Web Analytics
eXec.plMAGAZYN UŻYTKOWNIKÓW KOMPUTERÓW AMIGA

Dodano: 2014-12-02 17:00, Autor: st, Kategoria: Oprogramowanie, Liczba wyświetleń: 4782

A A A

Zamieszanie wokół MUI: AmiKit 8 i MUI 4

Pojawienie się nowej dystrybucji pakietu AmiKit wraz ze specjalnie skompilowanym dla niego MUI4 wywołało spore zamieszanie wśród deweloperów. Niektórzy z nich związani z MOSTeam sugerują zamknięcie kodu nowych klas w kolejnych wersjach tego GUI, a inni przepisanie swoich programów - jak np. Krashan/DB3 na PPA:

W świetle tego co się dzieje, zdecydowałem, że wtyczki do DigiBoostera 3 nie będą oparte na MUI (mówię o wtyczkach, które będą posiadały interfejs graficzny). Rozważam też powolne wydryfowanie z MUI w samym programie, ale to na pewno potrwa.

AmiKit

Główną przyczyna takich reakcji wydają się być coraz większe różnice w kodzie samego MUI oraz błędy w klasach kompilowanych przez różnych autorów. Główny twórca Magic User Interface Stefan Stuntz od wielu lat nie interesuje się już swoim dzieckiem. Nowości wprowadzają głównie twórcy MOSTeam, a środowisko związane z AmigaOS 4/3 jest skupione wokół muidev.de i tam dodaje poprawki.

Rezygnacja z MUI w AmigaOS nie wydaje się możliwa bowiem prawie wszystkie nowe aplikacje korzystają z tego interfejsu, a inne rozwiązania, takie jak np. systemowy ReAction nie zapewniają wystarczającej ilości klas, są nierozwijane i mało elastyczne.


Dodaj komentarz

Discord (online: ) «»
Online: 6
 • CizarCizar
 • DobrowitDobrowit
 • HengHeng
 • IMPBotIMPBot
 • juenjuen
 • LaubzegaLaubzega
dołącz do kanału »
Diabeł
Czytelnik

komentarz #1 wysłany: 2014-12-02 20:18

super dziekujemy

Odpowiedz

SZAMAN
Redaktor

komentarz #2 wysłany: 2014-12-02 21:30

Jeżeli za rok AmigaOS 3.x zrówna się możliwościami (wystarczy dobry port Odyssey) z 4.x i MorphOS to jaki był sens przepisywania tego wszystkiego na PPC? Emulacja AmigaOS 4.x na WinUAE będzie wolniejsza od emulacji 3.x, w dodatku kompatybilność ze starym softem (+gry) będzie większa pod 3.x. Pod AmiKit spaczowali wszystko co się dało i wygląda to także całkiem nieźle. Pozostaje pytanie o stabilność tego potworka, ale amigowcy przecież są przyzwyczajeni do zwieszek.

Od dawna pisałem o tym, że AmigaOS 4.x powinien mieć przede wszystkim takie elementy jakich nie da się uzyskać pod starszą wersją systemu, w dodatku elementy te powinny nas przybliżyć do współczesności - mam tu na myśli ochronę pamięci (od tego powinno się zacząć), obsługę wielordzeniowości, nowe 3D. Do tego TW i Libre.

Kilku chałupników z kompilatorem dogania Was panowie z Hyperionu i MOSTeamu... Wstyd.

Odpowiedz

Leon
Redaktor

komentarz #3 wysłany: 2014-12-03 00:16 w odpowiedzi na komentarz #2

Wszystko za jedyne 15 euro bez kupowania kosmicznie drogiego (OS4) czy zgniłego (MOS) sprzętu. Niezłe jaja będą jak się okaże, że Odyssey na 68k będzie działać szybciej pod WinUAE niż wersja PPC na X1000. Co tam dużo pisać niech wygra lepszy, szkoda tylko tych 15 lat klepania kodu na PPC.

Odpowiedz

Lokaty
Czytelnik

komentarz #4 wysłany: 2014-12-03 09:02

Panowie, nie zapominajmy, że pewnych rzeczy nie widać. To co siedzi "pod maską" jest dla nie-programisty raczej kwestią niezbyt oczywistą. Ile komponentów systemu zostało przepisany, ile usprawnionych/zmodyfikowanych? Z tymi dodanymi i widocznymi to sprawa, oczywiście, jest łatwiejsza (jak Ringhio). Pozostaje empiryczne doświadczenie w obcowaniu z tymi OSami. Wiem jedno, pod klasykiem 4.1 jest stabilny jak skała co w porównaniu do 3.9 pozbawionego pachy jest dość wyraźne (nie wiem jak zachowują się poprawione biblioteki przez bodaj Cosmosa, jednak nie sądzę, aby była zauważalna przepaść pomiędzy tym co było w BB2).

Odpowiedz

swinkamor12
Marian Nowicki Autor tego komentarza otrzymał czerwoną kartkę
Czytelnik Katowice

komentarz #5 wysłany: 2014-12-03 17:33 w odpowiedzi na komentarz #3

Moje G4 jest nadal prawie dwa razy szybsze przy wykonywaniu kodu ppc niż moje i7 przy wykonywaniu kodu 68k pod emulatorem.

Po tylu latach.

Swoją pierwszą Amigę ppc kupiłem 15 lat temu.

Więc, tak warto było.

Odpowiedz

swinkamor12
Marian Nowicki Autor tego komentarza otrzymał czerwoną kartkę
Czytelnik Katowice

komentarz #6 wysłany: 2014-12-03 17:36 w odpowiedzi na komentarz #5

Śmieszy mnie ta cała sytuacja z MUI.

Ludzie nie mają dostępu do najnowszych wersji, to rozwijają to co mają.

Się w naturalny sposób pojawiają różnie niekompatybilności.

Najlepiej dla naszego środowiska byłoby otwarcie kodu MUI.

Odpowiedz

Diabeł
Czytelnik

komentarz #7 wysłany: 2014-12-03 17:55 w odpowiedzi na komentarz #5

a ktora to niby Amiga miala G4 ??

Odpowiedz

SZAMAN
Redaktor

komentarz #8 wysłany: 2014-12-03 18:06 w odpowiedzi na komentarz #3

Jest jeszcze kwestia zachęcenia Faba do portu na 3.x co wcale nie musi być takie proste - chyba, że ludzie od AmiKit sypną gotówką.

Odpowiedz

SZAMAN
Redaktor

komentarz #9 wysłany: 2014-12-04 20:42

Patrząc na ten chyba pożegnalny tekst Stuntziego z 2005 roku można napisać, że wraz z AmiKit 8 spełniło się w pewnym stopniu jego zamierzenie:

My offer then (back in May 2004) was to give MUI4 (and future versions) to Genesi for free (with all features enabled, as always on MorphOS) and at the same time release MUI4 for classic Amigas and OS4 as shareware update. i also thought that a unified MUI4 would benefit everyone.

Tylko nie przewidział tego, że źródła będą jednak inne...

Odpowiedz

SZAMAN
Redaktor

komentarz #10 wysłany: 2014-12-07 18:30

Pakiet AmiKit 8 można pobrać już za darmo.

Odpowiedz

Diabeł
Czytelnik

komentarz #11 wysłany: 2014-12-07 18:36 w odpowiedzi na komentarz #10

Super

Odpowiedz

Discord
Online: 6
 • CizarCizar
 • DobrowitDobrowit
 • HengHeng
 • IMPBotIMPBot
 • juenjuen
 • LaubzegaLaubzega
dołącz do kanału »
Menu
O tym piszemy
Baza wiedzy
Najpopularniejsze
Wybierz ikonę