Web Analytics
eXec.plMAGAZYN UŻYTKOWNIKÓW KOMPUTERÓW AMIGA

Dodano: 2002-11-03 00:00, Autor: gk, Kategoria: AmigaOS, Liczba wyświetleń: 3183

A A A

Kernel AmigaOS 4 w działaniu na AmigaOne

Hyperion zaprezentował na targach World of Amiga kernel systemu AmigaOS 4 pracujący na komputerze AmigaOne. Jest to na razie sam kernel (Exec SG - second generation), stąd zdjęcie ekranu monitora nie prezentuje się imponująco. Kernel zawiera jedynie podstawowe elementy systemu, na screenshocie widzimy uruchomienie 2 tasków, oraz znaną nam komendę "avail" pokazującą ilość dostępnej pamięci, tym razem również wirtualnej (swoją drogą ciekawe czemu widać tylko 4 MB pamięci fast). Kernel ten działa również na kartach PPC do klasycznych Amig. Czekamy teraz na integrację Petunii (emulatora 68k), oraz resztę systemu.


Dodaj komentarz

Discord (online: ) «»
Online: 9
 • Archi-TECHArchi-TECH
 • CizarCizar
 • DobrowitDobrowit
 • IMPBotIMPBot
 • juenjuen
 • LaubzegaLaubzega
 • m...m...
 • spazmaspazma
 • SZAMANSZAMAN
dołącz do kanału »
Piotr Zadora
Redaktor

komentarz #1 wysłany: brak daty

Opozycja lubi cytować różne rzeczy to i my zacytujmy za Johnem Chandler'em:

Exec SG (...) is indeed running on the AmigaOne and that's probably the single biggest hurdle for OS 4. The real surprise, revealed in the Hyperion presentation later in the day, is that the port took just 5 days. 5 days to have the low-level components of the new AmigaOS working on a new PowerPC platform (initial development having been on the Phase 5/DCE PowerUP cards).

... przeniesienie Exec'a SG z akceleratorów Phase 5 / DCE na Amigę One zajęło 5 dni

Exec SG is shaping up very nicely indeed, and it seems the efficiency of the original Exec has been preserved. Ben from Hyperion was quoting context switch times that are pretty damn quick - rivalling that of the realtime QNX Neutrino, another efficient and portable kernel that nearly took Exec's place a few years ago. You can rest assured that AmigaOS 4 is going to fly, and not just with native code because the 68k emulation is coming up with excellent results. 68060 performance on one of the old PowerPC 603e cards anyone?

... przełączanie tasków w nowym Exec SG jest szybsze niż w QNX Neutrino, który kiedyś rozważano jako następcę kernela Amigi (...) "Petunia" osiąga znakomite rezultaty, wydajność na poziomie 68060 już na starych kartach PowerPC 603e

But how much longer do we have to wait until AmigaOS 4? Well, it's 90% complete (or maybe 99%, depending on who you ask) with the remaining modules due to be completed in the next few weeks. I'm assuming this doesn't include testing of a more public kind, though the modules completed so far have been undergoing beta testing with good results. With Exec SG running on the AmigaOne, I can't honestly see it being too much longer though I would have to say that a proper release this year is unlikely but not beyond the realms of impossibility.

... brakujące moduły mogą zostać ukończone w ciągu kilku nadchodzących tygodni, to oczywiście nie dotyczy testów ale jak dotąd wszystko było testowane pomyślnie; uczciwie mówiąc nie wydaje się aby system ujrzał światło dzienne w tym roku ale nie jest to niemożliwe

---------
źródło:
http://www.suite101.com/article.cfm/1365/96122

Odpowiedz

Jacek Rzeuski
Czytelnik

komentarz #2 wysłany: brak daty w odpowiedzi na komentarz #1

A w jakim słowniku angielszczyzny "rivalling" znaczy "szybszy"?

Odpowiedz

MisterQ
konto zablokowane
lub usunięte
Autor tego komentarza otrzymał czerwoną kartkę
Czytelnik

komentarz #3 wysłany: brak daty w odpowiedzi na komentarz #1

A czy AmigaOS4 będzie może okraszony tekstem typu "approved by Micro$oft"? )))

Odpowiedz

Piotr Zadora
Redaktor

komentarz #4 wysłany: brak daty w odpowiedzi na komentarz #2

... to nie jest dosłownie bo być nie musi ...

Odpowiedz

Piotr Zadora
Redaktor

komentarz #5 wysłany: brak daty w odpowiedzi na komentarz #3

... kto wie, może kiedyś ? ...

Odpowiedz

Marcin Zając
Czytelnik

komentarz #6 wysłany: brak daty

to na zdjeciu mi nawet nie przypomina cli.. a co dopiero amigi.

Odpowiedz

MisterQ
konto zablokowane
lub usunięte
Autor tego komentarza otrzymał czerwoną kartkę
Czytelnik

komentarz #7 wysłany: brak daty w odpowiedzi na komentarz #5

Jakie to amigowe )))))))

Odpowiedz

Piotr Zadora
Redaktor

komentarz #8 wysłany: brak daty w odpowiedzi na komentarz #7

... będzie czy nie, jaki mamy na to wpływ? ...

Odpowiedz

Jacek Rzeuski
Czytelnik

komentarz #9 wysłany: brak daty w odpowiedzi na komentarz #4

Czepiasz się, że newsy o MorphOSie są tłumaczone nierzetelnie (na korzyść MorphOSa) a sam robisz dokładnie to samo odnośnie AmigaOS4. No comments.

Odpowiedz

Piotr Zadora
Redaktor

komentarz #10 wysłany: brak daty w odpowiedzi na komentarz #9

O co ci właściwie chodzi?
W tym swoim zacietrzewieniu chyba coś ci się "pozajączkowało". Ja nigdy się nie czepiałem, że newsy nt. mos'a są tłumaczone nierzetelnie. (???)
Najpierw dobrze wyceluj zanim wypalisz.

Ostatnio wyrazu "nierzetelny/nie" użyłem w zupełnie innym kontekście a było to jakieś 2 tygodnie temu.

Odpowiedz

Piotr Zadora
Redaktor

komentarz #11 wysłany: brak daty w odpowiedzi na komentarz #9

(...) No comments.

Jedyna rzecz, która mnie cieszy w tej dziwnej sytuacji to to, że przestaniesz komentować, a może się mylę? ))

Odpowiedz

MisterQ
konto zablokowane
lub usunięte
Autor tego komentarza otrzymał czerwoną kartkę
Czytelnik

komentarz #12 wysłany: brak daty w odpowiedzi na komentarz #8

Wpływu na to nie mamy, możemy wybrać za to alternatywę.

Odpowiedz

Piotr Zadora
Redaktor

komentarz #13 wysłany: brak daty w odpowiedzi na komentarz #12

Pytanie za 100 punktów - po co?
tworzyć nowe getto ? - po co ?
ja właśnie na to nie mam ochoty

Odpowiedz

MisterQ
konto zablokowane
lub usunięte
Autor tego komentarza otrzymał czerwoną kartkę
Czytelnik

komentarz #14 wysłany: brak daty w odpowiedzi na komentarz #13

Sądzisz że bratanie się amigi z microsoftem pomoze jej w jakis sposob?
Marzyciel.
Poza tym chcesz czy nie - Amigowiec to JEST mieszkaniec pewnego getta. Alternatywnego wobec M$ i wszystkiego co z nim związane. Przykre że amigowcy w momencie w którym AINC zbratała się z M$ przestali nagle to dostrzegać.

Odpowiedz

Piotr Zadora
Redaktor

komentarz #15 wysłany: brak daty w odpowiedzi na komentarz #14

Abyśmy dobrze zrozumieli - getto to jest układ zamknięty z natury nierozwojowy, bez przyszłości.
A przecież zarówno Amiga Inc. jak i bPlan kuszą mirażami dalszego rozwoju. A więc oni nie chcą tworzyć getta i słusznie wyczuwają nastawienie obecnych amigowców, którzy też mają dość być w ogonie rozwoju a raczej w stanie stagnacji.
Natomiast ja bardziej wierzę w sukces Amiga Inc. w tworzeniu nowej jakości bez zagrożenia, że to się skończy gettem (jakąś formą zamknięcia) w przyszłości. Szczególnie, że ich plan rozwojowy wygląda jednak na dobrze przemyślany (i oby się ziścił): OS 4 -> OS 5 + Amiga DE -> wieloplatformowość.
Niczego porównywalnego koncepcyjnie nie widzę po stronie bPlanu, bo ogłoszenie Eclipsis traktować należy tylko jako ucieczkę w przód w obawie żeby ktoś nie zadał niewygodnego pytania "co dalej?" i "a jak to się ma do współczesnych trendów? czyli dążenia do wieloplatformowości, przenośności, bycia zawsze i wszędzie on-line, itp. itd."

A co do moich marzeń.
Ja wcale nie marzę, że M$ pomoże Amidze, bo tu nie o pomoc chodzi tylko o biznes. M$ ma rozległą (delikatnie mówiąc) sieć sprzedaży i spore (nadal b. delikatnie mówiąc) doświadczenie w sprzedawaniu gadżetów software'owych. W końcu jest to firma głównie marketingowa. Trudno tych faktów nie zauważyć ale to nie oznacza, że wiążę z tym jakąś przesadną nadzieję. Dziś jest tak jutro może być inaczej. Nic nie jest dane raz na zawsze a szczególnie właśnie w biznesie. Ja po prostu z uznaniem przyjmuję do wiadomości fakt, że zainteresowali wielkiego gracza do tego stopnia, że przez jakiś czas będzie sprzedawał ich produkt.
Cały czas narzekaliśmy na marketing f-my Commodore. Widzę, że teraz nie mamy takiego powodu aby narzekać na Amiga Inc. i tyle.

Odpowiedz

MisterQ
konto zablokowane
lub usunięte
Autor tego komentarza otrzymał czerwoną kartkę
Czytelnik

komentarz #16 wysłany: brak daty w odpowiedzi na komentarz #15

A niech no tylko M$ stwierdzi że AmigaINC może mu wejść w paradę... Nagle, w jednym momencie to, co jest odrębne i nazywane jest Amigą może wylądować pod szyldem M$...

Dążenie do wieloplatformowości, odejścia od systemów "klasycznych", bycia "ciągle online" jak to określasz - M$ dąży do czegoś podobnego. Pewnie tylko dlatego zainteresował się AmigaINC. Ot, kolejna możliwość dla giganta którą w każdej chwili może wykorzystać, ale pod własnym szyldem. Albo zamknąć, gdy mu się nie spodoba.

Odpowiedz

Kornel Lesinski
Czytelnik

komentarz #17 wysłany: brak daty w odpowiedzi na komentarz #15

M$ sie nie bedzie przejmowal amiga. Ich to nie obchodzi.
Pochlona, przetrawia i... i tyle z amigi zostanie

Amiga bedac niezalezna od m$ moze cos kombinowac, a pod KONTROLA M$ nie beda mogli zrobic niczego co by nie bylo ku chwale Jedynie Slusznego.
Dla M$ amigaone i aos4 nie sa niczym ciekawym, ani potrzebnym. Zainteresowali sie amigaDE, jako odpalaczem do gierek i tyle ich z amigi interesuje.. jeszcze.

Odpowiedz

Piotr Zadora
Redaktor

komentarz #18 wysłany: brak daty w odpowiedzi na komentarz #16

... może wylądować pod szyldem M$ ...

Wszystko może się stać. Amiga Inc. może odnieść sukces, może ponieść porażkę. Może zostać wykupiona, może funkcjonować sama, może wejść w jakieś biznesowe alianse (jak zresztą czyni już od 2 lat).

Ale to dotyczy każdej firmy, bPlanu również bo na tym polega biznes właśnie a szczególnie na dzisiejszym globalnym rynku. Co wg. stanęłoby na przeszkodzie ewent. wykupieniu bPlanu przez m$ gdyby hipotetycznie zakładając, osiągnął sukces? Może R. Schmidt rzuci im się pod nogi "rejtanem" ? Nie wygląda na takiego, bo jak na razie wszystko co robi, robi dla pieniędzy (i ja to rozumiem). Bardziej prawdopodobne jest, że w razie hipotetycznego sukcesu (kogokolwiek nie ważne Amiga Inc. czy bPlanu) własność przejdzie w bogatsze ręce a na lokalnym rynku (w niszy dla nas) funkcjonować będzie dalej marka Amiga.
Uważam, że powinniśmy to jak najszybciej zrozumieć aby się wyzbyć niepotrzebnych złudzeń.

M$ dąży do czegoś podobnego

Nie tylko m$; oni tylko wyczuli koniunkturę i postanawiają w to zainwestować. Tak naprawdę wszyscy do tego dążą i robią co mogą aby w tym wyścigu zająć jak najlepszą pozycję. A więc nie jest to powód aby się obrażać na Amiga Inc. wręcz przeciwnie jest to godne pochwały, że robią coś zgodnego z trendami.

Odpowiedz

Piotr Zadora
Redaktor

komentarz #19 wysłany: brak daty w odpowiedzi na komentarz #17

Amiga bedac niezalezna od m$ moze cos kombinowac, a pod KONTROLA M$ nie beda mogli zrobic niczego

Tak naprawdę "kombinować" czyli rozwijać się mogą tylko ci, którzy mają na to własne kapitały. A jeśli się ich nie ma to trzeba szukać zewnętrznych źródeł finansowania. Czasem to oznacza ubezwłasnowolnienie ale obecnie zdecydowanie częściej nie, bo to jest tak: ja daję pomysł, myśl techniczną (developerów) a nawet grono nabywców (oddanych marce) a ty dajesz kasę i się dogadujemy co chcesz z tego mieć (jeszcze większą kasę w przyszłości). Robimy razem biznesplan i działamy.
Obecnie takie alianse to nie jest nic trwałego, bo kapitały muszą krążyć a mody się zmieniają i znowu trzeba szukać czegoś nowego.

I tak krążą pomysły i krążą pieniądze a skutecznym w biznesie jest ten komu uda się połączyć jedno z drugim i pieniądze pomnożyć w czasie.

Odpowiedz

MisterQ
konto zablokowane
lub usunięte
Autor tego komentarza otrzymał czerwoną kartkę
Czytelnik

komentarz #20 wysłany: brak daty w odpowiedzi na komentarz #18

A więc nie jest to powód aby się obrażać na Amiga Inc. wręcz przeciwnie jest to godne pochwały, że robią coś zgodnego z trendami.

I podziw dla tych którzy to robią samodzielnie, nie bratając się np. z M$. W przypadku AmigaINC sytuacja przypomina bratanie się z diabłem.

Odpowiedz

Adam Rotman
Czytelnik

komentarz #21 wysłany: brak daty

Tylko tyle mają do zaprezentowania )) Przecież większość składników OS4 była zrobiona w 95% Według szumnych zapowiedzi )))

Odpowiedz

Discord
Online: 9
 • Archi-TECHArchi-TECH
 • CizarCizar
 • DobrowitDobrowit
 • IMPBotIMPBot
 • juenjuen
 • LaubzegaLaubzega
 • m...m...
 • spazmaspazma
 • SZAMANSZAMAN
dołącz do kanału »
Menu
O tym piszemy
Baza wiedzy
Najpopularniejsze
Wybierz ikonę