Web Analytics
eXec.plMAGAZYN UŻYTKOWNIKÓW KOMPUTERÓW AMIGA

Dodano: 2017-10-29 13:46, Autor: st, Kategoria: Publicystyka, Liczba wyświetleń: 9101

A A A

Na Amiga32 "klasyk" odetchnął z ulgą

Po wczorajszej imprezie Amiga32 w Neuss najbardziej zadowoleni powinni być fani klasycznej Amigi z czasów Commodore. W tym roku raczej nie będzie taniej A1222 i rewolucji NG. Wydaje się, że obecnie wszystkie firmy "grają" dla nich, nawet Hyperion, który na swoim stoisku zapowiedział aktualizację systemu AmigaOS 3.1.

Znowu nasz serwis będzie posądzany o spekulacje i wyciąganie nieuprawnionych wniosków. Co innego jednak mamy robić jeśli betatesterzy AmiagOS 4 nie mogą informować opinii publicznej o zmianach w systemie (czy w ogóle tam coś się dzieje?), a sama firma matka o tym także milczy? Trzeba więc przyjąć, że obecnie na fali popularności retro, Amigi klasycznej i rozwiązań "emulatorów" FPGA dosyć racjonalnym wydaje się powrót Hyperionu do AmigaOS 3.1. Swoją drogą nie wszyscy wiedzą o tym, że AmigaOS 4 początkowo był rozwijany także w kompilacjach 68k - być może więc te wszystkie liczne w AmigaOS 3.1 zmiany, które widzicie na zdjęciu poniżej to częściowe (znowu spekulujemy, a jakże) wykorzystanie tamtych początkowych prac przy 4-ce?

Hyperion AmigaOS 3.1 update

Przy okazji postawa firmy Hyperion zupełnie wyjaśnia dlaczego A-Eon rozwija pakiet Enhancer Software - jeśli nic się w polityce Hyperionu nie zmieni (np. zapowiedz AmigaOS 4.2) to ten pakiet będzie jedynym miejscem z którego Amigi One będą "zasilane" w nowe systemowe rozwiązania. Bardzo dobrze więc dla fanów Amigi One, że Trevor zapowiedział wersję 2.0 tego pakietu. Lepsze to niż nic.

A-Eon Enhancer Software 2.0

Pozostając jeszcze przy NG na stoisku A-Eon można było zobaczyć Amigę One A1222 w obudowie Fractal Design Core 500. Trzeba pochwalić trzymanie się jednolitej stylistyki dla wszystkich tych maszyn. Kiedy komputer/płytę będzie można zakupić nie wiadomo - w 2015 roku każdy zapytany był pewnie pewien że "za dwa lata będzie na 100%".

Stoisko firmy A-Eon z płytą Tabor/A1222 na Amiga30 Germany w roku 2015:

A-Eon Tabor 2015

Stoisko firmy A-Eon z płytą Tabor/A1222 na Amiga32 Germany w roku 2017:

A-Eon Tabor 2017

Na Amiga32 królował Vampire. Nie jestem fanem klasyka, a tym bardziej nie znam się na tych wszystkich FPGA i "wsadach". Widać było jednak, że na ich stoisku panował entuzjazm. Zresztą tak samo jak obecnie na wszystkich internetowych forach sympatyków tego nowego sprzętowego rozwiązania. Być może właśnie to będzie droga, którą podążą wszystkie firmy i fani Amigi. Osobiście mam mieszane uczucia - te Amigi 500 z poszarzałą starą płytą główną, które mają doczepiony na siłę kawałek nowego hardware wyglądają po prostu monstrualnie. Trochę jak starsze kobiety, które udają nastolatki. Po prostu to jest głupie, a już widok Amigi 500 z Vampire zawierającym "wsad" pozwalający na uruchomienie systemu Atari całkowicie mnie odrzucił... Rozumiem, że dla mnie przeznaczona jest wersja "autonomiczna", czym jednak ona się różni od WinUAE? Ta sama "emulacja", choć pewnie nie mam racji, gdyż to FPGA. Po prostu "wypadłem" z tej społeczności. No i oczywiście system - bardzo razi moje oczy ten AmigaOS 3.1, to jest dla mnie nie do przeskoczenia, nawet gdyby był super szybki. Dlatego jeśli na naszym rynku hobby pozostanie już tylko Wampir jako nowy klasyk/NG to niestety planuję przerwę od amigowania i powrócę za parę lat - dopiero, gdy Hyperion wyda AmigaOS 3.1 Final Edition Update 1, czyli tak naprawdę zrówna możliwościami AmigaOS 3.1 z AmigaOS 4.1, który użytkuję obecnie. :-)

Vampire Atari

Na zakończenie polecam wystąpienie na Amiga32 byłych pracowników Commodore, gadają: Dave Haynie, Ron Nicholson i Jeff Porte (szef działu Research and Development). 30 lat temu wszystko dla fanów Amigi było czytelne i dużo prostsze:

Szymon Żyła

zobacz inne nasze wideo »

Dodaj komentarz

Discord (online: ) «»
Online: 13
 • AmiKitAmiKit
 • BenedyktBenedykt
 • CizarCizar
 • IMPBotIMPBot
 • Janusz82Janusz82
 • juenjuen
 • LaubzegaLaubzega
 • m...m...
 • MaaG^dAMaaG^dA
 • Marek_BMarek_B
 • Nightmare777Nightmare777
 • PatuPatu
 • spazmaspazma
dołącz do kanału »
pekdar
Czytelnik

komentarz #1 wysłany: 2017-10-29 19:34

Szymek strasznie biadolisz o OS3.1. Po co te osobiste wycieczki do użytkowników klasyka w opisach newsów ? to takie nie profesjonalne.
Zaczyna mi się odechciewać czytać ten serwis.

Odpowiedz

parallax Autor tego komentarza otrzymał czerwoną kartkę
Czytelnik

komentarz #2 wysłany: 2017-10-29 20:15

"Amigi 500 z Vampire zawierającym "wsad" pozwalający na uruchomienie systemu Atari całkowicie mnie odrzucił..."
Jeśli na tym wampirze będzie można uruchamiać natywnie inne systemy, to faktycznie jest to głupie i bezsensu w tych czasach.

Odpowiedz

SZAMAN
Redaktor

komentarz #3 wysłany: 2017-10-30 09:08 w odpowiedzi na komentarz #1

Popełniłem błąd nie oznaczając tych newsów na czerwono jako redakcyjne. Właśnie to zrobiłem i dodatkowo oba teksty (ten "o Trevorze i A1222" także) podpisałem imieniem i nazwiskiem. Mam nadzieję, że to wystarczająco oddzieli newsy od tej publicystyki, z którą można się zgadzać lub nie - po to powstaje, aby wywołać jakąś polemikę. Niestety pod normalnymi moimi newsami których piszę około 500 rocznie jakoś nikt nie kwapi się do wyrażania swojego zdania. Uważam więc, że teksty publicystyczne zdecydowanie ożywiają serwis. Fajnie, że masz inne zdanie o OS3.1, na tym ta zabawa właśnie polega - napisz tylko jakie, a nie obrażaj się z tego powodu, że ktoś myśli inaczej.

Odpowiedz

swinkamor12
Marian Nowicki Autor tego komentarza otrzymał czerwoną kartkę
Czytelnik Katowice

komentarz #4 wysłany: 2017-11-01 08:08 w odpowiedzi na komentarz #3

Amiga Os 4.x na 68k ?
Raczej nie będzie, mimo wszystko za dużo pracy.
Vampire, jak to tak tak wygląda, to lepiej kropelką przykleić a500 do budy od pc, wyjdzie na to samo, a będzie taniej.

Odpowiedz

Jenot
Tomasz Stafiński
Czytelnik Chełm
A500

komentarz #5 wysłany: 2017-11-01 11:17 w odpowiedzi na komentarz #2

@parallax Nie bardzo rozumiem w czym problem. Akurat w tym przypadku uważam, że więcej znaczy lepiej. Tak jak MIST, który w założeniu miał być reimplementacją Atari STe, a w praktyce są do niego wsady większości retrokomputerów i konsol (z Amigą AGA i C64 włącznie), to dlaczego wampir ma być ograniczany "jedynie słuszną" platformą? Podejrzewam, że chodzi też o coś więcej - o możliwość zapakowania Vampire do Atari ST/STe w niedalekiej przyszłości. A więcej klientów to więcej kasy dla autorów projektu, czego im życzę.

Odpowiedz

parallax Autor tego komentarza otrzymał czerwoną kartkę
Czytelnik

komentarz #6 wysłany: 2017-11-01 12:05 w odpowiedzi na komentarz #5

Dla mnie to nie problem, ale taka Amiga z takim rozwiązaniem traci na amigowości. Tylko obudowa ze stacją dyskietek daje złudzenie. Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Nie neguje tego, bo i tak tego nie kupię.

Odpowiedz

Szarywilk
Czytelnik

komentarz #7 wysłany: 2017-11-01 14:46

A czego się można spodziewać po nieudacznikach którzy chcą tanim kosztem golić amigowcow na gruba kasę,coraz mniej jest takich którzy dają się robić na szaro.Amiga powinna powrócić do korzeni czyli motorola plus układy specjalizowane procek tylko do zarządzania reszta czyli układami specjalizowanymi.

Odpowiedz

swinkamor12
Marian Nowicki Autor tego komentarza otrzymał czerwoną kartkę
Czytelnik Katowice

komentarz #8 wysłany: 2017-11-01 15:28 w odpowiedzi na komentarz #7

Amiga powinna powrócić do korzeni czyli motorola plus układy specjalizowane procek tylko do zarządzania reszta czyli układami specjalizowanymi.
Powrót do a500 po ćwierć wieku używania a1200 jest bez sensu.

Odpowiedz

swinkamor12
Marian Nowicki Autor tego komentarza otrzymał czerwoną kartkę
Czytelnik Katowice

komentarz #9 wysłany: 2017-11-01 15:31 w odpowiedzi na komentarz #5

Nie przepadam za chipsetem.
Jedyne co dobre w tych układach to to że zostały wyprodukowane za czasów commodore.
Pakowanie się w jakieś klony - to bez sensu.

Odpowiedz

Szarywilk
Czytelnik

komentarz #10 wysłany: 2017-11-01 18:50 w odpowiedzi na komentarz #9

Chodzi mi o chipsety na dzisiejsze czasy,odpowiednio rozwiniete.

Odpowiedz

Jenot
Tomasz Stafiński
Czytelnik Chełm
A500

komentarz #11 wysłany: 2017-11-01 20:08 w odpowiedzi na komentarz #10

Procesor 68060 i chipset na dzisiejsze czasy? Napisz proszę jak to ma według Ciebie wyglądać, bo moja wyobraźnia tego nie ogarnia. Motorola żadnych procesorów już nie wyprodukuje (zdaje się, że teraz klepie sprzęt telekomunikacyjny i telefony komórkowe, nie na swoich procesorach oczywiście). Freescale, które kupiło dział procesorów od Motoroli samo się sprzedało NXP. W portfolio NXP nie widzę nic co przypominałoby procesory 68k.
Obawiam się, że jedynym procesorem, o którym można powiedzieć, że jest kontynuacją linii 68k, jest ten, który siedzi w Vampire. Czy to dobrze? Dla mnie wystarczy. Czy ktoś chce ze mnie zedrzeć kasę? Nikt nie będzie robił amigowego sprzętu charytatywnie, komu cena przeszkadza ten nie kupi. Vampire4 nie kupię, a cena Vampire2 była na granicy tego, co chciałbym wydać na turbinę do Amigi więc długo się nie zastanawiałem. Czy spełnia moje oczekiwania? Tak, z nawiązką - mogę podłączyć normalny monitor z HDMI, mam szybki system (3.9), duży dysk, masę dem i gier. Czy czegoś mi brakuje? Tak, FPU, ale tak czy inaczej jakiejś jego protezy się doczekam. Nie uwiera mnie też, że procesor siedzący w wampirze wyprodukował Intel - taki chichot historii, że najszybszy CPU 68k jest produkowany przez najbardziej kiedyś znienawidzoną przez Amigowców firmę

Odpowiedz

swinkamor12
Marian Nowicki Autor tego komentarza otrzymał czerwoną kartkę
Czytelnik Katowice

komentarz #12 wysłany: 2017-11-02 17:46 w odpowiedzi na komentarz #11

To wygląda tak że amiga od commodore robi za przedłużkę zasilania do vampire.
Trochę bez sensu.
Jak się nie używa układów od commodore a nie chce się pieniędzy wydawać to lepiej kupić mm i zainstalować MOSa.
Od turbo do amigi od commdore, raczej bym oczekiwał, że będzie to szybki proc, plus szybkie c2p, i szybka konwersja do HAM.
Tu tego nie ma. Używa się vampire w zasadzie zamiast oryginalnych układów.
Dwadzieścia lat temu to już było.
Tak powstało NG ppc.
To jest takie w zasadzie NG tylko 68k.
No nie bardzo.

Odpowiedz

Jenot
Tomasz Stafiński
Czytelnik Chełm
A500

komentarz #13 wysłany: 2017-11-02 18:10 w odpowiedzi na komentarz #12

A kto Ci takich głupot naopowiadał. Core GOLD2.5 i 2.7 to niewiele więcej niż normalne karty turbo (CPU+karta graficzna+IDE+microSD), nie zastępuje żadnych układów z Amigi (poza kickstartem) - obraz z gier/dem idzie przez DB23, dźwięk przez Paulę, wszystkie porty działają normalnie. Dopiero GOLD3 to mała rewolucja - obraz i dźwięk tylko przez HDMI. Ale GOLD3 to raczej nieprędko się pojawi i nie będzie obowiązku jego używania, pewnie też będzie rozwijany równolegle z GOLD 2.x.

Odpowiedz

swinkamor12
Marian Nowicki Autor tego komentarza otrzymał czerwoną kartkę
Czytelnik Katowice

komentarz #14 wysłany: 2017-11-02 19:25 w odpowiedzi na komentarz #13

Właśnie - karta graficzna, zamiast szybkiego c2p i szybkiej konwersji do HAM.
Jak mam używać karty graficznej, to vampire się nie opłaca, mm wychodzi dużo taniej.

Odpowiedz

Jenot
Tomasz Stafiński
Czytelnik Chełm
A500

komentarz #15 wysłany: 2017-11-02 20:05 w odpowiedzi na komentarz #14

A po ch... mi c2p jak mam chunky przez HDMI bez żadnych konwersji?

Odpowiedz

swinkamor12
Marian Nowicki Autor tego komentarza otrzymał czerwoną kartkę
Czytelnik Katowice

komentarz #16 wysłany: 2017-11-02 21:02 w odpowiedzi na komentarz #15

Pytanie - po co używać sprzętu od commodore, jak się nie korzysta z układów od commdore?
Przelotka do zasilacza - ?
Za drogo, zwykły kabel wyjdzie taniej.

Odpowiedz

parallax Autor tego komentarza otrzymał czerwoną kartkę
Czytelnik

komentarz #17 wysłany: 2017-11-02 21:59 w odpowiedzi na komentarz #16

No ale prawdopodobnie będą działały gry z dyskietki i taka Cytadela dostanie skrzydeł na już nie nagiej A500 z wampirem. No chyba, że sterowniki będą potrzebne aby w ogóle skorzystać z tych możliwości wampira.

Odpowiedz

Szarywilk
Czytelnik

komentarz #18 wysłany: 2017-11-02 23:10 w odpowiedzi na komentarz #11

Chyba w dzisiejszych czasach nie ma problemu żeby zaprojektować taki procesor jak motorola do tego układy specjalizowane i mamy amigę,ludzie od vampira pokazują ze można,wiec nie widzę problemu żeby zamiast karty turbo stworzyć płytę która będzie miała wszystkie atrybuty jedynej prawdziwej amigi,markę commodore można wykupić za grosze ,wiec zamiast ładować kasę w pecety typu x1000 lepiej zainwestować ta kasę w sprzęt amigowy.

Odpowiedz

Jenot
Tomasz Stafiński
Czytelnik Chełm
A500

komentarz #19 wysłany: 2017-11-03 11:49 w odpowiedzi na komentarz #18

@szarywilk No przecież właśnie stworzyli - Vampire4. Wersja standalone to dokładnie to o czym piszesz, czyli CPU, układy specjalizowane, wszystko zamknięte w jednym chipie. Pewnie wolałbyś, żeby to był ASIC, ale jeśli wybraliby robienie wszystkiego od razu w krzemie, to byłoby biznesowe samobójstwo. Teraz mogą testować różne rozwiązania, rozwijać, usuwać błędy, słuchać (albo i nie) głosu klientów, a gdy projekt dojrzeje i osiągnie jakąś masę krytyczną, to przerzucić wszystko do ASICa. A że są wersje dla A500, A600, A1200 - co w tym złego? Mogą więcej sprzedać, zarobić i zainwestować w dalszy rozwój, nie traktujmy amigowania jak religii.
Co do znaczka na obudowie - dla mnie nie ma to znaczenia, ważne co siedzi w środku, z czym jest kompatybilne i co mogę na tym uruchomić. Czy będzie tam C= czy V4, A-Eon czy Apple to dla mnie obojętne. Duszę Amigi widzę i w nierozbudowanych "klasykach", i w Vampire, i w NG, gdzie system operacyjny jest twórczą kontynuacją Workbencha, zgodny na poziomie kodu źródłowego a często i binarnie. Dlatego zapisałem się  też na listę oczekujących na "taboret".
@swinkamor - odpowiadając nie czytasz nawet w całości postów, na które odpowiadasz więc dalsza dyskusja z Tobą nie ma sensu.

Odpowiedz

parallax Autor tego komentarza otrzymał czerwoną kartkę
Czytelnik

komentarz #20 wysłany: 2017-11-03 15:01 w odpowiedzi na komentarz #18

Wszystkie komputery to pc-ty, przynajmniej te domowe. Amiga to tez pc.

Odpowiedz

swinkamor12
Marian Nowicki Autor tego komentarza otrzymał czerwoną kartkę
Czytelnik Katowice

komentarz #21 wysłany: 2017-11-03 16:49 w odpowiedzi na komentarz #19

OCS/ECS jest jak syrenka, a AGA jak maluch.
Nie ma sensu zostawiać z syrenki samej ramy,a wszystko inne robić od nowa.
I tak samo nie ma sensu robić dziś nowej syrenki i nowego malucha.
Syrenki są fajne bo zostały zrobione wiele lat temu, i przypominają o starych czasach.

Odpowiedz

Jenot
Tomasz Stafiński
Czytelnik Chełm
A500

komentarz #22 wysłany: 2017-11-03 17:09 w odpowiedzi na komentarz #21

Bredzisz. Zanim odpowiesz przeczytaj proszę post #13. W całości i ze zrozumieniem.

Odpowiedz

swinkamor12
Marian Nowicki Autor tego komentarza otrzymał czerwoną kartkę
Czytelnik Katowice

komentarz #23 wysłany: 2017-11-04 16:04 w odpowiedzi na komentarz #22

Jak pisałem na moim blogu owbreaction.wordpress.com bez chipsetu działa mi wszystko co kiedyś na amidze używałem.
Jakbym miał używać klasyka, to tylko z oryginalnymi układami wyprodukowanym przez commdore i z pamiecią chip z czasów z commodore.
I tylko dlatego że tak jak syrenka jest to stare i wyprodukowane bardzo dawno temu.
Do tego żeby był jakiś komfort używania potrzebne by było szybka konwersja c2p i do HAM.
Jak mam używać RTG to wolę nowy sprzęt.

Odpowiedz

Jenot
Tomasz Stafiński
Czytelnik Chełm
A500

komentarz #24 wysłany: 2017-11-04 18:19 w odpowiedzi na komentarz #23

Jeszcze nie przeczytałeś postu #13? Czy może czegoś tam nie rozumiesz? Jeśli nie przeczytałeś - przeczytaj, jeśli czegoś nie rozumiesz - pytaj.
Ja, w przeciwieństwie do Ciebie nie będę się bawił w trollowanie.

Odpowiedz

swinkamor12
Marian Nowicki Autor tego komentarza otrzymał czerwoną kartkę
Czytelnik Katowice

komentarz #25 wysłany: 2017-11-04 18:30 w odpowiedzi na komentarz #24

Jak używać sprzętu od commodore to tylko dlatego że jest jak syrenka - wyprodukowany dawno temu.
Niestety ma swoje wady. Jest to bardzo wooolne.
Przydałby się dopał, ale taki żeby nie zmieniał charakteru tego sprzętu, żeby chipset i pamięć chip były oryginalne.
Niestety vampire nie ma ani szybkiego c2p, ani szybkiej konwersji do HAM.

Odpowiedz

Jenot
Tomasz Stafiński
Czytelnik Chełm
A500

komentarz #26 wysłany: 2017-11-04 21:43 w odpowiedzi na komentarz #25

Niestety z przykrością muszę stwierdzić, że nie przeczytałeś/nie zrozumiałeś tego, co napisałem w poście #13, dlatego z mojej strony kończę dyskusję cytatem mistrza Młynarskiego (wystarczy zastąpić polityków trollami):
Polityków paru trochę znam,
A bez Ciebie i trzech zdań nie skleję,
A gdy z nimi się w dyskusję wdam -
Oni nie zmądrzeją, ja zgłupieję...

Odpowiedz

Szarywilk
Czytelnik

komentarz #27 wysłany: 2017-11-05 01:48 w odpowiedzi na komentarz #21

http://www.auto-swiat.pl/wiadomosci/nowa-syrena-juz-w-sprzedazy/sep368 bez komentarza.

Odpowiedz

swinkamor12
Marian Nowicki Autor tego komentarza otrzymał czerwoną kartkę
Czytelnik Katowice

komentarz #28 wysłany: 2017-11-05 11:55 w odpowiedzi na komentarz #26

Tylko po co? Jak używać RTG to mm nie wspominając o uae wyjdzie dużo taniej.

Odpowiedz

swinkamor12
Marian Nowicki Autor tego komentarza otrzymał czerwoną kartkę
Czytelnik Katowice

komentarz #29 wysłany: 2017-11-05 11:55 w odpowiedzi na komentarz #27

To nie jest syrena, nawet z daleka nie przypomina.

Odpowiedz

Hextreme
Czytelnik

komentarz #30 wysłany: 2017-11-05 13:07 w odpowiedzi na komentarz #29

Ale na pewno znajdą się amatorzy.

Odpowiedz

Szarywilk
Czytelnik

komentarz #31 wysłany: 2017-11-05 20:27 w odpowiedzi na komentarz #28

Po co mieć prawdziwa dziewczynę jak można mieć sztuczna lale . To w sprawie winuea.

Odpowiedz

swinkamor12
Marian Nowicki Autor tego komentarza otrzymał czerwoną kartkę
Czytelnik Katowice

komentarz #32 wysłany: 2017-11-06 05:33 w odpowiedzi na komentarz #31

Przy amidze 500 ma znaczenie.
Od amigi 1200 z fastem w górę, żadna różnica.

Odpowiedz

Discord
Online: 13
 • AmiKitAmiKit
 • BenedyktBenedykt
 • CizarCizar
 • IMPBotIMPBot
 • Janusz82Janusz82
 • juenjuen
 • LaubzegaLaubzega
 • m...m...
 • MaaG^dAMaaG^dA
 • Marek_BMarek_B
 • Nightmare777Nightmare777
 • PatuPatu
 • spazmaspazma
dołącz do kanału »
Menu
O tym piszemy
Baza wiedzy
Najpopularniejsze
Wybierz ikonę