Został wykonany kolejny mały krok w kierunku nowego netbooka PPC. Na stronie GNU/Linux PowerPC notebook czytamy że Power Progress Community (organizacja non-profit) i ACube wspólnie zgodziły się zaprojektować i zbudować płytę główną we Włoszech, podczas gdy obudowa notebooka zostanie zakupiona w partii od producenta ODM, 15-calowego laptopa przeznaczonego dla platformy x86.
Dodano: 2017-07-14 07:53, Autor: st, Kategoria: Sprzęt, Liczba wyświetleń: 4708
Ruszyła zbiórka na netbooka PPC
Rusza kampania gromadząca fundusze na ten cel - ma on zostać osiągnięty poprzez realizację 5 etapów, od analizy architektury do wstępnej certyfikacji CE. Koszt całości tych działań to ok. 60 tysięcy euro. Na stronie projektu trwa zbiórka na etap pierwszy - w tej chwili zebrano 3900 euro.
Ostatecznym celem tej kampanii gromadzącej fundusze jest udostępnienie publicznie schematów o jakości produkcyjnej, w oparciu o które każda firma mogłaby produkować.Takie schematy będą sprawdzone w pełni dzięki starannie przygotowanym prototypom. Projekt będzie realizowany przez włoską firmę ACube Systems. Wszystkie uzyskane wyniki zostaną udostępnione publicznie przez Power Progress Community dzięki pisemnej umowie z firmą ACube Systems.
Planowana konfiguracja netbooka PPC:
- CPU: NXP T208x, e6500 64-bit Power Architecture with Altivec technology
4 x e6500 dual-threaded cores, low-latency backside 2MB L2 cache, 16GFLOPS x core - RAM: 2 x RAM slots for DDR3L SO-DIMM
- VIDEO: MXM Radeon HD Video Card ( removable)
- AUDIO: sound chip, audio in and audio out jacks
- USB: 3.0 and 2.0 ports
- STORAGE:
- NVM Express (NVMe), M.2 2280 connector
- 2 x SATA
- 1 x SDHC card reader
- NETWORK:
- 1 x ethernet RJ-45 connector
- WiFi connectivity
- Bluetooth connectivity
- POWER: on-board battery charger and power-management
- CHASSIS: standard notebook case 15,6
Dla nas amigowców jest to szansa na pozyskanie planów budowy (może z nich skorzystać np. A-Eon) nowego i przede wszystkim mobilnego urządzenia, a pieniądze z tej zbiórki trafią częściowo (ok. 14 tysięcy euro) do firmy ACube wywodzącej się z naszego środowiska. Osoby z włoskiego stowarzyszenia zaangażowane w projekt chciałyby na nim uruchamiać przede wszystkim system Linux - jednak dystrybucja Debian zapowiedziała wycofanie się z oficjalnego wsparcia do platformy PowerPC (co także nie jest dobrą informacją dla Amigi One). Dlatego być może już niebawem okaże się, że AmigaOS i system o amigowych korzeniach MorphOS (choć tutaj mówi się także o procesorze ARM lub x86) będą jednymi z nielicznych rozwiązań oficjalnie wspierającymi PPC.
O netbooku PowerPC pisze również Adam Mierzwa na swoim blogu, Adam jest także autorem tłumaczenia teksów na stronie GNU/Linux PowerPC notebook.
- Discord
-
Online: 9
- AmiKit
- Cizar
- IMPBot
- Janusz82
- juen
- Laubzega
- m...
- Patu
- spazma
- Menu
- Baza wiedzy
- Simon's Podcast
-
- #11: jak kot w smole
25-07 czas: 22 min - #10: kodowanie upadku
10-07 czas: 33 min - #9: infantylny Mefisto
26-06 czas: 26 min
- #11: jak kot w smole