

komentarz #7 wysłany: 2018-06-24 15:46

Normalny biznes czy retro?

Z prawdziwym retro czyli amigowym chipsetem jest ten problem że to strasznie przestarzałe.
Jay Miner i spółka zaprojektowali to trzydzieści pięć lat temu i później tak naprawdę nigdy c= tego nie rozwijało.
Dzisiaj używanie tego to jak używanie kart dziurkowanych.
Jak kupowałem mój pierwszy pc w 1996 to s3 virge był 200 razy szybszy niż amigowy blitter.
No nie da się po prostu.
Studenci sie pytali o praktyki w firmie. Jak się pomyśli że windows 3.11, windows nt 3.0, DOOM już był, jak ich na świecie nie było, szok po prostu.

Z drugiej strony normalny biznes i jakieś rewolucje, typu start od zera to mam gdzieś.
Po co? Nie lepiej używać windows, linuxa, os x?

Tak że ani retro, ani kompletna rewolucja.

Ale jakiś unix z amigową grafiką i gui czemu nie. Taki Amiga OS X.

Odpowiedz

Piana
Redaktor

komentarz #8 wysłany: 2018-06-24 16:38 w odpowiedzi na komentarz #4

Dobrze napisany felieton musi budzić emocje. Bo taki jest jego cel, prawda? Można się przyczepić do jednego zdania, ale tu celowo wyolbrzymiłem obraz, aby pokazać absurdalność obecnej sytuacji. Szukałem informacji o strukturze własnościowej firmy A-Eon, ale nie znalazłem (swoją drogą ich strona to jakaś porażka). Jeśli faktycznie p. Dickinson jest właścicielem firmy (bądź udziałowcem większościowym), to zdanie o wywaleniu z roboty zmieniłbym na odczuwaniu zdziwienia i zażenowania. Tyle.

Odpowiedz

Piana
Redaktor

komentarz #9 wysłany: 2018-06-24 16:40 w odpowiedzi na komentarz #5

Ja mogę tylko dodać, że to za chwilę się skończy. Stary sprzęt przestanie za jakiś czas działać, nowego nie będzie a fani wymrą (w końcu to głównie wapniaki). Na końcu zaś będzie można zacytować klasyka Kononowicza.

Odpowiedz

Piana
Redaktor

komentarz #10 wysłany: 2018-06-24 16:42 w odpowiedzi na komentarz #6

Pisałem felieton, materiał poglądowy. O tym, jak jest i co dalej zrobić. I mam prawo robić pewne skróty myślowe a nawet wyolbrzymienia . PS. Tak,, wiem o tym, że komenda cmd w Windowsie to de facto stary MS-DOS. Tylko co z tego z punktu widzenia zwykłego użytkownika/konsumenta?

Odpowiedz

Rafał Gdaniec
Czytelnik

komentarz #11 wysłany: 2018-06-24 16:43

>inwestowanie sił oraz środków w martwe komputery jest po prostu stratą
Przede wszystkim strata czasu, dla ludzi których interesują tylko najnowsze technologie.
Danie możliwości użytkownikom starych systemów i komputerów w rodzaju nowego osprzętu np. kart Vampire i oprogramowania jest całkiem do rzeczy.
Nawet na starych ms windows można wiele zrobić, jakiejś pracy wykonać, można dobrać odpowiednie oprogramowanie i mnieć z tego satysfakcje, że coś niewiele kosztuje i jest przydatne.

>tłumaczenie Trevora, że bardziej go interesuje zabawa i jeżdżenie po świecie po retro-spotkaniach niż dbanie o interesy firmy i jakieś tam zyski.
Zwrot z mojej inwestycji? No, może pewnego dnia, ale w międzyczasie mam przyjemność podróżować po całym świecie, spotykając podobnie myślących amigowych entuzjastów, aby dzielić się i szerzyć naszą pasję do Amigi. Niech to długo potrwa.

Wg. mnie jakieś dochody są ze sprzedaży A-EON sprzętu i oprogramowania np. z AmigaOne X1000, X5000, ale inwestycje w rozwój np. sprzętu i systemu zjadają narazie wszystkie zyski które mogą być z tej działalności w przyszłości.

Każda nowa wersja np. WinUAE jest coraz bardziej interesująca ale nie zastąpi to nowego sprzętu, systemu i oprogramowania natywnego, które już teraz powinno być na procesorach ARM albo Intel bo na PPC to mało komu się chce, Amigowy sprzęt z PPC drogi, niedostępny.

AmigaOS to ma być system niezależny, nie powinien być modyfikowanym dla oka Linuxem, który udawał by AmigaOS.

Jakby z taką determinacją co np. WinUAE i karty Vampire rozwijano komputer Amiga, platformę sprzętowo systemową i inne oprogramowanie to Amiga by nie była tak bardzo w tyle rynkowo jak obecnie. Ale mamy fajny komputer dostępny Amiga One X5000, problem w tym, że dla większości zainteresowanych to komputer dostępny tylko na fotce, bo kosztuje zbyt wiele.

Potrzeba wiele pracy intelektualnej, inwestycji w rozwój, także społeczności i dużo klientów na nowy amigowy sprzęt i oprogramowanie, które powinno być rynkowo dostępne i satysfakcjonujące.

Odpowiedz

Piana
Redaktor

komentarz #12 wysłany: 2018-06-24 16:46 w odpowiedzi na komentarz #7

Moim zdaniem dobrym przykładem jest Android. Ilu zwykłych użytkowników wie, że jest oparty (nie wchodźmy w szczegóły!) na Linuksie? Może przy użyciu jądra z Linuksa (lub BSD) można stworzyć coś podobnego, amigowego?

Odpowiedz

swinkamor12
Marian Nowicki Autor tego komentarza otrzymał czerwoną kartkę
Czytelnik Katowice

komentarz #13 wysłany: 2018-06-24 16:54 w odpowiedzi na komentarz #12

A takie coś jak najbardziej. Amigowa grafika i GUI na unixie jak najbardziej.

Odpowiedz

Rafał Gdaniec
Czytelnik

komentarz #14 wysłany: 2018-06-24 17:38

Określenie AmigaNG jest trochę niefortunne.
Bo NG czyli next generation, sugeruje jakieś odkładanie w czasie Amigowej rewolucji, że zajmą się tym inni, kiedyś tam, coś tam.
Amigowa rewolucja została już dawno dokonana w rodzaju AmigaOS 4.x, AmigaOne x1000, x5000 i wcześniejszego sprzętu na PPC. Tylko, że tego nowego sprzętu z PPC /też starego już trochę z wyjątkiem X5000/ jest zbyt mało /w stosunku do amigi klasycznej z commodore i escom/, nie jest stale produkowany i jest za mało klientów. Potrzeba nowego oprogramowania, niech dawni programiści udostępniają legalnie dawne oprogramwoanie, tworzą nowe wersje. Nowe przeglądarki w rodzaju FireFox i LibreOffice istnieją, ale trzeba tylko to skompilować do AmigaOS. Problem w tym, że to oprogramowanie działa w oparciu o SUN JAVA, które w pełni na amigę jest niedostępne. Dlaczego tak jest to piszcie do firmy ORACLE gdyż ona kupiła SUN w 2010 roku.Najnowsze wersja Java musi być dostępna także na AmigaOS, czy tak będzie to zależy także od Ciebie. AmigaOS dla wydania JAVY jest zbyt marginalny. To postarajcie się o to żeby tak nie było.
https://en.wikipedia.org/wiki/Sun_acquisition_by_Oracle
https://en.wikipedia.org/wiki/Java_(software_platform)
Pracujcie mocno nad tym aby więcej nowego sprzętu dla AmigaOS, tańszego niż AmigaOne X5000 było dostępnych na rynku.

Odpowiedz

SZAMAN
Redaktor

komentarz #15 wysłany: 2018-06-24 17:47

Jutro opublikujemy tekst polemiczny do artykułów Marcina.

Odpowiedz

Rafał Gdaniec
Czytelnik

komentarz #16 wysłany: 2018-06-24 18:37

Co się stanie, gdy przełożymy Marcina "Piana" Pianka, do bajora.
Zaobserwujemy powolne wciąganie, unieruchomienie, próby ucieczki, wołanie o pomoc.
Z czasem umieranie i gnicie, będzie nieuniknione, ale za to we własnym, sympatycznym środowisku, klimacie i bajorku pełnym ropuch. Przysłowiowy autor opowieści o chomiku takim pisaniem nie będzie ani trochę mądrzejszy, ani bardziej żywy, jeśli będzie tak naprawdę. Paskudne porównania, wyzwiska trzeba zostawić w tyle i z żywymi trzeba naprzód iść.

Odpowiedz

Paweł Stefański
Czytelnik

komentarz #17 wysłany: 2018-06-26 09:24

W sumie jeszcze jedno odnosnie Amibian.js. Ten projekt raczej daleko nie zajdzie i nie mowie tego na przekor ot z doswiadczenia. Friend przeszedl znacznie dluzsza droge i raczej odsuwa sie od "feelingu" amigowego co gwarantuje wieksza rzesze uzytkownikow.
Zreszta sam zobacz https://go.friendup.cloud
P.S.Autor projektu kiedys chwilowo nawet byl "w teamie", no ale pewnie uznal za ciekawsze robienie amigowego workbencha w .js .

Odpowiedz

KM/Ender
Krzysztof Michalak
Czytelnik Inny

komentarz #18 wysłany: 2018-06-28 16:02 w odpowiedzi na komentarz #14

Ja od jakiegoś czasu skrót NG tłumacze sobie nie jako Next Generation, ale jako NostalGic i w sumie nowy system mógłby nazywać się NostalGic OS albo Cerber (3 systemy, 3 głowy pomysły zastrzeżone, oddam do sądu za bezprawne wykorzystanie, będę mesjaszem Amigi, NDA)

Odpowiedz

Discord
Online: 11
 • Adam_MAdam_M
 • AmiKitAmiKit
 • Archi-TECHArchi-TECH
 • CizarCizar
 • IMPBotIMPBot
 • Janusz82Janusz82
 • juenjuen
 • LaubzegaLaubzega
 • m...m...
 • PatuPatu
 • SZAMANSZAMAN
dołącz do kanału »
Menu
O tym piszemy
Baza wiedzy
Najpopularniejsze
Wybierz ikonę