Od lat szukamy także swojego miejsca w naszym małym amigowym światku.
Pewne rzeczy się udają - jak choćby uruchomienie wersji anglojęzycznej, gdzie mogliśmy opublikować obszerny wywiad z Trevorem. Mikołaj pisze coraz lepsze i ciekawsze teksty (opisy perełek z klasyka - bomba!), a Marcin bardzo dobrze zintegrował się z eXeciem - jego polemiczne i jasno opisujące naszą rzeczywistość teksty stały się integralną częścią serwisu. Bardzo fajnie przyjął się także nasz kanał na Discordzie, gdzie w kameralnym gronie prowadzimy spokojne (zazwyczaj, heh) rozmowy.
I teraz dochodzimy zmiany jaką mamy nadzieję zaakceptujecie, która przypadnie Wam do gustu. Aby ją zrozumieć proszę odpowiedzcie razem z nami na pytania "Czy exec.pl":
- "wygra na newsy" z PPA?
- wyda lepszą papierową gazetę od Komoda&Amiga?
- dostarczy więcej nowinek ze świata NG od amigaone.pl?
- będzie miał lepsze forum od PPA?
- napisze lepsze książki od Adama Mierzwy?
- zrobi lepszy podcast od Radzika?
Odpowiedź na wszystkie brzmi - NIE.
Trzeba więc postawić pytanie w jakim celu ma dalej istnieć nasz serwis, jaką "niszę w niszy" może uzupełnić, jak może przyciągać nowych czytelników i wychodzić z Amigą poza zamknięty krąg tych samych kilku setek ludzi w Polsce?
Odpowiedź była "znana od dawna" (siedziała w głowie Szymona), ale dopiero zmiany w realnym życiu pozwoliły ją teraz wprowadzić.
eXec.pl staje się serwisem z newsami i artykułami o szerokopojętym "DEVelopmencie".
O zupełnie nowych i "rozgrzebanych" projektach, o amigowych narzędziach dla programistów. O prototypowym sprzęcie i pomysłach na kolejne API. O tym co to jest FPGA i jak napisać pierwszy program w C. O tym jak zabrać się za programowanie w Pythonie i gdzie szukać informacji o programowaniu w MUI pod MorphOS. Jakie procesory PowerPC znajdziecie w Amigach One i o tym jakie usługi oferują chmury publiczne i jakie wtyczki w VSC przydają się do programowania w JavaScript. I jeszcze o tym co to są wzorce projektowe i jak wykorzystać Dockera na swoim laptopie.
Mam nadzieję, że te przykłady dają Wam wstępny pogląd na to jakie treści będziemy w newsach i artykułach przekazywać. Jeśli więc jesteś amigowycm programistą lub twórcą sprzętu, a także deweloperem z amigowymi korzeniami to powinieneś znaleźć tutaj swoje stałe miejsce.
W najbliższym czasie zmienimy także drugi człon nazwy na "MAGAZYN DEVeloperów KOMPUTERÓW AMIGA", pojawią się także artykuły związane z szerokopojętym programowaniem.
Zapraszamy Was do współpracy, komentowania i spotkań na Discordzie.
"DEVelopment" znaczy "polepszenie", "rozwój", "stanie się bardziej zaawansowanym", ale także w pewnym stopniu jest to także "odnalezienie własnej drogi". I tak będzie.