Web Analytics
eXec.plMAGAZYN UŻYTKOWNIKÓW KOMPUTERÓW AMIGA

Dodano: 2024-01-17 18:26, Autor: st, Kategoria: Publicystyka, Liczba wyświetleń: 2246 english translation »

A A A

Internet Artifacts

Internet Artifacts to strona/prezentacja najważniejszych wydarzeń związanych z siecią - internetem na przestrzeni wielu lat. Każdy kto tworzył treści internetowe powinien ją zobaczyć, aby odnaleźć swój "punkt" w którym dołączył do sieci.

Źródło: neal.fun

Dodaj komentarz

Discord (online: ) «»
Online: 4
  • CizarCizar
  • IMPBotIMPBot
  • juenjuen
  • LaubzegaLaubzega
dołącz do kanału »
SZAMAN
Redaktor

komentarz #1 wysłany: 2024-01-17 18:36

W 2000 roku gdy powstał eXec zaczynał coraz częściej pojawiać się w sieci Flash, o którym obecnie już nikt nie pamięta. Jednak wtedy i przez wiele wiele lat wtyczka do wyświetlania treści w tym formacie (.swf) była wyznacznikiem nowoczesnej przeglądarki.

Odpowiedz

MDW
Czytelnik

komentarz #2 wysłany: 2024-01-17 19:01

Fajnie przedstawione. Ale muszę jeszcze raz przejechać wszystkie slajdy, bo teraz tak szybko leciałem żeby wyłapać amigowe akcenty.

Miałem nadzieję, że zaznaczą moment wprowadzenia zakładek w przeglądarkach. Teraz coś bez czego nie wyobrażamy sobie przeglądarek, a na początku zakładki miał tylko IBrowse i Opera. Kiedyś na IRCu robiono dochodzenie, która z tych przeglądarek pierwsza miała zakładki. I wyszło im chyba, że Opera była dosłownie o 2 czy 3 miesiące wcześniej. IBrowse dodatkowo miał chyba ograniczenie do 8 zakładek ale wynikające z zasad MUI. Tak czy inaczej reszta przeglądarkowego świata odkryła zakładki znacznie później niż IBrowse.

Nie podoba mi się uogólnienie problemu 2000 roku do "early computer programs". Zawsze byłem za tym żeby dokładnie mówić jakie platformy były tworzone przez tak krótkowzrocznych ludzi i były oparte na tak prehistorycznych rozwiązaniach. Tym bardziej, że te rozwiązania nazywano "profesjonalnymi" podczas gdy znaczne lepsze nazywano "zabawkowymi". Nie bójmy się tego mówić głośno - to był przede wszystkim problem wielkiego ale jakże ślepego Microsoftu. Jeżeli dobrze pamiętam to np. AmigaOS będzie miał ten problem w 2037 roku.

Odpowiedz

Discord
Online: 4
  • CizarCizar
  • IMPBotIMPBot
  • juenjuen
  • LaubzegaLaubzega
dołącz do kanału »
Menu
O tym piszemy
Baza wiedzy