Web Analytics
eXec.plMAGAZYN UŻYTKOWNIKÓW KOMPUTERÓW AMIGA

Dodano: 2004-09-26 00:00, Autor: kb, Kategoria: Wydarzenia, Liczba wyświetleń: 3989

A A A

OS4 Depot - pierwsza setka przekroczona!

OS4 Depot powstał trzy miesiące temu, przyjął się bardzo szybko, w efekcie czego mamy dzisiaj na nim ponad 100 archiwów przeznaczonych dla AmigaOS 4.0. Serwis ma być w założeniach następcą Aminetu, który wraz z upływem lat boryka się z coraz większymi problemami, od technicznych zaczynając, na braku właściwej organizacji plików kończąc.


Dodaj komentarz

Discord (online: ) «»
Online: 6
 • CizarCizar
 • DobrowitDobrowit
 • IMPBotIMPBot
 • juenjuen
 • LaubzegaLaubzega
 • m...m...
dołącz do kanału »
MisterQ
konto zablokowane
lub usunięte
Autor tego komentarza otrzymał czerwoną kartkę
Czytelnik

komentarz #1 wysłany: 2004-09-26 19:09

Następca aminetu, dobre sobie))

Odpowiedz

Mufa
konto zablokowane
lub usunięte

Czytelnik

komentarz #2 wysłany: 2004-09-26 20:17 w odpowiedzi na komentarz #1

Następca aminetu, dobre sobie))

Dla Ciebie z pewnoscia nie. Ale dla uzytkownikow OS4.0, ktorzy mam nadzieje w przyszlosci beda stanowili zdecydowana wiekszosc, jak najbardziej. Osobiscie zagladam tam czesciej niz na aminet, bo prawie codziennie jest tam cos nowego, podczas gdy na aminecie cicho bywa nawet przez kilkanascie dni. Nie wspomne juz o drobnym szczegole ze zawartosc najnowszych recentow aminetu w wiekszosci sklada sie z plikow ktore juz wczesniej zdazyly zadebiutowac na OS 4Depot.

Odpowiedz

MisterQ
konto zablokowane
lub usunięte
Autor tego komentarza otrzymał czerwoną kartkę
Czytelnik

komentarz #3 wysłany: 2004-09-26 20:22 w odpowiedzi na komentarz #2

Dla Ciebie z pewnoscia nie.

Z pewnością, to ty jeynie nie wiesz, co jest "dla mnie", "z pewnością", a co nie.

Osobiscie zagladam tam czesciej niz na aminet, bo prawie codziennie jest tam cos nowego, podczas gdy na aminecie cicho bywa nawet przez kilkanascie dni.

Życzę powodzenia z dojściem do połowy objętości aminetu, z pewnością będzie wam to potrzebne.

Odpowiedz

Marcin Libicki
Czytelnik

komentarz #4 wysłany: 2004-09-26 20:34 w odpowiedzi na komentarz #3

Mowcie co chcecie, nie wszystko co zwiazane z OS4 mi sie podoba. Ale akurat OS4 Depot to bardzo dobry pomysl. Ile razy czytam na portalach (np. PPA), ze ludzie pytaja skad sciagnac oprogramowanie dla MOSa. A tutaj mamy jasno - na OS4 Depot jest oprogramowanie wylacznie dla OS4 i nie trzeba "biegac" po Internecie, aby cos znalezc. Mnie sie to podoba. Dyskusyjne jest tylko oddzielenie od Aminetu, ale ostatnio Aminet ma rozne problemy wlacznie ze znikaniem plikow, wiec dobrze, ze oprogramowanie dla OS4 jest na innym serwerze.

Odpowiedz

Mufa
konto zablokowane
lub usunięte

Czytelnik

komentarz #5 wysłany: 2004-09-26 20:44 w odpowiedzi na komentarz #3

Z pewnością, to ty jeynie nie wiesz, co jest dla mnie z pewnością, a co nie.

No mysle ze nie tylko ja. W koncu nie trudno sie domyslec ze dla uzytkownika mosa, OS4 Depot nie jest zbyt atrakcyjnym miejscem. Sam chyba przyznasz ze prozno by tam szukac oprogramowania dedykowanego niebieskiemu motylowi.

Co do dorownania obietosci aminetu, to przy dzisiejszej liczbie developujacych amigowcow, to raczej nierealne. Natomiast jesli chodzi o dynamike pojawiania sie nowych plikow, to jestem spokojny o przyszlosc OS4 Depot. Mysle ze ta bedzie rosla, natomiast jesli chodzi o przyrost nowego oprogramowania 68k na aminet, to niestety obawiam sie ze w przyszlosci moze byc juz tylko coraz gorzej.

Odpowiedz

MisterQ
konto zablokowane
lub usunięte
Autor tego komentarza otrzymał czerwoną kartkę
Czytelnik

komentarz #6 wysłany: 2004-09-26 21:34 w odpowiedzi na komentarz #5

No mysle ze nie tylko ja. W koncu nie trudno sie domyslec ze dla uzytkownika mosa

Czarne, białe, mos, aos4, jak już ma jedno, to nie może mieć drugiego? Twoim problemem jest zero-jedynkowe myślenie. Zmień to facet, bo daleko z tym nie zajedziesz...

Odpowiedz

MDW
Czytelnik

komentarz #7 wysłany: 2004-09-26 22:21 w odpowiedzi na komentarz #4

ludzie pytaja skad sciagnac oprogramowanie dla MOSa.

To świadczy o tym, że polscy użytkownicy MOSa istnieją, żyja, uzywają swoich maszyn.

A conieco na MOSa ściągnąć można z:

http://download.morphos.net

http://www.morphzone.org/modules/mydownloads

http://morphos-news.de
a konkretnie z:
http://morphos-news.de/software.php?lg=en

http://mdc.morphos.net

W niektórych miejscach dopiero po zarejestrowaniu się i zalogowaniu...

Odpowiedz

Tomisław Kityński
Redaktor

komentarz #8 wysłany: 2004-09-26 22:33 w odpowiedzi na komentarz #6

Czarne, białe, mos, aos4, jak już ma jedno, to nie może mieć drugiego? Twoim problemem jest zero-jedynkowe myślenie. Zmień to facet, bo daleko z tym nie zajedziesz...

IMO zdanie jest zupełnie sensowne — użytkownika MOS-a nie obchodzi soft na inne platformy, bo niby dlaczego miałby? Nikt nie napisał, że użytkownik MOS-a nie może być jednocześnie użytkownikim Amigi, Atari, Poloneza, pralki Frani i tysiąca innych rzeczy. Użytkownika Amigi obchodzi soft na Amigę, użytkownika MOS-a — na MOS-a. Nikt (oprócz Ciebie) nie mówił o jakimś binarnym podziale. IMO to nie Rafał ma problem...

Odpowiedz

MDW
Czytelnik

komentarz #9 wysłany: 2004-09-26 22:49 w odpowiedzi na komentarz #8

użytkownika MOS-a nie obchodzi soft na inne platform

Soft dla AmigaOS3 (68k, PowerUP, WarpOS) MOSowców bardzo obchodzi. W końcu używamy go sporo. Ze zrozumiałych względów programy dla AmigaOS3+PPC obchodzą MOSowców znacznie bardziej niż użytkowników AmigaOS4.

Zresztą soft dla AmigaOS4 pośrednio też nas interesuje. Jak coś jest opensource to można to przenieść na MorphOS znacznie łatwiej z AmigaOS4 niż z jakiegokolwiek innego systemu. Poza tym fakt powstania czegoś na AmigaOS4 czasem wjeżdża na ambicję jakiejś rulezującej MOSowcy i skutkuje to czymś nowym.

Odpowiedz

MisterQ
konto zablokowane
lub usunięte
Autor tego komentarza otrzymał czerwoną kartkę
Czytelnik

komentarz #10 wysłany: 2004-09-26 22:55 w odpowiedzi na komentarz #8

Użytkownika Amigi obchodzi soft na Amigę, użytkownika MOS-a na MOS-a. Nikt (oprócz Ciebie) nie mówił o jakimś binarnym podziale.

No, naturalnie, nikt nie mówi o podziałach oprócz mnie. Tak generalnie to był rodzaj alegorii, określenie nie tylko tej konkretnej sytuacji, ale całokształtu podejścia, jaki reprezentuje mufa, i inni betatesterzy OS4 w polsce. Wracając do kwestii podziałów - to ciekawe skąd wziął się OS4 depot - aminet zaczął prawdopodobnie śmierdzieć z momentem w którym pojawiła się tam pierwsza binarka pod MOSa, prawda?... Zaśmiecenie aminetu to kiepski argument, jakoś użytkownikom/programistom MOSa to "zaśmiecenie" nie przeszkadza. Podobnie jest z innymi sprawami - jak chociażby z występami ludźmi związanymi z OS4 na PPA - typu "chcesz informacji idź na exec" (gdzie dostaniesz sarkazm prosto od [kb] na początek), albo wmawianie na siłę pro-morphosowego profilu PPA, bądź cenzury która tam ponoć panuje...

IMO to nie Rafał ma problem...

No, naturalnie. Coś chyba rzadko masz okazję Rafała czytać.

Wracając do meritum - niby dlaczego to, że jestem użytkownikiem mosa/windy/czegokolwiek ma implikować mój brak zainteresowania softem dla OS4? A może pojawi się coś, co mnie przekona do tej platformy? Może kieruje mną po prostu ciekawość? Kto tu w tym momencie na siłę produkuje podziały? "Jesteś użytkownikiem mosa? To czego tu szukasz?" A co to kogo obchodzi?

Odpowiedz

Marcin Kurek
Czytelnik

komentarz #11 wysłany: 2004-09-27 04:25 w odpowiedzi na komentarz #9

... to można to przenieść na MorphOS znacznie łatwiej z AmigaOS4 niż z jakiegokolwiek innego systemu.

Ojjj, kolega chyba nie widzial jak wygladaja programy pod SOS4 po zabiegach jakie wymusily na programistach "dziwne" pomysly panow z Hyperionu.

Odpowiedz

MandiATO
konto zablokowane
lub usunięte

Czytelnik

komentarz #12 wysłany: 2004-09-27 07:45 w odpowiedzi na komentarz #10

Tak generalnie to był rodzaj alegorii, określenie nie tylko tej konkretnej sytuacji, ale całokształtu podejścia, jaki reprezentuje mufa, i inni betatesterzy OS4 w polsce.

Marcin mam prośbę, od innych to się odpierwiastkuj. Masz coś do Mufy pisz do niego, masz coś do kogoś innego pisz bezpośrednio, nie rozciągaj tego na wszystkich.

Wracając do kwestii podziałów - to ciekawe skąd wziął się OS4 depot - aminet zaczął prawdopodobnie śmierdzieć z momentem w którym pojawiła się tam pierwsza binarka pod MOSa, prawda?...

Jak to mawiają górale są trzy prawdy: cała prawda, tylko prawda i gó..o prawda... I tutaj akurat ma zastosowanie 3 prawda, gdyż powstaniu OS4Depot trwały długie dyskusje. Z Aminetem był taki problem, iż władze Aminetu nie za bardzo chciały dodać niektóre nowe kategorie. Poza tym wszystko lub prawie wszystko co trafia na OS4Depot jest też wysyłane na Aminet. OS4Depot jest po prostu miejscem zbiorczym dla softu OS4, aby było łatwiej to znaleźć. Co nie oznacza dyskryminacji Aminetu.

Howgh!
Mariusz Danilewicz (znienawidzony betatoster OS4)

Odpowiedz

Marcin Libicki
Czytelnik

komentarz #13 wysłany: 2004-09-27 13:03 w odpowiedzi na komentarz #7

To świadczy o tym, że polscy użytkownicy MOSa istnieją<, żyja, uzywają swoich maszyn.

Zgadzam sie z Toba, ale czy nie uwazasz, ze taka inicjatywa zintegrowanego portalu dla uzytkownikow okreslonego systemu operacyjnego (niezaleznie jakiego) to dobry pomysl? Bo ja tak sadze. Czemu od razu ustawiasz sie w pozycji oponenta?

Odpowiedz

Dominik Kowalski
Czytelnik

komentarz #14 wysłany: 2004-09-27 18:11 w odpowiedzi na komentarz #11

<cite> ... to można to przenieść na MorphOS znacznie łatwiej z AmigaOS4 niż z jakiegokolwiek innego systemu. </cite> <p align="justify">Ojjj, kolega chyba nie widzial jak wygladaja programy pod SOS4 po zabiegach jakie wymusily na programistach "dziwne" pomysly panow z Hyperionu.</p>


Które dokładnie uważasz za dziwne?

Odpowiedz

MisterQ
konto zablokowane
lub usunięte
Autor tego komentarza otrzymał czerwoną kartkę
Czytelnik

komentarz #15 wysłany: 2004-09-28 01:40 w odpowiedzi na komentarz #14

Jak dla mnie bardzo dziwne jest to, w jaki sposób zostało rozwiązane wywoływanie funkcji systemowych. Po co jakieś cuda na kiju w rodzaju np. IntuitionBase->OpenWindowTags()?

Odpowiedz

MisterQ
konto zablokowane
lub usunięte
Autor tego komentarza otrzymał czerwoną kartkę
Czytelnik

komentarz #16 wysłany: 2004-09-28 01:51 w odpowiedzi na komentarz #12

G.. prawda? Pewnie tak. Tylko ciekawe z której strony? Bo najśmieszniejsze jest to, że przez tyle lat ilość kategorii, i to, że pojawił się mos nie przeszkadzało w funkcjonowaniu aminetu, i nie stanowiło przeszkody w znalezieniu czegokolwiek. Pojawił się os4, i nagle pojawiły się problemy. Po co dodawać jakieś kategorie, cuda na kiju? Wystarczy w readme napisać czy archiwum zawiera binarkę dla os4, i tyle. Dodatkowo jeszcze było uczulić "waadze" aminetu na to, by w readme pojawiała się informacja na temat zawartości pod kątem systemu operacyjnego, i gotowe... Ale nie, przecież lepiej "się odszczepić"...

Poza tym wszystko lub prawie wszystko co trafia na OS4Depot jest też wysyłane na Aminet. OS4Depot jest po prostu miejscem zbiorczym dla softu OS4, aby było łatwiej to znaleźć.

Wyszukiwarka na aminecie źle działa, czy jak?...

Co nie oznacza dyskryminacji Aminetu.

No, może z Twoich słów wynika że nie, niemniej z newsa wynika coś zupełnie odwrotnego. Zaraz, jak to szło... "następca aminetu?"...

Odpowiedz

MandiATO
konto zablokowane
lub usunięte

Czytelnik

komentarz #17 wysłany: 2004-09-28 07:51 w odpowiedzi na komentarz #16

..najśmieszniejsze jest to, że przez tyle lat ilość kategorii, i to, że pojawił się mos nie przeszkadzało w funkcjonowaniu aminetu, i nie stanowiło przeszkody w znalezieniu czegokolwiek. Pojawił się os4, i nagle pojawiły się problemy. Po co dodawać jakieś kategorie, cuda na kiju? Wystarczy w readme napisać czy archiwum zawiera binarkę dla os4, i tyle.

Chodziło o inne kategorie, a nie o kategorię OS4. Spora część rzeczy pojawiających się obecnie na OS4Depot na Aminecie trafia do misc/misc, bo brak kategorii (sterowniki do karty dźwiękowej i inne takie "cuda na kiju"

Dodatkowo jeszcze było uczulić "waadze" aminetu na to, by w readme pojawiała się informacja na temat zawartości pod kątem systemu operacyjnego, i gotowe...

Próbowano, ale władze Aminetu nie były zainteresowane jakimikolwiek zmianami w strukturze Aminetu. A informacja taka pojawia się (spójrz chociażby na mpega_libmad.lha, gdzie na Aminecie w arc jest binarka dla OS3.x, MOS i OS4, na OS4Depot jedynie dla OS4, to jest główna różnica dla ludzi, którzy nie chcą ściągać niepotrzebnych kilobajtów siedząc na połączeniach dial-up).

Wyszukiwarka na aminecie źle działa, czy jak?...

Podstawowa nie jest najlepsza, zaawansowana jest zakopana, ale już pozwala na wyszukanie czegokolwiek Jak widzisz nie chodzi tu o odszczepienie się od Aminetu, ale o ze4branie softu dla OS4 w jednym miejscu.

I prośba do Konrada: nie przeginaj z tym nazywaniem OS4Depot następcą Aminetu... OS4Depot jest i długo będzie tylko namiastką Aminetu, ale jakże przydatną dla użytkowników OS4.

Howgh!
Mandi^ATO

Odpowiedz

r-tea
Czytelnik

komentarz #18 wysłany: 2004-09-28 08:35 w odpowiedzi na komentarz #10

A może pojawi się coś, co mnie przekona do tej platformy?

A ShapeShaver i Basilisk by cię przekonały? :]

Odpowiedz

Tomasz Kaczanowski
Czytelnik

komentarz #19 wysłany: 2004-09-28 08:52 w odpowiedzi na komentarz #18

A może pojawi się coś, co mnie przekona do tej platformy?
A ShapeShaver i Basilisk by cię przekonały? :]</p>
Watpie, by przekonaly zbyt wiele osob.... To moze byc mily dodatek, ale przekonac moga raczej (w zaleznosci od osoby)
a) Programy biurowe
b) Programy netowe na wysoki poziomie
c) Gry - w miare nowe
pozostali sa albo przekonani, albo ich niczym nie przekonasz....

Odpowiedz

r-tea
Czytelnik

komentarz #20 wysłany: 2004-09-28 09:37 w odpowiedzi na komentarz #19

To moze byc mily dodatek, ale przekonac moga raczej (w zaleznosci od osoby)
a) Programy biurowe
b) Programy netowe na wysoki poziomie
c) Gry - w miare nowe


no i właśnie to miałem na myśli - te ofisy, edonkeje i gry. wiele z tych rzeczy będzie można odpalić na OS4 jak wyjdzie choćby taki SShaver. Nareszcie będzie można odpalić soft dla Maków PPC bo SShaver to potrafi. :}

Odpowiedz

Tomasz Kaczanowski
Czytelnik

komentarz #21 wysłany: 2004-09-28 09:53 w odpowiedzi na komentarz #20

no i właśnie to miałem na myśli - te ofisy, edonkeje i gry. wiele z tych rzeczy będzie można odpalić na OS4 jak wyjdzie choćby taki SShaver. Nareszcie będzie można odpalić soft dla Maków PPC bo SShaver to potrafi. :}
Mylisz pojecia.... Po co kupowac drogi sprzet, by emulowac tanszy i bardziej dostepny? Jak juz wspomnialem moze byc to ciekawostka, ale jak juz napisalem standardem musza byc podstawowe narzedzia pracy jako natywne programy

Odpowiedz

Konrad Bielski
Redaktor

komentarz #22 wysłany: 2004-09-28 13:42 w odpowiedzi na komentarz #17

OS4Depot jest i długo będzie tylko namiastką Aminetu, ale jakże przydatną dla użytkowników OS4.

OS4 Depot już w tej chwili jest moim zdaniem lepszy niż Aminet dla użytkowników nowego AmigaOS. Czym więcej amigowców będzie się przesiadać na nowy system, tym bardziej zaśmiecony Aminet będzie tracił na swoim znaczeniu.

Ja ostatnio skorzystałem z Aminetu, gdy potrzebowałem kilka animacji w HAM-ie, żeby potestować natywny animation datatype w AmigaOS 4.0. Natomiast programy dla OS 4 wolę jednak ściągać z OS4 Depot, bo wygodniej.

Podsumowując: przyszłość widzę w OS 4 Depot i nie widzę jej już w Aminecie.

Odpowiedz

Dominik Kowalski
Czytelnik

komentarz #23 wysłany: 2004-09-28 14:52 w odpowiedzi na komentarz #15

Jak dla mnie bardzo dziwne jest to, w jaki sposób zostało rozwiązane wywoływanie funkcji systemowych. Po co jakieś cuda na kiju w rodzaju np. IntuitionBase->OpenWindowTags()?

A czy może zastanawiałeś się kiedyś co będzie – przy dotychczasowym rozwiązaniu - gdy w dwóch różnych bibliotekach będą funkcje o tych samych nazwach?

Odpowiedz

Tomasz Kaczanowski
Czytelnik

komentarz #24 wysłany: 2004-09-28 15:13 w odpowiedzi na komentarz #23

Jak dla mnie bardzo dziwne jest to, w jaki sposób zostało rozwiązane wywoływanie funkcji systemowych. Po co jakieś cuda na kiju w rodzaju np. IntuitionBase-&gt;OpenWindowTags()?

czy może zastanawiałeś się kiedyś co będzie &#8211; przy dotychczasowym rozwiązaniu - gdy w dwóch różnych bibliotekach będą funkcje o tych samych nazwach?<
w zaleznosci od inkludow: albo nie pozwolo zkompilowac, albo jedna funkcja przesloni druga, jesli beda mialy rozne parametry.
A teraz gwoli wytlumaczenia OpenWindowTags() mogloby sie rownie dobrze nazywac DupaMaryny() bo to w includach definiujesz tak naprawde nazwe tej funkcji. Zapis taki jak powyzej upraszcza po prostu pewne rzeczy - przede wszystkim przystosowanie kompilatora do systemu, nie trzebauzywac calej masy #defineow, tudzierz grzebac zbytnio w samym kompilatorze (hi szuler - nasza rozmowa na ten temat na #amisia )

Odpowiedz

Mariusz Barczyk
Czytelnik

komentarz #25 wysłany: 2004-09-28 17:34

Chcialbym tylko zauwazyc, ze cos jak OS4Depot dla MOSa jest na morphos-news.de, wiec nie wiem o co zadyma. Technicznie wyglada nieco inaczej, ale dla usera w sumie wsio ryba.

Odpowiedz

MisterQ
konto zablokowane
lub usunięte
Autor tego komentarza otrzymał czerwoną kartkę
Czytelnik

komentarz #26 wysłany: 2004-09-28 18:12 w odpowiedzi na komentarz #18

Nie.

Odpowiedz

Mariusz Barczyk
Czytelnik

komentarz #27 wysłany: 2004-09-28 20:03 w odpowiedzi na komentarz #18

Sa na OS4?

Odpowiedz

Konrad Bielski
Redaktor

komentarz #28 wysłany: 2004-09-28 20:12 w odpowiedzi na komentarz #27

Na razie nie ma natywnych portów tych programów.

Odpowiedz

Discord
Online: 6
 • CizarCizar
 • DobrowitDobrowit
 • IMPBotIMPBot
 • juenjuen
 • LaubzegaLaubzega
 • m...m...
dołącz do kanału »
Menu
O tym piszemy
Baza wiedzy
Najpopularniejsze
Wybierz ikonę