Web Analytics
eXec.plMAGAZYN UŻYTKOWNIKÓW KOMPUTERÓW AMIGA

Dodano: 2021-10-19 13:35, Autor: st, Kategoria: Publicystyka, Liczba wyświetleń: 3368

A A A

AmiWest 2021 i system V54

Najważniejszą informacją po AmiWest, imprezie, która miała miejsce w miniony weekend, jest wiadomość o kolejnym systemie operacyjnym dla Amigi One - jego robocza nazwa to "V54". Plotki o tym, że powstaje wewnętrzna alternatywa dla AmigaOS 4 tworzonego od lat przez Hyperion, pojawiały się już wcześniej - najpierw przy informacjach o tym kto jest właścicielem jądra systemu, a potem podczas wycieków z kręgów zajmujących się pakietem ES firmy A-Eon.

Teraz (po AmiWest) mamy to już czarno na białym - obecnie istnieje 9 wersja alpha systemu V54, która potrafi załadować blat Workbencha (czy też jego zamiennika) z aplikacjami znanymi z ES.

Chociaż z tym "czarno na białym" bym nie przesadzał - zastanawiających i zabawnych jest tutaj kilka rzeczy.

Nikt nie mówi tego co napisałem wyżej wprost - że ma być jakaś alternatywa dla "starego" AmigaOS 4. To jest jakiś temat tabu - po prostu pokazuje się kolejne informacje o tym, że A-Eon rozwija sobie pakiet ES, a w jednym z wierszy tekstu tej prezentacji pisze coś w stylu jeśli chcecie to możecie sobie wystartować ES bez udziału AmigaOS 4.1.

Te dwie drogi (rozwój ES z OS4 i bez) są prowadzone bowiem tak, aby dostosować się do każdego możliwego rozstrzygnięcia sądowego - jeśli Hyperion przegra i uda się dogadać z Cloanto to V54 dostanie nazwę AmigaOS (być może 4.2?), a jeśli Hyperion wygra "to nic", zawsze ES może zostać jako dodatek do tego co robi Hyperion? Czy jednak nie zapędzili się za daleko? Być może już postawiono krzyżyk na tym co zrobił Hyperion, wiele aplikacji w ES bowiem brutalnie nadpisuje obecnie lepsze programy, czy też komendy, ze "starego" systemu...

Zabawne jest to (i do płaczu...), że nikt też nie powiedział, że system "V54" może funkcjonować z nami przez wiele lat. Bowiem nie wiemy obecnie ile jeszcze potrwa walka o nazwę "Amiga" w sądach. ES będzie więc cały czas sprzedawany jako dodatek do AmigaOS 4.1 FE, ale tak naprawdę... będziemy mogli zainstalować i uruchomić go bez systemu od Hyperionu. Dlaczego tak? Odpowiedź jest prosta - dotykamy tutaj bowiem najbardziej wrażliwej kwestii dla fanów Amigi One i AmigaOS 4 - nie można zadeklarować publicznie, że piszemy zupełnie nowy system pod nową nazwą, bo "naklejka" (nazwa "Amiga") jest dla nich świętością. W pełni to rozumiem - Amiga, genialny komputer z lat 80-tych, ma posiadać wciąż linię rozwojową pod swoją nazwą, tak wychowałem się od A500 do Amigi One. Na to zasługuje. Rozumieją to doskonale także Dickinson i Leaman. Mogą jednak się przeliczyć z czasem, jak długo ten teatrzyk z "V54" trzeba będzie odgrywać...

Czas więc zdecyduje o tym, czy środowisko sympatyków AmigaOS 4, a tym samym sam system OS4, przetrwa. Już teraz słychać głosy o możliwym kolejnym podziale na fanów "koszernych" rozwiązań od Hyperionu i tych którzy sponsorują rozwój nowego "V54", m.in. sprzątając ze starych rupieci magazyny firmy AmigaKit. Niestety, jak zawsze w naszym środowisku bywało, kolejne podziały spowodują też kolejne odejścia od Amigi (NG, ale też 68k) i od tego już tak bardzo niszowego obecnie hobby.

Źródło: youtube.com

Dodaj komentarz

Discord (online: ) «»
Online: 11
 • AmiKitAmiKit
 • BenedyktBenedykt
 • CizarCizar
 • IMPBotIMPBot
 • Janusz82Janusz82
 • juenjuen
 • LaubzegaLaubzega
 • m...m...
 • Marek_BMarek_B
 • PatuPatu
 • spazmaspazma
dołącz do kanału »
KM/Ender
Krzysztof Michalak
Czytelnik Inny

komentarz #1 wysłany: 2021-10-19 13:57

Załamka. Co to ma być? Zamiast łączyć się to się dzielimy. Atari Rulez

Odpowiedz

SZAMAN
Redaktor

komentarz #2 wysłany: 2021-10-19 14:00 w odpowiedzi na komentarz #1

Ja bym tę szopkę z V54 jeszcze jakoś przeżył, ale te systemowe aplikacje jakie dostarcza ES i A-Eon są po prostu kiepskiej jakości, w dodatku cena jest nieporównywalna do tego ile kosztowały mnie zakupy systemu od Hyperionu, czy też pieniądze jakie zapłaciłem za MorphOS. Na tym etapie dziecięcego rozwoju ES i V54 powinien być całkowicie darmowy lub za symboliczne pieniądze/wsparcie "ile dasz" dla deweloperów (np. za te sterowniki). To wygląda trochę jak nauka programowania pod system na razie.

Odpowiedz

Piana
Redaktor

komentarz #3 wysłany: 2021-10-19 16:51

Tak, tego mam trzeba. Kolejnego systemu. Mamy 4.1, 3.2, Aros, MorphOS, Coffin... Mam nadzieję, że czegoś nie pominąłem. Zatem pora na kolejny system, na to wszyscy czekali. Brawo! Słuszną linię mają liderzy. Co prawda tworzenie systemu to kilka lat pracy dla wielu osób, ale System V54 to ja ze szwagrem po południu zakodujemy i skompilujemy. I będzie super! I co niedowiarki? Glupio wam teraz?

Odpowiedz

Adam Wakierowski
Czytelnik

komentarz #4 wysłany: 2021-10-19 18:58

Pisanie konkurencyjnego systemu kiedy się miało dostęp do źródeł oryginału jest śliskim pomysłem.

Odpowiedz

SZAMAN
Redaktor

komentarz #5 wysłany: 2021-10-19 19:18 w odpowiedzi na komentarz #4

Czyli już znamy temat kolejnego procesu w sądzie.

Odpowiedz

AmigaIsDead
Czytelnik

komentarz #6 wysłany: 2021-10-19 21:53

Nie wiem czy się śmiać czy płakać.

Ten quasi-os to jakiś wypierd znudzonych developerów. Nie ma sensu zawracać sobie tym głowy. Po wyroku sądu, dojdzie zapewnie do rozmów negocjacyjnych, więc każdy będzie prężyć swoje muskuły. Czas pokaże... .
Ja nie zamierzam się tym wszystkim przejmować.

Odpowiedz

MDW
Czytelnik

komentarz #7 wysłany: 2021-10-20 17:33 w odpowiedzi na komentarz #5

Czyli już znamy temat kolejnego procesu w sądzie.


Gdy zaczną się przyglądać tak zwanym "rozwiązaniom alternatywnym" to jeszcze się MorphOSowi dostanie przy okazji... Zwłaszcza gdy wygra strona... oficjalna.

Odpowiedz

MDW
Czytelnik

komentarz #8 wysłany: 2021-10-21 08:37

Mam nadzieję, że jakoś jednak te sprawy się pomyślnie rozwiążą, bo robi się bardzo nieładny bałagan. Powinno się zrobić wszystko żeby nie dopuścić do takiej sytuacji w AmigaOS4. Jedną z podstawowych zalet tzw. systemów NG jest porządek. To, że posprzątały one po okresie "radosnej twórczości aminetowej". Dzięki temu MorphOS czy AmigaOS4 na każdej maszynie wygląda (od strony bebechów systemu) w miarę podobnie, działa przewidywalnie i nie zawiera w swoich katalogach połowy Aminetu.

Ostatnio miałem okazję zobaczyć, popularny ostatnio (i kontrowersyjny) pakiet PiMiga. Słyszałem wiele dobrego, że jest to taki kompletny pakiet, gotowy do użycia. Po 30 minutach styczności z tym byłem zmęczony i załamałem się... Przypomniał mi się absurdalny bajzel w którym "pływałem" w latach 1996-2003. Po kilku minutach znalazłem karygodne błędy w konfiguracji tego bałaganu przez który niektóre preferencje (np. ASL) nie zapisywały się na dysku. I nikomu to nie przeszkadzało, bo gry się odpalają. No ale jako odpalaczkę do gier wolałbym bardziej czysty system.

Odpowiedz

Adam
Czytelnik

komentarz #9 wysłany: 2021-10-21 18:54

Od wielu lat ostrzegałem, że A-Eon i Hyperion to nie są fajne firmy i że tam dzieje się źle. Dickinson był twarzą, ale to była twarz Tyschenki. W pewnym momencie miał dosyć dojenia go i odsunął się, dzięki temu możemy zobaczyć ten syf. Właściwie to co widzimy to są dopiero - niestety - początki.

Jeśli chodzi o Hyperion to z mojego punktu widzenia kolejne aktualizacje nic nie wnoszą - nie mam X5000 i to co dostaję dla A1 500 to jest "śmiech na sali". Mógłbym się spokojnie zdegradować do czystego 4.1 FE i straciłbym niewiele (lepszą obsługę USB i jakieś "duperele"). Każda aktualizacja wnosi utratę kompatybilności, najpierw ze starociami z klasyka a potem nawet z programami dla AmigaOS 4. To jest rozwój systemu dla idei i dla jednej konfiguracji (X5000).
Poza tym jakieś powody były, że niektórzy nie chcieli pracować z Hyperionem. Na amigowym forum znalazłem informację, że Hermans opłaca 7 osób. Wiele to nie jest. To plus rozwój 3.1.4 a potem 3.2 wskazują, że to "ostatnie podrygi". Z perspektywy czasu oceniam, że Hyperion nie jest odpowiednią firmą dla rozwoju AmigaOS. Wiem, że nieraz wypowiadałem się krytycznie na zasadzie "żeby ta firma zdechła", ale tu nie ma emocjonalnego odniesienia - ja naprawdę uważam, że ta firma powinna przeminąć tak, jak Amiga Inc. Nie jest w stanie zapewnić takiego rozwoju, na który amigowcy zasługują. Otoczką "etyczną" tego co tam się wyprawiało nie zajmuje się, bo w tym "środowisku" to niestety standard (pierwsi z brzegu - Jens, Leaman).

System V54. Niestety sprawdziła się stara myśl ś.p. Krzysztofa Skubiszewskiego "w dyplomacji informacja dopiero po oficjalnym dementi nabiera cech prawdopodobieństwa". Tak własnie było, bagatelizowano strzępki informacji, "to niemożliwe", "bzdury", no i... mamy "to coś". Niepokojące sygnały były wcześniej (np. nie przedłużenie opłaty licencyjnej za "AmigaOne" dla X5000). Oglądałem prezentację slajdów na AmiWest i zastanawiałem się, co muszą czuć najbardziej zaangażowani w AmigaOS 4, a dokładnie jak to jest być sam na sam ze swoją schizofrenią. Na liście widzę obu Friedenów, de Ruitera... I tworzą alternatywny system dla AmigaOS 4. Ja nie wiem co oni sobie w A-Eonie wyobrażają, że ulepią jakiś system niby bez źródeł OS 4 i to przejdzie? Bardzo łatwe do obalenia w sądzie ("panowie, widzieliście źródła..."). Poza tym A-Eon jest znany raczej z niskiej jakości oprogramowania.

Nie przedłużając - ten nowy system ideowo dla mnie to jest coś jak MorphOS. Nie wiem czy to ludzie kupią. A może jest jest jakiś "wielki plan"? Patrząc na twarz Leamana gdy mówi - nie sadzę...

Odpowiedz

MDW
Czytelnik

komentarz #10 wysłany: 2021-10-26 17:42 w odpowiedzi na komentarz #9

ten nowy system ideowo dla mnie to jest coś jak MorphOS

A skąd to skojarzenie? MorphOS nie jest nakładką na coś uzależnioną od cudzego rozwiązania. Nie jest zbiorem bibliotek zastępujących biblioteki systemu, który ma problemy z rozwojem. Oni mają własne źródła do wszystkiego i panują nad całym systemem. W tej chwili to już od niczego nie są zależni.
7 regularnie opłacanych osób to nie jest mało jak na amigowe warunki. MOS nie ma więcej aktywnych członków i oni NIE SĄ opłacani. A system od mat rozwija się bardzo regularnie i nas nie rozczarowuje.

Odpowiedz

AmigaIsDead
Czytelnik

komentarz #11 wysłany: 2021-10-26 18:09 w odpowiedzi na komentarz #9

Cała nadzieja w Cloanto? Jeśli nie oni to kto jeszcze mógłby rozwijać OS4?

Odpowiedz

SZAMAN
Redaktor

komentarz #12 wysłany: 2021-10-26 18:43 w odpowiedzi na komentarz #10

Nie jest zbiorem bibliotek zastępujących biblioteki systemu


Ale jak rozumiem, cały ten news o V54 jest właśnie o tym, że rozwiązanie od ES też już niczego nie będzie zastępować, ani docelowo z niczego korzystać. I jeśli tak się stanie będzie kolejnym system NG, co jest niestety bardzo przykre znając obecny już podział tego mikro środowiska.

Odpowiedz

Adam
Czytelnik

komentarz #13 wysłany: 2021-10-27 00:33 w odpowiedzi na komentarz #10

A skąd to skojarzenie?


Powstaje od nowa bez źródeł. O ile do tej pory można było mówić, że gdzieś w źródłach systemu AmigaOS 4.x jest ocalała linijka kodu która wyszła jeszcze spod paluszków Minera, o tyle to jest teraz jawny restart. Odcięcie się od korzeni.

MorphOS nie jest nakładką na coś uzależnioną od cudzego rozwiązania.


System v54 ewoluuje z nakładki (Enhancer), ale nią nie będzie, piecze się nowy kernel.

Nie jest zbiorem bibliotek zastępujących biblioteki systemu, który ma problemy z rozwojem.


Jakie to ma znaczenie? Poza tym polemizowałbym o początkach każdego nowego systemu, który ma być do czegoś podobny albo nawiązywać. Przypomnij sobie początki MorphOS-a, jego kompletność, stabilność - czepialstwo. "W tej chwili" jest ujmujące

Oni mają własne źródła do wszystkiego i panują nad całym systemem. W tej chwili to już od niczego nie są zależni.


Oni to znaczy kto? MorphOS Team? To nie jest unikalna cecha systemu komercyjnego.

7 regularnie opłacanych osób to nie jest mało jak na amigowe warunki.


To nie do końca tak jest., cytowałem z pamięci. Z tych 7 które zostały podane 2 zgodziły się pracować za darmo a 5 dostaje wynagrodzenie w sumie nie od tak dawna. A jakie to wynagrodzenie to nie wiem, raczej nie powalające. No ale "nie widziałem kwitów".

MOS nie ma więcej aktywnych członków i oni NIE SĄ opłacani. A system od mat rozwija się bardzo regularnie i nas nie rozczarowuje.


W aktywności członków MOS-teamu jestem zorientowany dosyć dobrze. Cudów nie ma Aktywnych jak jest 10 to jest max. Czy nie lepiej brzmi "jest ich mało, tym lepiej świadczy to o ich umiejętnościach i pracowitości?". Nie wiem co chcesz wykazać powyższymi stwierdzeniami, ale wrzucanie kamyków jest niepotrzebne. Mógłbym tu teraz napisać, że te serwery są strasznie drogie jak policzyć ceny za licencję, itp. Po co iść w taką argumentację? Albo w druga stronę prześmiewczo, to co team nie dostaje to jest i tak więcej niz to co płaci Hermans
Tu nie ma (jeszcze) czego porównywać. AmigaOS 4.1 jest jak dla mnie martwy, a System v54 jeszcze nie powstał ;]

Repozytorium Soliego jest jawne i sprawdziłem to o czym mówił przy okazji swojej prezentacji z tym co zrobił. System v54 to jest kolejna ściema A-Eonu. Prezentacje Soliego to kolejna tradycja po prezentacjach Tabora.

Odpowiedz

Discord
Online: 11
 • AmiKitAmiKit
 • BenedyktBenedykt
 • CizarCizar
 • IMPBotIMPBot
 • Janusz82Janusz82
 • juenjuen
 • LaubzegaLaubzega
 • m...m...
 • Marek_BMarek_B
 • PatuPatu
 • spazmaspazma
dołącz do kanału »
Menu
O tym piszemy
Baza wiedzy
Najpopularniejsze
Wybierz ikonę