Web Analytics
eXec.plMAGAZYN UŻYTKOWNIKÓW KOMPUTERÓW AMIGA

Dodano: 2007-05-07 22:28, Autor: st, Kategoria: Sprzęt, Liczba wyświetleń: 3767

A A A

Nadchodzą 64 bity....

Na portalu amiga.org (a także na oficjalnej stronie firmy Amiga) można zapoznać się ze specyfikacją najnowszej Amigi. Jest to komputer oparty o 64-bitowy, dwurdzeniowy procesor firmy P.A. Semi - PWRficient PA6T-1682M, taktowany 2 GHz.

Jak czytamy w serwisie IGD.pl: procesor ten potrzebuje mocy zasilania wynoszącej zaledwie od 5 W do 13 W. Oznacza to, że układ ten jest przynajmniej 3-, 4-krotnie bardziej energooszczędny od innych dostępnych obecnie mikroprocesorów o porównywalnych parametrach. Współzałożycielem i szefem P.A. Semi jest Dan Dobberpuhl (współtwórca Micro VAX-a, ARM i Alphy). Procesory te wykorzystują zakupioną na licencji od IBM architekturę Power. Z informacji (jakimi podzielił się z bywalcami kanału IRC #amigaworld w miniony weekend) Adama Kowalczyka, prezesa ACK Software Controls, wynika, że z firmą P.A. Semi współpracuje od roku czasu.

Płyta główna nowej Amigi ma być w formacie ATX. Znajdziemy na niej:

  • 4 sloty DIMM DDR2
  • 1 slot PCI Express x16 (przeznaczony na kartę graficzną)
  • 1 slot PCI Express x2
  • 1 slot PCI Express x1
  • 1 slot PCI
  • 6 portów USB 2.0
  • 2 porty Ethernet 1 GB
  • 2 porty UART
  • 8 MB Flash EEPROM dla UBoota
  • 4 porty SATA II - układ Silicon Image SiI3132 (x2)

Całość, podobnie jak słabsza konfiguracja zaprezentowana tydzień temu, ma być sprzedawana w kompletnych zestawach (bez monitora) z logo firmy Amiga. Cena - ok. 1500$.


Dodaj komentarz

Discord (online: ) «»
Online: 13
  • AmiKitAmiKit
  • Archi-TECHArchi-TECH
  • b...b...
  • CizarCizar
  • HengHeng
  • IMPBotIMPBot
  • juenjuen
  • LaubzegaLaubzega
  • m...m...
  • MaaG^dAMaaG^dA
  • Marek_BMarek_B
  • MirqMirq
  • NorBertNorBert
dołącz do kanału »
ems
Czytelnik

komentarz #1 wysłany: 2007-05-07 22:38

Kiedyś przeglądając power.org natrafiłem na to : http://www.power.org/resources/devcorner/roadmap Procek wygląda imponująco. Olbrzymie możliwości przy co ważne, małym poborze mocy.

Odpowiedz

Przemysław Apollo
Czytelnik

komentarz #2 wysłany: 2007-05-07 22:39

Nadchodzą 64 bity....na papierze

Oby to nie były tylko zagrywki w temacie AInc/Hyperion.

Odpowiedz

Piotr Janta
Czytelnik

komentarz #3 wysłany: 2007-05-07 23:10 w odpowiedzi na komentarz #2

"Oby to nie były tylko zagrywki w temacie AInc/Hyperion." i co mieli by zyskac na tej zagrywce ? przychylnosc widowni? Niewiem jak reszcie ale ja sadze ze nadszedl czas by amigowe firmy mogly tez troche zarobic . Wkoncu Ainc zlecila stworzenie os4 nie po to by ubic marke Amiga ale byla to inwestycja która musi wkoncu zaczac sie zwracac. Dla mnie to wszystko układa sie w sensowną całosc.. piekna specyfikacja oby wypuszczono ich wiecej niz "entry level"

Odpowiedz

ems
Czytelnik

komentarz #4 wysłany: 2007-05-07 23:12 w odpowiedzi na komentarz #2

Niewykluczone że tak jest. AInc może używać ACK do osiągnięcia swoich celów. Najważniejszy problem to w tej chwili licencja Amiga OS4. Co nie zmienia faktu, że specyfikacja procka wygląda dobrze. Dostępność to jeszcze inna historia. Pieniądze, pieniądze i jeszcze raz pieniądze.

Odpowiedz

ems
Czytelnik

komentarz #5 wysłany: 2007-05-07 23:27 w odpowiedzi na komentarz #3

Ale zauważ, że jest pat. ACK robi sprzęt na zlecenie AInc. Wysyła do developerów, którzy są w sporze prawnym z AInc. Co dalej z AOS4 ? Hyperion zmuszony wyrokiem sądowym oddaje źródła systemu "zgodnie z umową". Na jakim sprzęcie ten system będzie działał ? Jaki by nie był wyrok sądu, Hyperion nie może być nim zmuszony do przeportowania systemu na nowy sprzęt. Pozostaną karty PPC ? Jednym z zarzutów AInc ( jeśli dobrze zrozumiałem ) jest to że Hyperion dodał do systemu elementy "niezgodnie z umową". Reasumując, jakie źródła Hyperion ma oddać Ainc ? I kto te źródła przeportuje na nowy sprzęt ? Sytuacja jest mocno pokręcona pod względem prawnym. Jeśli nie dojdzie przed sądem do ugody to jeszcze długo to wszystko potrwa. Ja mam nadzieję, że do ugody jednak dojdzie.

Odpowiedz

SZAMAN
Redaktor

komentarz #6 wysłany: 2007-05-07 23:45

Male uzupelnienie - w newsie pobor mocy (5-13W) jest podany dla typowego obciazenia procesora. Przy maksymalnym wynosi on 25W: 25 W with both CPUs running at 2GHz and memory and I/O interfaces active at their maximum rate. Typical power dissipation ranges from 5W in portable applications to 13W

Odpowiedz

Przemysław Apollo
Czytelnik

komentarz #7 wysłany: 2007-05-07 23:53 w odpowiedzi na komentarz #6

Male uzupelnienie ... a drugie takie, że jutro ACK ma podać jakieś terminy.

Odpowiedz

SZAMAN
Redaktor

komentarz #8 wysłany: 2007-05-08 00:28 w odpowiedzi na komentarz #7

A tu pisza, ze na tych prockach (plycie referencyjnej o nazwie Electra) dziala Linux (dystrybucja Ubuntu), portowane sa Neutrino (QNX) i VxWorks. Wiec nie sa to tylko "papierowe procesory", jak niektorzy sugeruja.

Odpowiedz

Camelek
Czytelnik

komentarz #9 wysłany: 2007-05-08 01:23

No wreszcie komputer, ktory moglby choc w czesci zaspokoic moje chore zadze ;]

Odpowiedz

Konrad Bielski
Redaktor

komentarz #10 wysłany: 2007-05-08 13:22 w odpowiedzi na komentarz #3

piekna specyfikacja oby wypuszczono ich wiecej niz "entry level"

Możesz to jakoś uzasadnić?

Z tego co ja się orientuje, na przykładzie innych rynków to sprzedaż modelu entry level jest zawsze większa od sprzedaży modeli profesjonalnych. To właśnie sprzedaż modelu entry level generuje największe zyski, dzięki czemu firma ma pieniądze na inwestycje w R&D i tworzenie jeszcze lepszego sprzętu. To właśnie sprzęt entry level jest najlepszą reklamą danej marki, bo ma największą liczbę użytkowników i najbardziej promuje markę. Skupienie się tylko na modelach profesjonalnych oznacza niszowość danego rozwiązania.

Odpowiedz

Mufa
konto zablokowane
lub usunięte

Czytelnik

komentarz #11 wysłany: 2007-05-08 15:29 w odpowiedzi na komentarz #10

Sprzedeż modelu entry level pewnie będzie większa. Tak czy owak zadowoleni powini być wszyscy i Ci co kzyczeli że im za drogo i Ci (w tym Ja) co narzekali że sprzęt jest za słaby. Jednak tak naprawdę co może się wydać dla niektórych szokujące, to Amigowcy powini trzymać kciuki za cały ten AmigaDE czy tam Anywhere. Bo powiedzmy sobie szczerze, wszystko wskazuje na to że to właśnie dzięki temu Amiga znalazła inwestorów i powstała z kolan. To też ten segment rynku generować będzie największe zyski, a jak będą zyski to będą inwestycje również w inne gałęzie. Podam może przykłąd Apple, bo wielu ludzi rozgłasza wszem i wobec jakimż to wielkim sukcesem tej firmy było przejście z PPC na Intele. Otóż firma rzeczywiście w zeszłym roku zanotowała duże zyski, ale ... dzięki IPodom. Sprzedaż komputerów osobistych wzrosła wprawdzie, ale o ile pamiętam tylko coś koło 20%. Nie jest to więc jakiś rewelacyjny wynik biorąc pod uwagę że Maki z PPC to jednak rynek niszowy. Jestem pewien że firma o takiej tradycji jak Apple po przejściu na bardziej popularne procki miala aspiracje awansować do ekstraklasy i podgonić trochę takie firmy jak Dell, tymczasem wobec nich sprzedaż jabłek to ciągle trzecia liga. Prognozy na kolejne lata są też jasne, będą zyski, ale głównie z rynku mobilnego.
Tak więc wracając do podwórka amigowego, nie ma co się spierać czy większe zyski przyniesie model słabszy czy mocniejszy, bo to tak naprawdę jest tylko dodatek do działalności Amiga Inc. Nie ma też sensu fakać za to na Amigę, bo takie teraz nieestety są czasy. Kibicuję wiec Amidze żeby im poszło dobrze z tym Anywhere, kibicuję też oczywiście żeby dogadali się z Hyperionem, bo tylko to może sprawić że ten smakowity komputerek o którym mowa w newsie szybko znajdzie się na moim biurku.

Odpowiedz

szumekjac
konto zablokowane
lub usunięte

Czytelnik

komentarz #12 wysłany: 2007-05-09 07:26 w odpowiedzi na komentarz #11

To wszystko brzmi bardzo niewiarygodnie (przynajmniej dla mnie). Jakie doświadczenie ma firma ACK w produkcji sprzętu? Czym się dotychczas może pochwalić? Ma własną stronę www? Wszystko to strasznie dziwne...

Odpowiedz

Piotr Janta
Czytelnik

komentarz #13 wysłany: 2007-05-09 14:50 w odpowiedzi na komentarz #12

Gdyby taka konfiguracje ogłosiła sama firma ACK mozna by ja bylo "włozyc" do kolejnych jakie juz prezentował.. Tym razem jednak to ACK zaprojektował i wszedł do spółki z AInc. Tym samym pozyskał fundusze oraz odpadł problem z licencja. TO jest biznes na 50 tys sztuk a za tym da sie zarobic. Można wiec przyjac ze cos z tego bedzie o ile sprawa sadowa nie pokrzyzuje planów. W koncu to za sprawą AInc mamy OS4 oraz Amigi One ...

Odpowiedz

Konrad Bielski
Redaktor

komentarz #14 wysłany: 2007-05-09 15:38 w odpowiedzi na komentarz #13

TO jest biznes na 50 tys sztuk a za tym da sie zarobic.

Skąd taka liczba?

Odpowiedz

amilech
konto zablokowane
lub usunięte
Autor tego komentarza otrzymał czerwoną kartkę
Czytelnik

komentarz #15 wysłany: 2007-05-09 16:02 w odpowiedzi na komentarz #14

Ja mysle ze przez rok od wprowadzenia nowych modeli liczba 5 tyś sprzedanych sprzętów będzie liczbą i tak zawyżoną.

Odpowiedz

Konrad Bielski
Redaktor

komentarz #16 wysłany: 2007-05-09 16:11 w odpowiedzi na komentarz #15

Bez marketingu prawie na pewno tak będzie.

Odpowiedz

Piotr Janta
Czytelnik

komentarz #17 wysłany: 2007-05-09 17:44 w odpowiedzi na komentarz #14

z listu Ainc do reselerów

Odpowiedz

Konrad Bielski
Redaktor

komentarz #18 wysłany: 2007-05-09 19:43 w odpowiedzi na komentarz #17

Mnie coś chyba padło na oczy, bo nie widzę. Możesz zacytować stosowny fragment?

Odpowiedz

Piotr Janta
Czytelnik

komentarz #19 wysłany: 2007-05-09 20:30 w odpowiedzi na komentarz #18

http://www.amiga.org/modules/news/article.php?storyid=7291

Hello Amiga Dealers: As mentioned in the press release we are in the final stages with the design of new hardware and getting them into production. Something that will be different than what happened with the AmigaOne is that we will be purchasing these new machines in the more than 1,000 units per order. This will allow us to get better pricing and quality for all of you. The specs for the sub 500.00 machines will be out on Monday and the more expensive machine the following week. Production will begin soon and they will be ready this summer. More details and final specs and timing will follow.

Odpowiedz

Piotr Janta
Czytelnik

komentarz #20 wysłany: 2007-05-09 20:54 w odpowiedzi na komentarz #10

Możesz to jakoś uzasadnić?

To sa moje osobiste życzenia. Myśle ze wiekszosci Amigowców te obiecane 400-667 Mhz moze nie wystarczyc. Natomist 1500 bucksów za "high endowy" kompletny sprzet jest cena słuszna i konkurencyjna w stosunku do innych platform. Brak zintegrowanego dzwieku , 2 karty sieciowe oraz wypowiedzi Kowalczyka na AWnet sugeruja ze chca również opanowac rynek ekonomicznych serwerów. Być moze zobaczymy róznież wariant z obudowa rackowa 1U. Stad moja sugestia by wypuscili wiecej profitowego "power design" niz dojsc słabego "entry level" . Moge sie mylić wszak u producentów markowego HW pracowałem tylko kilka lat..

Odpowiedz

Marcin Sokołowski
Czytelnik

komentarz #21 wysłany: 2007-05-09 21:44 w odpowiedzi na komentarz #20

A czy AOS4 obsluguje ktoras z cech nowego procesora ? Nie czepiam sie juz "dwurdzeniowosci", choc gdyby nowy exec byl napisany z naciskiem na ta ceche, byloby niezle jajo
Nawiasem mowiac niech juz predzej cos solidnego wypuszcza, bo odkupic nastepce A4kT czas

Odpowiedz

Konrad Bielski
Redaktor

komentarz #22 wysłany: 2007-05-09 23:34 w odpowiedzi na komentarz #20

Natomist 1500 bucksów za "high endowy" kompletny sprzet jest cena słuszna i konkurencyjna w stosunku do innych platform.

Rynek Amigi potrzebuje przede wszystkim powiększenia bazy użytkowników. Znacznie łatwiej znaleźć klienta na sprzęt za 500 niż za 1500. Dlatego moim zdaniem ważniejsze będzie wejście na rynek modelu entry level.

Zapowiedziany Power Design nie jest konkurencyjny w stosunku do innych platform. To jest dobra cena, ale dla takich fanów jak my i raczej dla nikogo więcej. Na system należy patrzeć z perspektywy sprzętu, systemu operacyjnego i dostępnego oprogramowania. Uwzględniając te rzeczy Amiga nie będzie jeszcze długo konkurencyjna. Dobra sprzedaż entry level i zainwestowane dzięki temu pieniądze mogą to powoli zmieniać, ale to póki co pobożne życzenia, na zasadzie tych o których sam wyżej pisałeś.

Odpowiedz

AS
Czytelnik

komentarz #23 wysłany: 2007-05-10 00:12 w odpowiedzi na komentarz #10

Tanie modele faktycznie napędzają rynek, ale w tym przypadku jest zbyt duża różnica między tanim modelem, a profesjonalnym. Po prostu ten tani jest za słaby. Ponadto wybór tych tanich modeli jest większy, a nie sprowadza się do jednego.

Odpowiedz

SZAMAN
Redaktor

komentarz #24 wysłany: 2007-05-10 00:20 w odpowiedzi na komentarz #23

A ja to widze jako bardzo dobra ocene amigowego rynku. Obecnie bowiem zapotrzebowanie jest na:

- jak najtanszy (ale w miare uzywalny) sprzet w takich krajach jak Polska
- drogi i "wypasiony" sprzet dla amigowcow z Zachodu

Moim zdanie wiec wszystko sie zgadza. Wystarczy uwaznie sledzic komentarze w polskich i zagranicznych serwisach, aby dojsc do podobnego wniosku.

Odpowiedz

AS
Czytelnik

komentarz #25 wysłany: 2007-05-10 00:26 w odpowiedzi na komentarz #22

Proszę zwrócić uwagę, że modele entry level u konkurecji są dość nowoczesne, a cenę zbija się na tylko trochę gorszych komponentach. Tutaj ACK proponuje model sporo za słaby jak na obecny rynek komputerowy, a ponadto jest za mały wybór o którym napisałem wyżej. Więc czym on ma przyciągnąć nowych użytkowników (bo przecież o to chodzi), kiedy jakakolwiek konkurencja oferuje w tym samym przedziale cenowym dużo wydajniejsze maszyny. Natomiast "Amigowa Brać" w większości woli lepsze modele, ale jak już ktoś wcześniej napisał Amigowców jest obecnie za mało, aby poruszyć rynkiem.

Odpowiedz

amilech
konto zablokowane
lub usunięte
Autor tego komentarza otrzymał czerwoną kartkę
Czytelnik

komentarz #26 wysłany: 2007-05-10 00:30 w odpowiedzi na komentarz #24

no nie wiem, istniejący sprzęt prawie-amigopodobny czyli efika wcale nie wzbudza w Polsce ochów i achów. Na zachodzie kupują bo cena to dla nich drobiazg. W Polsce ludzie wolą zaoszczędzić i kupić coś lepszego na lata.

Odpowiedz

Konrad Bielski
Redaktor

komentarz #27 wysłany: 2007-05-10 07:18 w odpowiedzi na komentarz #26

Słuszna uwaga. Na pewno tani model nie jest przeznaczony wyłącznie dla takich krajów jak Polska. Niekoniecznie to też musi być komputer, który będzie miał za zadanie opędzić wszystkie potrzeby użytkownika. Entry level ma wprowadzać w świat Amigi. Jak się komuś ten świat spodoba to może sobie z czasem kupić model profesjonalny.

Dla tych co piszą, że tani jest za słaby to przypomnę, że większość amigowców do tej pory używa komputerów z procesorami taktowanymi 25-50 MHz, a zapowiadany entry level ma być co najmniej 10 krotnie wyżej taktowany. Ponadto komputer o takiej konfiguracji jest wystarczający do większości zadań.

Odpowiedz

Konrad Bielski
Redaktor

komentarz #28 wysłany: 2007-05-10 07:22 w odpowiedzi na komentarz #25

Proszę zwrócić uwagę, że modele entry level u konkurecji są dość nowoczesne

U jakiej konkurencji? Chyba nie myślisz, że Amiga będzie konkurować z PC, Mak lub konsolami? To jest póki co rynek dla pasjonatów i przez jakiś czas (lub zawsze) takim pozostanie. Co nie zmienia faktu, że model tańszy znajdzie więcej klientów niż model droższy.

Natomiast "Amigowa Brać" w większości woli lepsze modele

Każdy woli lepsze, ładniejsze, itd... kupią jednak tańsze.

Odpowiedz

Piotr Janta
Czytelnik

komentarz #29 wysłany: 2007-05-10 11:21 w odpowiedzi na komentarz #22

"Zapowiedziany Power Design nie jest konkurencyjny w stosunku do innych platform. To jest dobra cena, ale dla takich fanów jak my i raczej dla nikogo więcej."

Ja jednak myśle ze z konfigiem "Power Design "maja szanse na jakis rynek niszowy nie tylko hobbistyczny. Nie zapominaj ze na tym konfigu juz praktycznie działa (badz bedzie wkrótce) Linux Ubutu i byc moze pojawia sie inne systemy. Niski pobór mocy - dajmy na to na cały komp z 2 ma dyskami 50-60Wat to bedzei cos co moze na wieksza skale przyciagnac nowych klientów. PRzecietna szafa rackowa składa sie z 6- 10 serwerków typu 1 U. Oszczednosci jakie płyna z urzytkowani takiej szafy sa kolosalne w skali miesiąca i roku.. Im wiecej tego wyprodukuja tym lepiej (taniej, reklama, możliwosc) dla braci amigowej (userów OS4) Z tymi prockami mozena by również pokusic o powrót do dawnej amigowej niszy czyli - sprzetu do obróbki video przy załozenieniu ze system bedzie bardziej zaawansowany w kolejny werjach i uda sie nakłonic dawnych soft-developerów na platforme OS4.x

Odpowiedz

Konrad Bielski
Redaktor

komentarz #30 wysłany: 2007-05-10 13:33 w odpowiedzi na komentarz #29

Ja jednak myśle ze z konfigiem "Power Design "maja szanse na jakis rynek niszowy nie tylko hobbistyczny.

Niszowy, czyli właśnie hobbystyczny lub nostalgiczny. Teraz jakaś moda na powrót do starych marek jest - vide odnowienie marki Commodore.

Nie zapominaj ze na tym konfigu juz praktycznie działa (badz bedzie wkrótce) Linux Ubutu i byc moze pojawia sie inne systemy.

Po co? Skoro dla Linuxa masz tańsze alternatywy sprzętowe z lepszym serwisem gwarancyjnym i pogwarancyjnym? Sprzęt, który żre mało prądu też tam znajdziesz.

Z tymi prockami mozena by również pokusic o powrót do dawnej amigowej niszy czyli - sprzetu do obróbki video przy załozenieniu ze system bedzie bardziej zaawansowany w kolejny werjach i uda sie nakłonic dawnych soft-developerów na platforme OS4.x

Ja właśnie dlatego uważam, że bardziej popularny będzie sprzęt entry level. Ci wszyscy graficy, ludzie od wideo, animacji, którzy kiedyś pracowali na Amidze być może kupią sobie tani entry level i postawią obok sprzętu, który teraz wykorzystują do pracy, aby przypomnieć sobie stare dobre czasy.

Amiga nie wróci do tego typu zadań, bo brakuje dobrego oprogramowania. Oprogramowanie nie powstanie bez bazy użytkowników. Baza użytkowników nie powstanie jeśli w sprzedaży będzie tylko sprzęt profi. Dlatego uważam, że tak ważny jest entry level.

Odpowiedz

Bernard Bronowicz
Czytelnik

komentarz #31 wysłany: 2007-05-11 17:31 w odpowiedzi na komentarz #30

Ta specyfikacja jest godna nowej Amigi Oby tylko została zrealizowana. Cieszy interesujący procesor, możliwośc zamontowania szybkiej i nowoczoczesnej pamięci, dobrej karty graficznej. Wszystko to polane logo firmy Amiga Ps. A firmowa obudowa, klawiatura i mysz to pomysł na 6 Czekam z niecierpliwością

Odpowiedz

Discord
Online: 13
  • AmiKitAmiKit
  • Archi-TECHArchi-TECH
  • b...b...
  • CizarCizar
  • HengHeng
  • IMPBotIMPBot
  • juenjuen
  • LaubzegaLaubzega
  • m...m...
  • MaaG^dAMaaG^dA
  • Marek_BMarek_B
  • MirqMirq
  • NorBertNorBert
dołącz do kanału »
Menu
O tym piszemy
Baza wiedzy
Najpopularniejsze
Wybierz ikonę