Web Analytics
eXec.plMAGAZYN UŻYTKOWNIKÓW KOMPUTERÓW AMIGA

Dodano: 2019-11-03 17:06, Autor: st, Kategoria: Wydarzenia, Liczba wyświetleń: 7474 english translation »

A A A

Podsumowanie wystąpienia Mike'a Battilana

Odtwarzaj wideo

Serwis amiga-news podsumowuje wystąpienie szefa Amigi Mike'a Battilana w Neuss (Amiga34). Chce on zebrać całe prawne dziedzictwo Commodore-Amiga być może w celu założenia fundacji "Amiga", która mogła by wydać kody źródłowe oprogramowania Commodore. Potwierdza, że dwukrotnie nabył domenę amiga.com, mówi, że AmigaOS 3.1.4 powinien być dostępny za darmo - osoby które go stworzyły nie otrzymały za to wynagrodzenia.

Mike jest także w stałym kontakcie z CEO Hyperionu - Timothym de Groote oraz rozmawia z Jensem Schönfeldem w sprawie P96.

Zamiast procesów wolałby "cicho" rozwiązywać problemy. Jego firma ma duże archiwum wewnętrznej, elektronicznej dokumentacji Commodore oraz komunikacji i będzie to w miarę możliwości udostępniane.

zobacz inne nasze wideo »

Dodaj komentarz

Discord (online: ) «»
Online: 6
 • CizarCizar
 • DobrowitDobrowit
 • IMPBotIMPBot
 • juenjuen
 • LaubzegaLaubzega
 • m...m...
dołącz do kanału »
AmigaIsDead
Czytelnik

komentarz #1 wysłany: 2019-11-03 17:54

Co ten Mike narozrabiał... najpierw wytacza procesy, a teraz wolałby wszystko załatwić w cztery oczy? Wydaje mi się że Hyperion i Jens nie pójdą na żadne ustępstwa wobec Cloanto.

Odpowiedz

Szarywilk
Czytelnik

komentarz #2 wysłany: 2019-11-03 18:26

Z całym szacunkiem,ale chyba najpierw panowie musieliby się wszyscy przeprosić co jest lekko nie możliwe według mnie,jak to mówią za darmo to umarło . Prawda jest taka ze amiga nigdy nie miała szczęścia do ludzi.

Odpowiedz

Adam
Czytelnik

komentarz #3 wysłany: 2019-11-03 19:08 w odpowiedzi na komentarz #1

Battilana ma prawa do marki pierwotnej a nie tylko pochodnych. Może nawet jutro wydać Amigę z AmigaOS. Niestety nie zrobi niczego dopóki nie skończą się sprawy sądowe; on chce wyprowadzić wszystko do jednego właściciela, dokonać scalenia wszystkiego co się da. Kłopot może mieć z Jensem, który nabył Picasso 96 i teraz kwestionuje jego użycie w pakiecie Amiga Forever.
Natomiast konflikt z Hyperionem wynikł z winy Hyperionu. Nie może być tak, że ktoś ci na boku robi OS na twoich znakach towarowych i jeszcze ci robi numery typu próba rejestracji znaku Amiga Forever. Przecież to własnie zrobił Hyperion. W przypadku wygranej z Hyperionem w kwestii AmigaOS 3.1.4 zostanie on puszczony za darmo do ludzi.

Działanie Jensa w tym przypadku wynika z jego interesu biznesowego i nie ma nic wspólnego z dobrem środowiska. To są zabiegi typu wykupienie Reaction przez Hyperion. Nie ma w tym żadnego myślenia dla dobra amigowców, tylko zabezpieczenie własnego skrawka żeby móc dalej bruździć. W oryginalnym niemieckim newsie można przeczytać:

Odnośnie systemu sterowników graficznych Picasso96, który został nabyty po negocjacjach sprzedaży Individual Computers, które doprowadziły do zakwestionowania licencji P96 na pakiet emulacji Amiga Forever, wyjaśnia, że podczas spotkania w sprawie Amigi34 nie osiągnięto porozumienia z Jensem Schönfeldem, ale cieszył się, że z nim rozmawiał, a przynajmniej szczegóły można było wyjaśnić. W przeciwieństwie do tego ostatniego nigdy nie mówił o potrzebie sporu prawnego dotyczącego P96; Zasadniczo woli zajmować się takimi sprawami niepublicznie.

W kontekście widać lepiej o co chodzi z Jensem (wytłuszczenie moje).

Odpowiedz

AmigaIsDead
Czytelnik

komentarz #4 wysłany: 2019-11-03 21:04 w odpowiedzi na komentarz #3

Dzięki za rozjaśnienie. Trudno mi jednak bronić Cloanto, ponieważ Mike nie zrobił w zasadzie nic dla środowiska, a teraz deklaruje że uwolni kody, odda pewne rzeczy za darmo, itp. Generalnie to nie mam zaufania do nich wszystkich, ale przynajmniej w moich oczach, Hyperion z Jensem rozgrzeszyli się wydając nowy soft dla klasyka. Co do wykupienia Reaction, myślisz że to będzie mieć wpływ na pakiet Enhancer?

Odpowiedz

Adam
Czytelnik

komentarz #5 wysłany: 2019-11-03 21:40 w odpowiedzi na komentarz #4

Mnie się wydaje, że on bardzo dużo zrobił dla środowiska właśnie pakietem Amiga Forever, który podtrzymuje pamięć o Amidze na najtrudniejszym odcinku - wśród "cywili" na pecetach (osoby spoza środowiska, często nie zaglądające na amigowe fora). Był "od zawsze" (1997 r.). Ale rzecz jasna chcemy rozmawiać o czasach współczesnych. Mike tłumaczy to tak, że do tej pory nie mógł nic zrobić. Przecież prawa do Amigi ma od niedawna.
Zwróć uwagę, że zarówno Hyperion jak i Jens działali do tej pory bez konfliktu z Cloanto. Problem zaczął się, gdy weszli na jego teren. Bo system 3.x to był teren Cloanto. Jens przecież znany jest głównie z kart ACA i to naprawdę niepotrzebne są konflikty. Zauważ też, że nie ma konfliktu na linii Battilana - A-Eon. Właściwie można pisać śmiało o przyjaźni Mika z Trevorem i do tych relacji mogą kiedyś dobudować wspólny biznes.

Trzeba się pogodzić z faktami - Battilana przejął wszystko co się dało, a to trwało latami. To nie jest tak że on teraz wyskoczył z przejęciem Amiga Inc.
Rzecz jasna zaufanie zawsze jest umiarkowane, w końcu niejedno widzieliśmy, a pieniądze i ambicje potrafią poróżnić najlepszych przyjaciół. Niemniej moje zaufanie jest większe do niego i do Dickinsona niż do Hyperionu i Jensa.

Wykupienie ReAction było konieczne żeby móc wydawać kolejne wersje systemu. I teraz zastanówmy się jaki tam jest bajzel, skoro ReAction jest częścią systemu AmigaOS (GUI od wersji 3.5) a ReAction został kupiony dopiero w maju tego roku. Myślę - nie mam dowodu - że Hyperion ma w planach przenosić kolejne funkcjonalności do swoich wersji AmigaOS 3.x i między innymi po to był ten zakup.

Enhancer jest nakładką na system i moim zdaniem nie ma nic na niego wpływu. To elastyczny pakiet - sterowniki, drobne programy, nie łączyłbym tego.

Odpowiedz

Discord
Online: 6
 • CizarCizar
 • DobrowitDobrowit
 • IMPBotIMPBot
 • juenjuen
 • LaubzegaLaubzega
 • m...m...
dołącz do kanału »
Menu
O tym piszemy
Baza wiedzy
Najpopularniejsze
Wybierz ikonę