Web Analytics
eXec.plMAGAZYN UŻYTKOWNIKÓW KOMPUTERÓW AMIGA

Dodano: 2012-01-11 18:15, Autor: st, Kategoria: AmigaOS, Liczba wyświetleń: 6092

A A A

AmigaOS "się wiesza"

Mamy nowy 2012 rok, minęło ponad 10 lat od podpisania przez Hyperion i Amiga Inc kontraktu na tworzenie AmigaOS 4. 10 lat temu ciężko było stwierdzić, że ówczesny AmigaOS 3.9 jest systemem profesjonalnym, stabilnym i wygodnym. Liczne łatki i poprawki tylko pogarszały ten stan rzeczy. Czy po dekadzie rozwoju coś się w tym zakresie naprawdę zmieniło? Czy AmigaOS 4.1 "update 4" jest systemem, z którego można by skorzystać w profesjonalnej pracy?

W dyskusji na portalu amigaworld.net Fab, autor OWB pisze wprost. Silnik Webkit ma wycieki pamięci i wiadomo, że tak jest, ale ponieważ jest to skomplikowany kawałek kodu to pewnie nikt ich wszystkich nie poprawi. Firefox i jego Gecko też ma wycieki pamięci. Co wynika z tych wycieków pamięci w systemach bez ochrony pamięci? OWB czy Timberwolf mogą zawiesić w każdej chwili system operacyjny doprowadzając do utraty naszej pracy. W wątku wypowiada się również Tony Wyatt, jeden z deweloperów AmigaOS. Co pisze Tony? "U mnie działa, u mnie się nie wiesza". Czyli co? Ma wersję systemu z ochroną pamięci? A może ma WebKit pozbawiony wycieków pamięci? A może zwyczajnie nie używa przeglądarki WWW?


Dodaj komentarz

Wszystkie bieżące newsy na naszych profilach Instagram, Threads i Facebook lub w widgecie na stronie głównej eXeca.
Discord (online: ) «»
Online: 11
  • b...b...
  • CizarCizar
  • IMPBotIMPBot
  • juenjuen
  • LaubzegaLaubzega
  • m...m...
  • Marek_BMarek_B
  • MirqMirq
  • spazmaspazma
  • SzulcBryggeriSzulcBryggeri
  • ZeeWolfZeeWolf
dołącz do kanału »
SZAMAN
Redaktor

komentarz #1 wysłany: 2012-01-11 18:16

Postanowiłem wlożyć kij w mrowisko - moim zdaniem system bez ochrony pamięci nie ma sensu. Być może napisze wkrótce artykuł porównujacy obecny AmigaOS z Linux/KDE i Windows 7. Systemami, których oprócz AmigaOS używam w zastosowaniach profesjonalnych na codzień.

Odpowiedz

Mufa
konto zablokowane
lub usunięte

Czytelnik

komentarz #2 wysłany: 2012-01-11 18:16 w odpowiedzi na komentarz #1

Żyjemy w Polsce, proszę o komentarze z polskimi ogonkami. A jak by się przypadkiem okazało że Wasz nowy nowy guru FAB nie potrafił dorobić obsługi, dobra rada. Sprawdź może browsery te robione przez tych nieudaczników systemowych deweloperów.

Odpowiedz

MDW
Czytelnik

komentarz #3 wysłany: 2012-01-11 18:17 w odpowiedzi na komentarz #2

Gdybym był złośliwy to mógłbym napisać, że żyjemy w Polsce i spodziewam się, że komentarze będą poprawne pod względem gramatycznym i ortograficznym. Podpowiedź: "jak by".
No ale nie jestem złośliwy więc tego nie napiszę.

Odpowiedz

Leon
Redaktor

komentarz #4 wysłany: 2012-01-11 18:18

Ja wróciłem do używania starego OWB bo OWB MUI wiesza się podczas wczytywania wielu stron.
Dla chętnych mogę zrobić listę stron które u mnie nie działają na OWB MUI.

Na stabilność systemu nie narzekam.
W 99% po zawieszeniu danego programu pojawia się u mnie okno "Grim Reapera" podczas którego mogę spokojnie nagrać moje ważne dane na dysk i zrobić reset na klawiaturze. Klikanie na przycisk "usuń" w oknie "Grim Reapera" zazwyczaj nie pomaga i zamraża kompletnie system. Pozostaje już wtedy tylko reset na obudowie.

Bardzo mnie cieszy możliwość zapisania danych podczas zawieszenia jakiegoś innego programu. To był jeden z kilku powodów dla których zrezygnowałem z systemu MorphOS2.x. Kolejnym szokiem była dla mnie niezadowalająca emulacja A500 na Efice która ma 700MIPSów i jest ponad 1000x szybsza.

Odnośnie ochrony pamięci. Na pewno bym nie pogardził. Pewnie najważniejszy soft zostałby szybko dostosowany do nowych cech systemu.

Odpowiedz

SZAMAN
Redaktor

komentarz #5 wysłany: 2012-01-11 18:19 w odpowiedzi na komentarz #4

A ja wczoraj pisałem długiego maila i niestety jedynie co moglem zrobić to napisać go na nowo... Na szczęście udało mi się jeszcze zgrabować większość z jego treści. OWB MUI u mnie działa stabilnie, ale nie używam go całymi dniami - ok. godziny dziennie i zazwyczaj na tych samych stronach WWW. Problem z AmigaOS polega właśnie na braku tej pewności - zawsze wykonując jakieś kreatywne działanie człowiek zapisuje stan pracy co jakiś czas, takie dziwne przyzwyczajenie ma wielu użytkowników naszego systemu. Tylko ochrona pamięci może nas z tego wyleczyć.

Odpowiedz

SZAMAN
Redaktor

komentarz #6 wysłany: 2012-01-11 18:20 w odpowiedzi na komentarz #2

Już są PL literki.

Odpowiedz

Tomasz Szczurek
Czytelnik

komentarz #7 wysłany: 2012-01-11 18:21 w odpowiedzi na komentarz #5

O, to miło że monolit redakcyjny eXeca (wprawdzie nie cały, jak widać po komentarzach, ale zawsze to coś) dojrzewa do przyznania na głos pewnych rzeczy. To co pisze Fab jest prawdą, i Friedenowie czy ktokolwiek tak zajmuje się TimberWolfem swoimi kijkami rzeki nie zawrócą.

Odpowiedz

Hubert Maksym
Czytelnik

komentarz #8 wysłany: 2012-01-11 18:22 w odpowiedzi na komentarz #7

Tzn. ktoś pisał, że system bez ochrony pamięci jest dobry? Zejdź na ziemie. Że, ktoś z developerów AOS napisał, że u niego coś chodzi stabilnie i nie ma wycieków? Twierdzisz, że nie może tak być w jego przypadków z jakichś powodów. Że co? Że może kłamie specjalnie, żeby zrobić komuś na złość. Zejdź na ziemie po raz drugi. Ludzie mają większe zajęcia niż robienie komuś na złość. Nie mierz wszystkich swoją miarką.

Odpowiedz

Radov
Redaktor

komentarz #9 wysłany: 2012-01-11 18:23 w odpowiedzi na komentarz #7

O, to miło że monolit redakcyjny eXeca
Bez przesady... rozróżniajmy "monolit" od "dyskusji w zamkniętym gronie".
To, że redakcyjne dyskusje nie są publiczne nie oznacza, że nie mamy różnic w poglądach.

Pisząc więc "monolit" masz na myśli: mnie, Konrada B., Rafała - czy też kogo? Każdy z nasz ma na ten temat swoją opinię - nie zawsze zgodną z linią redakcyjną.

A o jakich "pewnych rzeczach" masz na myśli, do których ktoś miałby dojrzeć i dlaczego Friedenowie mieliby tego nie zmienić?

Odpowiedz

Mufa
konto zablokowane
lub usunięte

Czytelnik

komentarz #10 wysłany: 2012-01-11 18:24 w odpowiedzi na komentarz #7

Monolit, dobre sobie Gdybyś miał dostęp do naszych prywatnych dyskusji, wiedziałbyś ile sporów, by nie powiedzieć kłótni miało miejsce w ciągu ostatnich lat. Przykre jest jedynie to że niektórzy, którym brakuje sensownych argumentów dotyczących rozwoju portalu zaczynają przeczyć samemu sobie waląc ostatnio w sprzęt i system, który promowali przez lata. A już podwójnie przykre jest to że bez zastanowienia puszczają takie prowokacje publicznie. Tego faktycznie wcześniej nie było.

Odpowiedz

Mufa
konto zablokowane
lub usunięte

Czytelnik

komentarz #11 wysłany: 2012-01-11 18:25 w odpowiedzi na komentarz #4

Na stabilność systemu nie narzekam.
W 99% po zawieszeniu danego programu pojawia się u mnie okno "Grim Reapera" podczas którego mogę spokojnie nagrać moje ważne dane na dysk i zrobić reset na klawiaturze. Klikanie na przycisk "usuń" w oknie "Grim Reapera" zazwyczaj nie pomaga i zamraża kompletnie system. Pozostaje już wtedy tylko reset na obudowie.


Heh, jak bym czytał Szamana przez ostatnie 10 lat. Wypowiedzi w podobnym tonie wygłosił wiele, zresztą słusznie bo w systemie dokonano setek zmian wpływających na poprawę stabilności. Okazuje się jednak nagle że przez ten cały czas kłamał, gdyż w systemie nic się przecież nie zmieniło od czasów AmigaOS 3.9. Teraz wydoroślał, rozbił "monolit" walnął newsa dekady normalnie

Odpowiedz

SZAMAN
Redaktor

komentarz #12 wysłany: 2012-01-11 18:26 w odpowiedzi na komentarz #11

Myślę, że najwyższy czas, aby większość użytkowników AmigaOS wydoroślała i zarządzała od Hyperionu podstawowego mechanizmu, chyba w każdym rozwijanym obecnie systemie operacyjnym. Przynajmniej takim, który jest użytkowany do komercyjnej pracy. AmigaOS jest więc swoistym ewenementem na skalę światową, a jego użytkownicy zatrzymali się niestety w epoce Windowsa 95.

Odpowiedz

Mufa
konto zablokowane
lub usunięte

Czytelnik

komentarz #13 wysłany: 2012-01-11 18:27 w odpowiedzi na komentarz #12

Fajnie że skoro Konrad przestał się udzielać publicznie powtarzasz niczym papuga słowo w słowo jego treści. Jednakowoż już Ci Piotr wytłumaczył, osoba było nie było będąca programistą a więc mająca większe pojęcie w temacie, że jeśli chodzi o stabilność to w systemie poprawiono nawet ważniejsze rzeczy niż ta Wasza ochrona.

Odpowiedz

Leon
Redaktor

komentarz #14 wysłany: 2012-01-11 18:28 w odpowiedzi na komentarz #12

To napisz petycję do Hyperionu a my się pod nią podpiszemy.i po problemie

Odpowiedz

Phibrizzo
Czytelnik

komentarz #15 wysłany: 2012-01-11 18:29

Osobiscie znam dwa sposoby jak w bardzo prosty sposob wywalic system do gory kolami (SAM440ep) w doslownie 3 sekundy po zaladowaniu systemu. Pierwszy z nich jest zwiazany z IB tym dodawanym do systemu, drugi to poprzes systemowy sygnal dzwiekow. Niestety w obu przypadkach nawet GR nie daje rady. Aby sobie ktos przypadkiem nie zrobil krzywdy obu nie podam.

Odpowiedz

SZAMAN
Redaktor

komentarz #16 wysłany: 2012-01-11 18:30 w odpowiedzi na komentarz #14

Właśnie chciałem sobie wydrukować dokument, a w tym samym czasie wpałem na pomysł podpięcia komórki, gdzie na karcie pamięci mam pliki MP3. Zakończyło się to niestety nagłym totalnym "frezem" systemu, już bez grima. Jedynie co pozostało to reset i wyjęcie z drukarki w połowie zadrukowanej kartki papieru. Nieciekawe przeżycie.

Odpowiedz

SZAMAN
Redaktor

komentarz #17 wysłany: 2012-01-11 18:31 w odpowiedzi na komentarz #15

Systemowy sygnał także mi wywalał system, miałem nadzieję, że to już poprawili...

Odpowiedz

Tomasz Szczurek
Czytelnik

komentarz #18 wysłany: 2012-01-11 18:32 w odpowiedzi na komentarz #17

W kontekście tego wszystkiego - czym, i do czego chce Hyperion i spółka przekonywać ludzi? Dwurdzeniowe procesory, w miarę nowoczesne karty graficzne, laptop, i na tym wszystkim system, którego można wywalić jednym, głupim błędem w jakiejś aplikacji... Proszę mi wybaczyć że nie odniosę się do reszty wypowiedzi, ale mnie osobiście nudzi ciągłe pisanie (i czytanie) o tym samym, jedyne co chciałem zaznaczyć to doświadczenie miłego akcentu związanego z Szamanowym "newsem dekady".

Odpowiedz

Leon
Redaktor

komentarz #19 wysłany: 2012-01-11 19:51 w odpowiedzi na komentarz #17

Właśnie uruchomiłem 3 przeglądarki internetowe OWB Reaction z której piszę ten komentarz,
OWB MUI oraz IB, w tle słuchając muzyki z TuneNet dodatkowo odtwarzając w tym samym
czasie dźwięk systemowy (hirasawa.wav) - żadnych zwiech u mnie nie zauważyłem.
Mój sprzęt to Sam Flex 667Mhz - AmigaOS4 update 4.
Czy przypadkiem powodem zwiech u Was nie są podmienione na inne biblioteki czy klasy MUI?
Grab mojego ekranu poniżej:
http://leon.site90.com/www/graby/wb.jpg

Odpowiedz

SKOLMAN_MWS
Czytelnik

komentarz #20 wysłany: 2013-12-04 16:04 w odpowiedzi na komentarz #4

Kolejnym szokiem była dla mnie niezadowalająca emulacja A500 na Efice która ma 700MIPSów

Efiki procesor nie ma 700 MIPS, czyli tak samo widziałeś emulację A500 na Efice.

Odpowiedz

Discord
Online: 11
  • b...b...
  • CizarCizar
  • IMPBotIMPBot
  • juenjuen
  • LaubzegaLaubzega
  • m...m...
  • Marek_BMarek_B
  • MirqMirq
  • spazmaspazma
  • SzulcBryggeriSzulcBryggeri
  • ZeeWolfZeeWolf
dołącz do kanału »
Menu
O tym piszemy
Baza wiedzy
Simon's Podcast
Najpopularniejsze
Wybierz ikonę