Amiga - Teraz Polska
polskie produkty i projekty dla Amigi
- API2
-
Projekt o roboczej nazwie API2 (Patreon) powstał aby ułatwić rozwiązanie największej bolączki, na którą cierpią wszystkie amigowe systemy czyli braku nowego oprogramowania. W sytuacji niedużej ilość programistów, z których zdecydowana większość tworzy programy tylko po godzinach, dobrze jest dać im możliwość wykorzystania jak najlepiej czasu którym dysponują. Z drugiej strony aby zachęcić nowych ludzi, spoza środowiska, do tworzenia aplikacji na naszą platformę istotne jest aby dostarczyć im porównywalne możliwości do tych jakie mają na innych platformach.
Api2 ma właśnie to robić. Udostępniać zbiór komponentów do tworzenia aplikacji. Dostarczając gotowe elementy obsługujące stałe funkcjonalności wykorzystywane w programach, zarówno graficzne (okna, panele, przyciski, itd) jak i niegraficzne (kolekcje, dokumenty, obsługę systemu plików, itd) pozwoli skupić się na funkcjonalności tworzonego programu.
API2 - pomysł na framework do pisania aplikacji dla amigowych systemów
Informacje
Strona domowa i dokumentacja: api2.trifle.eu
Patreon: Trifle (creating modern programming framework for AmigaOS)
- AmigaOS 3.1.4 Emulacja, wydanie II
-
Krzysztof Radzikowski przygotował II wydanie książki na temat emulacji Amigi z AmigaOS 3.1.4, uaktualnione o Raspberry Pi 4 i 400 wraz z Amibian 1.5.
[...] nie tylko na typowych domowych komputerach, ale również na maszynach Raspberry Pi. Z książki dowiecie się też jak skonfigurować system do wygodnej jego obsługi. Wszakże każdy użytkownik chce swobodnie korzystać z multimediów, internetu czy też gier nie tylko na emulowanej ale i faktycznie istniejącej Amidze.
Książka jest do nabycia (poprzez formularz na stronie) tylko w formie eBook w cenie 50 zł. Do każdego egzemplarza dodany jest CoverCD w postaci pliku ISO z opisanymi aplikacjami.
Przed zakupem można zapoznać się ze spisem treści, indeksem aplikacji oraz wstępem. Można także obejrzeć film, który przybliży Wam zawartość tej książki o AmigaOS 3.1.4.
Książka "AmigaOS 3.1.4 Emulacja", wydanie II
Informacje
Autor: Krzysztof Radzikowski
Wydanie: tylko w formie eBook + ISO z CD
Gdzie można zakupić: na stronie amigapodcast.com w cenie 50 zł
- AmigaOS 4 na weekend
-
Adam Mierzwa znany głównie z prowadzenia bloga o Amidze One oraz magazynu Amiga NG wydał swoją pierwszą książkę "AmigaOS 4 na weekend". Na razie jest ona dostępna tylko w formie elektronicznej w cenie 40 zł. Oto co o książce pisze sam autor:
Od początku książka została pomyślana tak, by być uzupełnieniem "AmigaOS 4 na co dzień" Krzysztofa Radzikowskiego. Tam treści skupiały się na instalacji systemu, omówieniu oprogramowania Extras, sklepiku AMIStore i produktywnym wykorzystaniu komputera. Na pokazaniu, że "da się" współcześnie użytkować Amigi NG, nawet z użyciem "chmury".
Ja pokazuję podstawy Workbencha i wogóle AmigaOS, "przesuwanie ikon", gry. Takie "niedzielne amigowanie". Tak że książki nie dublują treści, można sięgnąć po ten starszy tytuł dla uzupełnienia biblioteczki.
Książka "AmigaOS 4 na weekend"
Informacje
Autor: Adam Mierzwa
Ilość stron: 138
Gdzie można zakupić: obecnie tylko PDF na stronie autora - amiga.org.pl
- KA59 - mechaniczna klawiatura dla A1200
-
KA59 to mechaniczny zamiennik klawiatury do Amigi 1200. Jest to kompletny zamiennik, nie są potrzebne żadne części z oryginalnej klawiatury. KA59 został przetestowany z oryginalnymi obudowami A1200 oraz z projektu a1200.net.
Cechy charakterystyczne tej klawiatury to przełączniki Kailh KH o wytrzymałości na 50 milionów cykli, regulowany przez użytkownika kolor diody LED CapsLock, opcjonalna zamiana pozycji klawiszy "Alt" i "Cmd" dla użytkowników przyzwyczajonych do klawiatur PC. Klawiatura ma być dostępna w dwóch opcjach kolorystycznych - klasycznej i czarnej oraz w 11 układach językowych (klient podejmuje decyzję).
Co ciekawe klawiatura ma ważyć mniej niż oryginał i zajmować mniej miejsca, co może być ważne dla osób, które rozbudowują Amigę 1200.
KA59 - zamiennik klawiatury z Amigi 1200
Informacje
Producent: RastPort
Gdzie można zakupić: u dystrybutorów wymienionych na stronie producenta
- Karty turbo WARP z procesorem MC68060 do Amigi 500 i 1200
-
W dniach od 12 do 13 października 2019 podczas targów Amiga 34: Germany w Neuss, odbyła się premiera nowych kart turbo WARP z procesorem MC68060 do Amigi 500 - WARP 560 i do Amigi 1200 - WARP 1260. Producentem kart jest polska firma z Bydgoszczy "CS Lab". Jest to najszybsza dostępna na rynku karta turbo dla Amigi klasycznej.
Specyfikacja:
- procesor MC68060 (rev 6 do 100MHz),
- pamięć 256 MB DDR3 800MHz RAM (16 MB dla grafiki RTG / 240 MB dla AmigaOS),
- 64kB cache dla procesora,
- zintegrowana grafika RTG, rozdzielczość do 1920x1080@32bit, wyjście cyfrowe,
- złącze dla Flicker-Fixera,
- Recenzja książki "AmigaOS 4 na co dzień"
-
Adam Mierzwa napisał recenzję książki Krzysztofa Radzikowskiego "AmigaOS 4 na co dzień":
Bezpośrednim impulsem do napisania książki był zakup komputera AmigaOne X5000 przez Krzysztofa. Komputera który dostarczany jest bez podręcznika użytkownika.
Uczciwie podchodząc do sprawy, autor używał X5000 jako podstawowego komputera przez około miesiąc w tym czasie stawiając jemu i sobie wszelkie możliwe wyzwania, i chcąc wycisnąć ile się da. Doświadczenia przelewał w edytor tekstu, testował i pisał non stop. Było w tym trochę szaleństwa, i prawdziwej pasji, jak u natchnionych malarzy ikon.
"AmigaOS 4 na codzień" to na pewno ważna lektura. Nie tylko dla fanów Amigi NG, bo dla nich to kompendium. Także dla reszty amigowców pokazuje jak rozwija się współczesna Amiga, co dziś prezentuje sobą AmigaOne i AmigaOS 4.
Książka "AmigaOS 4 na co dzień"
Informacje
Autor: Krzysztof Radzikowski
Ilość stron: 500, twarda oprawa
Gdzie można zakupić: na stronie amigapodcast.com w cenie 30 zł
- Test Obudowy do Amigi 1200 - BlackBOX 1200 MK-II
-
Zapraszamy do lektury pierwszego tekstu naszego nowego redaktora - Nicosa:
W czerwcu tego roku rodzima firma Elbox wprowadziła do sprzedaży nową wieżę BlackBOX 1200 MK-II przeznaczoną dla Amigi 1200. Pora się przyjrzeć co tym razem przygotowała dla nas niezmordowana firma Elbox. Być może warto zamówić u św. Mikołaja prezent dla naszej przyjaciółki.
Dla przypomnienia - BlackBOX 1200 umożliwia wygodne korzystanie z Amigi 1200 wyposażonej w busboard Mediator PCI 1200 TX, Mediator PCI 1200 LT4 lub Mediator PCI 1200. Zastępuje wycofane z produkcji systemy wieżowe Amiga D-BOX 1200, Mirage 1200 i E/BOX 1200 (znane również jako A1200 Power Tower i A1200 Winner Tower).
Cena w sklepie online Elboxu to ok. 300 euro.
Obudowa tower dla Amigi 1200
Informacje
Producent: Elbox Computer
Gdzie można zakupić: w sklepie online Elboxu
Cena: około 320 euro
- Wicher 508i
-
Karta turbo Wicher 508i jest przeznaczona do montażu wewnątrz obudowy Amigi 500/500+. Obsługuje procesory serii 68000 w obudowie PLCC68, pamięć FAST RAM do 11 MB oraz dyski twarde IDE 2,5". Posiada możliwość ustawienia taktowania procesora do 50MHz.
Konstrukcja powstała z myślą o osobach chcących użytkować klasyczny procesor z serii MC68000 z podwyższonym taktowaniem. Zalecanym procesorem umożliwiającym pracę z taktowaniem do 50MHz jest procesor z serii MC68HC000. Jednak nie każdy procesor z tej serii będzie pracował z maksymalnym taktowaniem karty turbo.
Wicher 508i umożliwia podłączenie twardego dysku IDE 2,5" oraz urządzeń pracujących z magistralą I2C. Karta produkowana jest przez 7-bit i można ją zakupić u dystrybutorów wymienionych na stronie tej firmy.
Karta turbo Wicher 508i dla Amigi 500
Informacje
Producent: 7-bit Artur Gadawski
Gdzie można zakupić: u dystrybutorów wymienionych na stronie producenta
Cena: 599 zł
- Menu
- Baza wiedzy
- AmigaOS.pl
- AmiWigilia
-
- AmiWigilia - Odcinek komediowy 3
05-10 10:16 - AmiWigilia - TECH 2 - Steam Deck
04-25 21:37 - AmiWigilia - TECH 1 - AI - zrozumieć jak to naprawdę działa
01-11 21:49
- AmiWigilia - Odcinek komediowy 3