Web Analytics
eXec.plMAGAZYN UŻYTKOWNIKÓW KOMPUTERÓW AMIGA

Dodano: 2005-02-25 00:00, Autor: st, Kategoria: Publicystyka, Liczba wyświetleń: 3747

A A A

Moja nowa malutka Amiga - odcinek 5

No to konfigurujemy. Na początku przyjrzyjmy się sekwencji startowej AmigaOS 4.

Jest ona dosyć krótka. Jak widać w RAM Disku nie jest już tworzony katalog ENV na ustawienia tymczasowe (w systemie on jednak istnieje - zostało to jakoś inaczej rozwiązane, a efekt jest taki, że pliki z ENVARC do ENV nie są już kopiowane podczas startu systemu, co bardzo cieszy) i pojawiła się linijka:

C:AddNetInterface >NIL: DEVS:NetInterfaces/~(#?.(info|off))

która inicjuje nasze ustawienia sieciowe. Ja do sekwencji startowej dodałem jeszcze "Run >NIL: PowerIcons" (wersja dla AmigaOS 4 jest na płycie z systemem), aby móc skorzystać z ikonek w formacie PNG.

W User-Startup znajdują się tylko przypisania związane z MUI. Aby zapisać pozycję ikony RAM Disku wstawiłem tam linijkę "Copy >NIL: ENVARC:Sys/def_ram.info RAM:Disk.info" - dobrze by było, gdyby i ten drobny problem został jakoś inaczej rozwiązany.

Dalej jest WBStartUp, a w nim bardzo mocny punkt AmigaOS 4, czyli nowy AmiDock. Na jego temat można by spokojnie napisać jakiś dłuższy artykuł (polecam lekturę nr 2 CAM - tłumaczenie można znaleźć na PPA), gdyż możliwości konfiguracyjne ma bardzo duże (plik z jego ustawieniami jest zapisany w nowym w AmigaOS formacie XML). Ja na razie zdecydowałem się na wersję zupełnie przeźroczystą i ikonki bez nazw. Pisząc o tym programie należy także wspomnieć o tzw. Dockies (są w katalogu Tools), które jeszcze dodatkowo poszerzają jego możliwości - zegar, lupa, obrazki, animacje, separatory, możliwość automatycznej minimalizacji docka, tzw. SubDocki, jest nawet debugger!

W systemie pojawiły się dwa nowe commodities - ContextMenus i DepthToFront. Na pewno warto umieścić je w WBStartUp. Ja od nowych menu kontekstowych zdążyłem się już uzależnić - klikając prawym klawiszem myszki w różne miejsca otrzymujemy różne przydatne funkcje (wciśnięty klawisz Caps Lock wyłącza działanie menu kontekstowych). Przykładowo:

blat Workbencha - np. otwarcie okienka dowolnego katalogu, szybki dostęp do programów w katalogach Tools, Utilities, do wszystkich preferencji i do programu zarządzającego commodities Exchange,

okienko katalogu - tutaj jest np. na pozór nie przydatna funkcja NewShell here, jednak dla zwolenników operacji na plikach w konsoli może się ona okazać strzałem w 10-tkę,

ikony - w zależności od typu ikonki można doszukać się różnych przydatnych funkcji, np. można szybko sprawdzić wersję danego programu, wykonać lub edytować jakiś skrypt, sformatować dysk. Najważniejszym udogodnieniem jednak jest możliwość operacji Cut, Copy, Paste na katalogach i plikach - tego w Workbenchu zawsze brakowało!

Wygląd menu kontekstowych można konfigurować programem PopupMenu z katalogu Prefs. Z ostatnich relacji betatesterów wiem, że aplikacje ContextMenus i PopupMenu są ciągle rozwijane - pewnie ich możliwości w dniu premiery systemu będą jeszcze większe.

Drugie commodities - DepthToFront ułatwia poruszanie się w gąszczu okienek (a także ekranów), który czasami panuje na blacie. Klikając prawym klawiszem myszki na gadżecie okienka zmieniającym jego głębie otrzymujemy dostęp do listy aktualnie otwartych okien (ekranów). Mi osobiście bardzo brakuje tutaj jeszcze funkcji maksymalizacji (na cały ekran) i minimalizacji danego okienka, znanej choćby z programu DepthMenu (dla AmigaOS 3.x) Arkadiusza "Yak'a" Wahliga.

Systemowy blanker (kolejne commodities) został rozbudowany m.in. o funcje DPMS (uśpienie i wyłączenie monitora), ale niestety nie udało mi się tak ustawić jego parametrów, aby po umieszczeniu go w WBStartUp nie ukazywało się jego GUI. BenchTrash - niestety brak zmian w stosunku do wersji z AmigaOS3.9, przypuszczam więc, że Hyperion planuje tutaj jakieś zupełnie nowe rozwiązanie. Oby, bo sprawa systemowego kosza w AmigaOS nigdy nie była do końca dobrze załatwiona.

Na zakończenie tego odcinka ciekawostka - w katalogu Locale/Help/english/Sys znajduje się plik Workbench.guide. W systemie AmigaOS3.9 był on pusty, a teraz zawiera kompletny podręcznik obsługi Workbencha (fajnie by było gdyby zostało to przetłumaczone na język polski). Tylko gdzie jest w nowej Amidze klawisz HELP? A może warto by było dodać odpowiednią opcję w górnym menu Workbencha (coś jak w Finder/MacOS)?

Prawie wszystkie opisane w tym odciunku apilikacje i funkcje można zobaczyć na tym obrazku. Cdn...


Dodaj komentarz

Discord (online: ) «»
Online: 11
  • Adam_MAdam_M
  • AmiKitAmiKit
  • b...b...
  • CizarCizar
  • HengHeng
  • LaubzegaLaubzega
  • m...m...
  • Marek_BMarek_B
  • PatuPatu
  • spazmaspazma
  • SZAMANSZAMAN
dołącz do kanału »
MisterQ
konto zablokowane
lub usunięte
Autor tego komentarza otrzymał czerwoną kartkę
Czytelnik

komentarz #1 wysłany: 2005-02-25 12:23

otrzymujemy dostęp do listy aktualnie otwartych okien (ekranów). Mi osobiście bardzo brakuje tutaj jeszcze funkcji maksymalizacji (na cały ekran) i minimalizacji danego okienka

A mi by jeszcze dodatkowo cholernie brakowało chowania okien które aktualnie nie są na ekranie potrzebne. Że o porządnym managerze okien, coś na kształt windzianego taskbara chociażby - nie wspomnę. W MOSie chowanie okien jest, działa skutecznie na wszystkie systemowe okna. Ale o managerze też można zapomnieć... P.S Wysuwanie okien za powierzchnię blatu to nie jest dla mnie rozwiązanie problemu chowania okien.

Odpowiedz

Konrad Bielski
Redaktor

komentarz #2 wysłany: 2005-02-25 12:37

Mi osobiście bardzo brakuje tutaj jeszcze funkcji maksymalizacji (na cały ekran)

A próbowałeś wcisnąć shift i kliknąć na zoom gadżet? Nie? To spróbuj

niestety nie udało mi się tak ustawić jego parametrów, aby po umieszczeniu go w WBStartUp nie ukazywało się jego GUI

CX_POPUP=NO nie działa?

Odpowiedz

Konrad Bielski
Redaktor

komentarz #3 wysłany: 2005-02-25 12:40 w odpowiedzi na komentarz #1

A mi by jeszcze dodatkowo cholernie brakowało chowania okien które aktualnie nie są na ekranie potrzebne.

Można ikonifikować okna, ale Ty chyba coś innego masz na myśli.

Odpowiedz

MisterQ
konto zablokowane
lub usunięte
Autor tego komentarza otrzymał czerwoną kartkę
Czytelnik

komentarz #4 wysłany: 2005-02-25 13:34 w odpowiedzi na komentarz #3

Można ikonifikować okna,

WSZYSTKIE okna otwierane na blacie wb można ikonifikować?

ale Ty chyba coś innego masz na myśli.

Najprawdopodobniej tak.

Odpowiedz

SZAMAN
Redaktor

komentarz #5 wysłany: 2005-02-25 14:25 w odpowiedzi na komentarz #2

p>Wlasnie sprobowalem z shiftem i juz mi nie brakuje "funkcji maksymalizacji (na cały ekran)". Swietny pomysl z tym klawiszem Shift!

CX_POPUP=NO nie działa? - nie wiem jak to sie stalo, ale teraz ustawilem to jeszcze raz i dziala! Musialem cos zle wpisac! Moze 0 zamiast O bylo.

Odpowiedz

Paweł Stefański
Czytelnik

komentarz #6 wysłany: 2005-02-25 17:30 w odpowiedzi na komentarz #5

A teraz czas skomilowac i odpalic programik Piru. Mniej wiecej bedziemy mieli dzieki temu informacje jak tam agp na teronach dziala. cale info www.morphos-news.de

Odpowiedz

Mufa
konto zablokowane
lub usunięte

Czytelnik

komentarz #7 wysłany: 2005-02-25 23:05 w odpowiedzi na komentarz #2

A próbowałeś wcisnąć shift i kliknąć na zoom gadżet? Nie? To spróbuj

Dobrze by było gdyby jeszcze można było jakoś ustawić preferencje tej maksymalizacji. Ja osobiście nie lubię jak mi jakieś okno zakrywa Amidocka, więc marzy mi się taka maksymalizacja, ale kończąca się na górnej krawędzi docka.

Odpowiedz

Amig_OS
konto zablokowane
lub usunięte

Czytelnik

komentarz #8 wysłany: 2005-02-25 23:10 w odpowiedzi na komentarz #6

Niestety AmigaOS4 nie dzila na plytach teron. Nie jestemy tez w stanie zweryfikowac twoich wynikow gdyz nie posiadamy zadnego linuxboxa.

Odpowiedz

Paweł Stefański
Czytelnik

komentarz #9 wysłany: 2005-02-25 23:27 w odpowiedzi na komentarz #8

Znowu sie boicie ujawnic prawde, dobra juz to przezylem, bawcie sie dalej. Teron jest najlepsza amiga na swiecie. p.s.az tak kiepskie macie wyniki? p.s.2.teron teron i zadna naklejka nie zmieni tego ze nie jest to sprzet wytworzony przez commodore.

Odpowiedz

Amig_OS
konto zablokowane
lub usunięte

Czytelnik

komentarz #10 wysłany: 2005-02-26 00:00 w odpowiedzi na komentarz #9

Proponuje zakupic terona, wymienic bios i odpalic na tym AmigaOS4 - powodzenia. Moze wtedy zrozumiesz, ze jestes w bledzie co do teronow.
Nikt niczego nie ukrywa - zarowno AmigaONE jak i AmigaOS4 sa dostepne dla wszystkich na spotkaniach GGUA.
McBarlo, MisterQ, Morgoth oraz Jaca mieli na naszych spotkaniach dostep do sprzetu i systemu wiec daruj sobie teksty o ukrywaniu.

Odpowiedz

SZAMAN
Redaktor

komentarz #11 wysłany: 2005-02-26 00:10 w odpowiedzi na komentarz #9

Podeslij mi wersje dla AmigaOS 4 programu Piru, a publicznie zaraz podam wyniki! Nie jestem programista, nigdy tez niczego nie skompilowalem.

I jeszcze jedno - ewidentnie wszedles tu w celach zaczepnych, bo od razu wyskoczyles z Teronami. Pawel po co to robisz? Ja nie wchodze na portale MOSowe i nie pisze tam, ze "MOS is death, dajcie sobie spokoj chlopaki", bo dobrze wiem jak cos takiego sie skonczy.

Odpowiedz

SZAMAN
Redaktor

komentarz #12 wysłany: 2005-02-26 00:13 w odpowiedzi na komentarz #9

Pierwsza Amiga nie byla produkcji Commodore! Zreszta Commodore kojarzy mi sie z C64, a Amiga to Amiga.

Odpowiedz

Mufa
konto zablokowane
lub usunięte

Czytelnik

komentarz #13 wysłany: 2005-02-26 00:38 w odpowiedzi na komentarz #11

Podeslij mi wersje dla AmigaOS 4 programu Piru, a publicznie zaraz podam wyniki! Nie jestem programista, nigdy tez niczego nie skompilowalem.

Ten test daje dosyć duże rozrzuty w wynikach. u jednego gostka na pegazie 2, daje ponad 200MB/s, a u drugiego na takiej samej maszynie daje już tylko 134MB/s. Widać więc wyraźnie że na wyniki testów ma wpływ nie tylko prędkość AGP, ale też w dużej mierze karta graficzna. Jeśli tak to nie widzę sensu aby przeprowadzać takie testy. Podasz wyniki ze swoim Radeonem 7000, a jakiś fanatyk z Radeonem 9200, napisze że na jego super Pegu jest szybciej niż na AGP z "Terona".

Odpowiedz

rzookol
konto zablokowane
lub usunięte
Autor tego komentarza otrzymał czerwoną kartkę
Czytelnik

komentarz #14 wysłany: 2005-02-26 00:47 w odpowiedzi na komentarz #13


Ten test daje dosyć duże rozrzuty w wynikach. u jednego gostka na pegazie 2, daje ponad 200MB/s, a u drugiego na takiej samej maszynie daje już tylko 134MB/s. Widać więc wyraźnie że na wyniki testów ma wpływ nie tylko prędkość AGP, ale też w dużej mierze karta graficzna. Jeśli tak to nie widzę sensu aby przeprowadzać takie testy. Podasz wyniki ze swoim Radeonem 7000, a jakiś fanatyk z Radeonem 9200, napisze że na jego super Pegu jest szybciej niż na AGP z "Terona"


coś ci się pozajączkowało - średnia z testów na peg jest taka:
Peg1 g3 : 70-79 MB/s
Peg2 g3 : 120-135 MB/s
Peg2 g4 : 220-230 MB/s

z tego wynika że rędkość zalezy nie od karty graficznej tylko od procka i mostka

Odpowiedz

SZAMAN
Redaktor

komentarz #15 wysłany: 2005-02-26 00:47 w odpowiedzi na komentarz #13

Wiesz Rafal, dokladnie tak samo mysle jak Ty - takie testy za bardzo sensu nie maja, no ale jak Pawel prosi to mu chetnie podam wyniki! Nawet jak beda one slabe to mi to zwisa, gdyz system teraz i tak smiga u mnie szybko. No, ale jak ktos szuka sensacji i go takie porownywanie bawi to prosze bardzo, nie mam nic do ukrycia.

Odpowiedz

Nowar
konto zablokowane
lub usunięte
Autor tego komentarza otrzymał czerwoną kartkę
Czytelnik

komentarz #16 wysłany: 2005-02-26 01:01

sprawa systemowego kosza w AmigaOS nigdy nie była do końca dobrze załatwiona.

Na Aminecie juz od dawna jest takie fajne cos, o nazwie GlobalTrash i jest zrobiony na wzor tego pecetowego. Przydalo by sie takie cos, albo poprostu trzeba zarejestrowac tego z Aminetu

Odpowiedz

Paweł Stefański
Czytelnik

komentarz #17 wysłany: 2005-02-26 01:41 w odpowiedzi na komentarz #11

Nie wszedlem zaczepnie po prostu chcialem wyniku...ale do tej pory nie ma zadnego na portalach.
Zobacz ze wszedzie nazywam teron'a teronem a pegaza pegazem, nie wazne na jakim znajduje sie portalu.
Nie mam sdk od os4...nie mam na czym skompilowac. jesli ktos sie poczul urazony przepraszam, juz nie bede tu wchodzil pytajac sie o rozne rzeczy.

Odpowiedz

Paweł Stefański
Czytelnik

komentarz #18 wysłany: 2005-02-26 01:42 w odpowiedzi na komentarz #15

Dokladnie o to chodzi, nikogo bym nie zaczepial jakby od razu ktos napisal, na maone wyszlo mi xxxMB/s ... a tak...

Odpowiedz

MisterQ
konto zablokowane
lub usunięte
Autor tego komentarza otrzymał czerwoną kartkę
Czytelnik

komentarz #19 wysłany: 2005-02-26 05:39 w odpowiedzi na komentarz #4

A ja bym tylko chciał uzyskać odpowiedź na sowje pytanie.

Odpowiedz

SZAMAN
Redaktor

komentarz #20 wysłany: 2005-02-26 16:25 w odpowiedzi na komentarz #19

Do ikonki mozna sprowadzac okna ReAction oraz MUI.

Odpowiedz

SZAMAN
Redaktor

komentarz #21 wysłany: 2005-02-26 16:27 w odpowiedzi na komentarz #18

Tylko ja moglem to napisac, bo tylko ja mam tutaj na razie micro Amige, ale jak mialem to zrobic jak nie mam odpowiedniej wersji programu, aby to sprawdzic.

Odpowiedz

SZAMAN
Redaktor

komentarz #22 wysłany: 2005-02-26 16:39 w odpowiedzi na komentarz #17

Dlaczego nie bedziesz juz tutaj wchodzil? Jak najbardziej wchodz i pytaj, ale rob to tak, aby juz na starcie nie wywolywac jakis sporow, nie dolewac oliwy do ognia!

Zobacz ze wszedzie nazywam teron'a teronem a pegaza pegazem, nie wazne na jakim znajduje sie portalu.

Problem z Teronem polega na tym ze on sie jednak sprzetowo rozni od A1/mA1, byc moze nie wiele sie rozni, ale jednak! Dlatego ten, ktory pisze, ze AmigaOS 4 dziala na Teronie mija sie z prawda i musimy na to reagowac, aby nie wprowadzac ludzi w blad.

Odpowiedz

SZAMAN
Redaktor

komentarz #23 wysłany: 2005-02-26 16:57 w odpowiedzi na komentarz #14

p>Zajrzalem na morphos-news.de i w komentarzach znalazlem:

Micro A1 "C" Production version, with OS4:
1024 MB written in 7.680000 seconds, 133.33 MB/s
(Radeon 7000 32MB AGP 2X, sideband on, artricia-S northbridge, 256 MB PC-133 ram)

Czyli sensacji jednak nie ma - micro Amiga One z G3 wyciaga tyle co Pegasos2 z G3. Jest tam tez porownanie Pegasosa1 z Amiga One i tez sa w miare podobne wyniki. Mnie takie porownania smiesza, gdyz nawet najbardziej genialny sprzet bez oprogramowania to po prostu zlom.

Odpowiedz

MisterQ
konto zablokowane
lub usunięte
Autor tego komentarza otrzymał czerwoną kartkę
Czytelnik

komentarz #24 wysłany: 2005-02-26 17:23 w odpowiedzi na komentarz #20

Do ikonki mozna sprowadzac okna ReAction oraz MUI.

To mało. [kb] kiedyś napisał że OS4 to system oparty na lepszych i nowocześniejszych założeniach niż MOS... Brak tej prostej cechy troszkę uwstecznia OS4. Mam nadzieję że brak takiej możliwości jak chowanie dowolnych okien systemowych zostanie rozwiązany do momentu ukazania się OS4 gotowego do sprzedaży.

Odpowiedz

Marcin Libicki
Czytelnik

komentarz #25 wysłany: 2005-02-26 19:01 w odpowiedzi na komentarz #24

A jakie bys chcial jeszcze okna ikonifikowac? Requestery systemowe? Pytam z ciekawosci, bo jesli mozna sprowadzac do ikonki okna ReAction i MUI to czego Twoim zdaniem jeszcze trzeba?

Odpowiedz

MisterQ
konto zablokowane
lub usunięte
Autor tego komentarza otrzymał czerwoną kartkę
Czytelnik

komentarz #26 wysłany: 2005-02-26 19:39 w odpowiedzi na komentarz #25

Chociażby shell, i wszystkie starsze programy które nie używają MUI bądź reaction. Poza tym chowanie okien (ikonifikacja) powinno być w jakiś sposób ustandaryzowane. W amigaosach do wersji 3.9 było conajmniej kilka sposobów na ikonifikacje okien. MUI - po swojemu. Magellan - po swojemu. Reaction - po swojemu. KongCon - po swojemu. Bałagan. Nie było żadnego API do tego celu, pełna samowolka, wpychanie się na ramkę okna z własnymi gadżetami. Może by czas coś z tym zrobić? W MorphOSie zrobiono pierwszy krok ku temu. A w AmigaOS4?

Odpowiedz

rzookol
konto zablokowane
lub usunięte
Autor tego komentarza otrzymał czerwoną kartkę
Czytelnik

komentarz #27 wysłany: 2005-02-26 21:34 w odpowiedzi na komentarz #26

a jak sie to ikonifikowanie w mosie włącza bo czegos takiego u nie nie ma

Odpowiedz

r-tea
Czytelnik

komentarz #28 wysłany: 2005-02-27 02:25 w odpowiedzi na komentarz #16

sprawa systemowego kosza w AmigaOS nigdy nie była do końca dobrze załatwiona.

Na Aminecie juz od dawna jest takie fajne cos, o nazwie GlobalTrash i jest zrobiony na wzor tego pecetowego. Przydalo by sie takie cos, albo poprostu trzeba zarejestrowac tego z Aminetu

mi w zupełniści wystarcza katalog .recycled w SFS.
no chyba że cos skasuję z Ram Dysku, ale nie mam zwyczaju "trzymać" tam wżnych plików

Odpowiedz

r-tea
Czytelnik

komentarz #29 wysłany: 2005-02-27 02:36 w odpowiedzi na komentarz #26

Chociażby shell, i wszystkie starsze programy które nie używają MUI bądź reaction.
Poza tym chowanie okien (ikonifikacja) powinno być w jakiś sposób ustandaryzowane. W amigaosach do wersji 3.9 było conajmniej kilka sposobów na ikonifikacje okien. MUI - po swojemu. Magellan - po swojemu. Reaction - po swojemu. KongCon - po swojemu. Bałagan. Nie było żadnego API do tego celu, pełna samowolka, wpychanie się na ramkę okna z własnymi gadżetami. Może by czas coś z tym zrobić? W MorphOSie zrobiono pierwszy krok ku temu. A w AmigaOS4?


popieram
a jeszcze virtualne pulpity jak na Linuxie, to by było coś

Odpowiedz

MisterQ
konto zablokowane
lub usunięte
Autor tego komentarza otrzymał czerwoną kartkę
Czytelnik

komentarz #30 wysłany: 2005-02-27 05:37 w odpowiedzi na komentarz #27

Obadaj sobie skróty klawiszowe w preferencjach systemowych.

Odpowiedz

Konrad Bielski
Redaktor

komentarz #31 wysłany: 2005-02-27 08:34 w odpowiedzi na komentarz #26

Poza tym chowanie okien (ikonifikacja) powinno być w jakiś sposób ustandaryzowane.

Oczywiście.

Bałagan. Nie było żadnego API do tego celu, pełna samowolka, wpychanie się na ramkę okna z własnymi gadżetami. Może by czas coś z tym zrobić?

Według życzeń. Zapoznaj się z możliwościami application.library, nowego API z systemu AmigaOS, a powinieneś znaleźć wszystkie potrzebne Ci rzeczy.

A wracając do wcześniejszego pytania, na które Ci nie odpowiedziałem. Jeśli pytasz, czy system będzie hackował programy, które zostały napisane kiedyś i nie mają gadżetu ikonifikacji, to odpowiedź brzmi, że system AmigaOS takich rzeczy robił nie będzie.

Odpowiedz

MisterQ
konto zablokowane
lub usunięte
Autor tego komentarza otrzymał czerwoną kartkę
Czytelnik

komentarz #32 wysłany: 2005-02-27 11:38 w odpowiedzi na komentarz #31

Według życzeń. Zapoznaj się z możliwościami application.library, nowego API z systemu AmigaOS, a powinieneś znaleźć wszystkie potrzebne Ci rzeczy.

Z pewnością sią zapoznam.

A wracając do wcześniejszego pytania, na które Ci nie odpowiedziałem.

Ciekawe tylko dlaczego? O rzeczach niemożliwych pod OS4 wolisz nie mówić?

Jeśli pytasz, czy system będzie hackował programy, które zostały napisane kiedyś i nie mają gadżetu ikonifikacji, to odpowiedź brzmi, że system AmigaOS takich rzeczy robił nie będzie.

No i widzisz? Znów wychodzi że się nie znasz na AmigaOSie tak, jakbyś się chciał znać. Niczego nie trzea hackować na taką sytuację.

Odpowiedz

Konrad Bielski
Redaktor

komentarz #33 wysłany: 2005-02-27 11:48 w odpowiedzi na komentarz #32

Ciekawe tylko dlaczego? O rzeczach niemożliwych pod OS4 wolisz nie mówić?

Odpowiedź jest bardziej prozaiczna niż myślisz. Po prostu nie zaglądałem na serwis od dwóch dni z braku czasu.

Znów wychodzi że się nie znasz na AmigaOSie tak, jakbyś się chciał znać. Niczego nie trzea hackować na taką sytuację.

Dobrze wiedzieć.

Odpowiedz

Dominik Kowalski
Czytelnik

komentarz #34 wysłany: 2005-02-27 21:18 w odpowiedzi na komentarz #32

To jak MOS to robi?

Odpowiedz

MisterQ
konto zablokowane
lub usunięte
Autor tego komentarza otrzymał czerwoną kartkę
Czytelnik

komentarz #35 wysłany: 2005-02-28 07:17 w odpowiedzi na komentarz #34

nie wiem dokładnie jak to jest rozwiązane od strony technicznej akurat w mosie, ale przychodzą mi na myśl dwa rozwiązania. Pierwsze to przemieszczenie okna poza widzialny zakres ekranu - MOS otwiera ekran WB którego rozmiary "wirtualne" są większe niż aktualnie widziany obszar na ekranie, drugie to niewyświetlanie na ekranie danej warstwy (odpowiednio skonstruowane layers + biblioteki towarzyszące).

Odpowiedz

MDW
Czytelnik

komentarz #36 wysłany: 2005-02-28 11:23 w odpowiedzi na komentarz #27

a jak sie to ikonifikowanie w mosie włącza bo czegos takiego u nie nie ma

Ja mam tak ustawione, ze dwuklik srodkowym klawiszem myszy na DOWOLNYM oknie chowa je. Jednoklik srodkowym klawiszem myszy z Ctrl otwiera pod wskaznikiem myszy menu z lista schowyanych okien i pozwala szybko wybrac to ktore chce pokazac. Dodatkowo mozna ustawic sobie klawiszologie/myszologie do takich rzeczy jak centrowanie okna, pokazywanie wszystkich okien, chowanie wszystkich. Standardowo jest tez taka barzo przydatna funkcja, ktora mi bardzoi sie podoba. Jak sie przesuwa okno i trzyma Ctrl to nie mozna nim wyjechac poza krawedz ekranu (jak to bylo w niepatchowanym AmigaOS3). Acha, jeszcze cos. Program Altaber "kuma" niewidoczne okna schowane MOSowa metoda i pozwala je takze wyciagnac na wierzch. Musze powiedziec, ze ja wlasciwie odzwyczailem sie od ikonifikacji. Ona jest niewygodna, bo czasm poprostu sie nie ma dostepu do tej czesci desktopa na ktorej lezy ikona w ktora chce sie walnac. Menu schowanych okien jest latwiej dostepne.

Odpowiedz

Nowar
konto zablokowane
lub usunięte
Autor tego komentarza otrzymał czerwoną kartkę
Czytelnik

komentarz #37 wysłany: 2005-03-01 10:52 w odpowiedzi na komentarz #28

mi w zupełniści wystarcza katalog .recycled w SFS. no chyba że cos skasuję z Ram Dysku, ale nie mam zwyczaju "trzymać" tam wżnych plików

Ale to nie o to chodzi. Z .recycled mozna odzyskac pliki tuz po skasowaniu ich (gdy mamy .recycled widoczny bo tak np. ustawilismy przy formatowaniu SFS to odzyskac mozna nawet DOpusem czy Filemasterem), natomiast gdy cos nagramy na ta partycje pliki zostaja uszkodzone. Global Trash to taki program ktory dziala na katalogach Trashan w sposob globalny. Czyli gdy wrzucisz cos do kosza, to plik/katalog zostanie tam wrzucony i nie trzeba sie martwic i pamietac na jakiej jest partycji. A gdy oproznisz kosz zostana wykasowane wszystkie pliki z katalogu Trascan z kazdej partycji. Jedym slowem Global Trash dziala tak jakby nie istnialy partycje

Odpowiedz

Discord
Online: 11
  • Adam_MAdam_M
  • AmiKitAmiKit
  • b...b...
  • CizarCizar
  • HengHeng
  • LaubzegaLaubzega
  • m...m...
  • Marek_BMarek_B
  • PatuPatu
  • spazmaspazma
  • SZAMANSZAMAN
dołącz do kanału »
Menu
O tym piszemy
Baza wiedzy
Najpopularniejsze
Wybierz ikonę