Web Analytics
eXec.plMAGAZYN UŻYTKOWNIKÓW KOMPUTERÓW AMIGA

Dodano: 2007-05-02 13:54, Autor: redakcja, Kategoria: Wydarzenia, Liczba wyświetleń: 3076

A A A

Wojna domowa

Wybuchła 26 kwietnia, ale tak naprawdę przygotowania do niej trwają od dawna. Przez ostatnie 18 miesięcy obie strony próbowały się dogadać, niestety cała sprawa znalazła swój finał w sądzie.

Firma Amiga, Inc. w pozwie sądowym oskarżyła Hyperion o narusznie umowy licencyjnej dotyczącej AmigaOS 4. Zarząd i prawnicy Hyperion-Entertainment odpowiedzieli oświadczeniem i przygotowują się do rozprawy. Dalsze losy komputera Amiga i systemu AmigaOS stanęły pod znakiem zapytnia. Społeczność amigowa nalega na zawarcie ugody - powstała petycja mająca zachęcić obie firmy do pogodzenia się. Redakcja magazynu eXec nie opowiada się po żadnej ze stron tego konfliktu. Wraz z pozostałymi Amigowcami mamy nadzieję, że wszystko zakończy się pomyślnie. Będziemy na bieżąco informować o wynikach toczącego się procesu.


Dodaj komentarz

Discord (online: ) «»
Online: 6
 • AmiKitAmiKit
 • CizarCizar
 • IMPBotIMPBot
 • juenjuen
 • LaubzegaLaubzega
 • spazmaspazma
dołącz do kanału »
Tomasz Konojacki
Czytelnik

komentarz #1 wysłany: 2007-05-02 14:27

Ciekawe kto wygra Też się nie opowiadam po żadnej ze stron. Pozdro

Odpowiedz

amilech
konto zablokowane
lub usunięte
Autor tego komentarza otrzymał czerwoną kartkę
Czytelnik

komentarz #2 wysłany: 2007-05-02 14:30

a ja się opowiadam za Hyperionen, chociaż wiem że przegra

Odpowiedz

Szymon Reichmann
Czytelnik

komentarz #3 wysłany: 2007-05-02 18:17 w odpowiedzi na komentarz #2

Ciekawy jestem przede wszystkim o co chodzi firmie Amiga. Jeśli zależy jej na Os4, to myślę, że jakiś rodzaj ugody jest możliwy. Nawet gdyby Amiga Inc. wygrała by proces to bez wsparcia Hyperionu i programistów z nim związanych z os4 mieć wiele nie będzie. Natomiast jeśli jest to walka głównie o nazwę AmigaOS, a kod os4 nie ma tu znaczenia, to Hyperion stoi na straconej pozycji wraz z wszystkimi użytkownikami os4.

Szczerze to chyba lepiej jak prawa do kodu i nazwy ma jedna firma. Dobrze by było jeszcze by ta firma chciała z tego kodu stworzyć jakiś prawdziwy, profesjonalny produkt.

Odpowiedz

Przemysław Apollo
Czytelnik

komentarz #4 wysłany: 2007-05-02 20:23

Trzymam kciuki za Hyperion. Mam wrażenie, że odwalili całą robotę a teraz AInc nagle przypomniało sobie o Amidze. Jakie były ich plany (OS3.1 na PPC) już wiadomo. Biedaki niby nie wiedzieli, że Hyperion dodaje nowe rzeczy do systemu? Teraz zaczęły im przeszkadzać dodatkowe funkcje? Szkoda gadać...
ACube i Hyperion przynajmniej coś pokazali a AInc i ACK tylko "papier"
Tak długo jak AInc nie przeszkadzało w rozwoju OS4, nie miałem nic przeciwko nim a teraz kibicuję Hyperionowi...

PS. Chyba, że o czymś nie wiemy, ale już w dok. sądowych AInc ujawniła jakie były ich intencje.

Odpowiedz

ems
Czytelnik

komentarz #5 wysłany: 2007-05-02 21:45 w odpowiedzi na komentarz #4

A jednak. Mimo że miałem swoje podejrzenia to nawet nie domyślacie się jaki byłem wściekły po przeczytaniu tego newsa. Jedno jest według mnie pewne. Nie ma co liczyć w najbliższym czasie ani na sprzęt ani na OS. Chyba że obydwie koalicje niezależnie od siebie, bez wyroku sądu będą dystrybuować sprzęt i system. Ale to będzie miało poważne konsekwencje dla jednej ze stron. Sympatie mam po stronie Hyperionu.

Odpowiedz

Mufa
konto zablokowane
lub usunięte

Czytelnik

komentarz #6 wysłany: 2007-05-02 23:36 w odpowiedzi na komentarz #4

Biedaki niby nie wiedzieli, że Hyperion dodaje nowe rzeczy do systemu?

To że dodawali nowe rzeczy do systemu, nikomu pewnie nie przeszkadzało. Jedyne co mogło przeszkadzać to skutki uboczne takiego postępowania, czyt.czas i pieniądz. Ponadto myślę że ten akurat punkt został dołozony przez prawników w celu wzmocnienia pozwu. Natomiast wydaje się jasne że bezpośrednim powodem skierowania sprawy do sądu jest umowa Hyperionu z ACube za plecami AINC. O tym że Hyperion dodaje nowe rzeczy wiedzieli od 5 lat, nie reagowali, kłócili się ze sobą w kilku innych kwestiach ponoć od 18 miesięcy, ale też tak ostro nie zareagowali. Natomiast już w niecały miesiąc po ogłoszeniu współpracy Hyperionu z ACube, sprawa trafiła do sądu i to chyba nie jest zbieg okoliczności.
I choćbym nie wiem jak bardzo lubił i szanował Hyperion za jego wkład w rozwój systemu, nie mogę nie zauważyć że zawłaszczenie czyjejś własności (nawet jeśli sięją porządnie wyremontowało) za którą ktoś zapłacił swego czasu 5 milinów dolców, nie jest ewidentnym wałkiem.

Odpowiedz

Przemysław Apollo
Czytelnik

komentarz #7 wysłany: 2007-05-02 23:53 w odpowiedzi na komentarz #6

Jak mawiał Pawlak biorąc granaty na rozprawę "sąd sądem ale sprawiedliwość musi być po naszej stronie"

Z powodu tej całej afery nie widzę szans na nowy sprzęt ani system w najbliższym czasie. Jedynie może jakąś wersję na klasyka, a to mnie nie interesuje. A już myślałem, że sobie poskładam jakąś malutką ami. Powiedzieć, daję sobie spokój też nie mogę, bo nic innego mnie nie ciekawi.

Odpowiedz

SZAMAN
Redaktor

komentarz #8 wysłany: 2007-05-03 00:05 w odpowiedzi na komentarz #7

A ja nie wiem skad, ale mam jakies dobre przeczucia - fatalnie to wyglada, ale skonczy sie happy endem.

Odpowiedz

SZAMAN
Redaktor

komentarz #9 wysłany: 2007-05-03 00:05 w odpowiedzi na komentarz #7

A ja nie wiem skad, ale mam jakies dobre przeczucia - fatalnie to wyglada, ale skonczy sie happy endem.

Odpowiedz

Grzegorz Piaskowski
Czytelnik

komentarz #10 wysłany: 2007-05-03 01:43

Redakcja magazynu eXec nie opowiada się po żadnej ze stron tego konfliktu. Wraz z pozostałymi Amigowcami mamy nadzieję, że wszystko zakończy się pomyślnie.

Pomyślnie? To znaczy jak?

Odpowiedz

Paweł Rogacewicz
Czytelnik

komentarz #11 wysłany: 2007-05-04 12:20

cholera, coraz rzadziej tu zaglądam (chroniczny brak czasu :/)
patrząc z dystansu, coraz śmieszniej wygląda ta sytuacja -choć darmowej reklamy nigdy za wiele
W każdym razie dopadła mnie inna myśl, niezależnie od kolejnej ami-paranoi, widząc rosnące lawiny postów na wszelakich portalach - czyż nie lepiej przelać tą energię w coś bardziej pożytecznego?

A konkretnie - np. Wikipedia ma braki pod hasłami związanymi z Amigą, sceną (amigową!) i zapewne wieloma rzeczami/ludźmi z Amigą związanymi (Jay Miner!!!) - dlaczego do jasnej ch. nie zalać takiej Wikipedii amigowymi pojęciami? Przecież korzysta z tego cały świat - czy lepiej kisić się tylko we własnej piaskownicy?
To trochę tak jak zamieszczanie reklam Amigi/OS'a w amigowych pismach - jakby ktoś musiał mnie przekonywać, że Amiga to fajny komputer ;'/

Odpowiedz

Michał Niedźwiecki
Czytelnik

komentarz #12 wysłany: 2007-05-04 12:30 w odpowiedzi na komentarz #10

Pomyślnie = łatwo dostępny sprzęt za ludzkie pieniądze, z wizją na dalszy rozwój w coś nowocześniejszego, a wraz z nim legalny system, także dalej rozwijany, na który pojawi się dobre, niezbędne oprogramowanie. Marzenia

Odpowiedz

Bernard Bronowicz
Czytelnik

komentarz #13 wysłany: 2007-05-11 17:37 w odpowiedzi na komentarz #12

Po co komu ten spór ?? Powinno dojśc do jakies koncyliacji, dialogu, próby rozwiązania konfliktu drogą jak najmniej bolesną. Jednak faktem jest spór sądowy który nie służy rezurekcji marki Amiga.

Odpowiedz

Discord
Online: 6
 • AmiKitAmiKit
 • CizarCizar
 • IMPBotIMPBot
 • juenjuen
 • LaubzegaLaubzega
 • spazmaspazma
dołącz do kanału »
Menu
O tym piszemy
Baza wiedzy
Najpopularniejsze
Wybierz ikonę