Web Analytics
eXec.plMAGAZYN UŻYTKOWNIKÓW KOMPUTERÓW AMIGA

Dodano: 2021-07-30 15:50, Autor: st, Kategoria: Publicystyka, Liczba wyświetleń: 2840

A A A

Rwanie zębów, czyli u nas bez zmian...

Amiga obecnie - nisza w niszy, z garstką aktywnych na świecie (tych świadomych - bez retro graczy) użytkowników, o programistach nie wspominając. Ale dzieje się - zabawę zapewniają nam jak zawsze nasze firemki, które niczym ogromne korporacje walczą o prawa do wszystkiego co zostało, rozwijają swoje produkty jakby posiadały jakieś rewolucyjne technologie, no i tworzą po raz kolejny to samo, specjalizując się (a jakże!) w systemach operacyjnych.

Z tych wszyskich informacji, które przedstawiam Wam poniżej mogłyby powstać osobne newsy na eXecu - postanowiłem zebrać to wszystko jednak w jednym miejscu, jak z rwaniem kilku zębów, znieczulenie, no i jedziemy, raz a porządnie...

1. Wydawca nowego pisma Amiga Addict - firma Simulant Systems Ltd. złożyła wniosek o znak towarowy dla nazwy i logo magazynu, a brytyjski dealer Amigi, dobrze nam znana firma AmigaKit, postanowiła sprzeciwić się temu - docelowo nic z tym nie uda się im prawdopodobnie zrobić, ale zawsze opóźnią proces firmie SS, zawsze to lepiej dla nas amigowców przecież, jak wszystko wolniej się toczy...

2. A-EON (czyli w sumie też AmigaKit - Leaman) podobno postanowił zrobić nam prezent i uroczyć nas kolejnym systemem operacyjnym (ile ich mamy - AmigaOS 3.1, AmigaOS 3.2, AmigaOS 4.1, MorphOS, AROS, ApolloOS, czy też pakiet AmiKit - tu też idzie duży nakład pracy, aby... zrobić to samo). Z wewnętrznych rozmów na grupie Enhancer Software wynika bowiem, że nie będziemy już instalować tego pakietu do AmigaOS 4.1, tylko odwrotnie - to AmigaOS 4.1 będzie instalowany jako dodatek do Enhancer Software: Moduły systemu operacyjnego, które nie zostały jeszcze zaimplementowane dla projektu Enhancer, muszą zostać skopiowane z istniejącej instalacji AmigaOS do katalogu systemu Enhancer o nazwie "Legacy". A jak plotka głosi A-EON nie ma już praw do OS4... Każdy chce być na swoim jak widać obecnie - jak to było, Amiga to komputer dla indywidualistów? Każdy z nas będzie miał swój własny OS.

3. Pozostając jeszcze przy A-EON i ES - w Updaterze (narzędzie do aktualizacji pakietu) co jakiś czas pojawiają się (pisaliśmy zresztą o tym na eXecu) poprawione (?) komendy z AmigaOS 4 - ostatnim razem były to AddBuffers, AddDatatypes, Assign, Copy, List i MakeDir. Użytkownicy AmigaOS 4 pytają tylko - po co mamy to instalować, co nam da takie zerwanie ciągłości wersji z oryginalnym AmigaOS 4? Po co Panie Leaman?

4. Znaki towarowe i patenty - jeszcze kilka lat i nasze środowisko wychowa grupę nowych (choć już po 40-stce pewnie) prawników. Wszyscy wczytujemy się obecnie w te zapisy z batalii sądowych, a szczególności znamy się na znakach towarowych i patentach, wiemy gdzie i jak się je rejestruje, kiedy wygasają i przede wszystkim wiemy jak zaskoczyć inną amigową firmę i odebrać jej prawa w tym zakresie. Ostatnio np. kończyły się prawa do znaku checkmark i boing ball w USA. Nie wiedzieliście?

5. No i na koniec nasz ulubiony serial brazylijski, czyli proces Cloanto z firmą Hyperion o prawa do AmigaOS. Tutaj na scenę wciągany jest niejaki Evert Carton, współzałożyciel Hyperionu. Cloanto chce wyjaśnić pierwotny zamiar ugody podpisanej w 2009 roku przez Amiga Inc. i Hyperion, z której to mają wynikać prawa do AmigaOS właśnie. Hyperion kontruje i wnioskuje o niedopuszczenie świadka do rozprawy argumentując (w skrócie), że Event to "z Amigą tak naprawdę niewiele miał wspólnego i się nie znał", a po drugie Cloanto nie złożyło tego wniosku w odpowiednim terminie. Hyperion wygrywa to starcie tym przegapionym terminem, ale przy okazji dowiadujemy się po raz kolejny, że Ci ludzie to traktują Amigę jak inwestycję i możliwość obracania udziałami oraz kapitałem. Nic więcej.

Proszę tutaj przytrzymać, jeszcze parę godzin będzie bolało, nie jemy, stosujemy standardowe środki przeciwbólowe. Płatność gotówką, czy kartą? Do widzenia!


Dodaj komentarz

Discord (online: ) «»
Online: 14
 • Adam_MAdam_M
 • AmiKitAmiKit
 • Archi-TECHArchi-TECH
 • CizarCizar
 • Delf_2000EDelf_2000E
 • HengHeng
 • IMPBotIMPBot
 • Janusz82Janusz82
 • juenjuen
 • LaubzegaLaubzega
 • m...m...
 • PatuPatu
 • spazmaspazma
 • SZAMANSZAMAN
dołącz do kanału »
KM/Ender
Krzysztof Michalak
Czytelnik Inny

komentarz #1 wysłany: 2021-07-30 16:50

Dzięki za zebranie. Jakie to smutne wszystko. Amiga nie zasłużyła na taki cyrk.

No to teraz czekać, aż zbuntują się deweloperzy AmigaOS 4 i wydadzą go na Amigę + turbo/Vampir.

Szkoda, że to wszystko takie rozdrobnione, była szansa i już jej nie ma.

Odpowiedz

Szarywilk
Czytelnik

komentarz #2 wysłany: 2021-07-30 21:45

Przynajmniej się cos dzieje, lepiej im nie mówicie ze nie są wielkimi korporacjami.

Odpowiedz

AmigaIsDead
Czytelnik

komentarz #3 wysłany: 2021-07-30 22:23 w odpowiedzi na komentarz #1

była szansa i już jej nie ma.

Szansa na co?

Odpowiedz

Andrzej Potocki Autor tego komentarza otrzymał czerwoną kartkę
Czytelnik

komentarz #4 wysłany: 2021-07-31 06:51 w odpowiedzi na komentarz #3

Domyśl się

Odpowiedz

SZAMAN
Redaktor

komentarz #5 wysłany: 2021-07-31 11:01 w odpowiedzi na komentarz #3

Tutaj była szansa, gdyby robić po czasach C= jeden system zamiast rozwijać AmigaOS 3.1, AmigaOS 3.2, AmigaOS 4.1, MorphOS, AROS, ApolloOS, czy też pakiet AmiKit. Ale to tak 20 lat temu ją zmarnowaliśmy...

Odpowiedz

Piana
Redaktor

komentarz #6 wysłany: 2021-07-31 20:23

Znowu wyjdzie na to, że Exec to najwięksi narzekacze na amigowej scenie. Cóż, chyba taki nasz los. A tak na serio, to świetny przykład dla amatorów biznesu. Oczywiście jako anty-przykład, ale oficerowie uczą się nie tylko na wybranych bataliach. Zero wizji, coś tam se grzebiemy po godzinach, frajerzy gołą naiwnych...

Może jednak rację mają co, co mówią, że lepiej odpalić Super Froga, napić się browara i powspominać jak to fajnie było na zlocie Intel Outside...

PS. Jak tam Tabor vel A1222? Zabrakło mu w tekście wspomnienia o tym przełomowym produkcie.

Odpowiedz

AmigaIsDead
Czytelnik

komentarz #7 wysłany: 2021-08-01 17:47 w odpowiedzi na komentarz #5

No tak... ciągle ten sam argument że jest tak źle bo każdy poszedł w swoją stronę, przez to są wojenki itp. Ja uważam że siłą każdej niszy jest po prostu liczebność społeczności. Z całego tekstu podoba mi się tylko to zdanie: "Amiga obecnie - nisza w niszy, z garstką aktywnych na świecie". Dlatego nie ma co liczyć na szybki komercyjny rozwój systemu, na sprzęt w przystępnej cenie i inne cuda. Amiga umarła za życia, to musiało się tak skończyć. Nie ma co snuć alternatywnych historii i twierdzić że akurat tak byłoby lepiej... . A te wszystkie kłótnie, jakie to ma znaczeni dla tych co chcą, cyt. "odpalić Super Froga, napić się browara i powspominać jak to fajnie było na zlocie Intel Outside..."? Po drugiej stronie są N-genowcy którzy (przynajmniej część) chyba żyją dawnym fanatyzmem, jak za czasów Magazynu Amiga.

Odpowiedz

gerul
Bartosz Gerula
Czytelnik Rzeszów
A4000

komentarz #8 wysłany: 2021-08-02 09:44 w odpowiedzi na komentarz #6

Kupiłem Checkmate'a z pierwszej zbiórki pod Tabora ale chyba skończy jako retro-pc z 3dfx... Fajna obudowa, aż szkoda patrzeć jak się kurzy.

Odpowiedz

Snape
Czytelnik

komentarz #9 wysłany: 2021-08-02 16:36

Idąc tropem analogii do rwania zembów, to my wszyscy już dawno sztuczne szczęki nosimy. Opisana sytuacja trwa już wieki i nic ie nie zmienia. Wszystkie "numery" po stronie "ami-korporacji" są codzienną rutyną - jak poranna wizyta w toalecie (trzeba to zrobić, a potem zająć się innymi sprawami). Nas natomiast, z czasem noszenie sztucznych zębów poprostu coraz coraz bardziej poprostu nuży. Myślę, że wspomniane szczęki, wystarczą póki, będzie chęć i czas na odpalenie swojej Amiigi.

Odpowiedz

Discord
Online: 14
 • Adam_MAdam_M
 • AmiKitAmiKit
 • Archi-TECHArchi-TECH
 • CizarCizar
 • Delf_2000EDelf_2000E
 • HengHeng
 • IMPBotIMPBot
 • Janusz82Janusz82
 • juenjuen
 • LaubzegaLaubzega
 • m...m...
 • PatuPatu
 • spazmaspazma
 • SZAMANSZAMAN
dołącz do kanału »
Menu
O tym piszemy
Baza wiedzy
Najpopularniejsze
Wybierz ikonę