Web Analytics
eXec.plMAGAZYN UŻYTKOWNIKÓW KOMPUTERÓW AMIGA

Dodano: 2013-11-12 13:26, Autor: redakcja, Kategoria: Publicystyka, Liczba wyświetleń: 7982

A A A

eXec.pl otwiera się na (czytel)ników

Drodzy czytelnicy magazynu eXec.pl - w ostatniej dekadzie sporo się w naszym środowisku zmieniło. Niebieska zawierucha wydaje się być już za nami, a eXec pozostał wierny Amidze i AmigaOS. Sporo miejsca poświęcamy wspominaniu złotych "wieków" Amigi - klasycznych gier i sprzętu z czasów Commodore. Nowe rozwiązania będą jednak z całej siły nadal przez nas wspierane i chcemy, abyście znowu z nami w tym aktywnie uczestniczyli!

Od samego początku zakładaliśmy, że nasz serwis będzie dla każdego amigowca najważniejszym miejscem w polskiej sieci. Przez wiele lat tak właśnie było - u nas toczyły się najciekawsze polemiki, jako pierwsi podawaliśmy informacje o nowych komputerach Amiga i nowinkach w AmigaOS, szczegółowo recenzowaliśmy sprzęt i oprogramowanie.

Dzisiaj wykonaliśmy pierwszy krok, aby zachęcić Was do powrotu do komentowania na eXec.pl:

 • po rejestracji/zalogowaniu się w serwisie można skorzystać z ustawień, gdzie każdy może nadać sobie nicka oraz zaznaczyć, czy imię i nazwisko oraz email mają być widoczne tylko dla zalogowanych użytkowników,
 • w ustawieniach można także w dowolnej chwili zmienić swój adres email (należy pamiętać o tym, że jest on wykorzystywany w procedurze odzyskiwania hasła i usuwania konta!),
 • aby zapewnić Wam pełną anonimowość w wyszukiwarkach, strona z listą komentujących dostępna jest od teraz tylko dla zalogowanych użytkowników,
 • wychodząc na przeciw użytkowników starszych modeli Amigi z przeglądarkami IBrowse oraz AWeb usunęliśmy wyświetlanie materiałów wideo z klasycznej wersji eXeca.

Jest to początek "profilowych" zmian w naszym serwisie. Kolejne być może jeszcze w tym roku.


Dodaj komentarz

Discord (online: ) «»
Online: 8
 • Adam_MAdam_M
 • CizarCizar
 • HengHeng
 • IMPBotIMPBot
 • Janusz82Janusz82
 • juenjuen
 • LaubzegaLaubzega
 • spazmaspazma
dołącz do kanału »
SZAMAN
Redaktor

komentarz #1 wysłany: 2013-11-12 13:39

Podziękowania dla Pekdara za zwrócenie uwagi na problemy pod AWebem i IB! Dobry klasyk rządzi

Odpowiedz

Hextreme
Czytelnik

komentarz #2 wysłany: 2013-11-12 13:42

Brawa za wykonaną pracę ! Tak trzymać !

Odpowiedz

Hextreme
Czytelnik

komentarz #3 wysłany: 2013-11-12 13:52 w odpowiedzi na komentarz #1

Fajnie, że otworzyliście się na klasyka. Galerie kart graficznych Czesława, opisy gier Mikołaja dają koloryt stronie. Przypominają się czasy papierowych pism komputerowych. Szkoda, że wszechobecny Internet trochę zepsuł tę całą otoczkę jaką tworzyły wspomniane pisma. Chciałbym szczerze, żeby takie czasy powróciły gdy trzeba było miesiąc czekać na numer swojego ulubionego pisma, albo czekać aż Poczta Polska dostarczy listy do redakcji pisma. Niestety to tylko marzenia.

Życzę Wam coraz więcej czytelników, i żeby panował tu ład i porządek jak zwykle.

A może zastanowicie się nad wznowieniem wydawania eXeca jako pisma? Chociaż w PDFie. Polskie Pismo Amigowe schodzi jak ciepłe bułeczki. Chyba, że brakuje Wam redaktorów.

Pozdrawiam.

Odpowiedz

SZAMAN
Redaktor

komentarz #4 wysłany: 2013-11-12 17:13 w odpowiedzi na komentarz #3

Papierowy magazyn to ogromny nakład pracy, nie jesteśmy w stanie czegoś takiego zrealizować. Szacunek dla redakcji PPA, że daje radę. Ale w przygotowaniu kolejne opisy gier Mikołaja, więc coś nowego znowu sobie poczytasz.

Odpowiedz

MDW
Czytelnik

komentarz #5 wysłany: 2013-11-13 11:57

No i fajnie. Zaktualizowałem sobie e-mail, bo nawet nie zdawałem sobie sprawy, że jest tu zapamiętany taki, którego nie używam od... kwietnia 2002 roku kiedy to kupiłem dożywotnio @amiga.pl i używam do dzisiaj.

Odpowiedz

pekdar
Czytelnik

komentarz #6 wysłany: 2013-11-13 18:09 w odpowiedzi na komentarz #1

Nie ma sprawy. Regularnie tu zaglądam, tak samo na PPA i wiele innych stron Amigowych. Fajnie że dało się poprawić to i owo aby pod Aweb lepiej strona wyświetlała się.

Odpowiedz

Moskic
Redaktor

komentarz #7 wysłany: 2013-11-13 19:34 w odpowiedzi na komentarz #3

Do Gier to mogę zdradzić co ja planuje a mianowicie w głowie mam F29 Retaliator i Epic ponadto staram się ułożyć coś większego o A500 .

Odpowiedz

Tomasz Szczurek
Czytelnik

komentarz #8 wysłany: 2013-11-14 01:26

Prócz zmian technicznych wypadałoby również ogłosić abolicję dla wszystkich tych, którzy w czasach wspomnianej "niebieskiej zawieruchy" dostali tutaj bana, a de facto stanowili trzon komentujących użytkowników...

Odpowiedz

Radov
Redaktor

komentarz #9 wysłany: 2013-11-14 10:35 w odpowiedzi na komentarz #8

Spory trzon osób zbanowanych stanowiących ponoć spory trzon osób tu komentujących to osoby, które mają konto zablokowane na własne życzenie w słynnej akcji "proszę o skasowanie konta" oraz wywołujące flame, żeby po raz 100tny ukazać jak to eXec nie jest zgodny z ich światłymi i jedynie słusznymi poglądami. Ponieważ w redakcji eXeca również uważamy swoje poglądy za światłe i jedynie słuszne, doprowadziłoby to jedynie do ponownego konfliktu. Z tego względu globalna abolicja nie ma żadnego sensu i uzasadnienia. Nie mam ochoty napędzać licznika odwiedzin eXeca flame'ami. Są niestety pojedyncze przypadki, którym w mojej opinii czerwoną kartkę przyznano zbyt pochopnie. Są też takie przypadki, które czerwoną kartkę - jak dobrze pamiętam - dostały zasłużenie, za celowe działania, ale w przeciągu ostatniej dekady 'dorosły' i są teraz całkiem rozsądne (szczególnie w wyrażaniu opinii). Je też bym chętnie odblokował, ale decyzja należy do całej redakcji. Przypominam Tomku, że profil eXec'a należy uznać za 'konserwatywny', którego trzon stanowi podążanie za rozwiązaniami *oficjalnie* mającymi zawiązek prawny z Amigą. Z tego właśnie względu staramy się objąć modele klasyczne, modele następców po upadku Commodore, rozwiązania zgodne z AmigaOS oraz projekty entuzjastów. Mamy za to spore obiekcje co do rozwiązań, które z tym trzonem nie chcą mieć związku. Nie będzie więc raczej opcji cofnięcia bana osobom, które wykorzystałyby tę okazję tylko po to by po raz kolejny przypomnieć, że nie ma szans na jakąkolwiek współpracę bo "Ben Hermans 15 lat temu powiedział, że....". Przypominam, że sam chciałem na eXecu objąć dział Natami, ale pomysł padł ze względu na silne i jednoznaczne stanowisko osób (tudzież: osoby) gorąco zainteresowanej projektem. Teoretycznie więc, powinniśmy mieć tutaj także dział C-USA, ale... chyba nikt nie ma serca, żeby się tym zająć... Mam nadzieję, że to wyjaśnienie jest zrozumiałe. PS. Przypominam, że wbrew kiedyś często przytaczanej opinii, eXec nie ma wewnętrznie jednolitej linii politycznej, a 'pieski bielskiego' (czy jak to ktoś określił) nie tworzą sfory. To czego trzyma się ten portal to efekt mniej lub bardziej przestrzeganego kompromisu. Droga do redakcji, a tym samym wpływu na kompromis, jest otwarta. Jeśli więc ktoś akceptuje główny profil strony, a brakuje mu pewnych treści - to nie ma najmniejszych przeszkód, żeby się nimi razem z nami zająć. Liczę tylko na to minimum opanowania, żeby umieć napisać: "nie podoba mi się polityka Hyperionu, niszowe rozwiązania są po prostu za drogie. co możeMY zrobić, żeby to zmienić?" zamiast "Hurr!!! Durrr!!!! hyperion to hochsztaplerzy!!!! żerują na amigowcach!!!! pistolety do głowy przykładają, pieniądze kradną!!! hurr!!!" (hurr-durr)

Odpowiedz

Tomasz Szczurek
Czytelnik

komentarz #10 wysłany: 2013-11-14 11:51 w odpowiedzi na komentarz #9

Ogólnie zrozumiałe. Niemniej zauważ(cie) jedną rzecz: jak wygląda dzisiejszy eXec? Nie chodzi mi tu o szatę graficzną, czy nowinki w silniku strony, ale ogólnie, jako serwis? Wieje tu nudą, wszelakie życie zamarło z całym szacunkiem do Ciebie i reszty redakcji - najczęsciej przypomina to prywatną stronę Szamana (zwłaszcza z tym jego tweeterem na głównej stronie gdzie publikuje treści do których nawet nie bardzo jest się czasem jak odnieść). Nie zrozumcie mnie źle - Szaman robi co może by tą stronę znów rozkręcić (i chwała mu za chęci), ale póki co słabo mu to idzie. Szata graficzna i engine to nie wszystko. Niestety, ale wbrew temu co większość jest w stanie, bądź chce przyznać, to w świecie amigowym działa tylko jeden scenariusz: ścieranie się skrajnych poglądów. Tylko takie coś generuje ciekawe dyskusje, które stanowią trzon życia każdego amigowego forum. W przeciwnym wypadku mamy nudę, albo TWA poklepujące się po plecach, i szybko "wysychające" wątki, które nie generują nic poza ziewnięciem. Owszem, można tu napisać coś o "jakości zamiast ilości", ale to brzmi trochę na wyrost w kontekście komentarzy pod newsami na eXecu... Oczywiście, na forum na którym "ścierają się skrajne poglądy" łatwo o flamewar, ale jest to skutek uboczny z którym każde amigowe forum musi się jakoś nauczyć żyć. PPA jakoś stara się się z tym żyć, i jakoś mniej lub bardziej kulawo - udaje im się, i tam właśnie toczy się główny nurt amigowego (i nie tylko) życia; na eXecu wycieto wszystko co nie pasowało do głównego nurtu, i pozostał krajobraz jak z westernu, na którym na horyzoncie widać jedynie sklepik ze zmienianą co jakiś czas wystawą, szum wiatru, i kilka przelatujących na wietrze kołtunów z wyschniętej trawy.

Odpowiedz

Tomasz Szczurek
Czytelnik

komentarz #11 wysłany: 2013-11-14 11:53 w odpowiedzi na komentarz #9

Duplikat - usuniety przez redakcję.

Odpowiedz

Tomasz Szczurek
Czytelnik

komentarz #12 wysłany: 2013-11-14 12:00 w odpowiedzi na komentarz #11

I jeszcze jedno - jak już bawicie się w rozszerzanie funkcjonalności forum, to przydała by się możliwość edycji posta, tego tu czasem bardzo brakuje.

Odpowiedz

Radov
Redaktor

komentarz #13 wysłany: 2013-11-14 13:34 w odpowiedzi na komentarz #12

Niestety, ale wbrew temu co większość jest w stanie, bądź chce przyznać, to w świecie amigowym działa tylko jeden scenariusz: ścieranie się skrajnych poglądów.

Zgadza się, tylko czy wprowadzenie 'ścierania się poglądów' jest skutecznym rozwiązaniem, czy jedynie zabiegiem zastępczym? Moim zdaniem to drugie. Nie oszukujmy się: pewnych rzeczy nie przeskoczymy. Możemy chwytać się różnych zabiegów i doprowadzić do transferu czytelników między eXeciem, AmigaOne.pl i PPA, ale nie zmieni to faktu, że to właśnie pula ludzi jest niska.
Jedyne co może to zmienić to dobry produkt, który przyciągnie (lub uaktywni) osoby znajdujące się poza środowiskiem. Tu już rola konkretnych ludzi, w kontekście eXeca: Hyperionu, ACube i A-EON T. Sam bym bardzo chciał żeby firmy te działały szybciej, sprawniej i taniej...

działa tylko jeden scenariusz: ścieranie się skrajnych poglądów.
Tylko, że osoby mojego pokroju mają już tego zdrowo dość. Serio. Mam już powyżej uszu ciągłego roztrzepywania tych samych problemów. Szczególnie jeśli mowa nie o 'interpretacjach', ale o 'podstawowej znajomości faktów'. Przy Amiwawach przyświecała mi idea spotkania, na którym środowiska będą mogły się zintegrować, pokazać najciekawsze rozwiązania i wyjaśnić wątpliwości. Co z tego, jeśli efekt jest iluzoryczny i krótkotrwały. Deprymują sytuacje gdy na spotkaniu rozmowy zdają się zbiegać w stronę sensownego konsensusu, by kilka miesięcy później te same osoby przez internet atakowały jakby spotkanie nie miało miejsca. Jest to w zasadzie dość wulgarny sposób na powiedzenie nie-wprost: "ale tak naprawdę to leję na ciebie i twoje zainteresowania".

Dlatego, właśnie ze względu na ten kontekst, zdecydowanie bardziej wolę "nudną" wersję eXeca, która się aktywuje wtedy kiedy jest coś ciekawego. Jest to prosty wariant, bo łatwo określić cel: robić ciekawe rzeczy i wspierać przedsięwzięcia, które mogą czymś ciekawym zaowocować. Nie muszę się martwić, że liczba odwiedzin spadła o połowę, bo MorphOS założył własną stronę, znikł jeden z powodów do kłótni i trzeba szukać kolejnego. Swoją drogą, tak faktycznie było - pierwszy poważny spadek czytelności nastąpił w miesiącu po otwarciu morphos.pl, gdy znacznie opadła regularność bitew.

I jeszcze jedno - jak już bawicie się w rozszerzanie funkcjonalności forum, to przydała by się możliwość edycji posta, tego tu czasem bardzo brakuje.
Temat jest na tapecie, ale nie wiem w sumie na jakim etapie realizacji. Chyba jeszcze za wcześnie na zamieszczanie: " ". Szymon niestety ma tylko 2 ręce. I życie prywatne....
Jeśli by przyszła jeszcze jakaś osoba (albo i trzy) do pisania newsów i/lub artykułów zmiany następowałyby zdecydowanie szybciej....

Odpowiedz

SZAMAN
Redaktor

komentarz #14 wysłany: 2013-11-14 14:13 w odpowiedzi na komentarz #10

w świecie amigowym działa tylko jeden scenariusz: ścieranie się skrajnych poglądów

Można tolerować (w imię nie rozbijania rodziny) w domu alkoholika i codziennie się z nim kłócić o wszystko, bo wytłumaczyć się przecież pijanemu nie da!. Można też wyrzucić go na zbity pysk, nawet za cenę rozwodu i braku kontaktu z dziećmi. Dla mnie w grę wchodzi tylko ta druga opcja nawet jeśli potem wydaje się, że jest cicho i nudno.

Po tylu latach szarpania się za łby trudno spokojnie usiąść na kanapie i zająć się czymś pożytecznym np. pisaniem newsów, artykułów, podesłaniem kilku zdjęć swojej Amigi do naszej galerii? Tak to już jest z takimi "rodzinami" - musimy się wszyscy na nowo nauczyć NORMALNIE żyć tutaj. Powrócić do lat świetności Amigi, do źródeł. Wiem, że na razie jest nas mało, ale wreszcie jesteśmy wolni, żyjemy bez tego zgiełku, z dala od tej całej wojny i kłótni.

Odpowiedz

SZAMAN
Redaktor

komentarz #15 wysłany: 2013-11-14 14:26 w odpowiedzi na komentarz #10

zwłaszcza z tym jego tweeterem na głównej stronie gdzie publikuje treści do których nawet nie bardzo jest się czasem jak odnieść

Wystarczy przecież założyć konto na Tweeterze. Jedyną osobą, która ze mną ćwierka jest MDW. Tweeter to naprawdę fajna sprawa - z mojej komórki mogę reagować w każdej chwili na wiele wydarzeń. Polecam.

Odpowiedz

A.K.
Czytelnik

komentarz #16 wysłany: 2013-11-15 02:49

Mnie tylko cieszy, że trwająca ponad 10 lat idiotyczna, kretyńska, rujnująca wszystko z Amigą włącznie, wręcz debilna oraz kompletnie bezsensowna wojna (i postępująca degradacja) polskiego amigowego środowiska (czy tego co z niego zostało) została w teorii niemal uznana za zakończoną. Ale po tak wielu latach, nim wreszcie pewni ludzie z obu stron wreszcie otrzeźwieli i raczyli zauważyć że to kompletnie ślepa uliczka... Gdy widzę zniszczenia, marna to dla mnie w tej chwili pociecha. Przepraszam za patetyczny tekst, ale naprawdę nie umiem teraz inaczej wyrazić swoich emocji wynikłych z tego co się stało.

Odpowiedz

Ender
konto zablokowane
lub usunięte

Czytelnik

komentarz #17 wysłany: 2013-11-15 21:31 w odpowiedzi na komentarz #16

Trzeba mieć nadzieję, że kiedyś (na emeryturze pewnie ) ludzie zrozumieją, że mogli pójść inną drogą np. wybaczyć sobie nawzajem, usiąść i zrobić jeden system (zamiast 3). Wtedy projektowanie nowego sprzętu miałoby większą szansę na ekonomiczny sukces, a my być może mielibyśmy więcej oprogramowania lub remaków w stylu North & South (dla mnie full wypas).

Odpowiedz

David
Czytelnik

komentarz #18 wysłany: 2014-01-23 23:45

Ucieszyl mnie ten post. Nie wchodzilem tu dlugo, raptem nascie postow mialem w tym serwisie. Ogolnie rozumiem koncepcje z postu oraz tego serwisu. Moja jest zgodna tak w 80%. Ale przy okazji tej calej klasyki, czy posiadacz Minimiga made in Italy musi siedziec w worku "inny"??

Odpowiedz

SZAMAN
Redaktor

komentarz #19 wysłany: 2014-01-24 11:25 w odpowiedzi na komentarz #18

Nie musi - tylko powiedz jakie sprzęty FPGA miałbym dodać? Bo Minimig nie jest zdaje się jedynym rozwiązaniem.

Odpowiedz

David
Czytelnik

komentarz #20 wysłany: 2014-01-24 13:58 w odpowiedzi na komentarz #19

Core jest ten sam. Minimig jest oryginalnym produktem od ACube, można też zrobić samemu, są też w miarę od niedawna MIST (wraz z Atari ST) oraz FPGAArcade (z różnymi core'ami). Jedno i to samo - Minimig to nazwa specyfikacji w sumie ("Minimig core"). Jest jeszcze coś na amigakit.com, taki żółty joystick, też jest chyba minimig w środku. A z innych to TROIKA/PANDA to oszustwo, NATAMI już od dawna jest nieruszane, ACube ogłosiło we wrześniu że zrobi Minimig+ emulującą A1200. Ci ludzie od FPGA robią podobno już płytkę siostrzaną (taką jak ARM do Minimiga) żeby była emulacja A1200. Ale żadnego z tych rozwiązań jeszcze (lub już) nie ma na rynku. Dla mnie wobec tego co do nazwy to jest póki co to samo. Chociaż są i tacy, co wrzucają Minimig i UAE do jednego worka. Ja osobiście uważam że to nie do końca to samo... ale nie miałbym z tym problemu. Różnica dla mnie generalnie jest taka, że UAE lub inne t.p. wynalazki jak AmiKit, AmigaSYS, ClassicWB, AmigaForeverPlayer (nie mówiąc o UAE4All, UAE4Droid itp.) to jednak emulatory software'owe. Sprzęt to sprzet, przynajmniej ja widzę tutaj różnicę.

Odpowiedz

SZAMAN
Redaktor

komentarz #21 wysłany: 2014-01-24 14:03 w odpowiedzi na komentarz #20

Ok, czyli jak dodam Minimig to będzie OK?

Odpowiedz

David
Czytelnik

komentarz #22 wysłany: 2014-01-24 14:28 w odpowiedzi na komentarz #21

Wedle tego, co napisałem wcześniej, będzie to w miarę właściwe żeby nie rozdzielać na niewiadomo ile wariantów emulacji. Dla mnie Minimig = emulacja sprzętowa A500 (to uproszczenie). Jak w przyszłości mają być awantury o to, zawsze można zmienić na UAE.

Obecnie w/g mnie przy okazji dodawania kategorii platformy Minimig należałoby dodać osobno UAE jako soft-emulacje (też są różne rodzaje).

Odpowiedz

SZAMAN
Redaktor

komentarz #23 wysłany: 2014-01-24 14:42 w odpowiedzi na komentarz #22

No ale UAE już jest, dodam więc zaraz jeszcze Minimiga.

Odpowiedz

SZAMAN
Redaktor

komentarz #24 wysłany: 2014-01-24 14:52 w odpowiedzi na komentarz #22

Gotowe.

Odpowiedz

eithelnim
Czytelnik

komentarz #25 wysłany: 2014-02-06 14:22

Choc nie jestem zwolennikiem podzialow ani nie wiem "czystosci rasowej" w swiatku amigowym - uwazam ze roznorodnosc nie jest wcale taka zla i wnosi wiele nowego, oczywiscie ze idealnie byloby gdyby wszystkie systemy okoloamigowe byly np. zgodne software'owo, czyli oprogramowanie powstawalo rownolegle na wszystkie, a wybor danego wynikal jedynie z osobistych preferencji i gustu, a nie ograniczal w jakikolwiek sposob (bo jednak AOS4,Morhpos,Aros to trzy osobne systemy jedynie, nie do konca bratnie i nawet nie z tej samej matki ale raczej ciotek wrecz hehe) - podoba mi sie jednak porzadek is pokoj na tej stronie i zycze wszystkiego dobrego. Sam niedlugo wysle artek jakis i jesli sie spodoba,a sam bede mial natchnienie - napisze wiecej. Fajnie ze Leon dolaczyl do redakcji! Trzymam kciuki, znam go osobiscie i to naprawde fajny czlowiek bardzo oddany Amidze zreszta! No to co: Rulez! Nie?

Odpowiedz

Discord
Online: 8
 • Adam_MAdam_M
 • CizarCizar
 • HengHeng
 • IMPBotIMPBot
 • Janusz82Janusz82
 • juenjuen
 • LaubzegaLaubzega
 • spazmaspazma
dołącz do kanału »
Menu
O tym piszemy
Baza wiedzy
Najpopularniejsze
Wybierz ikonę