Web Analytics
eXec.plMAGAZYN UŻYTKOWNIKÓW KOMPUTERÓW AMIGA

Dodano: 2007-04-16 10:32, Autor: kb, Kategoria: AmigaOS, Liczba wyświetleń: 6711

A A A

Hans-Joerg Frieden na kanale #safir

Hans-Joerg Frieden gościł na ircowym kanale #safir udzielając odpowiedzi na pytania odnośnie systemu AmigaOS. Zapis dyskusji dostępny jest tutaj.

Suche fakty:

 • trwają prace nad "pudełkową" wersją AmigaOS 4.0
 • planowany jest nowy system graficzny wykorzystujący operatory Portera-Duffa ze wsparciem OpenGL
 • przyszłe wersje AmigaOS będą miały zmodyfikowane API systemu plików
 • "Pudełkowa" wersja 4.0 będzie zawierała nową bibliotekę elf.library z obsługą współdzielonych bibliotek z UNIXa
 • emulacja WarpUP nie jest warta wysiłku i zostaje zarzucona
 • ze względu na problemy z tworzeniem sterowników DMA na tzw. "klasycznych" Amigach z PCI nie będzie natywnego wsparcia dla Mediatora
 • cena systemu dla tzw. "klasycznych" Amig będzie mniej więcej na tym samym poziomie co wersji dla A1, czyli 100 euro
 • nie jest planowana emulacja chipsetów ECS lub AGA w systemie
 • nie ma jeszcze planów rozszerzenia Workbencha
 • nie jest planowana obsługa Bluetooth

Dodaj komentarz

Discord (online: ) «»
Online: 12
 • a...a...
 • Adam_MAdam_M
 • AmiKitAmiKit
 • Archi-TECHArchi-TECH
 • CizarCizar
 • DobrowitDobrowit
 • HengHeng
 • IMPBotIMPBot
 • Janusz82Janusz82
 • juenjuen
 • LaubzegaLaubzega
 • spazmaspazma
dołącz do kanału »
SZAMAN
Redaktor

komentarz #1 wysłany: 2007-04-16 12:29

Zastanawia mnie kilka spraw:

- czy dostane pudelkowa wersje?
- co z nowym filesystemem, ktory juz dziala u betatesterow?
- czy Mediator zadziala na emulowanych sterownikach?

Co do Bluetooth, to dokladna odpowiedz brzmi "No, not right now", czyli moze kiedys zrobia, ale maja teraz zapewne 100x wazniejsze sprawy na glowie.

Odpowiedz

amilech
konto zablokowane
lub usunięte
Autor tego komentarza otrzymał czerwoną kartkę
Czytelnik

komentarz #2 wysłany: 2007-04-16 13:15

nihil novi + kolekcja zdań ze słowem "nie"

Odpowiedz

krzyhoo
konto zablokowane
lub usunięte
Autor tego komentarza otrzymał czerwoną kartkę
Czytelnik

komentarz #3 wysłany: 2007-04-16 13:32 w odpowiedzi na komentarz #2

Pomineliscie istotne pytanie które zacytuje z Polskiego tłumaczenia dostepnego gdzieindziej:

Czy Hyperion jest zainteresowany portowaniem Java lub pakietu OpenOffice?
Zainteresowany: tak. Możliwości: nie.

Bardzo szkoda ((

Odpowiedz

Janusz Tomczak
Czytelnik

komentarz #4 wysłany: 2007-04-16 14:08

No w końcu jakieś wiadomości z pola bitwy W sumie moim skromnym zdaniem adekwatne do oczekiwań. Podoba mi się fakt portu Pythona oraz rozwijania możliwości graficznych w systemie. Szkoda tylko że na chwilę obecną nie pracują nad OO oraz Java - chociaż to mogą zrobić firmy trzecie... tudzież inni zapaleńcy

Odpowiedz

Tomasz Szczurek
Czytelnik

komentarz #5 wysłany: 2007-04-16 15:03 w odpowiedzi na komentarz #4

Które firmy trzecie na ten przykład?

Odpowiedz

Marcin Sztogryn
Czytelnik

komentarz #6 wysłany: 2007-04-16 16:36 w odpowiedzi na komentarz #5

Za złamanie którego punktu regulaminu kolega Szczurek został "obdarowany" czerwoną kartką?

Odpowiedz

Konrad Bielski
Redaktor

komentarz #7 wysłany: 2007-04-16 16:40 w odpowiedzi na komentarz #6

Twój kolega dostał kartkę 10 dni temu, tylko zapomniałem zablokować mu konto. A dostał ją za kłamanie.

Odpowiedz

krzyhoo
konto zablokowane
lub usunięte
Autor tego komentarza otrzymał czerwoną kartkę
Czytelnik

komentarz #8 wysłany: 2007-04-16 19:01 w odpowiedzi na komentarz #7

Może będziecie karać za niemycie rąk? To taki żart tylko.

Odpowiedz

Grzegorz
Czytelnik

komentarz #9 wysłany: 2007-04-16 20:57

Mam pytanie odnośnie WarpUP i Warp3D.
Czy z wypowiedzi Friedena mam rozumieć, że wszelkie programy wymagające WarpUP i/lub Warp3D nie będą działać na AmigaOS 4?
Jak to dokładnie jest w tej chwili tzn. czy na obecnym "Final Release" działąją programy na WarpUP/Warp3D?

Odpowiedz

Mufa
konto zablokowane
lub usunięte

Czytelnik

komentarz #10 wysłany: 2007-04-16 21:08 w odpowiedzi na komentarz #9

Do Final Release nie dodano powerpc.library, ze względu na to że może ona sprawiać problemy. W praktyce biblioteka przegrana z czwartego update rzeczywiście sprawia problemy akurat przy dwóch pozycjach Hyperionu (Heretic II i Shogo), gry te działają ale lubią się zawiesić. Natomiast bardzo pięknie działają Earth 2140, Wipeout 2097, AmigaWritterPPC, czy FxPaintPPC. Wydaje się że rzeczywiście rozwój emulatora WOSa dla dwóch gier nie ma zbytniego sensu (wszelakie wosowe emulatory, playery, datatypy itp, mają od dawna natywne odpowiedniki) i pewnie łatwiej by było zrobić natywne wersje tych gierek, podonie jak Hyperion uczynił to z Freespace czy Q2. Natomiast Warp 3D, znajdował się we Final Release. Aczkolwiek nie jest tajemnicą że ma on swoje ograniczenia (brak wsparcia dla R8500 choćby), już wcześniej Hyperion deklarował że nie będzie dalej go rozwijał (rezygnacja z Warp 3D Nova), tylko skupi się na zupełnie nowym, lepszym systemie grafiki 3D.

Odpowiedz

SZAMAN
Redaktor

komentarz #11 wysłany: 2007-04-16 21:33 w odpowiedzi na komentarz #9

Najnowszy kernel z nowa obsluga pamieci nie pracuje dobrze (czasami da sie cos uruchomic, a czasami nie) z biblioteka powerpc.library emulujaca WarpOS, ktorej ostatnia wersja ukazala sie z 4-ta aktualizacja AmigaOS 4 (w finalej wersji nie ma juz tej biblioteki). Zgodnie z tym co napisal Frieden w tym wywiadzie bibiloteka ta nie bedzie juz rozwijana. W sumie WOS byl potrzebny do uruchomienia 2 gier. Dema scenowe pod WOSa i tak nie dzialaly pod AmigaOS 4, a wszystkie aplikacje uzytkowe maja odpowiedniki natywne lub 68k (z JIT dzialaja bardzo szybko). Jako ciekawostke napisze, ze istnieje pewnien wygodny sposob na bezproblemowe skorzystanie z WarpOS - wystarczy w pliku kicklayout przygotowac drugi kickstart ze starym kernelem z 4-tej aktualizacji. Swoja droga cos takiego jak WarpOS czy PowerUP chyba nigdy nie powinno powstac, wiec czym szybciej o tych wynalazkach zapomnimy tym lepiej.

Odpowiedz

Konrad Bielski
Redaktor

komentarz #12 wysłany: 2007-04-17 00:00 w odpowiedzi na komentarz #11

Swoja droga cos takiego jak WarpOS czy PowerUP chyba nigdy nie powinno powstac, wiec czym szybciej o tych wynalazkach zapomnimy tym lepiej.

Bez przesady. Takie rozwiązania jak WOS czy PUP powstały jako fazy przejściowe między AmigaOS 68k i PPC. Nie musimy o tym zapominać, przecież to kawałek historii Amigi. A to że nie są niezbędne użytkownikom AmigaOS 4 to inna sprawa.

Odpowiedz

Konrad Bielski
Redaktor

komentarz #13 wysłany: 2007-04-17 00:07 w odpowiedzi na komentarz #10

Aczkolwiek nie jest tajemnicą że ma on swoje ograniczenia (brak wsparcia dla R8500 choćby), już wcześniej Hyperion deklarował że nie będzie dalej go rozwijał (rezygnacja z Warp 3D Nova), tylko skupi się na zupełnie nowym, lepszym systemie grafiki 3D.

Ograniczeniem 3D nie jest brak wsparcia dla R8500 tylko system RTG, który nie pozwala szybszym kartom na rozwinięcie skrzydeł. Hyperion zanim skupi się na nowym systemie 3D musi skupić się na nowym systemie RTG, a prawdę mówiąc w obecnych czasach oba systemy powinny być zintegrowane choćby dlatego, że do głupiego rysowania okien WB też można wykorzystać operacje 3D karty i nowy podsystem graficzny AmigaOS ma to potrafić.

Odpowiedz

SZAMAN
Redaktor

komentarz #14 wysłany: 2007-04-17 00:34 w odpowiedzi na komentarz #12

Nie powinno byc WOSa i PUP, powinien byc od razu w tamtych latach AmigaOS pod PPC, a karty turbo powinny zawierac sam procesor PowerPC. To mialem na mysli. Oczywiscie realia byly zupelnie inne i niestety powstaly te potworki. Sam uzywam takiego potworka - trzeba bedzie kupic AmigaOS 4 dla mojej A1200, jak tylko sie pojawi.

Odpowiedz

Grzegorz
Czytelnik

komentarz #15 wysłany: 2007-04-17 13:14 w odpowiedzi na komentarz #11

Ale WarpUP i Warp3D to ie tylko 2 gry tak jak piszecie.
Przez prawie 10 lat istnienia tych pakietów powstało na nie sporo mniejszego i większego oprogramowania, które teraz będzie bezużyteczne (a nie wiem czy są odpowiedniki na AOS4).
Z tych większych to bardzo dobry (i zdaje się jedyny) pakiet do obsługi skanerów i obróbki zeskanowanych obrazków fxSCAN+fxPAINT. O wersji WOSowej można zapomnieć a pozostaje sprawą otwartą czy na takim AMCC 440EP 400MHz (Samantha) pod emulacją 68k obróbka zdjęć zeskanowanych w 600dpi będzie szybsza niż na natywnej WOSowej wersji pod 604e233 czy 266MHz, a już na pewno w przypadku zakupu AOS4 na klasyka taka emulowana obróbka będzie daleko wolniejsza od natywnej WOSowej.
Z tych mniejszych programów to fajne wizualizacje do AmigaAMPa używające WUP+W3D. Czy na AmigaOS 4 powstał jakiś natywny player umożliwiający wyświetlanie wizualizacji podczas słuchania muzyki?
Rozumiem też, że takie programy jak GLmatrix (mój ulubiony wygaszacz) w przypadku używania AOS4 również będę mógł sobie podarować (o ile istnieje wersja 68k to obie wymagają W3D).

A co do Heretic2 i Shogo to brak wersji na AOS4 jest chyba wywołany jakimiś zawirowaniami prawnymi z dystrybutorem - Titan, który chyba ma jakieś prawa do tych gier.
Jak je kupiłem to okazało się, że Hyperion zmienił na swojej stronie format kodów rejestracyjnych, tak że nie można ich zarejestrować przy pomocy otrzymanych kodów (te gry kupiłem w Vesalii którzy mają je bezpośrednio od dystrybutora - Titan).
Dopiero po mailu do Hyperionu odezwał się ktoś od nich i po podaniu tych kodów uaktualnił dla mnie strefę downloadu z uaktualnieniami.

Odpowiedz

SZAMAN
Redaktor

komentarz #16 wysłany: 2007-04-17 13:34 w odpowiedzi na komentarz #15

Uwierz mi ze WarpUP i Warp3D to tylko dwie, czy trzy gry. Przynajmniej na sprzecie z G3/G4. FxPainta uzywam w wersji 68k i dziala bardzo szybko. Engine AmigaAMP jest natywny, wiele pluginow takze. Najlepszym odtwarzaczem jest jednak napisany dla nowego AmigaOS - TuneNet. Obsluguje pluginy z AmigaAMP, ma swoje pluginy (takze Warp3D), obsluguje skorki z AmigaAMP/WinAMP (takze z nowego WinAMPa), skorki ANR (takze te nowe), ma swoje skorki, dziala w AmiDocku, na wbudowane radio i mozna z niego takze nadawac radio, posiada cala mase zewnewtrznych pluginow do roznych dziwnych formatow audio i dziwnych formatow modulow, odtwarza pliki MIDI, wyswietla okladki plyt. Prawdziwy kombajn. GLMatrix jest w wersji natywnej jako plugin so systemowego ScreenBlankera.

Odpowiedz

Konrad Bielski
Redaktor

komentarz #17 wysłany: 2007-04-17 13:40 w odpowiedzi na komentarz #15

czy na takim AMCC 440EP 400MHz (Samantha) pod emulacją 68k obróbka zdjęć zeskanowanych w 600dpi będzie szybsza niż na natywnej WOSowej wersji pod 604e233 czy 266MHz

Nie wiem po co Ci te zdjęcia w 600 dpi, ale wiem, że przy takich zastosowaniach nawet natywne oprogramowanie działające na procesorach 200-400 MHz będzie działało za wolno. Chyba, że sporadycznie coś takiego chcesz obrabiać, to wtedy prędkość nie ma aż takiego znaczenia.

A do obróbki to chyba najlepiej będzie używać natywnej wersji GIMPa dla AmigaOS. Jedyny program, który w miarę pasuje do obecnych standardów.

Odpowiedz

Mufa
konto zablokowane
lub usunięte

Czytelnik

komentarz #18 wysłany: 2007-04-17 15:36 w odpowiedzi na komentarz #15

Ale WarpUP i Warp3D to ie tylko 2 gry tak jak piszecie.
Przez prawie 10 lat istnienia tych pakietów powstało na nie sporo mniejszego i większego oprogramowania, które teraz będzie bezużyteczne (a nie wiem czy są odpowiedniki na AOS4).


Też tak kiedyś myślałem. pamiętam że w jednym z pierwszych maili jakie wysłałem do Konrada, po zakupie AONE było pytanie o emulację WOSa. Ale teraz naprawdę WOSa używam sporadycznie. Heretic II i Shogo to fajne pozycje, ale przeszedłem je jeszcze na A1200, a ile razy można do nich wracać. FxPainta Wosowego używałem nie dalej jak wczoraj i działa OK. Jak już pisałem w poprzednim komentarzu to że zarzucono dalszy rozwój powerpc.library, nie oznacza wcale że stara biblioteka nie potrafi niczego zaemulować. Nawet polemizowałbym tutaj z Szymonem czy trzeba specjalnie używac sztuczek w postaci uruchomienia starego kernela, gdyż ja poza tymi dwoma tytułami, nie zauważyłem jakiegoś drastycznego spadku skuteczności emulacji na kernelu z finala.
Jeśli masz jakąś ulubioną pchełkę to napisz, chętnie potestuję ją na emulowanym WOSie. Przy tym dobrze by było aby była to pchełka unikalna bo pamiętaj że wosowe:

datatypy - wszystkie a nawet więcej, działają natywnie

lame, amigaamp i inny soft do mp3 - wszystko działa natywnie

Frogger, SoftCinema - lepsze odpowiedniki działają natywnie

WarpSNES, MAME ,FPSE i inne emulatory - znacznie więcej emulatorów działa natywnie. Choć tutaj akurat jest jeden wyjątek którego możnaby żałować, True Reality (to niestety nigdy nie chciało mi zadziałać pod emulacją WOSa). Nie zapominajmy jednak że za True reality stoi Amidog, czołowy developer dla systemu AmigaOS 4.

Blankery, pluginy i inne bajeranckie upiększacze - nieporównywalnie więcej działa tego natywnie.

Programy użytkowe FxPaint, FxScan, AmigaWritter - działają zarówno w trybie emulacji WOSa jak i 68k.

Filtry loadery savery do programów Art Effect i ImageFX - Jak wiadomo Art Effect w natywnej wersji był prezentowany już dawno (pomijam fakt że filrty WOSowe działały tylko z wersją 2.x, a z nowszymi nie współpracowały nawet na classicu), w ImageFX, nie działają, lecz emulacja 68k jest na tyle wydajna że i tak jest szybciej niż na A120PPC.

Candy Factory - nowa lepsza i działająca natywnie wersja jest tworzona.

Odpowiedz

SZAMAN
Redaktor

komentarz #19 wysłany: 2007-04-17 15:53 w odpowiedzi na komentarz #18

Do ImageFX sa takze natywne loadery.

Odpowiedz

amilech
konto zablokowane
lub usunięte
Autor tego komentarza otrzymał czerwoną kartkę
Czytelnik

komentarz #20 wysłany: 2007-04-17 17:01 w odpowiedzi na komentarz #18

ale osoba, która kupi sprzęt z finalną wersją os4 lub samą wersję dla klasyków plików do emulacji nie otrzyma. Co w takim razie im proponujecie: piractwo ?

Odpowiedz

Mufa
konto zablokowane
lub usunięte

Czytelnik

komentarz #21 wysłany: 2007-04-17 17:24 w odpowiedzi na komentarz #20

To się jeszcze okaże, może w wersji pudełkowej jednak zdecydują się dodać powerpc.library, jeśli w samym systemie to przynajmniej do katalogu contrib. Jeśli nie dadzą, to pewnie i tak ktoś pomoże, może nie będzie to w 100% legalne, ale i tak będzie to niczym w porównaniu do innych systemów, gdzie wręcz jawnie i bez ogródek zachęca się do rypania niektórych elementów OS3.x.

Odpowiedz

SZAMAN
Redaktor

komentarz #22 wysłany: 2007-04-17 17:24 w odpowiedzi na komentarz #20

Piractwo? A skad chcialbys zalatwic sobie stary kernel dla A1200/4000? Tylko betatesterzy go mieli. Poza jesli byc go nawet zalatwil to czy z tym starym kernelem A1200/4000 ruszy? Nie wydaje mi sie. Z kolei kernel dla SAM bedzie juz tylko w nowej wersji. Pobawic w emulacje WOSa moga sie wiec tylko posiadacze mA1 i A1. Tak, te "trzy gry" w wersji WOS nie zadzialaja juz na A1200/4000 i SAM.

Odpowiedz

SZAMAN
Redaktor

komentarz #23 wysłany: 2007-04-17 17:27 w odpowiedzi na komentarz #21

Rafal zauwaz, ze nawet jesli by ktos pomogl to powerpc.library nie zadziala w pelni stabilnie z nowym kernelem (w A1200 bedzie nowy kernel, w SAM takze). Nie bedzie jej wiec na 100% contrib. Trzeba po prostu napisac nowa wersje, a Frieden powiedzial, ze szkoda na to czasu.

Odpowiedz

Konrad Bielski
Redaktor

komentarz #24 wysłany: 2007-04-17 17:54 w odpowiedzi na komentarz #20

Co w takim razie im proponujecie: piractwo ?

W przypadku A1200/A4000 można używać AmigaOS 68k lub AmigaOS PPC w zależności od kaprysu. Sam mam dwie partycje systemowe, na jednej zainstalowany AmigaOS 3.1, a na drugiej AmigaOS 4.0.

W przypadku innych komputerów wyposażonych tylko w AmigaOS 4 nie będzie można uruchomić programów napisanych dla WarpUP. Takie jest na dzień dzisiejszy zdanie developerów. Jak ktoś potrzebuje WarpUP to nie powinien rozważać aktualizacji systemu z AmigaOS 3.9 na nowszy.

Odpowiedz

amilech
konto zablokowane
lub usunięte
Autor tego komentarza otrzymał czerwoną kartkę
Czytelnik

komentarz #25 wysłany: 2007-04-17 18:00 w odpowiedzi na komentarz #21

wręcz jawnie i bez ogródek zachęca się do rypania niektórych elementów OS3.x

hehe, faktycznie, z drugiej jednak strony os3.x mozna kupic i przegrać te rzeczy legalnie, z wersji os4 z warposem juz sie nie da tak zrobić.

ps. co jest z amigaInput, bedzie to czy nie ?

Odpowiedz

SZAMAN
Redaktor

komentarz #26 wysłany: 2007-04-17 18:04 w odpowiedzi na komentarz #25

AmigaInput ma byc w aktualizacji wersji finalnej.

Odpowiedz

Konrad Bielski
Redaktor

komentarz #27 wysłany: 2007-04-17 18:07 w odpowiedzi na komentarz #21

Jeśli nie dadzą, to pewnie i tak ktoś pomoże

Nie dodano do wersji finalnej 4.0 AmigaOS biblioteki powerpc.library, bo sprawiała problemy. Nawet do niektórych betatesterów nie docierało, że mają przestać używać tej biblioteki, bo wpływa niekorzystnie na pracę systemu. W efekcie w jednym z elementów systemu (nie powiem w którym, ale nie jest to kernel) dodano odpowiedni fragment, który definitywnie uniemożliwia wykorzystanie emulacji WarpUP w nowszych od finalnej 4.0 wersjach systemu.

WarpUP nie ma, przyjąć, że już nie będzie. Uznać to za wadę, bo zaletą tego nazywać przecież nie można, choćby nie wiem co i ewentualnie czekać na zmianę decyzji w tej sprawie. Nie liczyłbym na to, bo jest wiele spraw do zrobienia a WarpUP jak było pisane wyżej nie jest niczym niezbędnym.

Odpowiedz

Mufa
konto zablokowane
lub usunięte

Czytelnik

komentarz #28 wysłany: 2007-04-17 18:16 w odpowiedzi na komentarz #25

hehe, faktycznie, z drugiej jednak strony os3.x mozna kupic i przegrać te rzeczy legalnie, z wersji os4 z warposem juz sie nie da tak zrobić.

Wszystko jest wrózeniem, lecz być może kod który dostaniecie z płytą OS4 dla Samanthy, będzie umożliwiał wejście na stronę Hyperionu, gdzie leżą starsze wersje pre-release (tak jest teraz w przypadku A1). Ponadto być może Hyperion wrzuci nie rozwijaną już przez siebie bibliotekę po prostu na OS4Depot. Co do przyszłych kerneli to nie mam zielonego pojęcia skąd Szymon ma pewność że nic z tą biblioteką nie zadziała. Może zadziała a może nie dlatego takie wrzucenie porzuconej biblioteki na OS4Depot z adnotacją "uzytkujesz to na własne ryzyko" byłoby dobrym rozwiązaniem. Gdyby była bezpośrednio w systemie, to co innego wtedy Hyperion musiałby wysłuchiwać żali w stylu uruchomiłem Heretica i wywaliło mi system, a tak nic nie traci, więc jeśli będziecie naciskać...
Moim zdaniem, choć są to tylko przypuszczenia z Hyperionu odszedł Steffen Hauseuer, który odpowiadał właśnie za powerpc.library i za AmigaInput. O ile AmigaInput może się przydać, więc pewnie jakoś Hyperion będzie musiał sobie z tym poradzić, o tyle emulacja WOSa uznana została za niewartą zachodu, więc wybrano najprostrze rozwiązanie czyli porzucenie tego projektu, aby nie odrywał on od innych ważniejszych rzeczy do zrobienia.

Odpowiedz

Mufa
konto zablokowane
lub usunięte

Czytelnik

komentarz #29 wysłany: 2007-04-17 18:18 w odpowiedzi na komentarz #27

W efekcie w jednym z elementów systemu (nie powiem w którym, ale nie jest to kernel) dodano odpowiedni fragment, który definitywnie uniemożliwia wykorzystanie emulacji WarpUP w nowszych od finalnej 4.0 wersjach systemu.

Aha czyli jednak Szymon dobrze wiedział co w trawie piszczy.

Odpowiedz

SZAMAN
Redaktor

komentarz #30 wysłany: 2007-04-17 18:48 w odpowiedzi na komentarz #27

"nie powiem w którym, ale nie jest to kernel" - no to jeszcze lepiej

Odpowiedz

Konrad Bielski
Redaktor

komentarz #31 wysłany: 2007-04-17 21:01 w odpowiedzi na komentarz #28

Moim zdaniem, choć są to tylko przypuszczenia z Hyperionu odszedł Steffen Hauseuer, który odpowiadał właśnie za powerpc.library

Błędnie kombinujesz. Osoba, która napisała powerpc.library nadal jest wśród developerów AmigaOS i za Ciebie powiem, że wolisz, żeby ta osoba zajmowała się tym czym się obecnie zajmuje w systemie, niż żeby wciąż rozwijała powerpc.library.

Uwierzcie w końcu, że są ważniejsze sprawy, o wiele bardziej warte przyłożenia się niż WarpUP. A czas developerów nie jest z gumy i albo taki zrobi jedno albo zrobi drugie.

Odpowiedz

pekdar
Czytelnik

komentarz #32 wysłany: 2007-04-17 21:13

Mnie tam wszystko jedno czy będzie WarpUP czy nie. Nie podoba mi się to że mediator którego posiadam nie będzie miał natywnych sterowników :/ Kompletna bania! Zastanawiam się czy aby Elbox tutaj nie ma w tym interesu... W końcu kolejny złoty interes będzie na płatnych sterownikach (natywnych) dla OS4. Jak znam życie i przeszłość pewnie się nie pomylę.

Odpowiedz

amilech
konto zablokowane
lub usunięte
Autor tego komentarza otrzymał czerwoną kartkę
Czytelnik

komentarz #33 wysłany: 2007-04-17 21:25 w odpowiedzi na komentarz #31

Błędnie kombinujesz. Osoba, która napisała powerpc.library nadal jest wśród developerów AmigaOS

tzn. Steffen Häuser jest dalej w os4 teamie czy nie jest, a biblioteke powerpc.library napisał ktoś inny ?

Odpowiedz

Konrad Bielski
Redaktor

komentarz #34 wysłany: 2007-04-17 21:28 w odpowiedzi na komentarz #33

Haeuser nie jest autorem tej biblioteki.

Odpowiedz

krzyhoo
konto zablokowane
lub usunięte
Autor tego komentarza otrzymał czerwoną kartkę
Czytelnik

komentarz #35 wysłany: 2007-04-18 08:35 w odpowiedzi na komentarz #34

Przeczytałem jeszcze raz i mam pytanie? Pisaliście w newsie że AmigaOS4 jest już final i wyszedł a Friden mówi że pracują nad finalnym ISO. To jak właściwie wyszedł OS4 czy niewyszedł??

Odpowiedz

Konrad Bielski
Redaktor

komentarz #36 wysłany: 2007-04-18 09:37 w odpowiedzi na komentarz #35

Pracują nad wersją "pudełkową", czyli taką w kartoniku z płytą CD w środku. To trochę potrwa, bo tłoczenie płytek, bo wysyłka. Dlatego wersję finalną 4.0 można było już wcześniej ściągnąć z serwera. Jest też i bonus z takiego obrotu sprawy, bo ponieważ cały czas developerzy pracują, więc od czasu opublikowania finalnej wersji na serwerze uaktualniono wiele elementów systemu i one prawdopodobnie trafią do wersji pudełkowej. Można to więc uznać za taką pierwszą aktualizację 4.0. W sumie czas najwyższy, bo już ponad 3 miesiące od wydania finalnej wersji minęły, a użytkownicy AmigaOS 4.0 nie są do znacznie dłuższego oczekiwania przyzwyczajeni. Oj, rozpuścił Was ten Hyperion, rozpuścił...

Odpowiedz

krzyhoo
konto zablokowane
lub usunięte
Autor tego komentarza otrzymał czerwoną kartkę
Czytelnik

komentarz #37 wysłany: 2007-04-18 14:49 w odpowiedzi na komentarz #36

Zajrzałem na strone Hyperiona i tam piszą o "Final Update" który wyszedł w Nowy Rok. Więc to niebyła finalna wersja tylko uaktualnienie i teraz bedzie dopiero finalna. Co też potwierdza brak tamtej wersji w sprzedarzy! Myśle że troche za bardzo sie pospieszyliście z informacją o Finalnej wersji i to dopiero teraz będzie.

Oj, rozpuścił Was ten Hyperion, rozpuścił...

Chyba do mnie tego niepiszesz??! Ja niemoge uruchomić OS4 na swoim sprzęcie ani niemoge kupić nowego .

Odpowiedz

Konrad Bielski
Redaktor

komentarz #38 wysłany: 2007-04-18 15:47 w odpowiedzi na komentarz #37

Więc to niebyła finalna wersja tylko uaktualnienie i teraz bedzie dopiero finalna.

v51.x była wersją Pre-release. v52.x to wersja finalna. Specjalnie przed wydaniem wersji finalnej była zmieniana numeracja wszystkich elementów systemu.

Ja niemoge uruchomić OS4 na swoim sprzęcie ani niemoge kupić nowego .

Przykro mi, ale to ani moja ani Hyperionu wina.

Odpowiedz

Discord
Online: 12
 • a...a...
 • Adam_MAdam_M
 • AmiKitAmiKit
 • Archi-TECHArchi-TECH
 • CizarCizar
 • DobrowitDobrowit
 • HengHeng
 • IMPBotIMPBot
 • Janusz82Janusz82
 • juenjuen
 • LaubzegaLaubzega
 • spazmaspazma
dołącz do kanału »
Menu
O tym piszemy
Baza wiedzy
Najpopularniejsze
Wybierz ikonę