Web Analytics
eXec.plMAGAZYN UŻYTKOWNIKÓW KOMPUTERÓW AMIGA

Dodano: 2012-01-19 09:34, Autor: st, Kategoria: Wydarzenia, Liczba wyświetleń: 5474

A A A

Aminet ma już 20 lat!

Aminet, czyli największe archiwum z amigowymi plikami obchodzi 20 lat. 16 stycznia 1992 roku Urban Dominik Müller poinformował (zobacz tego maila) społeczność amigową o tym, że posiada konto ftp na serwerze w Szwajcarii.

Od 1995 roku rozpoczęła się dystrybucja zawartości Aminetu, w miesięcznych zrzutach, na płytach CD - wyparte zostały popularne dyski Freda Fisha. Można to było zauważyć w polskim Magazynie Amiga, gdzie prawie w każdym numerze Marek Pampuch zamieszczał dokładną recenzję nowej płyty Aminetu, rezygnując z opisywania FF. Około 1996 roku Aminet był w internecie największym archiwum oprogramowania na wszystkie platformy, wykorzystując do tego celu 34. serwery FTP. Najwięcej nowych "paczek" na Aminecie pojawiło się w okresie od stycznia do grudnia 1997 roku - 13 tysięcy. Potem powoli następował zmierzch świetności tego serwisu. W styczniu 2003 roku ukazała się ostatnia 52. płyta CD. W kolejnych latach wystąpiły problemy techniczne z serwerami. Pojawiła się także konkurencyjna strona - os4depot, gdzie użytkownicy AmigaOS 4 wrzucali praktycznie wszystkie nowe programy. Jednak Aminet sobie poradził i zaistniał na nowo w sieci, z nowym interfejsem napisanym przez Nicolasa Mendozę. Obecnie zawiera 79999 archiwów dla systemów: AmigaOS (68k, PPC, PowerUP i WarpOS), AROS, MorphOS, AmigaDE oraz Amithlon i jest miejscem, które pełni pewną rolę integracyjną pomiędzy nimi. Życzymy obecnej załodze prowadzącej serwis kolejnych 20 lat pracy dla dobra Amigi i naszego środowiska.


Dodaj komentarz

Discord (online: ) «»
Online: 6
 • CizarCizar
 • DobrowitDobrowit
 • IMPBotIMPBot
 • juenjuen
 • LaubzegaLaubzega
 • m...m...
dołącz do kanału »
SZAMAN
Redaktor

komentarz #1 wysłany: 2012-01-19 10:23

Napiszę jeszcze, że za zgodę na umieszczenie moich plików na płycie Aminetu otrzymałem ją kiedyś za darmo. To były czasy - łza się w oku kręci.

Odpowiedz

Łukasz Jeglorz
Czytelnik

komentarz #2 wysłany: 2012-01-19 10:30 w odpowiedzi na komentarz #1

Jak ten czas leci, super że Urban Muller do dziś się tym zajmuje, a aminet trwa nadal i wspiera amigowców.

Odpowiedz

Hextreme
Czytelnik

komentarz #3 wysłany: 2012-01-20 05:50

Dobre czasy Internetu. Kocham Aminet, bo ściągałem z niego programy na mój ukochany komputer!

Odpowiedz

parallax Autor tego komentarza otrzymał czerwoną kartkę
Czytelnik

komentarz #4 wysłany: 2014-10-19 16:42

Jak przeczytałem tytuł, to chciałem napisać komentarz:

"W którejś amigowej gazecie z lat 90, było wspomniane, że aminet jest największym zbiorem plików w internecie Teraz to już chyba nieaktualne "

A w opisie jednak jest wspomniane:
"Około 1996 roku Aminet był w internecie największym archiwum oprogramowania na wszystkie platformy, wykorzystując do tego celu 34. serwery FTP."

Odpowiedz

Discord
Online: 6
 • CizarCizar
 • DobrowitDobrowit
 • IMPBotIMPBot
 • juenjuen
 • LaubzegaLaubzega
 • m...m...
dołącz do kanału »
Menu
O tym piszemy
Baza wiedzy
Najpopularniejsze
Wybierz ikonę