Web Analytics
eXec.plMAGAZYN UŻYTKOWNIKÓW KOMPUTERÓW AMIGA

Dodano: 2019-10-22 21:06, Zamieścił: st, Kategoria: AmigaOS, Liczba wyświetleń: 8333 english translation »

A A A

A-EON ogłasza przejęcie jądra AmigaOS 4 "Exec SG"

Od pewnego czasu jest to "otwartą tajemnicą", teraz A-EON oficjalnie ogłasza nabycie jądra "Exec SG" używanego w AmigaOS 4 - choć nietypowo na blogu spotkania Amiwest, które rozpocznie się jutro w Sacramento (USA), zamiast zwykłego komunikatu prasowego.

Exec SG jest obecnie aktualizowany i testowany. Ogłoszono, że Exec SG jest własnością A-EON Technologies Ltd., a zespół kierowany przez Stevena Solie zajmuje się tym jądrem. Exec SG dodaje kilka funkcji do AmigaOS - obsługę wielu rdzeni, GART, poprawioną wydajność, obsługę 64-bitów oraz zniesienie limitu pamięci w AmigaOS do 2 GB.

Aktualizacja:
Na stronie Amiwest dokonano korekty: "Zamiast "wyłączną własnością A-EON Technologies Ltd.", jądro Exec SG jest w rzeczywistości własnością prywatną Trevora Dickinsona, współzałożyciela A-EON Technologies Ltd. "

Autor: Rafał Gdaniec

Dodaj komentarz

Zobacz podobne newsy:
aeon
Discord (online: ) «»
Online: 7
 • CizarCizar
 • HengHeng
 • IMPBotIMPBot
 • juenjuen
 • LaubzegaLaubzega
 • m...m...
 • spazmaspazma
dołącz do kanału »
SZAMAN
Redaktor

komentarz #1 wysłany: 2019-10-22 21:21

Zasadnicze pytanie, czy w zespole Stevena Solie są bracia Frieden? Jeśli tak - to czy Hyperion zajmuje się już tylko OS3.x? A jeśli nie - to jakie inne osoby/osoba z obozu OS4 są w stanie napisać dobry kernel? No chyba, że został on już napisany parę lat temu, a teraz są tylko poprawki w źródłach kupionych od Friedenów przez Trevora? Ogólnie jak zwykle po stronie Amigi i AmigaOS nikt nic nie wie w kwestiach prawnych, jeden wielki bałagan i bajzel.

Odpowiedz

SZAMAN
Redaktor

komentarz #2 wysłany: 2019-10-22 21:37

Co ciekawe Matthew Leaman twierdzi, że A-EON wcale nie nabył "Exec SG", czyli strona Amiwest zrobiła sobie z tej firmy jaja, albo ktoś myśli, że Trevor = A-Eon po prostu.

Odpowiedz

AmigaIsDead
Czytelnik

komentarz #3 wysłany: 2019-10-22 21:47 w odpowiedzi na komentarz #1

Developerzy OS4 i OS3.x to są chyba dwie różne grupy ludzi, różnica jest taka że ci drudzy pracują za darmo w swoim wolnym czasie, są to dwie osoby. Więc nie widzę sensu w często powtarzanych zdaniach typu "Hyperion olał OS4 i robi tylko OS3.x bo z tego ma większą kasę".

Odpowiedz

SZAMAN
Redaktor

komentarz #4 wysłany: 2019-10-22 21:54 w odpowiedzi na komentarz #3

Ale A-Eon przez ostatnie lata tylko dokłada klocki w postaci ES do OS4, Hyperion nie pokazał nic w tym temacie, teraz kernel, czy będzie więc 4.2, czy już tylko 3.2, pytanie samo się nasuwa.

Odpowiedz

AmigaIsDead
Czytelnik

komentarz #5 wysłany: 2019-10-22 22:20 w odpowiedzi na komentarz #4

Kłopoty finansowe Hyperionu mają pewnie jakieś przełożenie na tempo pracy przy OS4. Mufa co jakiś czas zdradza niewielkie szczegóły o nowych uaktualnieniach, widać że coś się dzieje, ale pewnie nic wielkiego co by uzasadniało wydanie nowej wersji systemu.

Odpowiedz

Adam
Czytelnik

komentarz #6 wysłany: 2019-10-22 23:27

Kernel nie może być przejęty przez A-Eon, chyba że na zasadzie współwłasności. Abstrahując od bagna prawnego przejęcie kernela przez A-Eon oznaczałoby przejęcie rozwoju systemu. Moim zdaniem to ogłoszenie jest nieprzypadkowe i jest bezpośrednią reakcją na pokaz MorphOS-a na AMD. Jako żywo staje mi przed oczami podobna sytuacja sprzed lat, czyli zapowiedzi Stevena 'Hehe' Soliego o pracach nad portem AmigaOS 4 na notebooka, które analogicznie było reakcją na sukcesy drużyny MorphOS-a w tamtym czasie.
Bez pokazu działającego rozwiązania na komputerze takie zapowiedzi nie mają wartości. Bo Exec SG to nie jest nowość.

Odpowiedz

Adam Zieliński
Czytelnik

komentarz #7 wysłany: 2019-10-23 07:46 w odpowiedzi na komentarz #6

Adamie - aż szkoda, że nie ma możliwości dania plusa za wypowiedź

Patrząc z boku widać znaczącą różnicę w podejściu do informacji:
MorphOS - mamy wstępnie działający kernel wygląda to tak = oficjalny pokaz. Staramy się by sprzęt, na którym można uruchomić nasz system był względnie tani.

Amiga OS - mamy kernel wspierający wiele rdzeni, 64 bity i znoszący ograniczenia w obsłudze pamięci, już go mamy!!! .... ale nie pokażemy jak działa, bo to tajemnica... tani sprzęt dla naszej platformy też już jest... już za chwilę, już za momencik trafi na sklepowe półki ale na razie nie, bo go testujemy...

Ja już nie wspominam o bajzlu prawnym, który ma - w mojej opinii - znaczący wpływ na plany rozwoju systemu i tempo prac.

Powiem tak - jeżeli AOS odpali na wielu rdzeniach i z wparciem architektury 64 bitowej to będzie "Wow" ale.... to dopiero początek drogi, bo cóż z tego, że będzie PPC64, cóż z tego, że będzie wiele rdzeni jak sprzętu tyle co na lekarstwo, a oprogramowania wspierającego te rozwiązania jeszcze mniej?

No, ok - jest X5000 - cena z kosmosu. No, można trafić na x1000 i X500 - używane i też drogie. Pegasusy i starsze rozwiązania z tych dobrodziejstw nie skorzystają. W tym samym czasie MorphOS przechodzi znów na architekturę masową - nawet niech pójdą znaną drogą - port na stare "jabłka", bo to ograniczy liczbę konfiguracji, to i tak dostępność i cena sprzętu kolosalnie różna od tego co oferuje AOS.

No można zawsze napisać - nie stać cię, to baw się w innej piaskownicy... Cóż, to też jest jakieś podejście, w końcu AOS może być produktem elitarnym, w końcu na szerokim rynku nie każdy ma Mac'a, u większości jest jednak jakiś PC. Tak i na tym podwórku - nie każdy musi mieć AOS, a wszyscy mogą amigować

Na pewno wiadomość o zaawansowanych pracach nad nowym jądrem to plus. Jednak sposób jej przekazania to porażka...

Odpowiedz

Piana
Redaktor

komentarz #8 wysłany: 2019-10-23 08:08 w odpowiedzi na komentarz #7

Niedługo ukaże się mój tekst sugerujący, że nową platformą dla NG powinna być "Malina". Raspberry Pi w wersji 4 jest na tyle potężnym komputerem, że udźwignie bez problemu wszystko. Dodatkowo to sprzęt niedrogi i posiadający wszystkie niezbędne interfejsy. No i mamy tylko jedną konfigurację sprzętową.

Odpowiedz

Adam Zieliński
Czytelnik

komentarz #9 wysłany: 2019-10-23 08:38 w odpowiedzi na komentarz #8

Marcinie - ja również uważam, że ARM nie był by złym wyborem, jednak - jak widać - deweloperzy poszli inną drogą. W obecnej chwili pozostaje kibicować żeby projekty te "nie umarły". Oczekiwanie, że w obecnym stanie prawnym dojdzie do połączenia obydwu gałęzi rozwojowych jest nierealne, a przy ograniczonych zasobach ludzkich nikt nie będzie multiplikował portów na inne architektury.

Oczywiście Rpasberry Pi jest bardzo fajnym, a obecnie również wydajnym kawałkiem elektroniki. Ma szerokie grono zapalonych użytkowników. Jest tani i szeroko dostępny ale... w środowisku amigowym brak obecnie deweloperów, którzy przepisali by system na tą architekturę. Stało się - raczej z obranej drogi programiści już nie zawrócą. O amisystemach na ARM, w inny sposób niż przez szeroko pojętą emulację - możemy zapomnieć. AOS będzie się raczej trzymał PPC - cóż, z braku sprzętu może kiedyś przejdzie na ARM - obawiam się jednak, że nie będzie to "Malinka", bo A-EON przyjął inny model biznesowy i port na R Pi uderzał by w obraną strategię. MorphOS na obecnym etapie raczej z obranej drogi już nie zawróci - tym bardziej, że prezentacja na Ryzenie została przyjęta baaardzo ciepło.

Nie zmienia to kluczowego problemu - przejście na inną architekturę nie rozwiąże podstawowego problemu jakim jest obecnie brak nowoczesnej przeglądarki WWW, a tej nie dostaniemy, bo brak koniecznych bibliotek oraz - no tu może być progres - mocy obliczeniowej w procesorach.

Na razie - super, że po latach posuch coś drgnęło i jest jakiś ruch w NG. Byle by nie skończyło się jak zwykle....

Odpowiedz

Hextreme
Czytelnik

komentarz #10 wysłany: 2019-10-23 12:24 w odpowiedzi na komentarz #7

Powiem tak - jeżeli AOS odpali na wielu rdzeniach i z wparciem architektury 64 bitowej to będzie "Wow" ale.... to dopiero początek drogi, bo cóż z tego, że będzie PPC64, cóż z tego, że będzie wiele rdzeni jak sprzętu tyle co na lekarstwo, a oprogramowania wspierającego te rozwiązania jeszcze mniej?

Zgadzam się. Oprogramowania dla 64-bit i wielu rdzeni nie ma i pewnie długo nie będzie.

Ja widzę nadzieję tylko w tanim Taborze II za 400 Euro. Tutaj tli się iskierka nadziei. Ten nowy ImageFX również wygląda ciekawie.

A z oprogramowania według mnie niech dokończą to co jest - przeglądarka, LibreOffice itp. zamiast zabierać się za ogromne nowe rzeczy.

Odpowiedz

Piana
Redaktor

komentarz #11 wysłany: 2019-10-23 12:51 w odpowiedzi na komentarz #9

Adamie, może zatem skusisz się na replikę do mojego tekstu (który ukaże się po sprawdzeniu)? Nieśmiało zachęcam. Ostatni Twój tekst był dobry i wywołał szeroką dyskusję.

Odpowiedz

Adam Zieliński
Czytelnik

komentarz #12 wysłany: 2019-10-23 13:56 w odpowiedzi na komentarz #11

Może coś w weekend wieczorem uda mi się napisać. Końcówka tygodnia zapowiada się dość czasochłonnie więc może być problem. Ewentualnie podrzucę coś w przyszłym tygodniu. Czy będzie to polemika z Twoim tekstem? Nie wiem. Zasadniczo jestem/byłem(?) zwolennikiem takiego portu. W obliczu ostatnich wiadomości po prostu cieszę się z tego co jest i naprawdę gorąco kibicuję aby obydwa projekty dotarły do szczęśliwego końca. Opublikuj swój tekst, poczytamy - zobaczymy na czym się skończy :-D

Odpowiedz

SZAMAN
Redaktor

komentarz #13 wysłany: 2019-10-24 12:02

Dodałem aktualizację do newsa o korekcie na stronie AmiWest na temat tego kto jest właścicielem kernela.

Odpowiedz

Rafał Gdaniec
Czytelnik

komentarz #14 wysłany: 2019-10-24 13:44

Może ktoś z czytelników zdeklaruje się jako sponsor w tłumaczeniu transkrypcji filmu 'Amiwest Devcon 2019 - Weds - 1st hour' na YT. Masz kasę zrób to dla wszystkich amigowców polskojęzycznych i nie tylko. Wystarczy dać zlecenie firmie która to wykona na zamówienie.

Odpowiedz

Rafał Gdaniec
Czytelnik

komentarz #15 wysłany: 2019-10-25 02:17

Amiwest Devcon 2019 - Weds. - 2nd hour

Odpowiedz

Rafał Gdaniec
Czytelnik

komentarz #16 wysłany: 2019-10-25 21:58

Amiwest Devcon 2019 day 3, 4, itd

Odpowiedz

Discord
Online: 7
 • CizarCizar
 • HengHeng
 • IMPBotIMPBot
 • juenjuen
 • LaubzegaLaubzega
 • m...m...
 • spazmaspazma
dołącz do kanału »
Menu
O tym piszemy
Baza wiedzy
Najpopularniejsze
Wybierz ikonę