Web Analytics
eXec.plMAGAZYN UŻYTKOWNIKÓW KOMPUTERÓW AMIGA

Dodano: 2006-01-11 00:00, Autor: kb, Kategoria: Sprzęt, Liczba wyświetleń: 4457

A A A

Pegasos 2 stracił potencjał?

"Pegasos 2 jest potencjalną platformą sprzętową dla systemu AmigaOS 4.0" - takie stwierdzenie zapamiętaliśmy z ubiegłorocznego spotkania Hyperionu z użytkownikami. Rozbudziło to spore nadzieje wśród użytkowników tych komputerów na system AmigaOS.

Z kolei plany udostępnienia za darmo dokumentacji technicznej komputera Pegasos 2 przypominały niektórym posunięcie firmy IBM z lat 80-tych ubiegłego wieku, które pozwoliło wypromować komputery PC.

Niestety - wiele wskazuje na to, że udostępnione wkrótce plany będzie można potraktować w ramach ciekawostki. Na drodze przed ogólnym klonowaniem komputera Pegasos 2 staje Unia Europejska z dyrektywą RoHS, dotyczącą ograniczenia użycia substancji niebezpiecznych. Państwo Buck przyznają na swoim kontrowersyjnym blogu, że komputer Pegasos 2 składa się z elementów, które nie spełniają dyrektywy RoHS. Oznacza to, że obecnie produkowany przez bplan model lub ewentualny klon zbudowany na podstawie dostępnej dokumentacji nie będzie mógł być sprzedawany w krajach UE od 1 lipca bieżącego roku.


Dodaj komentarz

Discord (online: ) «»
Online: 12
 • a...a...
 • CizarCizar
 • Delf_2000EDelf_2000E
 • DobrowitDobrowit
 • HengHeng
 • IMPBotIMPBot
 • juenjuen
 • LaubzegaLaubzega
 • m...m...
 • Marek_BMarek_B
 • PatuPatu
 • SZAMANSZAMAN
dołącz do kanału »
Ako
konto zablokowane
lub usunięte

Czytelnik

komentarz #1 wysłany: 2006-01-11 20:30

Not all the components have been verified for RoHS compliance. You can certainly manufacture compliant components into a RoHS compliant product using this design; there are plenty of places that can do that. Component suppliers that want to maintain their businesses are likely to support the transition. We don't think that is really that big of a deal.

Odpowiedz

Konrad Bielski
Redaktor

komentarz #2 wysłany: 2006-01-11 20:45 w odpowiedzi na komentarz #1

Teoretycznie to wszystko można, ale coś mi mówi, że nawet sam bplan nie przerobi projektu Pegasos 2 na zgodny z RoHS, tylko zaczną produkować nową płytę główną. Nie licz na to, że ktoś inny zacznie się grzebać w tym projekcie.

Gdyby BBRV mogli zarobić kilka tysięcy sprzedając ten projekt, to pewnie by to zrobili, ale widocznie nie ma już czego sprzedawać.

Odpowiedz

MaaG^dA
konto zablokowane
lub usunięte
Autor tego komentarza otrzymał czerwoną kartkę
Czytelnik

komentarz #3 wysłany: 2006-01-11 21:08 w odpowiedzi na komentarz #2

Chciałbym tylko delikanie zauważyć, że Pegasos jako taki jest składany z komponentów które są kupowane - i nikt ich /poza samą płytką pod elektronikć/ nie robi specjalnie dla bplanu. Wićc dotyczy to produkcji i produktów nie tylko firmy bplan. No i najważniejsze - w biznesie nie ma sentymentów ani czarnych dziur - wićc z "tym" fantem bplan coś zrobi - albo zamieni komponenty, albo (jak sugerują co niektóre osoby) przygotuje nową płytć.
Jakie rozwiązenie by nie było - Pegasos w takiej czy innej postaci bćdzie produkowany i sprzedawany... Powodów do zmartwień (przynajmniej) ja - nie mam - no może przynajmniej w tej dziedzinie.. ale to temat nie na ten portal

Odpowiedz

Konrad Bielski
Redaktor

komentarz #4 wysłany: 2006-01-11 21:47 w odpowiedzi na komentarz #3

A ja chciałbym zauważyć, że jeszcze tydzień temu Buck nie chciał oficjalnie przyznać, że Pegasos nie jest zgodny z RoHS. Rżnął natomiat przysłowiowego głupa i próbował wmawiać, że jest to dobre rozwiązanie dla AmigaOS 4.

Już wtedy jednak przyznał, że nie zamierza wspierać portowania systemu na ten komputer, gdyż nie widzi w tym żadnych korzyści finansowych. Co zresztą nie jest takie dziwne, biorąc pod uwagę, że Pegasos 2 może być sprzedawany zaledwie przez najbliższe 6 miesięcy.

wićc z "tym" fantem bplan coś zrobi - albo zamieni komponenty, albo (jak sugerują co niektóre osoby) przygotuje nową płytć.

Genesi ma w planach płytę dwuprocesorową - to nie jest tajemnica. Niestety AmigaOS 4 nie jest na takie rozwiązania obecnie przygotowany. Wsparcie dla procesorów 64-bitowych i wieloprocesorowości będzie, ale nie w wersji 4.0.

Przy okazji. Pod ziemię powinni się zapaść redaktorzy z portali opisujących komputery Pegasos. Trochę to wstyd, żebym to ja, prosty redaktor portalu wyłącznie amigowego, jako pierwszy musiał wspominać o dyrektywie RoHS. Aż dziw bierze, że wcześniej nikt o tym nie słyszał, i gdy wspomniałem o tym na IRCu podczas równoległego spotkania z Hyperionem, to wszyscy robili wielkie oczy, nawet Grzegorz Kraszewski, który jest przecież znanym w środowisku projektantem sprzętu, a na dodatek blisko współpracował z firmą Genesi i jest użytkownikiem tego komputera. Dziwne tym bardziej, że to naszej redakcji zarzuca się, że ukrywamy pewne fakty.

Oświadczam więc, że nie ukrywam żadnego strategicznego faktu dotyczącego systemu AmigaOS.

Odpowiedz

SZAMAN
Redaktor

komentarz #5 wysłany: 2006-01-11 21:58

Mnie ciekawi tylko jedna kwestia - jakie koszty pociaga za soba zastosowanie ewentualnych zamiennikow spelniajacych juz dyrektywe unijna? Czy cena nowych ukladow nie jest wyzsza i czy potrzebne sa jakies (chocby kosmetyczne, ale jednak)? Mysle, ze to jest klucz do calej tej zagadki. Jezeli te koszty sa niskie lub wrecz nie maja wplywu na cene ewentualnego klona Pegaza (np. o nazwie AmigaTwo z UBootem i AmigaOS 4 ) to OK - wtedy cala zabawa i caly ten szum z uwolnienim plyty ma sens.

Odpowiedz

SZAMAN
Redaktor

komentarz #6 wysłany: 2006-01-11 22:01 w odpowiedzi na komentarz #5

Mialo byc oczywiscie:

"Czy cena nowych ukladow nie jest wyzsza i czy potrzebne sa jakies zmiany w projekcie (chocby kosmetyczne, ale jednak)?"

Kiedys musimy zrobic na eXecu edycje komentarzy.

Odpowiedz

Konrad Bielski
Redaktor

komentarz #7 wysłany: 2006-01-11 22:07 w odpowiedzi na komentarz #6

Czy cena nowych ukladow nie jest wyzsza i czy potrzebne sa jakies zmiany w projekcie (chocby kosmetyczne, ale jednak)?

Na AW.net są osoby, które twierdzą, że będą potrzebne spore zmiany, a wiąże się to z tym, że nie ma bezpośrednich zamienników wszystkich układów niezgodnych z RoHS na wersje zgodne z dyrektywą. Oznacza to, że trzeba będzie używać innych układów co niesie za sobą zmiany w projekcie, a to z kolei oznacza, między innymi, ponowne testowanie płyty.

Odpowiedz

MaaG^dA
konto zablokowane
lub usunięte
Autor tego komentarza otrzymał czerwoną kartkę
Czytelnik

komentarz #8 wysłany: 2006-01-11 22:39 w odpowiedzi na komentarz #7

Pegasos to nie Amiga linii klasycznej. Ileż posiada układów specjalizowanych? Marvell, VIA, FLASH.. to chyba te podstawowe - reszta to "typowce". Wićc gdzie tu problem ? No chyba że w marvellu.. to wtedy jest problem...
Ale jeżeli marvell to tym bardziej starsze tunry też bćdą miały ten problem.. wićc gdzie tu problem ?
Proponujć dać sobie siada z dalszym ciągnićciem tego tematu - bo oprócz kolejnej serii domysłów i dziwnych wniosków niczego to nieda..

Odpowiedz

Konrad Bielski
Redaktor

komentarz #9 wysłany: 2006-01-11 22:49 w odpowiedzi na komentarz #8

Proponujć dać sobie siada z dalszym ciągnićciem tego tematu - bo oprócz kolejnej serii domysłów i dziwnych wniosków niczego to nieda..

Ja jedynie podsumowuje znane już fakty.

Dla mnie sprawa jest jasna. Producent przyznał, że komputer nie jest zgodny z dyrektywą. Tym samym obecny model nie będzie mógł być sprzedawany za 6 miesięcy w krajach UE, czyli również w Polsce.

Producent przyznając się do tego nie powiedział do tej pory nic w rodzaju: "proszę się nie martwić, dostosujemy nasz komputer do nowego prawa". Zamiast tego oświadczył, że projekt komputera dostępny jest za darmo w sieci dla każdego, kto się chce tym pobawić.

Wnioski? Sam je wyciągnij - chyba więcej faktów dodawać już nie potrzeba.

Odpowiedz

Amig_OS
konto zablokowane
lub usunięte

Czytelnik

komentarz #10 wysłany: 2006-01-11 23:06 w odpowiedzi na komentarz #9

To jasne jak slonce ze BBRV po raz kolejny zadwili sobie z ludzi ktorzy im zaufali. Niedwno zagral na nosie w sprawie MOSa (Oswidczenie Genesi) a teraz powtornie puscil w samopas "osmy cod swiata" swoj hardware. Ciekawe ile jeszcze trzeba znakow na niebie by dotarlo do ludzi, ze przez te wszytkie lata byli marionetkami w rekch "sprytnego" biznesmaena budujacego swoja potege na latwowiernosci i naiwnosci ludzkiej. Ale coz ... madry Polak po szkodzie.

Odpowiedz

MaaG^dA
konto zablokowane
lub usunięte
Autor tego komentarza otrzymał czerwoną kartkę
Czytelnik

komentarz #11 wysłany: 2006-01-11 23:25 w odpowiedzi na komentarz #10

Jeżeli chodzi o zawodzenie.. to na dzień dzisiejszy hyperion jedynie sić broni.. cała reszta dała ciała, dupy czy co tam jeszcze chcesz.. taka jest prawda.
BPlan póki co produkuje i sprzedaje pegazy.. wićc sić nie martwić na zapas. Nowego Mosa nie ma, nowego hardware dla os4 nie ma.. i taka jest prawda na dziś..A cała reszta to niepotrzebna strata energii...

Odpowiedz

SZAMAN
Redaktor

komentarz #12 wysłany: 2006-01-12 00:07 w odpowiedzi na komentarz #10

Ja naprawde mialem pewne nadzieje (bo wiem, ze im wiecej sprzetu dla AmigaOS 4 tym lepiej) po tym oswiadczeniu Hyperionu na IRCu, ale potem jak zobaczylem tego blooga BBRV z komentarzami w stylu "ale my nie mamy w tym interesu" to juz wszystko stalo sie jasne. Hyperion interesuje sprzedarz typu cena=plyta+system, a Genesi w to nie wchodzi i tyle niestety. W dodatku przypuszczenia o tej normie unijnej sie teraz potwierdzily. W sumie szkoda, bo port AmigaOS 4 na Pegasosa scalil by na pewno srodowisko ponownie. Zakonczyla by sie w koncu wojna systemow.

Odpowiedz

Konrad Bielski
Redaktor

komentarz #13 wysłany: 2006-01-12 07:48 w odpowiedzi na komentarz #12

W dodatku przypuszczenia o tej normie unijnej sie teraz potwierdzily.

Należy dodać, że sprzęt z Eyetechu też zapewne tej normy nie spełnia. Eyetech miał czas, żeby to poprawić, ale nie wydaje mi się, żeby to zrobił. Z drugiej strony dystrybutorzy dostali obietnice, że będzie kolejna dostawa sprzętu z Eyetechu. Jeśli mA1 nie spełnia RoHS to nie będzie dużo czasu, żeby sprzedać ten sprzęt.

W sumie szkoda, bo port AmigaOS 4 na Pegasosa scalil by na pewno srodowisko ponownie.

Pewnie tak, ale jest jeszcze jedna grupa, której nie byłoby to na rękę - to developerzy MOSa. Chociaż z drugiej strony oni i tak nie liczą się z użytkownikami, więc może nawet by nie zauważyli, że wszyscy posiadacze Pegasosa MOSa już nie używają.

Zakonczyla by sie w koncu wojna systemow.

Skończy się tak czy siak. Wygra system lepszy, bardziej dopracowany, lepiej wyposażony, z lepszymi perspektywami, z większą ilością oprogramowania.

Odpowiedz

MaaG^dA
konto zablokowane
lub usunięte
Autor tego komentarza otrzymał czerwoną kartkę
Czytelnik

komentarz #14 wysłany: 2006-01-12 08:05 w odpowiedzi na komentarz #13

Skończy się tak czy siak. Wygra system lepszy, bardziej dopracowany, lepiej wyposażony, z lepszymi perspektywami, z większą ilością oprogramowania.

Czy lepszy i lepiej dopracowany ? Niekoniecznie...
Wygra ten, który będzie lepiej reklamowany - vide produkty M$....

Odpowiedz

Konrad Bielski
Redaktor

komentarz #15 wysłany: 2006-01-12 08:55 w odpowiedzi na komentarz #14

Czy lepszy i lepiej dopracowany ? Niekoniecznie...
Wygra ten, który będzie lepiej reklamowany - vide produkty M$....

Oba nie są w ogóle reklamowane. Przy czym za jednym stoi firma, która teoretycznie może wykupić jakieś reklamy w prasie lub internecie. Za drugim stoi jedynia grupka hobbystów, którzy mogą co najwyżej napisać artykuł i zamieścić go w Internecie. Choć i tak w każdym takim artykule pada magiczne słowo "Amiga", więc jest to poniekąd reklama dla tego co robi Hyperion.

Co zaś się tyczy tego, który jest lepszy i bardziej dopracowany, to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby postawić obok siebie dwie maszyny. Zainstalować na nich oba systemy operacyjne i publicznie je przetestować. Ja jestem chętny do demonstrowania AmigaOS 4 w wersji finalnej. Coraz rzadziej, ale od czasu do czasu, czytam jeszcze nieśmiałe wypowiedzi, że MOS jest lepszy, więc domyślam się, że Ci co tak twierdzą nie będą mieli nic przeciwko temu, żeby to publicznie udowodnić w konfrontacji z AmigaOS 4. Ja nic ukrywać nie będę, wezmę oryginalną płytę CD i pokaże system w wersji dostarczonej przez producenta.

Odpowiedz

rzookol
konto zablokowane
lub usunięte
Autor tego komentarza otrzymał czerwoną kartkę
Czytelnik

komentarz #16 wysłany: 2006-01-12 14:09 w odpowiedzi na komentarz #15

Ja nic ukrywać nie będę, wezmę oryginalną płytę CD i pokaże system w wersji dostarczonej przez producenta.

ja z drugiej strony chciałbym zaprezentować mosa w wersji finalnej (1.5), tyle ze ani mosa ani os4 nie ma

Odpowiedz

Konrad Bielski
Redaktor

komentarz #17 wysłany: 2006-01-12 14:13 w odpowiedzi na komentarz #16

ja z drugiej strony chciałbym zaprezentować mosa w wersji finalnej (1.5), tyle ze ani mosa ani os4 nie ma

Jest MOS 1.4, który możesz prezentować. AmigaOS 4.0 rzeczywiście jeszcze nie ma w wersji finalnej, dlatego z porównaniem trzeba będzie poczekać kilka miesięcy.

Odpowiedz

MaaG^dA
konto zablokowane
lub usunięte
Autor tego komentarza otrzymał czerwoną kartkę
Czytelnik

komentarz #18 wysłany: 2006-01-12 14:32 w odpowiedzi na komentarz #17

Jest MOS 1.4, który możesz prezentować. AmigaOS 4.0 rzeczywiście jeszcze nie ma w wersji finalnej, dlatego z porównaniem trzeba będzie poczekać kilka miesięcy.

Konrad - czy przeczytałeś to co napisałeś ? Chcesz za pół roku /powiedzmy/ porównywać jeszcze ciepłą wersję os4 z systemem w wersji sprzed 2,5 roku /wtedy/ ?
I co z takiego porównania na siłę wyjdzie ? Że OS4 jest lepiej zaopatrzony ? Pewnie że tak.. - to mogę Ci już dzisiaj powiedzieć - ale czy takie porównanie ma sens ? I co chcesz za wynik (poza oczywistym -"OS4 jest lepszy rulezzz.. etc") pokazać ? Może poczekmy jeszcze z 10lat na wersję mos1.5 i jak się ukaże porównamy z wersją os4 którą będziesz miał za te pół roku...
Przecież to bez sensu... - chyba to widzisz .. Widzisz ?

Odpowiedz

rzookol
konto zablokowane
lub usunięte
Autor tego komentarza otrzymał czerwoną kartkę
Czytelnik

komentarz #19 wysłany: 2006-01-12 14:52 w odpowiedzi na komentarz #17

Jest MOS 1.4, który możesz prezentować. AmigaOS 4.0 rzeczywiście jeszcze nie ma w wersji finalnej, dlatego z porównaniem trzeba będzie poczekać kilka miesięcy.

skoro mówimy o obecnych i publicznych wersjach
tak samo jak jest mos1.4 tak jest i amigaos3.9, jak skończę sesję możemy je porównać, jeśli wolisz poczekać na wersję finalną każdego z systemów (bo akurat czemu miałabyć porównywana poprzednia wersja mosu z najnowszą wersją amigaos) to poczekaj też na mosa1.5

Odpowiedz

SZAMAN
Redaktor

komentarz #20 wysłany: 2006-01-12 14:56 w odpowiedzi na komentarz #18

No i doszlismy do sedna sprawy. My nie mamy juz tego potencjalu, ale nie powiemy publicznie, ze to koniec. Ja to nazywam utrzymywaniem trupa na sile przy zyciu. A robi to MOSTeam nie ujawniajac publicznie (tak jak robi to regularnie Hyperion) stanu prac nad MOSem i nie ujawniajac swoich planow na przyszlosc. Uwazam te postawe za ogromnie szkodliwa, rowniez dla AmigaOS 4. Blokuje bowiem to wiele inicjatyw, wielu uzytkownikow MOSa ma ciagle nadzieje, a inni sami rozwijaja wersje 1.4.x A ja chcialbym jasno wiedziec, czy jest ten mityczny MOS 1.5, co w nim jest i kiedy to moze wyjsc lub ewentualnie, ze to juz koniec MOSa? Ciagniecie obecnego stanu jest nieodpowiedzialne i szkodliwe dla calego srodowiska.

Odpowiedz

Konrad Bielski
Redaktor

komentarz #21 wysłany: 2006-01-12 16:08 w odpowiedzi na komentarz #18

Chcesz za pół roku /powiedzmy/ porównywać jeszcze ciepłą wersję os4 z systemem w wersji sprzed 2,5 roku /wtedy/ ?

Taaaaak? Teraz to bez sensu? A kto chciał porównywać rozwijany od kilku lat system MOS z rozwijanym od kilku miesięcy systemem AmigaOS 4.0? Kto się wtedy wydzierał, że ukrywamy prawdę o AmigaOS i nie chcemy go publicznie zademonstrować?

Teraz jest to nieuczciwe? A niby czemu, przecież MOS jest rozwijany od 7 lat, a AmigaOS 4.0 od 4 lat.

Twierdzisz, że nieuczciwe, bo dobrze wiecie, że przegrywacie takie porównanie z kretesem. W porządku, możemy poczekać na wersję 1.5 MOSa, ale wtedy jeszcze bardziej przegracie, bo AmigaOS rozwijał się kilka razy szybciej od MOSa, gdy MOS miał jeszcze opłacany zespół developerów, a teraz różnica w szybkości rozwoju jest po prostu gigantyczna.

Odpowiedz

Konrad Bielski
Redaktor

komentarz #22 wysłany: 2006-01-12 16:12 w odpowiedzi na komentarz #19

akurat czemu miałabyć porównywana poprzednia wersja mosu z najnowszą wersją amigaos

Porównamy najnowsze wersje obu systemów. Jak wtedy będzie MOS 1.5, 1.6 lub 1.7 to nawet lepiej. A jak będzie tylko 1.4 to przecież nie jest to moja wina, tylko developerów MOSa.

Chcesz porównać AmigaOS 3.9 z MOSem 1.4 to porównaj - chętnie takie coś przeczytam. Ja niestety w takim porównaniu nie pomogę, bo nigdy systemu AmigaOS 3.9 nie używałem. Mam zainstalowany 3.1 i 4.0 na swojej Amidze.

Odpowiedz

Michał Kowalewski
Czytelnik

komentarz #23 wysłany: 2006-01-12 16:28

Tu zawsze w taki tendencyjny i stronniczy sposób są publikowane informacje?
Wszyscy amigowcy tacy są? Nigdy wcześniej nie spotkałem się z czymś takim...

Odpowiedz

Konrad Bielski
Redaktor

komentarz #24 wysłany: 2006-01-12 16:42 w odpowiedzi na komentarz #23

Tu zawsze w taki tendencyjny i stronniczy sposób są publikowane informacje?

Nie odróżniasz informacji tendencyjnej od takiej, która się Tobie osobiście nie podoba. Przykro mi, że informacja nie jest dla Ciebie miła, dla mnie zresztą też nie jest miła, ale takie są fakty.

Gdy po raz pierwszy wspomniałem o RoHS to Marcik próbował sobie ze mnie kpić na IRCu. Gdy wspomniałem kiedyś, że Genesi nie wspiera finansowo MOS teamu, to wrzask był niewyobrażalny i wieszanie na mnie psów. Minęło kilka miesięcy i Grzegorz Kraszewski przyznał na PPA z marsową miną, że rzeczywiście Genesi nie płaci developerom i są zgrzyty.

Mam napisać, że jest wspaniale i uwolnienie części dokumentacji technicznej do Pegasosa 2 to wspaniała informacja i na pewno pozwoli na dalszy rozwój tego komputera, skoro uważam inaczej? PPA tak napisało, ja napisałem odwrotnie - zobaczymy kto ma tym razem rację.

Odpowiedz

Mufa
konto zablokowane
lub usunięte

Czytelnik

komentarz #25 wysłany: 2006-01-12 16:56 w odpowiedzi na komentarz #22

Chcesz porównać AmigaOS 3.9 z MOSem 1.4 to porównaj - chętnie takie coś przeczytam

Ja też, mam nadzieję że to porównanie będzie gruntowane i obejmie wszystkie ważniejsze elementy systemu, choćby takie jak stos TCP/IP

Odpowiedz

Michał Kowalewski
Czytelnik

komentarz #26 wysłany: 2006-01-12 16:58 w odpowiedzi na komentarz #24

Nie odróżniasz informacji tendencyjnej od takiej, która się Tobie osobiście nie podoba. Przykro mi, że informacja nie jest dla Ciebie miła, dla mnie zresztą też nie jest miła, ale takie są fakty.

Czyli Twoim zdaniem rzeczowe informowanie producenta o tym, że coś jest nie tak jest złe, a nieinformowanie o błedach w hardware jest dobre (błędy ArticiaS w a1/ma1)? Bo ja zdecydowanie mam wrażenie że używasz teraz tej nieszczęsnej dyrektywy Unii jako narzędzia do odegrania się na użytkownikach tego komputera za wszystkie krzywdy jakie Ci wyrządzono (a po wydźwięku newsa, i późniejszych komentarzach widać że krzywdę Ci wyrządzono, i to wielką)...
Jak myślisz, ile obecnego hardware i ogólnie sprzętu jest zgodna z RoHS?

Odpowiedz

Przemysław Apollo
Czytelnik

komentarz #27 wysłany: 2006-01-12 17:10 w odpowiedzi na komentarz #24

Gdy po raz pierwszy wspomniałem o RoHS to Marcik próbował sobie ze mnie kpić na IRCu. Gdy wspomniałem kiedyś, że Genesi nie wspiera finansowo MOS teamu, to wrzask był niewyobrażalny i wieszanie na mnie psów. Minęło kilka miesięcy i Grzegorz Kraszewski przyznał na PPA z marsową miną, że rzeczywiście Genesi nie płaci developerom i są zgrzyty.


Ja pamiętam jak wspomniałem, że wygląda na to, że Genesi wzięło sobie na cel Linuxa i może przestać wspierać MOSa, to usłyszałem, że to bzdury Ale co tam, teraz też powiem co myślę. Sądzę, że panowie mają już w planie inny projekt (Peg3??) i dlatego tak lekko przyszło im uwolnienie projektu (części projektu?).
Nic nie kosztujący (marketingowy?) gest. Zresztą czy ktoś się zastanawiał, czy projekt jest taką wielką przeszkodą, skora hobbyści z Troiki/ACK potrafili sami to zrobić? Moim zdaniem największą przeszkodą są ceny (w miarę nowoczesnych) komponentów. Zeby były niskie trzeba kupić dużą serię, a na to nie stać firm amigowych. Stąd Troika kombinuje z bardzo prostą płytą, do której mogą łatwo/tanio i w miarę w niewielkich seriach kupować podzespoły.

PS. Podobny "gest" pan BB wykonał ostatnio proponując wsparcie w portowaniu OS4 na Pega - darmowy Peg2. Bez dokumentacji, bez bezpośredniego kontaktu z Hyperionem, tylko publicznie, na forum. Już nawet jakiś "niebieski" gość na forum stwierdził "sądziłem, że BB jest zdolny do bardziej inteligentnego marketingu" (czy jakoś tak).

Odpowiedz

Mufa
konto zablokowane
lub usunięte

Czytelnik

komentarz #28 wysłany: 2006-01-12 17:18 w odpowiedzi na komentarz #20

Uwazam te postawe za ogromnie szkodliwa, rowniez dla AmigaOS 4. Blokuje bowiem to wiele inicjatyw, wielu uzytkownikow MOSa ma ciagle nadzieje, a inni sami rozwijaja wersje 1.4.x A ja chcialbym jasno wiedziec, czy jest ten mityczny MOS 1.5, co w nim jest i kiedy to moze wyjsc lub ewentualnie, ze to juz koniec MOSa? Ciagniecie obecnego stanu jest nieodpowiedzialne i szkodliwe dla calego srodowiska.

Szaman ta postawa nie ma już żadnego znaczenia. Wszystko wskazuje na to że Pegasos II kończy żywot, a na nowej dwuprocesorowej maszynie MOS zapewne nie ruszy. Reasumując nawet jeśli ktoś niezdecydowany da się nabrać na puste gadki MOSTeamu i wybierze dalszą drogę swego "amigowania" w parze z MOSem, to będzie miał spore problemy z wprowadzeniem swych zamiarów w czyn.
Jeśli natomist Genesi wypuści w przyszłości jakąś maszynę która potrafiłaby być wykorzystana przez AOSa i MOSa, a dodatkowo zawierałaby U-Boota i koszt systemu wliczony w cenę, to jestem jak najbardziej za. Byłem natomiast zawsze przeciwnikiem dostępności AOS4 dla obecnych Pegasosów, nie mam złudzeń że Hyperion wsparłoby poprzez legalny zakup systemu z pięć osób na krzyż, a reszta w ramach kontynuacji świętej wojny dołożyłaby co najwyżej starań aby kopia OS4 znalazła się na wszystkich możliwych warezach i sieciach P2P. Dodatkowo w grę wchodzi także kilka innych ważnych powodów o których już Ci parę razy pisałem.
Tak więc dobrze że ten news kńczy definitywnie wszystkie niezdrowe spekulacje na ten temat.
Uważam że w tej chwili Genesi czy MOSteam nie są wstanie w jakikolwiek sposób zaszkodzić rozwojowi OS4, wszelkie ich działania są neutralne, a przy sprzyjającym zbiegu wydarzeń nawet mogą okazać się korzystne dla AOS4. I nie licz na żadną integrację środowiska, Ci którzy przeszli na stronę MOSa są dla Amigi definitywnie straceni. Może gdy klęska systemu motyla stanie się dla niektórych oczywista, to przejdzie na AOS ze 20% userów. Reszta przez kilka lat zapewne będzie się jeszcze kisić w środowisku MOSa, jednak rozczarowana kolejnym zawodem związanym z "amigą" pomału będzie wykruszać się na rzecz Windowsa. Jedyne środowisko jakie można scalić to środowisko wahających się jeszcze posiadaczy classica.

Odpowiedz

Tomasz Mokrzycki
Czytelnik

komentarz #29 wysłany: 2006-01-12 17:24

To ja jako potencjalny nabywca po 1 lipca zapytuję - jaki sprzęt, na którym można uruchomić AmigaOS 4, spełnia normę RoHS? O ile po pierwszym lipca będzie oczywiście jakikolwiek sprzęt.

A co do Pegasosa - 90% jego elementów to elementy generyczne, produkowane przez wielu producentów, na pewno da się wybrać takie kondensatory, gniazda PCI, czy laminat drukowany, żeby RoHS spełniały. Gorzej gdyby norm nie spełniał procesor albo któryś z istotniejszych elementów chipsetu (Marvell albo VIA).

Zgadzam się z Przemysławem Apollo, Genesi spuściło projekt Pegasosa II w klozecie, bo mają już w laboratoriach nową płytę. Układ VIA VT8231 nie jest już produkowany, i pewnie skończyły się jego zapasy. Podobnie może być z Discovery II. Myślę więc, że wkrótce zobaczymy nową propozycję Genesi, tym razem w pełni zgodną z RoHS.

Odpowiedz

Marcin Sokołowski
Czytelnik

komentarz #30 wysłany: 2006-01-12 17:49 w odpowiedzi na komentarz #29

Myślę więc, że wkrótce zobaczymy nową propozycję Genesi, tym razem w pełni zgodną z RoHS.
A takze pewnie w polowie roku kolejna dyrektywe RoHS-2.

Sorki, MSPANC.

Odpowiedz

Konrad Bielski
Redaktor

komentarz #31 wysłany: 2006-01-12 19:28 w odpowiedzi na komentarz #26

Czyli Twoim zdaniem rzeczowe informowanie producenta o tym, że coś jest nie tak jest złe

Moim zdaniem to dobrze, a Twoim zdaniem mówienie prawdy jest złe?

a nieinformowanie o błedach w hardware jest dobre (błędy ArticiaS w a1/ma1)?

Moim zdaniem to złe, a Twoim zdaniem oszukiwanie jest dobre?

Bo ja zdecydowanie mam wrażenie że używasz teraz tej nieszczęsnej dyrektywy Unii jako narzędzia do odegrania się na użytkownikach tego komputera za wszystkie krzywdy jakie Ci wyrządzono (a po wydźwięku newsa, i późniejszych komentarzach widać że krzywdę Ci wyrządzono, i to wielką)...

Ja używam dyrektywy? Czy ja mam coś wspólnego z powstaniem tej dyrektywy? Dyrektywa wpłynęła niekorzystnie na sprzęt dla systemu AmigaOS. Wydaje się, że tak samo wpłynęła na mA1 jak i na Pegasosa 2, ale na razie mamy pewne fakty dotyczące Pegasosa 2, więc o nich piszemy. Nie cieszę się wcale z powstania tej dyrektywy. Chciałbym, żeby komputery Pegasos 2 były dostępne w sprzedaży i żeby można je było kupić razem z systemem AmigaOS. Wszystko wskazuje na to, że nie będzie to możliwe i o tym jest news.

Ty natomiast jesteś najwyraźniej dotknięty syndromem "zabić posłańca przynoszącego złe wiadomości".

Jak myślisz, ile obecnego hardware i ogólnie sprzętu jest zgodna z RoHS?

A co mnie to obchodzi ile jest zgodne? Ten serwis zajmuje się Amigą i systemem AmigaOS. Duże firmy na pewno nie odczują wprowadzenia tej dyrektywy i sobie poradzą. Mniejsze będą miały kłopoty i pewnie jakiś procent urządzeń wyleci z rynku.

Odpowiedz

Konrad Bielski
Redaktor

komentarz #32 wysłany: 2006-01-12 19:37 w odpowiedzi na komentarz #29

To ja jako potencjalny nabywca po 1 lipca zapytuję - jaki sprzęt, na którym można uruchomić AmigaOS 4, spełnia normę RoHS?

Obstawiam, że 1 lipca zgodny z RoHS będzie komputer z Troiki - czy się tak stanie to czas pokaże.

90% jego elementów to elementy generyczne, produkowane przez wielu producentów, na pewno da się wybrać takie kondensatory, gniazda PCI, czy laminat drukowany, żeby RoHS spełniały.

Na pewno się da, ale wymiana 90% elementów, o których piszesz, na inne, to tak jakby zrobienie nowej płyty od początku.

Myślę więc, że wkrótce zobaczymy nową propozycję Genesi, tym razem w pełni zgodną z RoHS.

Też tak myślę. Niemniej szkoda Pegasosa 2, bo był brany przez Hyperion jako potencjalna platforma dla AmigaOS. Nowy sprzęt, a mówi się, że ma być dwuprocesorowy, może nie spełniać wymagań technicznych systemu. Krótko mówiąc może być zbyt zaawansowany, żeby AmigaOS 4.0 mógł na nim pracować.

Odpowiedz

Amig_OS
konto zablokowane
lub usunięte

Czytelnik

komentarz #33 wysłany: 2006-01-12 20:14 w odpowiedzi na komentarz #32

Myślę więc, że wkrótce zobaczymy nową propozycję Genesi, tym razem w pełni zgodną z RoHS.

Pewnie zgodna z RoHS i wytycznymi Linuxa.

PS.
Nie zapominajmy, ze oprocz Troiki ma sie pojawic jeszcze inny sprzet "high-end" na ktorym bedzie mozna uzywac AmigOS czwartej generacji.

Odpowiedz

MaaG^dA
konto zablokowane
lub usunięte
Autor tego komentarza otrzymał czerwoną kartkę
Czytelnik

komentarz #34 wysłany: 2006-01-12 21:27 w odpowiedzi na komentarz #32

Niemniej szkoda Pegasosa 2, bo był brany przez Hyperion jako potencjalna platforma dla AmigaOS. Nowy sprzęt, a mówi się, że ma być dwuprocesorowy, może nie spełniać wymagań technicznych systemu. Krótko mówiąc może być zbyt zaawansowany, żeby AmigaOS 4.0 mógł na nim pracować.

Normalnie bym sie nie odezwał.. ale teraz to już przesada..
Zamiast sić cieszyć, że sprzćt idzie do przodu - to stanowi to najwićkszy problem - to może wróćmy do A1000/A500 jako bazowego sprzćtu dla AmigaOS4?

Odpowiedz

ems
Czytelnik

komentarz #35 wysłany: 2006-01-12 21:57 w odpowiedzi na komentarz #34

Ok, fajnie że sprzęt się rozwija , tylko że Genesi nie jest firmą amigową . Właściciele firmy deklarują : Chcecie , żeby wasz OS działał na naszym sprzęcie ? To go dostosujcie . Ale zróbcie to na wasze własne biznesowe ryzyko . Pegasos jest obsługiwany przez wiele OS-ów . Amiga OS nie jest ważnym systemem dla tej firmy . Co do tej zgodnosci z ROHS to nie ma tragedii . Jeśli Genesi widzi rynek dla Pegasosa 2 to go na pewno przeprojektuje . Ale na pewno nie będzie tworzył sprzętu specjalnie pod Amiga OS4 i pod wymagania Hyperionu . My mamy inny problem . Brak sprzętu pod Amiga OS4 . I wbrew temu co pisze Marian Guc powinien to być sprzęt w miarę tani , a co za tym idzie niestety niezbyt nowoczesny . Dopiero na tej bazie mozna by było wdrożyć sprzęt droższy , nowocześniejszy , szybszy . Ale producenta tego sprzętu musi znaleźć właściciel OS-u .

Odpowiedz

Amig_OS
konto zablokowane
lub usunięte

Czytelnik

komentarz #36 wysłany: 2006-01-12 22:04 w odpowiedzi na komentarz #34

Sprzet zawsze byl na wyrost tylko brakowalo systemu i oprogramowania by go wpelni wykorzytac. Co mi po 2 prockach G4 gdyOS wykorzystuje tylko jeden. Dwa procki juz przerabialismy w Amigach.

Odpowiedz

Konrad Bielski
Redaktor

komentarz #37 wysłany: 2006-01-12 22:05 w odpowiedzi na komentarz #34

Zamiast sić cieszyć, że sprzćt idzie do przodu - to stanowi to najwićkszy problem - to może wróćmy do A1000/A500 jako bazowego sprzćtu dla AmigaOS4?

System AmigaOS 4.0 ma pewne wymagania sprzętowe. Nie zadziała na A1000 lub A500 jak złośliwie sugerujesz. Nie wiem czemu złośliwie, ale widocznie nie umiesz normalnie i bez złośliwości rozmawiać.

Nie zadziała obecnie na sprzęcie wieloprocesorowym. Jeśli czytałeś dyskusje z Hyperionem na IRCu to wiesz, że w planach developerów systemu jest dostosowanie AmigaOS do takiego sprzętu, ale nie zostanie to prawdopodobnie zrobione wcześniej jak w wersji 4.1.

Odpowiedz

Tomasz Mokrzycki
Czytelnik

komentarz #38 wysłany: 2006-01-12 22:09 w odpowiedzi na komentarz #32

Na pewno się da, ale wymiana 90% elementów, o których piszesz, na inne, to tak jakby zrobienie nowej płyty od początku.

Ależ to są elementy o znormalizowanych rozmiarach i parametrach. Ich wymiana nie wymaga zmian w layoucie płyty. Zresztą RoHS nie dotyczy tylko Pegasosa, ale wszelkiego sprzętu elektronicznego, więc producenci komponentów we własnym interesie szybko postarają się o certyfikaty. Dlatego uważam, że produkowanie Pegasosa po 1 lipca i zgodność z RoHS nie byłyby żadnym problemem. O wiele bardziej sensownie brzmi to co napisał pan Apollo, że Genesi i tak ma zamiar zakończyć produkcję Pegasosa 2 w jego obecnej postaci.

Nowy sprzęt, a mówi się, że ma być dwuprocesorowy, może nie spełniać wymagań technicznych systemu. Krótko mówiąc może być zbyt zaawansowany, żeby AmigaOS 4.0 mógł na nim pracować.

Złośliwie mógłbym skomentować, że to może AmigaOS 4.0 będzie za kiepski, żeby na nim pracować... Ale nie w tym rzecz. Myślę, że jeżeli Genesi poważnie myśli o rynku komputerów z PPC, to pomiędzy low-endem (Efika) a high-endem (Blade Server) zaproponuje model pośredni, następcę Pegasosa 2, zapewne z jakimś mocniejszym G4 z Freescale. Być może coś bazującego na referencyjnym projekcie Freescale, ktory dawało się zauważyć na fotkach z imprez handlowych z udziałem Genesi. Analizując skąpe informacje można przypuszczać, że będzie oparty na chipsecie Discovery III i zapewne nie będzie już używał przestarzałego mostka VT8231. No i co najważniejsze , będzie w pełni zgodny z RoHS i zapewne również "wytycznymi linuksowymi" cokolwiek by to pojęcie nie znaczyło.

Odpowiedz

Konrad Bielski
Redaktor

komentarz #39 wysłany: 2006-01-12 22:41 w odpowiedzi na komentarz #38

Ależ to są elementy o znormalizowanych rozmiarach i parametrach. Ich wymiana nie wymaga zmian w layoucie płyty.

Już pisałem, że kilka osób z zacięciem do elektroniki i projektowania z AW.net twierdzi, że nie ma bezpośrednich zamienników dla wielu starszych układów. Po prostu firmy kończą produkcje, a w zamian oferują inne części, ale już niekoniecznie o tych samych parametrach.

Dlatego uważam, że produkowanie Pegasosa po 1 lipca i zgodność z RoHS nie byłyby żadnym problemem.

Czy próbowałeś zasięgnąć informacji w firmach produkujących takie podzespoły, jak osoby, których zdanie przedstawiam powyżej, czy tylko na chłopski rozum tak uważasz?

Krótko mówiąc może być zbyt zaawansowany, żeby AmigaOS 4.0 mógł na nim pracować.

Złośliwie mógłbym skomentować, że to może AmigaOS 4.0 będzie za kiepski

Napisałem to samo powyżej, tylko ja bez złośliwości. Ale śmiało, dowal AmigaOS, w końcu to portal amigowy - będziemy wtedy bardziej "obiektywni"

Odpowiedz

Dominik Kowalski
Czytelnik

komentarz #40 wysłany: 2006-01-13 01:20 w odpowiedzi na komentarz #28

I nie licz na żadną integrację środowiska, Ci którzy przeszli na stronę MOSa są dla Amigi definitywnie straceni. Może gdy klęska systemu motyla stanie się dla niektórych oczywista, to przejdzie na AOS ze 20% userów. Reszta przez kilka lat zapewne będzie się jeszcze kisić w środowisku MOSa, jednak rozczarowana kolejnym zawodem związanym z "amigą" pomału będzie wykruszać się na rzecz Windowsa. Jedyne środowisko jakie można scalić to środowisko wahających się jeszcze posiadaczy classica.

Co Ty bredzisz? Za długo w solarium byłeś i Ci zaszkodziło czy masz tak już od przedtem? Co do integracji to najbardziej jej szkodzą takie teksty jak ten Twój. Po stronie MOSa jest mnóstwo developerów i powinienieś ich po stopach całować, że chce się im robić porty swoich softów na AOS3.x i że w związku z tym będziesz mógł tego używać i że nawet nie wykluczają portów na AOS4 więc przestań klepać bez sensu w klawisze bo jak ich wkórzysz to Ci powiedzą fak ju w 5 językach naraz. Te same teksty zniechęcają ich też skutecznie nawet do myślenia o przesiadce na AOS4 a nie jakaś tam wielka miłość do MOSa bo każdy widzi co się dzieje. Jednocześnie plotki o tym że z MOSem już koniec też są chyba przesadzone. Jest gorszy co zawsze podkreślam ale nadal jest. I nie myśl sobie, że to iż aktualnie masz AOS4 robi z Ciebie lepszego Amigowca czy też użytkownika Amigi jak to lubicie podkreślać niż inni nawet jeśli uzywają classica, uae czy MOSa czy AROSa bo to nie ma najmniejszego znaczenia ważne że robią coś dla Amigi i jest to coś więcej niż włączanie i wyłączanie czyli na przykład pisanie softów w przeciwieństwie do pisania bezsensownych newsów i komentarzy do nich. Chcesz/chcecie się integrować to to róbic a nie stwarzajcie pozory i na każdym kroku podkreślajcie swoją odmienność.

Odpowiedz

Iwo Błażejczyk
Czytelnik

komentarz #41 wysłany: 2006-01-13 01:44 w odpowiedzi na komentarz #40

A skąd drogi Konradzie pewność, że komputer Troiki będzie spełniać RoHS? Padła gdzieś stosowna deklaracja? Bo póki co wydaje mi się, że teoretyzujesz

Odpowiedz

Amig_OS
konto zablokowane
lub usunięte

Czytelnik

komentarz #42 wysłany: 2006-01-13 06:59 w odpowiedzi na komentarz #40

Ktorzy polscy developerzy zwiaznia MOSTeam lub sympatyzujacy z nimi czy posiadajacy P2 pisza cos pod OS4 ... oprocz Marcina Kielesinskiego. Twierdzisz ze nie wykluczaja portow - ja twierdze, ze wrecz przeciwnie. Wielokrotnie meczylem Kiera, Stefkosa i innych... oraz proponowalem kontakt z ZaPem ktory posiada SDK i sam programuje pod OS4. Nie sa zainteresowani a w "kuluarach" sie mowi ze developerzy MOSa maja zakaz portowania swoich programow pod OS4.

Odpowiedz

Mufa
konto zablokowane
lub usunięte

Czytelnik

komentarz #43 wysłany: 2006-01-13 07:06 w odpowiedzi na komentarz #40

Co Ty bredzisz? Za długo w solarium byłeś i Ci zaszkodziło czy masz tak już od przedtem

...eech, bez komentarza.

Co do integracji to najbardziej jej szkodzą takie teksty jak ten Twój

Żeby była jasność ja już od dawna nie wierzę w żadną integrację, więc moim zdaniem nic nie może jej zaszkodzić, tym bardziej moje teksty
Próby integrowania się były podejmowane niejednokrotnie, choćby stowarzyszenie Hi-Toro, jak to się skończyło każdy wie. Jeden założyciel obrzucił drugiego publicznie taką "wiązanką" że do dziś udzy mi więdną

Po stronie MOSa jest mnóstwo developerów i powinienieś ich po stopach całować, że chce się im robić porty swoich softów na AOS3.x

Widzę że hołdujesz dosyć orginalnym sposobom na wyrażenie wdzięczności programistom
Ja jednak jestem tradycjonalistą i wyrażam ją kupując programy. Nie inaczej było w ubiegłym roku, pomimo skromnej amigowej ofety i niezbyt zasobnej pojemności mojego portfela zakupiłem/zarejestrowałem kilka programów na łączną sumę ponad 300Pln. Przyznam szczerze że były wśród nich dwa programy na 68k, jednak muszę Cię zmartwić, żaden z nich nie wyszedł spod klawiatury mosowego developera. Również wśród programów darmowych dla 68k, jakoś nie znajduję softu ze stajni motyla którego bym używał. Dlatego też osobiście na dzień dzisiejszy nie mam powodów aby dziękować mosowym developerom.

przestań klepać bez sensu w klawisze bo jak ich wkórzysz to Ci powiedzą fak ju w 5 językach naraz

Przestań mierzyć innych swoją miarą, to że Ty jeśli się z kimś nie zgadzasz zaraz próbujesz go obrażać nie znaczy wcale że robi tak każdy developer. Muszę przyznać że korespondowałem z wieloma programistami z kilku krajów i jeszcze żaden z nich nie powiedział mi "fak ju", nawet w jednym języku

Te same teksty zniechęcają ich też skutecznie nawet do myślenia o przesiadce na AOS4

Dziękuję za komplement, myślę jednak że przeceniasz moc sprawczą moich tekstów.
To że ktoś zechce się przesiaść na OS4 nie zależy wcale od moich tekstów, od woli integracji, scalania środowiska czy innych irracjonalych powodów. Na OS4 przesiądzie się tylko ten komu OS4 będzie odpowiadał i uzna że warto w niego zainwestować. Niestety jak już pisałem poprzednio na fali panującego marazmu i zniechęcenia zaistniałą sytuacją, trudno budować optymizm skłaniający do ponownego zainwestowania w konkurencyjne rozwiązanie. Te 20% userów MOSa które mogłoby się przesiaść na OS4 to nie jest jakiś mój wymysl, tak twierdzą sami mosowcy. Zauważ że na zaprzyjaźnionym portalu niemal każdego tygodnia pojawiają się teksty narzekające na sytuację w niebieskim światku, ale jakoś nigdy nie spotkałem zdania "mam już dość tej sytuacji, przesiadam się na AOS4". Ludzie nie chcą się przesiadać i ja im się nie dziwię, sam na ich miejscu myślałbym tak samo, ale wierz w żadnym stopniu nie jest to zasługa moich tekstów, nawet gdybym od teraz zaczał pisać seryjnie lukrowane epopeje wchodzące mosowemu środowisku w tyłek, w żadnym stopniu nie zmieniłoby to sytuacji.

Chcesz/chcecie się integrować to to róbic a nie stwarzajcie pozory

Jak już pisałem ja nie chcę, być może Szymon jeszcze chce i ja to szanuje, aczkolwiek z uwagi na wiadomy finał takich prób integracji zawsze będę głośno wyrażał swój sceptycyzm.

Odpowiedz

Konrad Bielski
Redaktor

komentarz #44 wysłany: 2006-01-13 07:43 w odpowiedzi na komentarz #41

A skąd drogi Konradzie pewność, że komputer Troiki będzie spełniać RoHS?

Z rozmowy z producentem tego komputera.

Odpowiedz

MaaG^dA
konto zablokowane
lub usunięte
Autor tego komentarza otrzymał czerwoną kartkę
Czytelnik

komentarz #45 wysłany: 2006-01-13 07:56 w odpowiedzi na komentarz #42

Ktorzy polscy developerzy zwiaznia MOSTeam lub sympatyzujacy z nimi czy posiadajacy P2 pisza cos pod OS4 ... oprocz Marcina Kielesinskiego. Twierdzisz ze nie wykluczaja portow - ja twierdze, ze wrecz przeciwnie.

Arek, może zamiast wypowiadać tu mnie lub bardziej prawdziwe opinie pogadaj z Szamanem czy ZaPem.. - to raz.
Pojawienie się pakietu AmiDevCPP może znacząco pomóc/ułatwić przygotowywanie programów przez ludzi do tej pory tworzących dla AOS3 czy MOS swoich wersji dla OS4 - nie każdy ma ochotę, czy możliwosć przekazania źródeł osobom trzecim aby taki "port" popełniły...

Odpowiedz

MaaG^dA
konto zablokowane
lub usunięte
Autor tego komentarza otrzymał czerwoną kartkę
Czytelnik

komentarz #46 wysłany: 2006-01-13 08:00 w odpowiedzi na komentarz #43

; Jak już pisałem ja nie chcę, być może Szymon jeszcze chce i ja to szanuje, aczkolwiek z uwagi na wiadomy finał takich prób integracji zawsze będę głośno wyrażał swój sceptycyzm.

Integracji nie da się napisać, uzgodnić czy umówić - po prostu trzeba ją wypracować - i za to właśnie (m.in.) szanuję Szamana - że chce i potrafi.
A że się da - wiadać było i w Krakowie i w Gliwicach. To tyle.

Odpowiedz

Konrad Bielski
Redaktor

komentarz #47 wysłany: 2006-01-13 08:18 w odpowiedzi na komentarz #40

Co Ty bredzisz? Za długo w solarium byłeś i Ci zaszkodziło czy masz tak już od przedtem?

Panie Kowalski - co to jest? W taki sposób nie komentujemy na eXecu. Proszę więcej tak nie pisać.

Odpowiedz

Amig_OS
konto zablokowane
lub usunięte

Czytelnik

komentarz #48 wysłany: 2006-01-13 10:47 w odpowiedzi na komentarz #46

A że się da - wiadać było i w Krakowie i w Gliwicach. To tyle.

Niestety znowu w Raporcie <Wali7> pojawila wypaczona rzeczywistosc ktora raczej nie sprzyja integracji:

(...) Każdy zainteresowany mógł obejrzeć AmigaOS 4 w działaniu. Działał. Jeśli chodzi o moje subiektywne odczucia, to w porównaniu do prezentacji z Amimajówki nie zauważyłem nic nowego - tak więc znowu było to otwieranie okien, przesuwanie, ikonki - wygląda to wszystko bardzo podobnie do AmigaOS 3.9, zdecydowanie bardziej podobnie niż Ambient (ale dla jednych to zaleta, dla innych wada). FPSE, Freespace2 (chyba - męczę teraz tę grę na MorphOS-ie i wydaje mi się, że to było to), jakieś demo pod AmigaOS 4 (niestety, obecne dema nie robią na mnie wrażenia - szybkie procesory, karty z OpenGL, MOS/OS4 - to nie to sama sztuka co na gołej A500), emulatory... Działało - szybko, stabilnie, ładnie. Tak jak powinno, tak jak działa także MorphOS i każdy inny, odpalony na odpowiedno szybkim sprzęcie system (...)

Troche to dziwne bo byly pokazywane pierwszy raz w Polsce nowe elementy AmigaOS4:

- nowe intuition (dragowanie ekranow i przerzucanie ikon miedzy nimi)
- BIOSUpdater
- USB Massstorage GUI

O czym mozna przeczytac w Raporcie Szymona.
Spotkanie spotkaniem, integracja integracja a rapot jakis taki nieintegracyjny.
Szkoda, ze pisze to organizator ktory siedzial z naszym stanowiskiem "vis a vis". Widac zamowione "Dragony" z pizzeri dla upamietnienia "nowego intuition" niestety nie odswiezyly pamieci podczas pisania raportu.

Odpowiedz

rzookol
konto zablokowane
lub usunięte
Autor tego komentarza otrzymał czerwoną kartkę
Czytelnik

komentarz #49 wysłany: 2006-01-13 11:46 w odpowiedzi na komentarz #48


Troche to dziwne bo byly pokazywane pierwszy raz w Polsce nowe elementy AmigaOS4:<br><br>
- nowe intuition (dragowanie ekranow i przerzucanie ikon miedzy nimi)<br>
- BIOSUpdater<br>
- USB Massstorage GUI<br><br>


- dragowanie ekranów to bajer, nikt na to nie zwraca uwagi, nie wymagaj od ludzi żeby brali to pod uwagę podczas opisu
- BiosUpdater - hmm, nawet nie wiem po co to jest i komu to potrzebne
(wiem tyle co było napisane w rapocie Szamana)
- USB Massstorage GUI - przydatna pchełka ale zastanów się, warto napisać o niej czy o porcie Queka3?
(wiem, wiem, warto napisać o obu

Odpowiedz

Marcin Kurek
Czytelnik

komentarz #50 wysłany: 2006-01-13 12:10 w odpowiedzi na komentarz #49

Ooo, odblokowano mi konto Jak milo. Przyznam sie nie po raz pierwszy, ze z nudow w pracy postanowilem zagladnac i tutaj i jak widze nic sie przez czas mojej nieobecnosci nie zmienilo. Ludzie co wy robicie ? Naprawde przeczytajcie o co wy sie bijecie a za kilka lat a moze miesiecy gdy zobaczycie co wypisywaliscie bedzie mozna sie tylko tego wstydzic i tyle. Jako przyklad podam fakt, ze polecilem jednemu proesorowi na uczelni zagladniecie tutaj od czasu do czasu i mimo, ze byl dawnym AmigOwcem byl zszokowany i to bardzo. To chyba o czyms swiadczy, bo mimo, ze jest uzytkownikiem Pegasosa spory MOS vs OS4 sa mu obce. Ech ... nie mozna by stracic energi z takich dyskusji jakich przez ostatnie lata bylo juz tyle, ze moim skromnym zdaniem nie da sie ich czytac. Ilekroc nie pojawil bym sie tutaj czytam to samo czy wam sie to naprawde nie znudzilo ? Osobiscie najwiecej narzekan slyszy sie ostatnio na srodowisko linux'owe, ze niby malo przyjazne, zamkniete, izolujace sie, etc. Ale powiedziec uczciwie musze, ze naprawde w porownaniu do tego co prezentuje polskie obozowisko zwolennikow OS4 to uzytkownicy linux'a to siostry czy bracia milosierdzia. Ech ... napisalem co mysle czas wracac do pracy. Bawcie sie panowie dalej w swojej malutkiej piaskownicy zabijajac sie o to kto ma lepsze zabaweczki i czyje zabaweczki sa bezpieczne i nie szkodzi tu wcale, ze w skalu kraju w tej piskownicy jest tylko kilka bardzo zfrustrowanych i nienawistnie sliniacych sie ziarenek pisaku.

Odpowiedz

Dominik Kowalski
Czytelnik

komentarz #51 wysłany: 2006-01-13 12:15 w odpowiedzi na komentarz #42

Twierdzisz ze nie wykluczaja portow - ja twierdze, ze wrecz przeciwnie.

Błądzisz.

Wielokrotnie meczylem Kiera, Stefkosa i innych... oraz proponowalem kontakt z ZaPem ktory posiada SDK i sam programuje pod OS4. Nie sa zainteresowani

Nie są zainteresowani przekazywaniem komuś swoich źródeł i im się nie dziwie.

a w "kuluarach" sie mowi ze developerzy MOSa maja zakaz portowania swoich programow pod OS4.

Powiedz szczerze. Masz pokój wyłożony sreberkami od czekolady?
Głupoty opowiadasz totalne. Nie dość że mofcowi developerzy są skłonni portować swoje softy na AOS4 to jeszcze zawsze są życzliwi i skłonni do pomocy gdy się ich o coś spytam gdy w dokumentacji którą dysponuje są braki.

Odpowiedz

Dominik Kowalski
Czytelnik

komentarz #52 wysłany: 2006-01-13 12:20 w odpowiedzi na komentarz #47

Co Ty bredzisz? Za długo w solarium byłeś i Ci zaszkodziło czy masz tak już od przedtem?;

Panie Kowalski - co to jest? W taki sposób nie komentujemy na eXecu. Proszę więcej tak nie pisać.

"Chodzi o to, aby język giętki powiedział wszystko, co pomyśli głowa."

Odpowiedz

Michał Kowalewski
Czytelnik

komentarz #53 wysłany: 2006-01-13 12:36 w odpowiedzi na komentarz #31

Moim zdaniem to dobrze, a Twoim zdaniem mówienie prawdy jest złe?

Nie, podobnie:

Moim zdaniem to złe, a Twoim zdaniem oszukiwanie jest dobre?

Tu również nie. Dlatego nie rozumiem postawy Eyetehu, i Waszej, tutaj. Zwróciłem uwagę na problem z ArticiaS, po mojej stronie stanął z tego co wiem znany developer AROSa, a Wy dalej idziecie w zaparte... To jest przykre.

Ja używam dyrektywy? Czy ja mam coś wspólnego z powstaniem tej dyrektywy?

Oczywiście że nie. Uzywasz jej jako oręża przeciwko użytkownikom komputera Pegasos. Robisz to Ty, Robi to Rafał Hyła, Robi to Arkadiusz Hućko w tym wątku. Być może nieświadomie, być może wręcz przeciwnie. Tak to widać z pozycji człowieka, który nie identyfikuje sie z żadną z opcji, a jego rola sprowadza się do wykonania zlecenia, i podarowania sobie potem świętego spokoju w związku z tym dziwnym środowiskiem użytkowników jedynie słusznych systemów i sprzętów niszowych.

Dyrektywa wpłynęła niekorzystnie na sprzęt dla systemu AmigaOS. Wydaje się, że tak samo wpłynęła na mA1 jak i na Pegasosa 2, ale na razie mamy pewne fakty dotyczące Pegasosa 2, więc o nich piszemy.

To nie było suche przedstawienie faktów, tylko wyjątkowo pejoratywnie ubarwienie wypowiedzi, zapewne mające swoje korzenie w wojenkach, które dawniej były tutaj prowadzone. Czytałem conieco starszych wątków, tutaj, jak również na PPA. Z czystej ciekawości. I z podziwu wyjść nie mogę, dla pomysłowości, zaślepienia, zajadliwości, i braku obiektywizmu, po obu stronach. Nie widziałem takich wojenek po stronie BeOSa (na zrębie Zeta i Haiku), linuxa (w obrębie różnych dystrybucji)... Nigdzie indziej nie ma grupki kilku osób, które rezerwują sobie prawo do nieomylności i kreowania opinii środowiska na dany temat. Takie działanie ginie w zarodku, weryfikowane przez ludzi, których nie interesują wzniosłe idee, tylko suche fakty. To ciekawe doświadczenie. Czasem śmieszne, czasem żałosne. Ale nic to. Jednego bana już miałem, nie zdziwi mnie kolejny.

Nie cieszę się wcale z powstania tej dyrektywy. Chciałbym, żeby komputery Pegasos 2 były dostępne w sprzedaży i żeby można je było kupić razem z systemem AmigaOS. Wszystko wskazuje na to, że nie będzie to możliwe i o tym jest news.

Jak na razie wszystko wskazuje na to że Ty na to własnie liczysz. "Niech zginie, przepadnie to zło, jakim jest Pegasos, który śmiał splamić dobre imie Amigi, i stać się pseudoklonem z imitacją ukochanego AmigaOSu"... Zdarzają się ody do Waszych komputerów, więc i powyższy tekst jest utzymany w podobnym tonie...

A co mnie to obchodzi ile jest zgodne?

Powinno. Dało by Ci to możliwość spojrzenia na sprawę z szerszej perspektywy. RoHS to rodzaj problemu który dotyka nie tylko firmę Genesi i jej projekty.

Odpowiedz

Michał Kowalewski
Czytelnik

komentarz #54 wysłany: 2006-01-13 12:39 w odpowiedzi na komentarz #53

Przepraszam Pana Chyłę za niezamierzony błąd w Jego nazwisku, który popełniłem podczas pisania poprzedniego komentarza.

Odpowiedz

Amig_OS
konto zablokowane
lub usunięte

Czytelnik

komentarz #55 wysłany: 2006-01-13 12:41 w odpowiedzi na komentarz #49

Mowa byla o systemie - wszystkie nowe rzeczy dotyczyly systemu. Odwracasz kota ogonem. Watek nie dotyczy Quake 3

Odpowiedz

Amig_OS
konto zablokowane
lub usunięte

Czytelnik

komentarz #56 wysłany: 2006-01-13 12:45 w odpowiedzi na komentarz #51

Nikt nie kaze udostepniac zrodel, tylko chodzi o porty. Nigdzie nie napisalem ze ktos chce zrodla. Poprostu oferujemy pomoc w dotarciu do SDK by wykonac port pod OS4. Przeinaczasz to co pisze.

Odpowiedz

SZAMAN
Redaktor

komentarz #57 wysłany: 2006-01-13 12:50 w odpowiedzi na komentarz #50

Marcin: 1. Twoje konto bylo odblokowane przynajmniej od roku czasu (tyle jestem w eXecu). Pisze o tym, bo wiele osob mysli, ze jezeli nie zgadza sie z naszymi pogladami to ma zablokowane konto na eXecu - konto blokujemy tylko za brak kultury wypowiedzi (tzw. trollowanie). 2. Napisales: "w porownaniu do tego co prezentuje polskie obozowisko zwolennikow OS4". Czy czasem za bardzo nie uogulniasz? Zauwaz, ze troche wyzej Marian napisal, ze ceni moja postawe (przy okazji - ja tez cenie jego postawe). Zrozum, ze tak samo jak i w Twoim srodowisku mosowym sa u nas osoby o liberalnych pogladach, ktore opowiadaja sie za wspolpraca i sa osoby konserwatywne, ktore opowaiadaja sie za calkowitym odcieciem od drugiej strony. I tak wlasnie jest w eXecu i GGUA. Zacznij bardziej doglebnie odcerwowac postawy roznych ludzi, a potem wypowiadaj sie z pozycji profesora.

Odpowiedz

Amig_OS
konto zablokowane
lub usunięte

Czytelnik

komentarz #58 wysłany: 2006-01-13 12:50 w odpowiedzi na komentarz #51

Głupoty opowiadasz totalne. Nie dość że mofcowi developerzy są skłonni portować swoje softy na AOS4 to jeszcze zawsze są życzliwi i skłonni do pomocy gdy się ich o coś spytam gdy w dokumentacji którą dysponuje są braki.

Dziwne, mi Kiero i Stefkos odmowili ... zreszta nie tylko oni. Wiec nie wydaje mi sie ze glupoty opowiadam.

Odpowiedz

Amig_OS
konto zablokowane
lub usunięte

Czytelnik

komentarz #59 wysłany: 2006-01-13 12:53 w odpowiedzi na komentarz #58

PS.
Swego czasu McBarlo byl sklonny do portowana RunDOSa gdy pojawi sie DOSBox dla OS4. Zapytam go czy to aktualne przy najblizszej okazji.

Odpowiedz

SZAMAN
Redaktor

komentarz #60 wysłany: 2006-01-13 12:55 w odpowiedzi na komentarz #56

Arek Ty tez wkladasz wszystkich do jednego worka - nie jest bowiem tak, ze wszyscy mosowcy nie chca robic portow swojego oprogramowania dla AmigaOS 4.

Odpowiedz

Amig_OS
konto zablokowane
lub usunięte

Czytelnik

komentarz #61 wysłany: 2006-01-13 12:56 w odpowiedzi na komentarz #49

Skoro wg. ciebei intuition.library jest nieistotna cecha AmigaOS to moze i exec.library czy inny kickastart jest zbyteczny.

Odpowiedz

Amig_OS
konto zablokowane
lub usunięte

Czytelnik

komentarz #62 wysłany: 2006-01-13 12:58 w odpowiedzi na komentarz #60

Dyskusja dotyczy polskiego poletka i integracji - tego dotyczyl moj watek szanowny Adminie. Dalem na to przyklady: recenzja ppa z amizaduszek, showgirls (wywiad TotalAmiga), Titler etc...)

Odpowiedz

SZAMAN
Redaktor

komentarz #63 wysłany: 2006-01-13 12:58 w odpowiedzi na komentarz #53

"Zwróciłem uwagę na problem z ArticiaS, po mojej stronie stanął z tego co wiem znany developer AROSa, a Wy dalej idziecie w zaparte..." - mysle, ze ten developer AROSa usmiechnal sie, gdy przeczytal to zdanie. Dlaczego sie usmiechnal - mysle, ze to juz niedlugo sie na eXecu wyjasni.

Odpowiedz

Michał Kowalewski
Czytelnik

komentarz #64 wysłany: 2006-01-13 13:05 w odpowiedzi na komentarz #57

Przez zapewne czysty przypadek najjaskrawiej widać postawę tych "konserwatystów", czy fundamentalistów, jakkolwiek by ich nazwać (i komu co bardziej wygodne).

Odpowiedz

SZAMAN
Redaktor

komentarz #65 wysłany: 2006-01-13 13:05 w odpowiedzi na komentarz #62

Ja moge dac odmienne inne przyklad z polskiego poletka. Tak jak napisalem Marcinowi - po obu stronach sa osoby liberalne i konserwatywne. Jedni chca wspolpracy, inni chca ociecia sie od drugiej strony raz na zawsze.

Aby byla sytuacja jasna - stwierdzenie, ze wielu mosowcow chce portowac soft na AmigaOS 4 jest oczywistym klamstwem, ale nie mozna tez pisac, ze nikt nie chce.
Przynajmniej ja nie moge tak napisac, znajac np. MaaGa.

Odpowiedz

Michał Woźniak
Czytelnik

komentarz #66 wysłany: 2006-01-13 13:09 w odpowiedzi na komentarz #42

Nie sa zainteresowani a w "kuluarach" sie mowi ze developerzy MOSa maja zakaz portowania swoich programow pod OS4.

to chyba w waszych kuluarach, bo ja nic o zadnym zakazie nie slyszalem ani nie nie widzialem zeby ktos o tym pisal.

Odpowiedz

SZAMAN
Redaktor

komentarz #67 wysłany: 2006-01-13 13:10 w odpowiedzi na komentarz #64

Tak to juz jest niestety, ze oni robia najwiekszy szum medialny. A nie daj Boze, jak konserwatysta mosowy spotka sie w komentarzach z konserwtysta amigaosowym, to zaczyna sie wtedy tzw. ostra jazda. Na szczescie na eXecu cos takiego zakonczy sie obecnie banem dla obu panow. Kiedys bylo inaczej - kiedys brednioseriale tutaj bylo naprawde straszne.

Odpowiedz

rzookol
konto zablokowane
lub usunięte
Autor tego komentarza otrzymał czerwoną kartkę
Czytelnik

komentarz #68 wysłany: 2006-01-13 13:16 w odpowiedzi na komentarz #61

Skoro wg. ciebei intuition.library jest nieistotna cecha AmigaOS to moze i exec.library czy inny kickastart jest zbyteczny.

bosh, jeszcze nikt nie przeinaczył mojej wypowiedzi tutaj, brawo

po pierwsze, nie napisałem o intuition tylko o dragowaniu ekranów, które zostało pokazane i według mnie nie jest istotne
po drugie, możliwe (i pewnie słuszne), że nowe intuition ma też inne nowe funkcje, nie zostały one opisane więc trudno mi oceniać istotność zmnian w nim
po trzecie, opis tyczył się zmiań w samym intuition a nie intuition wogóle

wiem, że fajnie zabłysąć i być "mistrzem ciętej riposty" ale proszę o nie przeinaczanie sensu wypowiedzi

Odpowiedz

Konrad Bielski
Redaktor

komentarz #69 wysłany: 2006-01-13 13:30 w odpowiedzi na komentarz #53

Nie cieszę się wcale z powstania tej dyrektywy. Chciałbym, żeby komputery Pegasos 2 były dostępne w sprzedaży i żeby można je było kupić razem z systemem AmigaOS. Wszystko wskazuje na to, że nie będzie to możliwe i o tym jest news.

Jak na razie wszystko wskazuje na to że Ty na to własnie liczysz. "Niech zginie, przepadnie to zło, jakim jest Pegasos, który śmiał splamić dobre imie Amigi, i stać się pseudoklonem z imitacją ukochanego AmigaOSu"...

Co wskazuje na to? Może to co napisałem powyżej na to wskazuje? Ja piszę jedno, a Ty twierdzisz, że uważam drugie. Po czym to wnosisz? Mam napisać 100 razy: Chciałbym, aby AmigaOS 4 działał na komputerze Pegasos, żeby to w końcu do Ciebie dotarło? Mam 100 razy napisać: Chciałbym, żeby osoby posiadające Pegasosa mogły na nim używać AmigaOS, żeby to w końcu do Ciebie dotarło? Nie wystarczy raz? Mam to podkreślać na każdym kroku, bo Ty masz jakieś ograniczenia?

Zresztą co ma moje zdanie do tego, skoro a) Pegasos 2 kończy prawdopodobnie swój żywot, b) jego producent nie jest zainteresowany AmigaOS.

RoHS to rodzaj problemu który dotyka nie tylko firmę Genesi i jej projekty.

Nie obchodzi mnie to, że problem dotknie producenta przenośnych radyjek. Rozmawiamy tutaj o Amidze. Interesuje mnie potencjalny sprzęt dla AmigaOS, a za taki należy uważać komputery Pegasos, po ostatnim oświadczeniu Hyperionu. Ja nawet nie chce się wypowiadać na temat UE i tego, czy ta dyrektywa ma sens czy nie ma sensu. Po prostu napiasałem o tym, co będzie miało wpływ na AmigaOS. Wpływ tej dyrektywy na środowisko MOS nie obchodzi mnie w ogóle.

Odpowiedz

Amig_OS
konto zablokowane
lub usunięte

Czytelnik

komentarz #70 wysłany: 2006-01-13 13:42 w odpowiedzi na komentarz #68

Jedna z cech nowego intuition jest dragownie ekranow - moze to wreszcie zrozumiesz. Cecha ta byla niedostepna dla Picasso a w nowym intuition jest juz mozliwa. W preferencjach mozesz sobie wylaczyc dragowane jesli cie nie interesuje. Dzieki temu ze eXec pojawil sie na Amizaduszkach mozna bylo zobaczyc to co tylko Crissot pokazal na filmie a wielu domagalo sie namacalnych faktow. To ze tobi eto zwisa ni eznaczy ze inni ni eccieli zobaczyc nowego intuition NIEDOSTEPNEGO na Amimajowce. Takk wiec recenzja Wali7 mija sie z faktami.

Odpowiedz

Amig_OS
konto zablokowane
lub usunięte

Czytelnik

komentarz #71 wysłany: 2006-01-13 13:45 w odpowiedzi na komentarz #70

Zrozum, ze dragon z MOSa to hack a dragowaniee kranow w AmigaOS4 to CECHA intuition.library. Wiecej nie mam sily Ci to tlumaczyc.

Odpowiedz

Amig_OS
konto zablokowane
lub usunięte

Czytelnik

komentarz #72 wysłany: 2006-01-13 13:47 w odpowiedzi na komentarz #66

Wyraz nie napisalem "mowi sie" a nie "pisze". Masz okazje udowodnic to swoim portem wiec jak ???

Odpowiedz

SZAMAN
Redaktor

komentarz #73 wysłany: 2006-01-13 13:53 w odpowiedzi na komentarz #70

Bo Wali nalezy do konserwatywnej czesci polskiego mosowego srodowiska i nie ma zamiaru dobrze pisac o AmigaOS 4, tak jak Ty nie masz zamiaru dobrze pisac o MOSie. Ot, cala zagadka.

Odpowiedz

rzookol
konto zablokowane
lub usunięte
Autor tego komentarza otrzymał czerwoną kartkę
Czytelnik

komentarz #74 wysłany: 2006-01-13 13:57 w odpowiedzi na komentarz #71

Zrozum, ze dragon z MOSa to hack a dragowaniee kranow w AmigaOS4 to CECHA intuition.library. Wiecej nie mam sily Ci to tlumaczyc.

o dragonie też nic nie napisałem , wiem, ze to jest nowa cecha intuition dla niektórych ważna ale dla niektórych (dla mnie, moze też i dla Wali7) zbędny bajer. O wiele bardziej bym się cieszył gdyby zaimplementować w systemie (dowolnym amigowym) protokół podobny do RDesktop i jeśli intuition by bylo w ten sposób rozszerzone to chylę czoła przed takim systemem, szkoda że pewnie to tylko takie moje marzenia

Odpowiedz

Michał Woźniak
Czytelnik

komentarz #75 wysłany: 2006-01-13 14:03 w odpowiedzi na komentarz #72

Wyraz nie napisalem "mowi sie" a nie "pisze". Masz okazje udowodnic to swoim portem wiec jak ???

co mam udowadniac? nikt mi niczego nie zabrania. to jest moj wlasny wybor.

Odpowiedz

Amig_OS
konto zablokowane
lub usunięte

Czytelnik

komentarz #76 wysłany: 2006-01-13 14:03 w odpowiedzi na komentarz #73

Na Amizaduszki zostaliem zaproszeny przez oraganizatorow mi. Waliego i Maga. Wiec skoro juz poswiecam swoj wolny czas, pieniadze i uzyczam systemu na pokaz to wydaje mi sie, ze zwykla uczciwoscia byloby napisanie - zretelnego raportu. Zycze kolejnego udanego zlotu w Karkowie ... ja sobie odpuszcze.

Odpowiedz

Amig_OS
konto zablokowane
lub usunięte

Czytelnik

komentarz #77 wysłany: 2006-01-13 14:07 w odpowiedzi na komentarz #74

Dla mnie RDesktop to zbedny bajer. 1 monitor + amiga + piec + elektroniczny przelacznik monitorow (80zl) zlatwia sprawe wystarczajaco. Zreszta RDesktop jest w wersji dla AmigaOS4 i dziala wysmienicie.

Odpowiedz

Michał Kowalewski
Czytelnik

komentarz #78 wysłany: 2006-01-13 14:11 w odpowiedzi na komentarz #76

Tak, więcej takich wypowiedzi i osób jak Ty, a na pewno Amiga w tym kraju daleko zajdzie.

Odpowiedz

SZAMAN
Redaktor

komentarz #79 wysłany: 2006-01-13 14:17 w odpowiedzi na komentarz #76

A ja nie mam zamiaru sie chowac z AmigaOS 4 - nie po to Hyperion go robi, aby system ukrywac przed swiatem i go nie pokazywac. A jezeli potem ktos czegos nie napisze to tylko o nim zle swiadczy, a nie o mnie i nie o nas. My bylismy, pokazalismy, byla serdeczna atmosfera. Czy Ty oczekiwales, ze beda potem wychwalac AmigaOS 4 pod niebiosa? Kazdy chwali to co ma i czego uzywa - przeciez to oczywiste.

Odpowiedz

Michał Kowalewski
Czytelnik

komentarz #80 wysłany: 2006-01-13 14:50 w odpowiedzi na komentarz #79

Kwestia odpowiedniego podejścia. Nie można popadać w skrajności. A A.Hućko popadł w taką skrajność - dla Niego wszystko co związane z OS4 jest najlepsze, najwspanialsze, i nie podlegające żadnej krytyce. W przeciwnym wypadku Pan Hućko odczuwa to jako personalny atak, i najczęściej zwija manatki, i obrażony odchodzi. Widziałem już takie akcje na PPA. Teraz urażony Pan Hućko daje sobie spokój z imprezą w Krakowie. Co będzie następne? Exec? Bo przecież tutaj też zdarzają sie osoby krytykujący jego ukochany system. Może lepiej będzie wszystkich zbanować, i zostawić tylko tych, którzy chwalą? Kto wtedy zostanie z najaktywniej udzielających sie?

Odpowiedz

Michał Kowalewski
Czytelnik

komentarz #81 wysłany: 2006-01-13 14:58 w odpowiedzi na komentarz #69

Chciałbym, żeby osoby posiadające Pegasosa mogły na nim używać AmigaOS

Więc po co w takim razie szumne nagłówki newsa o utracie potencjału, przytyki o rżnięciu głupa przez BBRV, i brak chociaż częściowego zrozumienia dla polityki Genesi dotyczącej systemów operacyjnych wspierających Pegasosa? Po co przytyki i aluzje w stronę "konkurencyjnych" redakcji? I po co na siłę udowadnianie że pomimo Twoich rzekomych "chęci", niemal na każdym kroku widać iż niemal jesteś pewien tego, że Pegaz w wersji 2 jednak umrze?

Odpowiedz

SZAMAN
Redaktor

komentarz #82 wysłany: 2006-01-13 15:09 w odpowiedzi na komentarz #80

Nie da sie wypromowac systemu nie pokazujac go, zamykajac pod kluczem i banujac wszystkich, ktorzy cokolwiek zlego na jego temat napisza. W ten sposob to mozna zrobic, ale skuteczna antyreklame. Nie mozna tez obrazac sie z byle powodu na innych. Tylko racjonalna, spokojna dyskusja moze przyniesc efekty. Konrad napisal newsa o dziwnej sytuacji z Pegasosem 2, bo uwazamy ze im wiecej sprzetu dla AmigaOS 4 tym lepiej dla przyszlosci tego systemu. Skonczylo sie to jednak jak zwykle - wojna podjazdowa pomiedzy konserwatystami z obu obozow. Slabia mnie te wojenki, naprawde. Udowadnianie komus czegos na sile konczy sie zawsze tragicznie.

Odpowiedz

Konrad Bielski
Redaktor

komentarz #83 wysłany: 2006-01-13 15:18 w odpowiedzi na komentarz #81

Więc po co w takim razie szumne nagłówki newsa o utracie potencjału

To ja może zapytam: a po co w ogóle pisać newsy? Chodzi o informowanie użytkowników. Moim zdaniem RoHS powoduje, że Pegasos, który był brany przez Hyperion pod uwagę jako potencjalna platforma dla AmigaOS właśnie traci ten potencjał.

przytyki o rżnięciu głupa przez BBRV

A to już nie był news, tylko mój prywatny komentarz. W dalszym ciągu podtrzymuje opinie na temat BBRV i jego ostatnich popisów na blogu i AW.net.

Po co przytyki i aluzje w stronę "konkurencyjnych" redakcji?

Nie było przytyków i aluzji. Nie zmyślaj Waść.

I po co na siłę udowadnianie że pomimo Twoich rzekomych "chęci", niemal na każdym kroku widać iż niemal jesteś pewien tego, że Pegaz w wersji 2 jednak umrze?

To jest moje zdanie. Ty możesz mieć inne. Czas pokaże, który z nas miał rację. Na razie dość często wychodzi na to, że to ja mam rację, a nie moi oponenci. Nie jestem jednak nieomylny, i w tym akurat przypadku mogę się mylić, co zresztą może byłoby z korzyścią dla AmigaOS.

Odpowiedz

Michał Kowalewski
Czytelnik

komentarz #84 wysłany: 2006-01-13 15:24 w odpowiedzi na komentarz #83

Nie zmyślaj Waść

Odpowiedz

rzookol
konto zablokowane
lub usunięte
Autor tego komentarza otrzymał czerwoną kartkę
Czytelnik

komentarz #85 wysłany: 2006-01-13 15:25 w odpowiedzi na komentarz #77

Dla mnie RDesktop to zbedny bajer. 1 monitor + amiga + piec + elektroniczny przelacznik monitorow (80zl) zlatwia sprawe wystarczajaco. Zreszta RDesktop jest w wersji dla AmigaOS4 i dziala wysmienicie.


o server dla zdalnego dostępu mi chodziło, na razie jest tylko server VNC ale vnc działa topornie.
co do rdp to przełącznik monitorów nie rozwiązuje sprawy jak sie ma jednego szybkiego peceta w domu, a 3 osoby chcą naraz skorzystać

ps. rdesktop na mosie sie nieraz wiesza (zamraza system) na os4 też tak jest?

Odpowiedz

Amig_OS
konto zablokowane
lub usunięte

Czytelnik

komentarz #86 wysłany: 2006-01-13 15:37 w odpowiedzi na komentarz #80

Najwiecej dyskujesz , krytukujesz, osodzasza a byles w Krakowie badz an GGUA ? Widziales w realu OS4 ? Jesli nie to zapraszam.

W kwesti formalnej moze wracajmy sie do siebie po ksywkach czy po imieniu bo "Panowanie" jest uciazliwe.

Odpowiedz

Michał Kowalewski
Czytelnik

komentarz #87 wysłany: 2006-01-13 15:39 w odpowiedzi na komentarz #86

Widziales w realu OS4

Ja piszę oprogramowanie pod Twój ukochany system, nie muszę go oglądać na pokazach. Nadmieniając do Twojej osoby opieram sie na tym co piszesz, na niczym więcej.

Odpowiedz

Dominik Kowalski
Czytelnik

komentarz #88 wysłany: 2006-01-13 15:44 w odpowiedzi na komentarz #43

Próby integrowania się były podejmowane niejednokrotnie, choćby stowarzyszenie Hi-Toro

Żadne stowarzyszenia nie są potrzebne wystarczy się normalnie komunikować i działać wspólnie.

Widzę że hołdujesz dosyć orginalnym sposobom na wyrażenie wdzięczności programistom

Pisze o zachęcaniu a wdzięczność finansowa to inna sprawa.

Przestań mierzyć innych swoją miarą, to że Ty jeśli się z kimś nie zgadzasz zaraz próbujesz go obrażać nie znaczy wcale że robi tak każdy developer.

Zawsze staram się robić coś do końca czyli albo obrażam albo nie a nie próbuje. Mylisz obrażanie z obrazowym przedstawianiem sytuacji.

ale wierz w żadnym stopniu nie jest to zasługa moich tekstów

Z tego co ja słysze wśród mowiec to bardzo ich zniechęca postawa obecnych użytkowników nowego AmigaOS.

Jak już pisałem ja nie chcę, być może Szymon jeszcze chce i ja to szanuje, aczkolwiek z uwagi na wiadomy finał takich prób integracji zawsze będę głośno wyrażał swój sceptycyzm.

Według mnie stwarzasz jakieś sztuczne problemy. Wszystkie mofce wiedzą co o czym sądze a jakoś sobie w spokoju rozmawiamy i pomagamy.

Odpowiedz

Dominik Kowalski
Czytelnik

komentarz #89 wysłany: 2006-01-13 15:54 w odpowiedzi na komentarz #56

Nikt nie kaze udostepniac zrodel, tylko chodzi o porty. Nigdzie nie napisalem ze ktos chce zrodla. Poprostu oferujemy pomoc w dotarciu do SDK by wykonac port pod OS4. Przeinaczasz to co pisze.

Nie ja przeinaczam co piszesz tylko Ty nie masz pojęcia o programowaniu. Myślisz, że jak to jest? Przykładamy SDK do naszego kodu źródłowego i magicznie pojawia się port na kolejną platformę? SDK nie wystarczy, tak samo cross compiler, nie wystarczy tez godzinna wizyta podczas której wpiszemy make i poczekamy na rezultat. Co najmniej wymaga to długotrwałego przetestowania a prawdopodobnie też modyfikacji programu więc rozwiązanie, że ktoś kogoś niedzielnym popołudniem odwiedzi odpada.

Odpowiedz

Dominik Kowalski
Czytelnik

komentarz #90 wysłany: 2006-01-13 16:00 w odpowiedzi na komentarz #58

Dziwne, mi Kiero i Stefkos odmowili ... zreszta nie tylko oni. Wiec nie wydaje mi sie ze glupoty opowiadam.

To nie wiem jak z nimi rozmawiałeś albo czym ich wcześniej wkurzyłeś. Kiero zawsze udzielił mi informacji o które pytałem a Stefkos jak się dowiedział że się u mnie MOS na classicu nie chciał odpalić to tak gorliwie chciał mi pomóc że aż mi głupio było powiedzieć że chwilowo odłożyłem to na później. Więc może problem nie tkwi w nich tylko w Tobie.

Odpowiedz

Konrad Bielski
Redaktor

komentarz #91 wysłany: 2006-01-13 18:51 w odpowiedzi na komentarz #50

Ech ... napisalem co mysle czas wracac do pracy. Bawcie sie panowie dalej w swojej malutkiej piaskownicy zabijajac sie o to kto ma lepsze zabaweczki i czyje zabaweczki sa bezpieczne i nie szkodzi tu wcale, ze w skalu kraju w tej piskownicy jest tylko kilka bardzo zfrustrowanych i nienawistnie sliniacych sie ziarenek pisaku.

A na strony hodowców rybek akwariowych też czasami wchodzisz z tekstami typu: Nie mam akwarium, ale pokazałem waszą stronę sąsiadowi i strasznie się z niej uśmialiśmy. W ogóle nie rozumiem po co się tym zajmujecie o i tym ciągle dyskutujecie, ale co wam powiem, to wam powiem, jesteście nieźle zakręceni.

Nie? Na stronie o rybkach jeszcze nie byłeś? To poszukaj jakiejś w Internecie, może tam też się odnajdziesz pouczając innych. Zawsze to jakiś sposób, żeby się choć trochę dowartościować.

Odpowiedz

Konrad Bielski
Redaktor

komentarz #92 wysłany: 2006-01-13 19:02 w odpowiedzi na komentarz #90

To nie wiem jak z nimi rozmawiałeś albo czym ich wcześniej wkurzyłeś.

Wtrące się do Waszej dyskusji na chwilę i zapytam, a w czym problem?

Ja też na IRCu rozmawiałem z MiniQ czy z Marcikiem i pewnie by mi pomogli, gdybym o coś poprosił.

Natomiast w kwestii amigowania mamy odmienne zdania. To też samo w sobie nie jest żadnym problemem. Problem moim zdaniem jest wtedy, gdy jedna ze stron przestaje szanować drugą i zaczyna pisać np. o "bzdurzeniu" wówczas, gdy się nie zgadza z argumentami przeciwnika. Dla mnie to jest żenujące. Zgadzać się nie musimy, ale przynajmniej się szanujmy.

Odpowiedz

Marcin Kurek
Czytelnik

komentarz #93 wysłany: 2006-01-13 22:09 w odpowiedzi na komentarz #57

Marcin: 1. Twoje konto bylo odblokowane przynajmniej od roku czasu (tyle jestem w eXecu). Pisze o tym, bo wiele osob mysli, ze jezeli nie zgadza sie z naszymi pogladami to ma zablokowane konto na eXecu - konto blokujemy tylko za brak kultury wypowiedzi (tzw. trollowanie).

Kiedys tam dla zabawy zatrolowalem i nie wiedzialem na ile konto jest czynne czy nie. Nie jest to istotne, bo nie zmiania to mojego zdania na temap banowania na portalu takim jak ten.

2. Napisales: "w porownaniu do tego co prezentuje polskie obozowisko zwolennikow OS4". Czy czasem za bardzo nie uogulniasz? Zauwaz, ze troche wyzej Marian napisal, ze ceni moja postawe (przy okazji - ja tez cenie jego postawe). Zrozum, ze tak samo jak i w Twoim srodowisku mosowym sa u nas osoby o liberalnych pogladach, ktore opowiadaja sie za wspolpraca i sa osoby konserwatywne, ktore opowaiadaja sie za calkowitym odcieciem od drugiej strony. I tak wlasnie jest w eXecu i GGUA. Zacznij bardziej doglebnie odcerwowac postawy roznych ludzi, a potem wypowiadaj sie z pozycji profesora.

Wiesz, tutaj wypowiedzialem sie ze strony osoby postronnej. Moze nieco blednie, ze osoba obserwujaca to z boku czytala tylko eXec'a ale jej zdanie bylo bardzo podobne do mojego. Zreszta nie ukrywam, ze nie moge byc tutaj w 100% obiektywny niestety ale dlatego posilkuje sie opiniami ludzi nie ze "sceny"

Odpowiedz

Konrad Bielski
Redaktor

komentarz #94 wysłany: 2006-01-13 22:53 w odpowiedzi na komentarz #84

Nie zmyślaj Waść

Ach, to miałeś na myśli. Tak, masz oczywiście rację, to jest (mam nadzieję) w pełni czytelna aluzja. Rzekłbym nawet, posługując się charakterystycznym słowem "hurra-optymizm" uprawiany przez tamtą redakcję. Sprawa się komplikuje, a oni się uśmiechają i twierdzą, że w związku z tym będzie lepiej.

Odpowiedz

Dominik Kowalski
Czytelnik

komentarz #95 wysłany: 2006-01-15 13:28 w odpowiedzi na komentarz #92

Problem moim zdaniem jest wtedy, gdy jedna ze stron przestaje szanować drugą i zaczyna pisać np. o "bzdurzeniu" wówczas, gdy się nie zgadza z argumentami przeciwnika. Dla mnie to jest żenujące. Zgadzać się nie musimy, ale przynajmniej się szanujmy.

To że uważam iż ktoś mija się z rzeczywistoscią i użyje słowa "bredzi" to nie znaczy że odmawiam mu szacunku a jedynie określam stopniem mijania się z tą rzeczywistoscią - oczywiście według mnie. Co do solarium to jest to nawiązanie do "za długo byłeś na słońcu" ale z powodu zimy nie nadawalo się w orginalnym brzmieniu

Odpowiedz

SZAMAN
Redaktor

komentarz #96 wysłany: 2006-01-15 15:31 w odpowiedzi na komentarz #95

"i użyje słowa "bredzi" to nie znaczy że odmawiam mu szacunku a jedynie określam stopniem mijania się z tą rzeczywistoscią - oczywiście według mnie"

Ale nie wedlug redakcji eXeca, wiec nie masz innego wyboru jak tylko dostosowac sie i nie uzywac tego typu okreslen. Nie tolerujemy wszelkich dookreslen w stosunku do drugiej osoby w dyskusji.

Odpowiedz

Dominik Kowalski
Czytelnik

komentarz #97 wysłany: 2006-01-15 17:04 w odpowiedzi na komentarz #96

Ale nie wedlug redakcji eXeca, wiec nie masz innego wyboru jak tylko dostosowac sie i nie uzywac tego typu okreslen. Nie tolerujemy wszelkich dookreslen w stosunku do drugiej osoby w dyskusji.

Ojej :O i co ja teraz zrobie

Odpowiedz

rzookol
konto zablokowane
lub usunięte
Autor tego komentarza otrzymał czerwoną kartkę
Czytelnik

komentarz #98 wysłany: 2006-01-15 21:05

i się okazało ze prawda jest znów zupelnie inna
http://www.morphos-news.de/comments.php?lg=en&nid=1213

za tydzien okaze sie ze prawda znów bedzie inna
a za 2 tygodnie...

i tak do końca świata, bedziemy się kłócić i nic z tego nie wyniknie

Odpowiedz

Marcin Wolanski
Czytelnik

komentarz #99 wysłany: 2006-01-16 12:39

Przedewszystkim 1. to o ile pamiętam to na tym portalu miało się nie pisać o innych maszynach niż amiga. 2. UE jest instytucją tak powaloną i chorą że naprawdę nie widzę powodu by się przejmować jej zarządzeniami. /vide sklasywikowanie marchewki jako owocu pegi jak się mają sprzedawać to i tak się będą sprzedawać. Nawet jak się biurokraci z eurokołchozu dogadają w tej sprawie to pewnie wyjdzie już peg IV a może nawet V.

Odpowiedz

Konrad Bielski
Redaktor

komentarz #100 wysłany: 2006-01-16 20:53 w odpowiedzi na komentarz #99

Przedewszystkim 1. to o ile pamiętam to na tym portalu miało się nie pisać o innych maszynach niż amiga.

Pegasos 2 jest brany pod uwagę przez producenta systemu AmigaOS jako potencjalna maszyna dla tego systemu, o czym napisałem już w pierwszym zdaniu tego newsa. Zresztą jest to na stałe zaznaczone w ramce "Cytat kwartału". Dlatego teraz piszemy o tym sprzęcie i się nim interesujemy. Podobnie jak piszemy o Amy, która też Amigą nie będzie, a jedynie jej klonem.

2. UE jest instytucją tak powaloną i chorą że naprawdę nie widzę powodu by się przejmować jej zarządzeniami.

Więc się nie przejmuj.

Odpowiedz

MaaG^dA
konto zablokowane
lub usunięte
Autor tego komentarza otrzymał czerwoną kartkę
Czytelnik

komentarz #101 wysłany: 2006-01-16 22:49 w odpowiedzi na komentarz #100

Podobnie jak piszemy o Amy, która też Amigą nie będzie, a jedynie jej klonem.

Ja w kwestii formalnej - jeżeli chodzi o klonowanie. Wydaje mi sić iż obecnie można zrobić klona Amigii linii klasycznej, klona A1 czy też Pegasosa.
Klona nowej amigi sić nie da. Dlaczego ? Bo nie ma takiego komputeraz. Jest specyfikacja Zico /o ile dobrze pamićtam/ i wykupienie licencji na nazwć Amiga.
Jeżeli producent spełni oba te wymagania - produkuje amigi, jeżeli nie - produkuje "coś".. co pozwala na zainstalowanie systemu zgodnego z AmigaOS3 /MorphOS/ lub AmigaOS4 /Amy05/
Jednak nie są to klony..

Odpowiedz

SZAMAN
Redaktor

komentarz #102 wysłany: 2006-01-16 23:36 w odpowiedzi na komentarz #101

Masz rację, nie sa to klony. Mogą to być po prostu nowe platformy sprzętowe dla systemu AmigaOS 4.

Odpowiedz

Konrad Bielski
Redaktor

komentarz #103 wysłany: 2006-01-17 00:11 w odpowiedzi na komentarz #101

Może klon nie jest rzeczywiście najlepszym określeniem. Draco, które było tzw. pierwszym "klonem" Amigi tak naprawdę też nie próbowało udawać żadnego modelu Amigi. Rozwiązania sprzętowe zastosowane w Draco były odmienne.

Natomiast w tym sensie można mówić klon, że na takim komputerze, podobnie jak na oryginalnej Amidze działa natywnie system AmigaOS, a różnica polega na tym, że taki komputer nie ma praw/licencji do posługiwania się nazwą Amiga. Tak więc udaje coś, czym w rzeczywistości nie jest. Niemniej ten sam system operacyjny pozwala stwierdzić z punktu widzenia użytkownika, że mamy do czynienia z wiernym klonem Amigi.

Odpowiedz

michalsc
konto zablokowane
lub usunięte

Czytelnik

komentarz #104 wysłany: 2006-01-17 07:08 w odpowiedzi na komentarz #103

Tak więc udaje coś, czym w rzeczywistości nie jest. Niemniej ten sam system operacyjny pozwala stwierdzić z punktu widzenia użytkownika, że mamy do czynienia z wiernym klonem Amigi.

Nie, te maszyny nie udaja czegos, czym w rzeczywistosci nie sa (jesli juz mamy byc drobiazgowi). Maja po prostu identyczna architekture.

Odpowiedz

Konrad Bielski
Redaktor

komentarz #105 wysłany: 2006-01-17 07:48 w odpowiedzi na komentarz #104

Nie, te maszyny nie udaja czegos, czym w rzeczywistosci nie sa (jesli juz mamy byc drobiazgowi). Maja po prostu identyczna architekture.

To też, ale sama architektura nie wystarczy, żeby AmigaOS działał automatycznie na takim sprzęcie. Dlatego nie każdy komputer z PPC możemy określić mianem "klona" Amigi. Mak PPC ładnie wygląda na obrazkach, nawet z naklejką Amiga, ale póki co AmigaOS na tym nie działa, podobnie jak na Pegasosie 2.

Odpowiedz

Discord
Online: 12
 • a...a...
 • CizarCizar
 • Delf_2000EDelf_2000E
 • DobrowitDobrowit
 • HengHeng
 • IMPBotIMPBot
 • juenjuen
 • LaubzegaLaubzega
 • m...m...
 • Marek_BMarek_B
 • PatuPatu
 • SZAMANSZAMAN
dołącz do kanału »
Menu
O tym piszemy
Baza wiedzy
Najpopularniejsze
Wybierz ikonę