Web Analytics
eXec.plMAGAZYN UŻYTKOWNIKÓW KOMPUTERÓW AMIGA

Dodano: 2012-01-11 19:01, Autor: st, Kategoria: Oprogramowanie, Liczba wyświetleń: 3889

A A A

Afera z AmIRC - kody źródłowe nielegalnie w sieci?

Jak donosi serwis amiganews.de kody źródłowe aplikacji AmIRC zostały publicznie udostępnione na licencji GPL. Zrobili to ludzie rozwijający odgałęzienie programu dla AmigaOS 4.x - Costel Mincea, Jens Langner i Thore Böckelmann.

Przeciwni publikacji tych źródeł są programiści pracujący nad wersją dla AmigaOS 3.x i MOSa - Nicolas Sallin, Harry Sintonen oraz Jacek Piszczek.

Upublicznienie kodów źródłowych stanowi bezpośrednie naruszenie praw autorskich Nicolasa Sallin, Harry'ego Sintonten oraz moich. Stosowne kroki zostaną podjęte w celu usunięcia tego kodu z sieci. Prawo autorskie tak nie działa, że jeden z współautorów może sobie zrobić z całego kodu GPL. Muszą się na to zgodzić wszyscy. - pisze na ppa.pl Jacek Piszczek

Komentarz redaktora: Dla przypomnienia AmIRC to program dla usługi Internet Relay Chat, który dynamicznie rozwijał się w starych amigowych czasach. Aplikacja ta wykorzystywała Magic User Interface, dlatego niejako naturalnie została "przygarnięta" przez programistów MorphOSa, gdzie to GUI jest faworyzowane. Jednak w lipcu 2011 roku ukazała się pierwsza kompilacja tego programu także dla AmigaOS 4 - zdecydowana większość oprogramowania internetowego dla naszego systemu korzysta także z MUI (systemowe ReAction nie dorobiło się niestety jeszcze wszystkich potrzebnych funkcjonalności). Kompilacja ta została bardzo chłodnie przyjęta przez "niebieskich". Teraz wszystko wskazuje na to, że rozpoczyna się walka o prawa autorskie do AmIRCa. Będziemy Was informować o tym na bieżąco.


Dodaj komentarz

Discord (online: ) «»
Online: 12
 • Adam_MAdam_M
 • CizarCizar
 • IMPBotIMPBot
 • Janusz82Janusz82
 • juenjuen
 • LaubzegaLaubzega
 • m...m...
 • MaaG^dAMaaG^dA
 • Marek_BMarek_B
 • Nightmare777Nightmare777
 • spazmaspazma
 • SZAMANSZAMAN
dołącz do kanału »
Mufa
konto zablokowane
lub usunięte

Czytelnik

komentarz #1 wysłany: 2012-01-11 19:41

Niestety, kiedyś najlepszy i najbardziej płodny "newsiarz" eXeca wyraźnie jest bez formy.

akże dla AmigaOS 4 - zdecydowana większość oprogramowania internetowego dla naszego systemu korzysta także z MUI (systemowe ReAction nie dorobiło się niestety jeszcze wszystkich potrzebnych funkcjonalności).

No więc policzmy. Natywne oprogramowanie sieciowe MUI: YAM, SimpleMail, OWB-MUI, WokieChat, AmIRC ... zdaje się wszystko co ważniejsze.
Reaction: OWB, NetSurf, AWeb, TuneNet, PFTP, AmiFTP, WET, Gnash, RDesktop.

Pomijając pchełki z ważniejszych rzeczy jest tego 2 razy więcej. Chciałbym zwrócić uwagę na jeszcze jedną rzecz. MUI było popularne na platformie AmigaOS 3.x jest też popularne na platformie MorphOS.
Teraz jeśli weźmiemy pod uwagę że jeden z wymienionych programów pochodzi z systemu MorphOS a trzy pozostałe urodziły się w czasach AmigaOS 3.x, wychodzi w moim naprędko skleconym zestawieniu, po odliczeniu starego AWeba 8:0 dla Reaction w przypadku nowych programów.
Oczywistą refleksją jaka natychmiast się nasuwa jest czy programiści amigowi są tacy głupi, czy chcą na siłę utrudniać sobie życie, czy też ich celem robienie oprogramowania skazanego z góry na mniejsze możliwości?
Raczej chyba nie, tym samym teza zamieszczona w newsie, jest po prostu śmieszna i nie jest poparta żadnymi faktami. Nawet jeśli autor newsa uważa inaczej, to powinien dopowiedzieć to od siebie prywatnie w komentarzach, zamiast w treści wiadomości. Po pierwsze nie rozumiem jaki taka dywagacja ma związek z tematem, po drugie może sugerować że inni członkowie redakcji popierają takie nieprawdopodobne teorie.
Zupełnie odrębną sprawą jest cytowanie ludzi, którzy praktycznie nic nie znaczą w świecie AmigaOS. Owszem i mnie zdarzyło się kilka razy dać newsa na podstawie wypowiedzi z forum. Ale były to rzeczy o fundamentalnym znaczeniu takie jak informacje na temat TimberWolfa czy Gimpa. Od dyskusji na temat sprzeczek przedstawicieli świata MOSa z amigowymi deweloperami i innymi podobnymi perdołami jest forum. Tam w sposób luźny można podlinkować to i owo i ewentualnie tych których jeszcze tego typu sprawy nie nudzą zaprosić do dyskusji.
Usunąlem te newsy, dając czas Szymonowi na odrobinę refleksji. Widać jednak że Szaman jest uparty w konsekwentnym obniżaniu poziomu naszego (przepraszam już nie mojego) serwisu informacyjnego.
Cóż nie mogłem dalej firmować tego swoim nazwiskiem.
Rodzi się pytanie, czy polscy amigowcy zasługują na to aby jedyną alternatywą dla słabego PPA, był jeszcze słabszy eXec? Myslę że wkrótce trzeba będzie na to pytanie odpowiedzieć.

Odpowiedz

SZAMAN
Redaktor

komentarz #2 wysłany: 2012-01-11 21:48 w odpowiedzi na komentarz #1

Kiedyś autor WookieChat próbował napisać IRCa pod RA, niestety musiał dosyć szybko zrezygnować z tego pomysłu. Systemowy deweloper pisał kiedyś komunikator Epistula pod... MUI. Czy pod AmigaOS 4 mamy port "putty" lub choćby kolorowanie shella? Myślę, że te wszystkie przykłady ładnie obrazują sytuację gdzie jest w tym temacie (okien dialogowych) RA. Szkoda, że jego rozwój praktycznie się zatrzymał, a główny deweloper musi zajmować się czymś zupełnie innym, bo nie ma po prostu ludzi w Hyperionie. Tak to niestety Rafale wygląda i Twoje emocje tego niestety nie zmienią. Pozostaje mieć nadzieję, że kiedyś RA ruszy do przodu i ja także trzymam za to kciuki.

Odpowiedz

Mufa
konto zablokowane
lub usunięte

Czytelnik

komentarz #3 wysłany: 2012-01-12 14:53 w odpowiedzi na komentarz #2

Kiedyś autor WookieChat próbował napisać IRCa pod RA, niestety musiał dosyć szybko zrezygnować z tego pomysłu. Systemowy deweloper pisał kiedyś komunikator Epistula pod... MUI

To nie ma nic do rzeczy. Napisałeś nieprawdę że pod AmigaOS 4 większość softu sieciowego używa MUI i na tej fałszywej tezie dołożyłeś swoją interpretację. Pisząc newsa, trzeba było swoją tezę oprzeć na przykładzie Wookiego, a nie na tym na czym oparłeś. Poza tym jeśli już odbiegasz od tematu, to że komuś tam nie wyszło z jednym konunikatorem, nie oznacza jeszcze że trzeba walić do Reaction. Znam pozytywne przykłady przejścia z MUI na Reaction, np. prefsy AmigaAmpa czy też emulator Basilisk.

Czy pod AmigaOS 4 mamy port "putty" lub choćby kolorowanie shella? Myślę, że te wszystkie przykłady ładnie obrazują sytuację gdzie jest w tym temacie (okien dialogowych) RA.

A ja myślę że się jeszcze zdziwisz. Niestety NDA nie pozwala mi rozwinąć tej kwestii.

Szkoda, że jego rozwój praktycznie się zatrzymał, a główny deweloper musi zajmować się czymś zupełnie innym, bo nie ma po prostu ludzi w Hyperionie.

Szkoda że nie jesteś betatesterem i szkoda że żadnego czynnego nie ma już w eXecu. Innymi słowy znowu opierasz swe słowa na fałszywych tezach, których jak dobrze wiesz przez NDA nie mogę zweryfikować.

Tak to niestety Rafale wygląda i Twoje emocje tego niestety nie zmienią.

Ok. Przypuśćmy że rządzą mną emocje. 1 stycznia 2012r w gronie redaktorów i współpracowników eXeca było trzech z czterech polskich posiadaczy X1000. Dziś jest ich zero. Ja mogłem mieć jakieś załamanie emocjonalne, ale co nagle jak za dotknięciem czarodziejskiej róźdżki mieliśmy we trzech razem? Zastanów się dobrze kto tutaj nie panuje nad nerwami. Niestety nerwowe posunięcia nie mają najczęściej nic wspólnego z rzetelnością. A ten news rzetelny nie był co Ci w liczbach wykazałem.

Odpowiedz

SZAMAN
Redaktor

komentarz #4 wysłany: 2012-01-12 15:01 w odpowiedzi na komentarz #3

1 stycznia 2012r w gronie redaktorów i współpracowników eXeca było trzech z czterech polskich posiadaczy X1000. Dziś jest ich zero.

No to masz niedokładne informacje - Piotr Was chyba zdradził. Przynajmniej w tej chwili na to wygląda.

Odpowiedz

SZAMAN
Redaktor

komentarz #5 wysłany: 2012-01-12 15:04 w odpowiedzi na komentarz #3

A ja myślę że się jeszcze zdziwisz. Niestety NDA nie pozwala mi rozwinąć tej kwestii.

Pierwszy będę chwalił Hyperion, jeśli pojawią się wreszcie nowe klasy w RA.

Odpowiedz

Mufa
konto zablokowane
lub usunięte

Czytelnik

komentarz #6 wysłany: 2012-01-12 15:16 w odpowiedzi na komentarz #4

No to masz niedokładne informacje - Piotr Was chyba zdradził. Przynajmniej w tej chwili na to wygląda.

Mnie nikt nie musial "zdradzać", bo ja żadnego spisku nie knułem, ani do wypisania się z execowej listy nie namawiałem. Sam jednak napisał mi że się wypisał. Nie wiem zupełnie po co sam niewywoływany do tablicy miałby serwować mi kłamstwo. Domyślam się że chodzi o problemy techniczne z wypisaniem o których dobrze wiesz.

Odpowiedz

SZAMAN
Redaktor

komentarz #7 wysłany: 2012-01-12 15:26 w odpowiedzi na komentarz #6

No to czekamy więc jak się określi - z nami bowiem się jeszcze nie rozstał.

Odpowiedz

Adam Wakierowski
Czytelnik

komentarz #8 wysłany: 2012-01-13 09:57

Panowie, czy nowa wersja AmigaIRC pójdzie na A1200 z akceleratorem 8 MB fastu. Wróciłem do Amigowania po dłuższym okresie i zupełnie nie wiem co tutaj w newsie jest napisane.

Odpowiedz

SZAMAN
Redaktor

komentarz #9 wysłany: 2012-01-13 11:05 w odpowiedzi na komentarz #8

Zakładam, ze masz zainstalowane MUI i działa ci na takim konfigu? Jeśli tak to jest pewna szansa, że ruszy,

Odpowiedz

Discord
Online: 12
 • Adam_MAdam_M
 • CizarCizar
 • IMPBotIMPBot
 • Janusz82Janusz82
 • juenjuen
 • LaubzegaLaubzega
 • m...m...
 • MaaG^dAMaaG^dA
 • Marek_BMarek_B
 • Nightmare777Nightmare777
 • spazmaspazma
 • SZAMANSZAMAN
dołącz do kanału »
Menu
O tym piszemy
Baza wiedzy
Najpopularniejsze
Wybierz ikonę