Web Analytics
eXec.plMAGAZYN UŻYTKOWNIKÓW KOMPUTERÓW AMIGA

Dodano: 2011-12-21 09:15, Autor: kr, Kategoria: Wydarzenia, Liczba wyświetleń: 7267

A A A

Oferta CommodoreUSA dla społeczności Amigowej

Commodore USA zdecydowało się na konfrontację ze społecznością Amigi. Firma podjęła się wyzwania wdrożenia rozwiązania, które przez społeczność zostanie zaproponowane. W wiadomości zamieszczonej w serwisie amigaworld.net wystosowana została prośba o zachowanie powagi oraz przedstawione warunki na których akcja zostanie podjęta. Tłumaczenie warunków znajduje się w dalszej części wiadomości.

Warunki realizacji akcji określone przez CommodoreUSA:

 • Społeczność jednoznacznie określi czym ma być Commodore Amiga.
 • Commodore USA wdroży produkt, który będzie sygnowany marką Commodore Amiga
 • Pierwsza dostawa sprzętu, dla klientów którzy zdecydują się na przedpłatę, zostanie dostarczona w cenie produkcji.
 • 500 klientów musi (indywidualnie) kupić produkt w formie przedpłaty.
 • Koszt wdrożenia wymaganej technologii (tak sprzętu jak i oprogramowania) zostanie podzielony między klientów, którzy zdecydują się na przedpłatę.
 • Commodore USA przedstawi kosztorys przed wykonaniem przedpłaty.
 • Commodore USA otrzyma zapłatę dopiero po zakończeniu prac, gdy produkt będzie gotowy do dostawy.
 • Po rozpoczęciu projektu firma będzie co miesiąc informować o postępach
 • Jeśli firma nie ukończy prac w przeciągu 6 miesięcy, klienci będą mogli wycofać się z projektu uzyskując pełen zwrot pieniędzy
 • Commodore USA rezerwuje sobie prawo do nałożenia marży na sprzedaż po pierwszej dostawie (czyli dla klientów, którzy nie dokonali przedpłaty).
 • Dwóch reprezentantów społeczności będzie pełnić rolę liderów/reprezentantów, którzy będą współpracować z Commodore USA i przekazywać informacje.
 • W przypadku konieczności podpisania NDA (czyli ograniczenia możliwości m.in. publikacji informacji) reprezentanci (również objęci klauzurą) będą mogli zweryfikować koszta.
 • Firma nie będzie prowadzić akcji reklamowej przed rozpoczęciem projektu.
 • Commodore USA będzie równolegle kontynuować prace nad własnymi projektami komputerów Commodore AMIGA opartych o procesor x86.

Dodaj komentarz

Discord (online: ) «»
Online: 10
 • AmiKitAmiKit
 • CizarCizar
 • IMPBotIMPBot
 • juenjuen
 • LaubzegaLaubzega
 • m...m...
 • MaaG^dAMaaG^dA
 • Marek_BMarek_B
 • Nightmare777Nightmare777
 • PatuPatu
dołącz do kanału »
Radov
Redaktor

komentarz #1 wysłany: 2011-12-21 09:25

Nie żebym nie traktował tego z przymrużeniem oka

Wszelkie uwagi do tłumaczenia mile widziane, bo martwią mnie nie które zapisy (np. że Commodore otrzyma zapłatę/przedpłatę dopiero po zakończeniu prac - a jednocześnie klienci będą mogli wycofać pieniądze dopiero po przekroczeniu limitu 6 miesięcy prac. To gdzie te pieniądze będą trzymane w tym czasie. Na tajnym koncie inwestycyjnym firmy???

Odpowiedz

Adam
Czytelnik

komentarz #2 wysłany: 2011-12-21 09:45 w odpowiedzi na komentarz #1

Było rok kpin, że student w garażu, że nieistniejąca obudowa ("rendery") - tymczasem przedstawili gotowy komputer który jest w sprzedaży.
Śmiejmy się dalej, tylko żeby nie było "zdziwka" jak zostaniemy za burtą.

Odpowiedz

Radov
Redaktor

komentarz #3 wysłany: 2011-12-21 09:54 w odpowiedzi na komentarz #2

Wiesz - czy będziemy za burtą, czy nie - nie zmienia to faktu, że BB przez rok korzystał z cudzego (i już dość starego) renederka. To że w końcu przedstawią własny sprzęt było dla mnie pewne, ale to że nie firma nie była w stanie zapewnić sobie tak podstawowego elementu jak projekt graficzny daje jednak trochę do myślenia. Zamówienie własnych, nowych, ciekawych obrazków nie jest dużym kosztem. Większość z nas mogłaby sobie spokojnie pozwolić na coś takiego. Więc nie jest to problem. Za to wykorzystanie cudzej pracy do reklamy swojego, nieistniejącego produktu (który ostatecznie wygląda zupełnie inaczej) - to już jest problem.

Ale pierwsze koty za płoty. Zobaczymy jak rozwinie się ten projekt. Na razie przymrużam jedno oko

Odpowiedz

Adam
Czytelnik

komentarz #4 wysłany: 2011-12-21 12:04 w odpowiedzi na komentarz #3

"To że w końcu przedstawią własny sprzęt było dla mnie pewne" - W takim razie byłeś jednym z niewielu. Kpiny są do dziś.
Ta sama mendowata tłuszcza, która wcześniej jechała po A-Eon i Hyperion. Wiecznie niezadowoleni, opluwajacy i wymagający, ale nic od siebie.
Dyskutowaliśmy o tym renderku na Execu i podtrzymuję to co wtedy pisałem - to było stare wyobrażenie nowej Amigi, grafika została wykorzystana jako lep "na sentyment".
Zarówno wspomniany render jak i obudowy do nieistniejących (jeszcze) Amig wiszące na stronce - nie pozwalają mi zapomnieć o tym, że chodzi o reaktywację Commodore Amiga.
Oczywiście że jest biednie i po kosztach. Że kiepska strona (choć teraz jest o wiele lepiej), że zaczął od c64, że na bazie PC, że Windows/Linux.
Dla mnie klip promujący jest "pro". Zrobienie nowego C-64 w takiej obudowie też było wyzwaniem.
Ambicje człowieka robiącego coś od "0", istniejący produkt, wizja, otwartość na społeczność - to przemawia na "tak". Nawet jeśli nie kupię - mam szacunek dla czyjejś pracy. Przyglądam się z zainteresowaniem.

Odpowiedz

Radov
Redaktor

komentarz #5 wysłany: 2011-12-21 12:23 w odpowiedzi na komentarz #4

Ambicje człowieka robiącego coś od "0", istniejący produkt, wizja, otwartość na społeczność - to przemawia na "tak". Nawet jeśli nie kupię - mam szacunek dla czyjejś pracy. Przyglądam się z zainteresowaniem.
Mam podobne przemyślenia. Pomysł CUSA z tamtymi renderkami nadal mi się nie podoba - ale cóż takie gusta. To, że "przymrużam oko" nie jest nawiązaniem do kpin tłuszczy, a efekt zestawienia dość entuzjastycznego nastawienia BBA (BigBentheAussie - Leo Nigro), a niestety dość biednym początkiem. Spełnienie wymagań środowiska, czy wdrożenie sprzętu to bardzo duże wyzwanie o bardzo dużym ryzyku. Więc przymykam jedno oko, pomijam realia i się przynajmniej trochę pobawię!.

Ze względu na próbę wkładu w rozwój Amigi umieściłem ten news. Kto wie, może coś z tego wyjdzie? BBA postarał się o licencję, nie bał zainwestować - nie będę go niszczył za to, że ma wizję/niszę (Amigi) x86.

Chociaż dla mnie idealnym rozwiązaniem byłaby współpraca z Hyperionem, rozwiązanie wszystkich przeszkód prawnych i spójne rozwijanie branchy x86/PPC...

Odpowiedz

MDW
Czytelnik

komentarz #6 wysłany: 2011-12-21 13:39

Czym ma być Commodore Amiga? A proszę bardzo:
Może to być dowolny sprzęt x86 z natywnie działającym AmigaOS.

I co? Jak tak powie 500 klientów to oni to zrobią? Przecież nie są w stanie tego zrobić nawet w 5 lat. W ogóle nie sa w stanie. A jak mają wrzucić na maszynę z x86 jakiegoś Linuksa i nakleic naklejkę "Commodore Amiga" to kogo to właściwie będzie obchodziło? Takich Amig są w tej chwili na świecie miliony.

Odpowiedz

Radov
Redaktor

komentarz #7 wysłany: 2011-12-21 13:54 w odpowiedzi na komentarz #6

I co? Jak tak powie 500 klientów to oni to zrobią? Przecież nie są w stanie tego zrobić nawet w 5 lat.
W czym problem? Założenia do przedsięwzięcia mówią przecież jasno:
1) Poproszą Hyperion o wycenę portu AmigaOS na x86 w czasie 6ciu miesięcy
2) Wezmą koszt zakupu 500 sztuk płyt głównych pod x86
3) Podzielą koszta na 500 klientów
4) Prześlą klientom informację ile wyniosą koszty produkcji

I pewnie na 4tym punkcie pomysł się skończy
Ja się na razie skupiam na opracowaniu #1. Ciekawi mnie, czy z tego uda się w ogóle coś wypracować....

Odpowiedz

ems
Czytelnik

komentarz #8 wysłany: 2011-12-21 14:01 w odpowiedzi na komentarz #6

Traktuję to jako szum medialny by wzmocnić zainteresowanie C64. W 6 m-cy system operacyjny ? Wątpię. Chyba że przypudrowana dystrybucja linuksa.

Odpowiedz

tchomasz
konto zablokowane
lub usunięte

Czytelnik

komentarz #9 wysłany: 2011-12-21 16:00 w odpowiedzi na komentarz #7

1) Poproszą Hyperion o wycenę portu AmigaOS na x86 w czasie 6ciu miesięcy Raczej nierealne, nawet jakby Hyperion podał cenę z kosmosu a CUSA by się zgodziła - to nie sądzę, aby byli w stanie przepisać system na x86 w ciągu 6 miesięcy, a jeżeli już by się tego podjęli to pewnie kosztem zarzucenia wszystkiego na rzecz portu.

Odpowiedz

Mufa
konto zablokowane
lub usunięte

Czytelnik

komentarz #10 wysłany: 2011-12-21 16:06 w odpowiedzi na komentarz #2

Śmiejmy się dalej

Rzeczywiście trudno się nie śmiać. Przy tej firmie Amiga Inc. to prawdziwi profesjonaliści. gdy wyciągali od ludzi 50 doców, mieli przynajmniej jakieś plany, była specyfikacja Zico, ludzie na starcie dostali jakieś tam symboliczne bonusy (wiem z koszulkami nie wyszło, ale np, mieli specjalnie dla nich wydawana czasopismo CAM). Tymczasem tutaj krzyczą dajcie 500 dolców, nie mamy żadnych planów, żadnej specyfikacji, ani wizji, noa ale razem coś wymyślimy. Aha nie wykluczamy Amiga PPC (chociaż na stronie mamy napisane ża PPC jest martwy), a... i nie dajemy ani grosza na reklamę (chociaż na stronie mamy zapisany budżet reklamowy 30 000 000 dolarów).
Ech ręce opadają i pomyśleć że jeszcze niedawno niektórzy z powagą twierdzili że przy nich Hyperion i A-EON to śmieszne firemki. Przypominam, firmy które miały pomysł, skonstruowały gotowy sprzęt, pokazali ludziom prototyp, a dopiero potem poprosili społeczeństwo o wsparcie. Tak powinna wyglądać normalna ścieżka postępowania wobec tyle już razy wystawionego środowiska amigowego, jeśli Commodore tego nie rozumie niech spada na drzewo.

Odpowiedz

Adam
Czytelnik

komentarz #11 wysłany: 2011-12-21 17:59 w odpowiedzi na komentarz #10

Cała twoja argumentacja biegnie poza tematem newsa. News dotyczy sondażu rynku, więc powstanie prototypu "przed" mija się z celem. Były by to wyrzucone pieniądze.
Zrobią Amigę x86 z Windowsem czy Linuksem (a la nowy C64), a to czy powstanie coś poza tym zależy od nas wszystkich. To od "głosu społeczności" - czyli odzewu, zależy powstanie czegoś ambitniejszego. A właściwie to wybiorą wariant który okaże się opłacalny finansowo.

"Amiga Inc. to prawdziwi profesjonaliści" - no może dla ciebie, dla mnie to naciągacze.
Z mojego punktu widzenia nie ma znaczenia to co robił Tyschczenko czy Kowalczyk. Liczą się nie tyle fakty medialne, co gotowy produkt.
Profesjonalizm skarpetek z logo, czy gazetki nic nie zmienią. Poważne firmy? Co to dziś znaczy?

CommodoreUSA przedstawiło już jeden gotowy produkt ,więc dla mnie są równorzędnym podmiotem co reszta - przy tak maleńkim rynku sprzedaż czegokolwiek w liczbie powyżej 1000szt i stworzenie wokół tego społeczności fanowskiej powoduje wykrojenie kawałka tortu.

Nie natknąłem się wcześniej na tę cyfrę 30 mln, ale niezależnie od tego typu kwiatków - jeśli nowy C64 sprzeda się w liczbie ponad 10tys (jest to możliwe, przecież to PC) a firma nie padnie - tworzy się nowa historia Amigi. Czy nam się to podoba czy nie.

Odpowiedz

swinkamor12
konto zablokowane
lub usunięte

Czytelnik

komentarz #12 wysłany: 2011-12-21 18:49 w odpowiedzi na komentarz #11

Commodore USA przedstawiło obudowę wraz z klawiaturą.
Dorobienie obudowy do produkowanego seryjnie przez innych nettopa zajęło Commodore USA rok.
Rok na dorobienie kawałka plastiku.

Odpowiedz

Radov
Redaktor

komentarz #13 wysłany: 2011-12-21 19:22

pojawiła się pierwsza ankieta: link

Odpowiedz

Łukasz Jeglorz
Czytelnik

komentarz #14 wysłany: 2011-12-21 19:45 w odpowiedzi na komentarz #12

Zgadzam się z Adamem , od dłuższego czasu przeglądam forum Cusa(chyba można ich nazywać już Commodore bez Usa po tym jak przejęli wszystkie prawa a nie tylko licencję), i tam naprawdę ludzie są pozytywnie nastawieni do tej firmy , a pracownicy (własciciele) sami często biorą udział w dyskusjach. Nie dziwi fakt, że zaczęli od c64 skoro on sprzedawał się najlepiej w historii. Co do Amig to nawet na ich stronie jest reklama Arosa więc wydaje się, że tą drogą powinna iść firma w rozwoju systemu no ale zobaczymy. Co do procesora jest mi to już obojętne po tylu latach , chcę by było głośno o Amidze i Commodore, by na ulicach były sklepy ze sprzętem i reklamy . Ostatnio oglądałem na espn classic historie bundesligi i tam w latach 80tych na stadionie Bayernu były dookoła murawy banery Commodore i to było piekne. Jest szansa by wszystko wróciło do czasów kiedy Amiga była częscią C. i teraz wiele zależy od nas samych , oczywiście sceptycyzm należy zachować , ale pamietam jak wszyscy dookoła krzyczeli , firma krzak , ściema itp. a jednak wypuścili gotowy produkt i nawet chciało im się zrobić system , który chcą ulepszać . Trochę chaotycznie i tylko ułamek tego co chciałem przekazać ale dziecko na rękach mi już daje popalić , ja w każdym bądż razie trzymam kciuki.

Odpowiedz

Mufa
konto zablokowane
lub usunięte

Czytelnik

komentarz #15 wysłany: 2011-12-21 20:52 w odpowiedzi na komentarz #12

Commodore USA przedstawiło obudowę wraz z klawiaturą.

A czy w ogóle chociaż to zrealizowali w praktyce a nie tylko w zapowiedziach? Tak sobie wszedłem na ich sklep i pisze że sprzęt będzie dostępny za 3 tygodnie. To jak to jest, nie produkują tego jeszcze, czy może po otrzymaniu zamówienia wytwarzają te obudowy (lub przerabiają stare od C64) ręcznie gdzieś w garażu? Po wpisaniu w google Commodore USA w grafikach nie wyskoczyło mi żadne zdjęcie komputera, które robione byłoby przez jakiegoś potencjalnego klienta który to kupił. Chodzi mi o zdjęcia C64 gdzieś na biurku w domu, czy choćby gdzieś na jakiś targach, tudzież w rękach jakiegoś Smitha itp. Dla porównania po wpisaniu frazy A-EON jest sporo realnych wyklonanych przez osoby trzecie fotek, a przecież X1000 nie jest jeszcze publicznie dostępne.
Powiedzmy sobie szczerze, na dzień dzisiejszy jedynym całkowicie weryfikowalnym "osiągnięciem" tej firmy jest "CommodoreOS". Z opini jakie czytałem, przez ten rok modyfikacji linuksa osiągnęli efekt jaki przeciętny lamer osiągnąłby w tydzień.
Oczywiście wiem że niektorzy mocno się nagrzali i jakich by oczywistych faktów nie przedstawiać i tak będą dla tej podejrzanej inicjatywy na tak. W takim razie życzę Wam takiego samego zdecydowania w wysupłaniu tych 500 dolców z własnej kiesy. Jeśli macie przekonanie do CUSA to śmiało, pamiętajcie że bez 500 dających 500 projekt tak czy owak nie wypali. Tak więc czas przejść od słów do czynów a wówczas Wasze nadzieje oraz prognozy sceptyków zostaną poddane weryfikacji.

Odpowiedz

Adam
Czytelnik

komentarz #16 wysłany: 2011-12-21 21:13 w odpowiedzi na komentarz #15

Przecież sam pisałeś komentarz pod filmikiem który kiedyś wkleiłem, więc nie wiem dlaczego nagle C64 przestał istnieć
Nie wiem czy ktokolwiek się nagrzał, ja tam się cieszę z newsa i że Exec ożył

Odpowiedz

Mufa
konto zablokowane
lub usunięte

Czytelnik

komentarz #17 wysłany: 2011-12-21 21:42 w odpowiedzi na komentarz #16

Przecież sam pisałeś komentarz pod filmikiem który kiedyś wkleiłem, więc nie wiem dlaczego nagle C64 przestał istnieć

To nie jest film przeciętnego Shmita, tylko tego gostka od CUSA. Chcę widzeć egzemplarz detaliczny a nie coś co przy dużej dozie samozaparcia można wydłubać sobie w garażu. Nie chciałbym być złośliwy ale też mam jeszcze w domu stare zespute Atari 800XL. Jak bym wywalił z niego bebechy i trochę popracował z nożem, pewnie jakąś małą pecetową płytkę dałbym radę upchnąć a i nawet nową książeczkę z instrukcją wydrukować.

Odpowiedz

Piotr Janta
Czytelnik

komentarz #18 wysłany: 2011-12-22 11:41 w odpowiedzi na komentarz #17

najlepiej co mozemy zrobic zamiast jałowo dyskutowac to zagłosowac tutaj :
http://www.amiga-poll.blogspot.com/

Odpowiedz

Moskic
Redaktor

komentarz #19 wysłany: 2011-12-22 16:49

A mnie ciekawi jak ten komputer będzie się włączać.Czyżby 1985-2012 Commodore-Amiga Inc.Choć przyznam ciekawy pomysł

Odpowiedz

Tomek Jaremczak
Czytelnik

komentarz #20 wysłany: 2011-12-22 19:06 w odpowiedzi na komentarz #14

Ostatnio oglądałem na espn classic historie bundesligi i tam w latach 80tych na stadionie Bayernu były dookoła murawy banery Commodore i to było piekne

To najlepszy nostalgiczny wpis jaki w życiu czytałem

Odpowiedz

swinkamor12
konto zablokowane
lub usunięte

Czytelnik

komentarz #21 wysłany: 2011-12-23 06:26 w odpowiedzi na komentarz #17

Na youtube jest trochę filmów szczęśliwych użytkowników nowego Commodore 64.
Niektórzy co prawda narzekają na to że DVD tego produkowanego seryjnie nettopa siedzi w obudowie od Commodore krzywo.
Są też tacy co zamiast narzekać wzięli się do roboty i np chwalą się całkiem ładną metalową podstawką z dodatkowymi wiatraczkami,
co zapobiega przegrzewaniu się nowych C64.

Odpowiedz

cacodemon
konto zablokowane
lub usunięte

Czytelnik

komentarz #22 wysłany: 2011-12-24 09:32 w odpowiedzi na komentarz #21

To ta sama "firma", która dysponuje kapitałem zakładowym w wysokości 30mln dolców ? I taki to sobie znaleźli sposób na "badanie" rynku bez żadnego ryzyka dla siebie ? WOW

Odpowiedz

Discord
Online: 10
 • AmiKitAmiKit
 • CizarCizar
 • IMPBotIMPBot
 • juenjuen
 • LaubzegaLaubzega
 • m...m...
 • MaaG^dAMaaG^dA
 • Marek_BMarek_B
 • Nightmare777Nightmare777
 • PatuPatu
dołącz do kanału »
Menu
O tym piszemy
Baza wiedzy
Najpopularniejsze
Wybierz ikonę