Web Analytics
eXec.plMAGAZYN UŻYTKOWNIKÓW KOMPUTERÓW AMIGA

Dodano: 2005-05-13 00:00, Autor: kb, Kategoria: Oprogramowanie, Liczba wyświetleń: 7315

A A A

GCC 4.0.0 - nowa seria

GCC z serii 3 odchodzi do lamusa. Wersja 3.4.3 wydana w listopadzie ubiegłego roku była ostatnią wersją oznaczoną "trójką". Od tamtego czasu trwały prace nad kompilatorem w wersji 4 (zbieżność numerków z najnowszą wersją systemu AmigaOS jest zupełnie przypadkowa). Niespełna miesiąc temu ukazała się pierwsza wersja GCC 4.0.0.

Piszemy o tym dlatego, że GCC jest podstawowym kompilatorem języków C i C++ dla systemu AmigaOS. Developerzy systemu dbają o to, aby zawsze była dostępna jego najnowsza wersja - teraz jest to oczywiście wspomniana "czwórka".


Dodaj komentarz

Discord (online: ) «»
Online: 7
 • Archi-TECHArchi-TECH
 • CizarCizar
 • IMPBotIMPBot
 • juenjuen
 • LaubzegaLaubzega
 • m...m...
 • spazmaspazma
dołącz do kanału »
Paweł Rogacewicz
Czytelnik

komentarz #1 wysłany: 2005-05-13 14:40

wow! To ostro. Czy jest to już wersja "stable" ?
Wszyscy ziomusie siedzą pod windą wciaż na 3.4.x.

Odpowiedz

Konrad Bielski
Redaktor

komentarz #2 wysłany: 2005-05-13 16:04 w odpowiedzi na komentarz #1

Czy jest to już wersja "stable" ?

Szczegóły rozwoju GCC znajdziesz tutaj. Tam też kilka uwag odnośnie stabilności nowych wersji.

Wszyscy ziomusie siedzą pod windą wciaż na 3.4.x.

Wszyscy z Twojego miasta czy w ogóle wszyscy na świecie?

Tak czy owak Twoja opinia wydaje mi się grubo przesadzona. GCC to popularny kompilator i choć zawsze do najnowszych wersji podchodzi się z dużą rezerwą to na pewno wielu developerów już program zainstalowało i testuje. Co wcale nie oznacza, że musieli z miejsca pokasować starszą wersję 3.4.3.

Odpowiedz

Prince
Czytelnik

komentarz #3 wysłany: 2005-05-13 18:09

Moze wersja 4 bedzie normalna w instalacjii...

Odpowiedz

Konrad Bielski
Redaktor

komentarz #4 wysłany: 2005-05-13 18:28 w odpowiedzi na komentarz #3

A co masz na myśli?

Odpowiedz

Prince
Czytelnik

komentarz #5 wysłany: 2005-05-13 23:22 w odpowiedzi na komentarz #4

cite>A co masz na myśli?

Zawsze miałem problemy z instalacją (i używaniem) "C". Wychowałem się na "MasterSece" (asm) i Amosie (wiadomo). Wszystko pod ręką, nie muszę wiedzieć jak instalować, żadnych zbędnych plików które trzeba samemu gdzieś wpakować... Na temat składni języka "C" nie będę trollował
Być może developerom to pasuje, ale dla mnie, zwykłego domorosłego użytkownika, to jest po prostu zbyt skompliowane. Nie mówię że GCC to zły produkt, ale... ja ogólnie mam uraz do wszelakich komplikatorów tegoż języka.

Odpowiedz

Konrad Bielski
Redaktor

komentarz #6 wysłany: 2005-05-13 23:34 w odpowiedzi na komentarz #5

Wszystko pod ręką, nie muszę wiedzieć jak instalować, żadnych zbędnych plików które trzeba samemu gdzieś wpakować...

Czy Ty przypadkiem nie odnosisz się do pseudo portów GCC dla Amigi, które potrzebują do działania ixemul.library itp. dziwne rzeczy?

Widziałeś może GCC dla AmigaOS 4?

Odpowiedz

Prince
Czytelnik

komentarz #7 wysłany: 2005-05-14 11:05 w odpowiedzi na komentarz #6

Możliwe że to były jakieś dziwne wersje (na moje nieszczęście). A jeśli chodzi o drugie pytanie, to: nie, nie widziałem. Może podasz jakieś szoty? Chętnie bym zobaczył, a może i jeszcze komuś by się spodobał GCC...

Odpowiedz

Sebastian Rosa
Czytelnik

komentarz #8 wysłany: 2005-05-14 11:37 w odpowiedzi na komentarz #3

Moze wersja 4 bedzie normalna w instalacjii...

Do instalacji GCC polecam GCC Installer. Wszystko zrobi za Ciebie. Działa z SDK z OS3.9. Nie wiem jak to wygląda przy OS4.0.

Zawsze miałem problemy z instalacją (i używaniem) "C". Wychowałem się na "MasterSece" (asm) i Amosie (wiadomo). Wszystko pod ręką, nie muszę wiedzieć jak instalować, żadnych zbędnych plików które trzeba samemu gdzieś wpakować...

Piszesz o include'ach? No to chyba istota C, aby na nowo koła nie wymyślać

Odpowiedz

Konrad Bielski
Redaktor

komentarz #9 wysłany: 2005-05-14 11:44 w odpowiedzi na komentarz #8

Nie wiem jak to wygląda przy OS4.0.

Też jest instaler.

Piotr, może napiszesz jakiś artykuł na ten temat i na przykładzie jakiegoś prostego "hello world" czy "AZtree" pokażesz jak się używa kompilatora, debugera w środowisku AmigaOS 4?

Odpowiedz

Prince
Czytelnik

komentarz #10 wysłany: 2005-05-14 13:31 w odpowiedzi na komentarz #8

Nie pisałem takich dużych programów, aby się uciekać do includów. Te kilka bibliotek które używałem wpisałem "ręcznie" Chodziło mi głównie o zabawę, sprawdzenie kilku procedurek. (Niekoniecznie moje procedurki pod asm patrzyły na system).
Artykuł o instalowaniu "C"? Moje zdanie: TAK TAK, po 100kroć tak! I może być nawet totalna "łopata", bo innym taki artek nie jest potrzebny.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Paweł Rogacewicz
Czytelnik

komentarz #11 wysłany: 2005-05-14 17:43 w odpowiedzi na komentarz #2

Wszyscy ziomusie siedzą pod windą wciaż na 3.4.x
Wszyscy z Twojego miasta czy w ogóle wszyscy na świecie?


Ziomuś [pot. łac. człowiek znany, uważany za znanego przez osobę używającą tegoż określenia wobec osób trzecich skategoryzowanych przez tą osobę jako ludzie nie obcy tejże osobie, lub bardzo dobrze znani. Termin wywodzi się od staropol. "ziomek", "współziomek" wykształcony na progu ery cegły palonej. Obecnie określenie to przeżywa swoisty renesans za sprawą tzw. subkultur młodzieżowych, oraz mass-mediów silnie oddziałując na zjawisko tzw. "nowomowy". Jednakoż słowo to współcześnie zatraca swe archetypiczne brzmienie, nieco rzadziej - może także otrzymywać pejoratywne zabarwienie. Odznacza się także, czysto współczesną, silną mutacją powyżej drugiej sylaby - funkcjonując zatem również jako np. "ziom", "ziomal", lub przeradzając się w określenia, funkcjonuje w sposób, których badania nad współczesnym językiem nie są na razie w stanie określić, lub -co gorsza- odtworzyć...



A teraz poważnie - to przydałoby się także jakieś hmm.. kompendium (?) czy cuś opiewające proces migracji C kodu pod OS4.
Ludzie spoza sekty z mogą nie wiedzieć jak odwołać się do np. AmigaInput itp... Choć zapewne wszystko będzie cacy objaśnione w finalnym OS4 SDK, który [mam nadzieję] będzie dostępny za free, wraz z (dawno obiecanymi) cross-compilerami, czyż nie?

Odpowiedz

Konrad Bielski
Redaktor

komentarz #12 wysłany: 2005-05-14 18:55 w odpowiedzi na komentarz #11

Najnowsze SDK dla AmigaOS już jest dostępne z GoldEDem - pisaliśmy o tym niedawno. GCC tam chyba nie dołączyli, ale VBCC na sieci na pewno jest w wersjach na różne systemy.

Odpowiedz

Piotr Zadora
Redaktor

komentarz #13 wysłany: 2005-05-14 21:57 w odpowiedzi na komentarz #9

<B>Nie wiem jak to wygląda przy OS4.0.</B> <P>Też jest instaler. <P>Piotr, może napiszesz jakiś artykuł na ten temat i na przykładzie jakiegoś prostego "hello world" czy "AZtree" pokażesz jak się używa kompilatora, debugera w środowisku AmigaOS 4?

Tak obiecuję - w najbliższym czasie. Może to będzie podobne w formie do cyklu "Moja mikro Amiga" Szymona.

Odpowiedz

Marcin Libicki
Czytelnik

komentarz #14 wysłany: 2005-05-14 23:38 w odpowiedzi na komentarz #11

Pamietam, ze byla kiedys firma chyba w Lodzi, ktora wydawala troche instrukcji do Amigi. Mialem nawet kiedys ich ksiazke o Amidze. Czy ktos wie, gdzie mozna ich szukac i ew. kupic jakies manuale?

Odpowiedz

rzookol
konto zablokowane
lub usunięte
Autor tego komentarza otrzymał czerwoną kartkę
Czytelnik

komentarz #15 wysłany: 2005-05-14 23:46 w odpowiedzi na komentarz #3

Moze wersja 4 bedzie normalna w instalacjii...
wersja z gg była wyjątkowo skomplikowana w instalcji:
tax -xzf <archiwum z ggc.tgz>

a potem juz tylko
gcc nazwa_plik.c -o plik.exe
i masz plik wykonywalny

Odpowiedz

Prince
Czytelnik

komentarz #16 wysłany: 2005-05-15 12:41 w odpowiedzi na komentarz #15

Jasne, to jest takie oczywiste!!
Ktoś, kto pierwszy raz będzie chciał choćby ściągnąć Gnu, będzie miał z tym problem. Download zostało dosyć skutecznie gdzieś tam ukryte w czeluściach strony. W końcu gdy uda nam się znaleźć (po lewej: Download/Mirror sites/najbliższy serwer FTP) widzimy niewiele nam mówiący katalog. Niewiedząc co do czego na ślepo wybieramy (jako opcję najbardziej prawdopodobną) "gcc-4.0.0" myślałby ktoś że to już? Gdzież tam znowu, to dopiero półmetek pierwszego levelu Ukazuje nam się kolejny katalog z jeszcze ciekawszą zawartośćią. Końcówkami plików takimi jak: ".bz2 oraz .sig" będziemy się martwili później, na necie gdzieś napewno jakieś info o tym znajdziemy. Już, już prawie ten etap miałbym za sobą, ale plików jest za dużo i mają dużą wielkość (2 do 20 mb) Tutaj skończyła mi się partycja...

cdn? Zobaczymy.

Odpowiedz

MaaG^dA
konto zablokowane
lub usunięte
Autor tego komentarza otrzymał czerwoną kartkę
Czytelnik

komentarz #17 wysłany: 2005-05-15 20:52 w odpowiedzi na komentarz #12

Najnowsze SDK dla AmigaOS już jest dostępne z GoldEDem - pisaliśmy o tym niedawno. GCC tam chyba nie dołączyli, ale VBCC na sieci na pewno jest w wersjach na różne systemy.

Jest całe SDK dla OS4 oraz oczywiście natywne gcc.. (choć dla mnie raczej niestety - przydałby się jakiś crosscompilator..)

Odpowiedz

Konrad Bielski
Redaktor

komentarz #18 wysłany: 2005-05-15 21:11 w odpowiedzi na komentarz #17

Jest całe SDK dla OS4 oraz oczywiście natywne gcc.. (choć dla mnie raczej niestety - przydałby się jakiś crosscompilator..)

A widzisz, nawet nie wiedziałem, że natywne GCC też tam jest. Nie chciało mi się ściągać tego archiwum. Szkoda, że nie ma cross compilatorów. Tym bardziej, że takie powstały.

Odpowiedz

Discord
Online: 7
 • Archi-TECHArchi-TECH
 • CizarCizar
 • IMPBotIMPBot
 • juenjuen
 • LaubzegaLaubzega
 • m...m...
 • spazmaspazma
dołącz do kanału »
Menu
O tym piszemy
Baza wiedzy
Najpopularniejsze
Wybierz ikonę