Web Analytics
eXec.plMAGAZYN UŻYTKOWNIKÓW KOMPUTERÓW AMIGA

Dodano: 2004-08-15 00:00, Autor: kb, Kategoria: Wydarzenia, Liczba wyświetleń: 4775

A A A

Sierpniowe spotkanie GGUA - relacja

W gliwickiej kawiarence internetowej Uninet jak co miesiąc spotkali się użytkownicy Amigi. Podobnie jak na poprzednich spotkaniach, także i tym razem głównym tematem rozmów była najnowsza wersja systemu operacyjnego AmigaOS 4.0. Do tej pory dzięki uprzejmości betatesterów i posiadaczy wersji Pre-release system AmigaOS 4.0 można było oglądać na komputerze Amiga One. Tym razem było inaczej. Szczegóły w relacji ze spotkania.


Dodaj komentarz

Discord (online: ) «»
Online: 12
 • a...a...
 • Adam_MAdam_M
 • AmiKitAmiKit
 • Archi-TECHArchi-TECH
 • CizarCizar
 • DobrowitDobrowit
 • HengHeng
 • IMPBotIMPBot
 • Janusz82Janusz82
 • juenjuen
 • LaubzegaLaubzega
 • spazmaspazma
dołącz do kanału »
Mariusz Rybczyński
Czytelnik

komentarz #1 wysłany: 2004-08-16 11:16

mam pytanie jak wygląda sprawa obsługi pod systemem AmigaOS 4.0 FastATA? Może jakiś betatester ma jakieś doświadczenia nie objęte NDA?

Odpowiedz

Paweł Stefański
Czytelnik

komentarz #2 wysłany: 2004-08-16 11:29

Ikonki PNG....
to takie nieamigowe-

Odpowiedz

Jacek Rzeuski
Czytelnik

komentarz #3 wysłany: 2004-08-16 11:50

A to prawda, że SnoopDOS nie działa na A1?

Odpowiedz

Marcin Sokołowski
Czytelnik

komentarz #4 wysłany: 2004-08-16 11:54

.. a z tych ikonek najgorsza systemowa, ta z klawiatura i monitorkiem prezentujacym AOS4. Dlaczego najgorsza ? Bo klawiatura pecetowa

Odpowiedz

Piotr Zadora
Redaktor

komentarz #5 wysłany: 2004-08-16 12:49 w odpowiedzi na komentarz #3

A to prawda, że SnoopDOS nie działa na A1?

Nieprawda. Działa.

Odpowiedz

Paweł Rogacewicz
Czytelnik

komentarz #6 wysłany: 2004-08-16 13:39

Kozystajac z watku "systemowego" - maly cut&paste z wczesniejszego "njusa":

- co jest z XPK pod os4, gdyz sub-pakery tej biblioteki sa w asemblerze (co komplikuje powaznie sprawe przepisania ofcoz), zatem:

1. czy jest natywna wersja xpk pod os4 czy nie?
2. czy wersja 68k dziala dobrze (jakis typ pisal na AW, ze czesc programow uzywajacych xpk jest "niestabilna" -nie wiadomo, czy to wina tychze programow, czy xpk)?
3. co bedzie "flagowym" [i natywnym, albo po prostu 100% dzialajacym] pakerem pod os4 [chodzi mi o rozne pierdoly -texty itp.. nie mp3 ofcoz ] ?

4. a ha, pod powyzsze pytania dolaczylbym jeszcze XAD'a

5. no i pytanie "politycznie niepoprawne" (???) ) [do tej strony rzucajacej granaty w przeciwnym kierunku ] - jak powyzsza sprawa wyglada na mos'ie ?

*6. jeezeli ktos mial z tym do czynienia i cos sie chrzani pod os4/mos z tymi xpk sub-pakerami - to czy sa jakies "pewne" [np. RAKE itd..]

[czy ktos jest tu w stanie odpowiedziec na te pytania/watpliwosci? No i sori, ze sie powtarzam]

Odpowiedz

Marcin Kurek
Czytelnik

komentarz #7 wysłany: 2004-08-16 13:55 w odpowiedzi na komentarz #6

Kozystajac z watku "systemowego" - maly cut&paste z wczesniejszego "njusa":
<br>


Co do MOS'a:

1 && 2: Dla MorphOS'a istnieje natywna wersja XPK. Jest tez kilka sub-packerow w wersjach natywnych, reszta dziala pod emulacja (68k,PUP,WOS)
3. Do systemu dolaczona jest natywna wersja LHA. Istnieje tez sporo innych pakerow jak ZIP, etc.
4. Dla MorphOS'a istnieje natywna wersja XAD'a (Wypuszczono src'y jakis czas temu) ale nie jestem pewny czy autor puscil ja w swiat.
5 && 6: Hmmm, nie mialem problemu z zadnym pakerami pod XPK. Ale nie uzywam tego za czesto.

Odpowiedz

Krzysztof Kałębasiak
Czytelnik

komentarz #8 wysłany: 2004-08-16 16:02

http://www.exec.pl/relacje/ggua-skrinszoty/amigs.jpg Prosze przyjrzec sie obrazkowi. Widac wszystko wyraznie. Opisujacy niedawno kupiona AO albo mial pecha albo rznie glupa.

Odpowiedz

Amig_OS
konto zablokowane
lub usunięte

Czytelnik

komentarz #9 wysłany: 2004-08-16 16:48 w odpowiedzi na komentarz #8

http://www.exec.pl/relacje/ggua-skrinszoty/amigs.jpg Prosze przyjrzec sie obrazkowi. Widac wszystko wyraznie. Opisujacy niedawno kupiona AO albo mial pecha albo rznie glupa.

Zarowno AmiPDF z OS4Dev jak i najnowsze natywne wersje nie maja zadnego problemu z wyswietlaniem *omawianej* instrukcji. Mozna to tez bylo zaobaczyc na GGUA gdy Piotr mial swoja A1. Prosze zauwazyc, ze nie ma tez zadnych problemow z najnowszymi dokumentami pobranymi ze strony naszego Sejmu w formacie PDF (Dzienniki Ustaw, Monitory Rzadowe).

Odpowiedz

Tomasz Kulczycki
Czytelnik

komentarz #10 wysłany: 2004-08-16 17:56 w odpowiedzi na komentarz #8

Widac wszystko wyraznie. Opisujacy niedawno kupiona AO albo mial pecha albo rznie glupa.

Opisującemu chodziło chyba o instrukcje drukowaną. Trudno mu się dziwić, że od producenta tak drogiej płyty wymaga dobrze wydrukowanej instrukcji.

Odpowiedz

Konrad Bielski
Redaktor

komentarz #11 wysłany: 2004-08-16 19:51 w odpowiedzi na komentarz #6

czy ktos jest tu w stanie odpowiedziec na te pytania/watpliwosci?

XPK i XAD działają pod emulacją, ja żadnych problemów nie zauważyłem.

Nie wiem jak to wygląda z XPK, ale XAD na pewno będzie natywny, gdyż źródła są ogólnie dostępne.

Odpowiedz

Krzysztof Sysak
Czytelnik

komentarz #12 wysłany: 2004-08-17 03:00 w odpowiedzi na komentarz #10

<cite>Widac wszystko wyraznie. Opisujacy niedawno kupiona AO albo mial pecha albo rznie glupa.</cite> <p align="justify">Opisującemu chodziło chyba o instrukcje drukowaną. Trudno mu się dziwić, że od producenta tak drogiej płyty wymaga dobrze wydrukowanej instrukcji.</p>

Autor tamtego opisu narzekał na długi czas wczytywania PDF-a, a nie wydruku. Gdyby przypadkiem trafił na sobotnie spotkanie GGUA, miałby okazję sprawdzić jak są wczytywane PDF-y na Amidze 1200 z kartą Blizzard PPC 603e/175Mhz z zainstalowaną najnowszą wersją systemu OS4.0. Prezentowany AmiPDF nie miał żadnych problemów podczas otwierania dokumentów w tym formacie, zarówno zwykłych jak i zawierajacych grafikę. Myślę, że spotkanie było ciekawe choćby z tego względu, że zobaczyłem w działaniu zestaw OS4.0 + Amiga 1200 z kartą PPC 603e/175Mhz i BVisionPPC, czyli coś co tak niedawno było traktowane jako science fiction. Zapewniam, że to co widziałem nie było również fatamorganą Dobrze także, że przyszli użytkownicy OS4.0 mają możliwość wyboru programu pocztowego. Zarówno zwolennicy YAM-a jak również SimpleMail-a znajdą specjalne wersje programów dla tego systemu. Na prezentowanej Amidze uruchamiana wersja SimpleMail-a miała numer 0.23 Można było osobiście testować działanie zainstalowanych programów bez obawy, że dotknięcie klawiatury i myszki grozi obcięciem rąk Chociaż z obawy o własne bezpieczeństwo nie zaryzykowałem testu na formatowanie partycji systemowej. Nie mogę więc autorytatywnie stwierdzić, że w OS4 formatowanie systemu działa prawidłowo Jak działały inne programy na tej klasie sprzętu mógł się przekonać każdy kto zechciał przyjść na spotkanie. Mam nadzieję, że na następnych spotkaniach GGUA wszyscy zainteresowani będą mogli osobiście zobaczyć i sprawdzić jak działa najnowsza wersja systemu OS4.0 na "wiekowej" Amidze. Jest to najlepszy sposób na weryfikację licznych wiadomośći krążących w sieci. Ciekawe, czy cena sprawnych jeszcze kart PPC po wydaniu OS4.0 będzie rosła tak szybko jak ceny kątówek w Elbox-ie ?

Odpowiedz

Olo
konto zablokowane
lub usunięte
Autor tego komentarza otrzymał czerwoną kartkę
Czytelnik

komentarz #13 wysłany: 2004-08-17 10:05 w odpowiedzi na komentarz #12

zobaczyłem w działaniu zestaw OS4.0 + Amiga 1200 z kartą PPC 603e/175Mhz i BVisionPPC, czyli coś co tak niedawno było traktowane jako science fiction

MOS-a na classica też widzieliśmy na GGUA .

Autor tamtego opisu narzekał na długi czas wczytywania PDF-a, a nie wydruku. Gdyby przypadkiem trafił na sobotnie spotkanie GGUA, miałby okazję sprawdzić jak są wczytywane PDF-y na Amidze 1200 z kartą Blizzard PPC 603e/175Mhz z zainstalowaną najnowszą wersją systemu OS4.0

Tak tylko wydaje mi się że Arek na GGUA pokazał wersje którą maja betatesterzy a nie zwykły szaryużytkownik. Dla szarego użytkownika ta wersja systemu jest jeszcze niedostępna. Ważne jest to co dostaje przy zakupie komputera a nie to co mają betatesterzy.

Mam nadzieję, że na następnych spotkaniach GGUA wszyscy zainteresowani będą mogli osobiście zobaczyć i sprawdzić jak działa najnowsza wersja systemu OS4.0 na "wiekowej" Amidze. Jest to najlepszy sposób na weryfikację licznych wiadomośći krążących w sieci

Nie sądze, przecież na takiej amidze nie sprawdzisz czy w OS4 działa już np. USB czy UDMA, albo jak działa karta telewizyjna na PCI, i grafika w AGP. IMHO pokaz na wiekowej A1200 pomoże tylko ukryć niedoróbki tego systemu (przecież nie sprawdzisz czy działa wymienione wyżej USB AGP, czy UDMA)

Odpowiedz

Przemysław Apollo
Czytelnik

komentarz #14 wysłany: 2004-08-17 10:48 w odpowiedzi na komentarz #13

IMHO pokaz na wiekowej A1200 pomoże tylko ukryć niedoróbki tego systemu


A może OS4 na classiki powstaje tylko po to by ukryć niedoróbki w OS4 dla A1. Brałeś to pod uwagę? Betatesterzy mają za zadanie te niedoróbki ukrywać w czym pomogą im pokazy wersji na classiki.

Odpowiedz

Olo
konto zablokowane
lub usunięte
Autor tego komentarza otrzymał czerwoną kartkę
Czytelnik

komentarz #15 wysłany: 2004-08-17 11:56 w odpowiedzi na komentarz #14

Tu nie chodzi o kolejną teorie spiskową .
Po prostu uważam że w dzisiejszych czasach nie ma sensu pisac nowego systemu na klasiki ( i nie ma znaczenia czy będzie to OS4 czy MOS) ,klasiki nie spełniają już swojej roli jako komputer domowy, np:
- mam w domu aparat cyfrowy, oczywiście podpinany przez USB, mając np Amige 1200 aparatu nie podepne. Owszem moge kupić mediatora i spidera, ale jest to nieopłacalne, najtańczy mediator (tylko dwa aktywne PCI) to koszt ok 700 zł, spider to kolejne 300 zł.
- kolejnym problemem może być sama rozbudowa takiej Amigi, nawet najprostsza rzecz jaką jest rozszeżenie pamięci to już problem (pomijam już dostępność i cenę samych simmów), co będzie jeżeli bede chciał włożyć do swojej amigi np 512MB RAM, czy chociaż 256MB ?, ktoś spyta się a po co?, przecież WB i programy na Amige tyle nie wymagają, otóż to nie do końca tak.
Chce mieć np MOL-a. czy samego LINUXA. Jak wiadomo na Amige prawie nie ma nowych gier, a pod takiego Maca/Linuxa jest ich sporo, no i są to w miare nowe gry, nie wspominając już że niestety jak narazie pzegladarki www na linuxa/maca są znacznie lepsze niż te dostępne na amige.
Druga sprawa to prędkość takiej Amigi, przecież nawet najszybszy obecnie klasik ( PPC604-233MHz) to ułamek mocy takiej G3-600MHz,a i wydajnośc takiego sprzętu jest daleka od ideału, stara płyta, simmy, max PIO4 ( zakładam że UDMA kiedyś zacznie działać w A1, i będą to normalne predkości a nie 20MB/s ), przecież na płycie amigowej brak jest nawet "normalnego" portu RS232 ( mam na myśli dzisiejsze porty z całymi tymi "głupotami jak ECP+ECC" ... ), czyli np: o skanerze pod RS232 można zapomnieć.

Teraz trochę prywaty do betatesterów, użytkowników i wielbicieli OS4, przestańcie wreszcie "wciskać ludziom kit" (sorki za ten język) i mówić jak to jest wspaniale z A1/OS4, bo tylko niepotrzebnie się ośmieszacie, przecież każdy wie co działa a co nie działa w A1/OS4. Takim zachowaniem tylko niszczycie dobre imie Amigi, czas wreszcie zachowac się jak dorośli a nie jak dzieci, które kłócą się o to kto ma ładniejszy kolor zabawki D .

P.S. telefonów w dalszym ciągu nie odbieram
P.S 2. Sorki za ochrzan, ale czas najwyższy zmądrzeć i przestać się wygłupiać

Odpowiedz

Tomasz Kulczycki
Czytelnik

komentarz #16 wysłany: 2004-08-17 12:37 w odpowiedzi na komentarz #12

Autor tamtego opisu narzekał na długi czas wczytywania PDF-a, a nie wydruku.

Widzę, że wszystkie amigowce mają wyjątkową zdolność wybiórczego czytania, a już na pewno wybiórczego zapamiętywania przeczytanych tekstów (o interpretacji to już nawet nie wspomne), więc może zacytuję oginał:

Instrukcja którą otrzymaliśmy z Vesalii jest delikatnie mówiąc DO DUPY, niestety najbardziej potrzebny rozdział mówiący o umiejscowieniu gniazd na płycie, konfiguracji pinów i zworek jest źle wydrukowany (wygląda to jak hebrajski pisany przemiennie i w poprzek - zdjęcie numer 6). Nie wiem czy dokumentacja ta jest drukowana przez Vesalie czy przez Eyetech lub Mai ale jakość jest żenująca jak na dokumentacje do płyty za 4000zł. TO KPINA !!!.

A o szykość wczytawania chodziło w innym miejscu.

Co do samego spotkania to nie wątpie, że było ciekawe i sam też chętnie bym na nim pojawił i wszystko to obejrzał, niestety mieszkam w Zielonej Górze, więc bardzo dziękuję za opis.

Odpowiedz

MisterQ
konto zablokowane
lub usunięte
Autor tego komentarza otrzymał czerwoną kartkę
Czytelnik

komentarz #17 wysłany: 2004-08-17 12:55 w odpowiedzi na komentarz #15

Tak. Ze stanowczą większością tekstu można się zgodzić. Ale jedno co napisałeś nie jest do końca zgodne z rzeczywistością, przynajmniej IMHO: kwestia pisania na klasyczną amigę nowego systemu. Może i pozornie nie ma to sensu, ale tylko pozornie... Bo przecież klasyków z PPC ciągle dużo jest w użyciu. Każdy kto do dziś używa tego sprzętu jest (chyba?) świadomy jego ograniczeń, i nie spodziewa się po nim cudów... I raczej nie będzie mieć pretensji do twórców systemu za to że nie może sobie obejrzeć divxa w dużej rozdziałce, podpiąć aparatu cyfrowego przez USB nie posiadając PCI, czy włożyć 512MB RAM. Niemniej to JEST potencjalny uzytkownik tego systemu. A każdy dodatkowy użytkownik OS4 przyczynia się do zwiększenia popularności OS4. Sprawia że "opłaca się" pisać dajmy na to jakiś program, bo odbiorcą tegoż będzie większa grupa osób. Popularność i możliwość używania danego systemu na jak największej ilości rozwiązań sprżetowych to ZAWSZE jest kapitał, który procentuje. Taki microsoft to rozumie, i wciska swój system gdzie popadnie, i nie blokując sztucznie możliwości jego działania na słabych konfiguracjach. Dlatego jeśli OS4 dojdzie do skutku, i pojawi się na klasyka, obsługując go w miarę możliwości jak najlepiej - to nie będzie to jego kulą u nogi, a wręcz przeciwnie. Bo już na starcie będzie miał zapewnioną dość pokaźną grupę użytkowników, którzy nie będą zmuszeni do zmiany sprzętu (wydawanie dużej ilości pieniędzy) by go używać. Kto będzie chciał większych możliwości ten zakupi szybszy sprzęt, proste. I dzięki temu, że został "przyzwyczajony" do używania OS4 na klasyku istnieje większe prawdopodobieństwo iż taki człowiek będzie dalej inwestował w rozwiązania wspierane przez OS4... Szkoda że MOSteam, i niektóe "indywidua" z niego, nie rozumieją tego. W przypadku znacznie tańszego Pegaza i tego, że jest nowocześniejszą konstrukcją niż A1 mechanizm który opisałem zadziałałby znacznie lepiej. "Przyzwyczajenie" użytkowników do MOSa procentowało by z czasem.

Odpowiedz

Piotr Zadora
Redaktor

komentarz #18 wysłany: 2004-08-17 13:17 w odpowiedzi na komentarz #15

Pomijajac emocjonalne watki twojej wypowiedzi odniose sie do tego:
>Chce miec np MOL-a. czy samego LINUXA. Jak wiadomo na Amige prawie nie ma
>nowych gier, a pod takiego Maca/Linuxa jest ich sporo,

Przeciez masz peceta z windows XP, ktorego kupiles po to by grac w najowsze gierki, wiec po co argumentujesz o Linuksie, ze przyda ci sie do grania w gierki nowsze niz na amidze ?
BTW: kiedy kupujesz Playstation 2? To tak a propos dojrzewania ;D

Odpowiedz

Jacek Rzeuski
Czytelnik

komentarz #19 wysłany: 2004-08-17 14:56 w odpowiedzi na komentarz #15

Pomylił Ci się port szeregowy (RS232) z równoległym (ten od ECP/EPP, drukarek i skanerów)

Odpowiedz

Olo
konto zablokowane
lub usunięte
Autor tego komentarza otrzymał czerwoną kartkę
Czytelnik

komentarz #20 wysłany: 2004-08-17 17:18 w odpowiedzi na komentarz #19

Wiem, zauważyłem to jak już tekst poszedł w świat

Odpowiedz

Marcin Kurek
Czytelnik

komentarz #21 wysłany: 2004-08-17 22:16 w odpowiedzi na komentarz #18

kiedy kupujesz Playstation 2? To tak a propos dojrzewania ;D

Mega ROTFL ! P.Zadora na prezydenta

Odpowiedz

Krzysztof Kałębasiak
Czytelnik

komentarz #22 wysłany: 2004-08-17 22:27 w odpowiedzi na komentarz #10

<cite>Widac wszystko wyraznie. Opisujacy niedawno kupiona AO albo mial pecha albo rznie glupa.</cite> <p align="justify">Opisującemu chodziło chyba o instrukcje drukowaną. Trudno mu się dziwić, że od producenta tak drogiej płyty wymaga dobrze wydrukowanej instrukcji.</p>

Tak, masz racje, on pisal chyba o zworkowaniu podczas skladania sprzetu.

Odpowiedz

Olo
konto zablokowane
lub usunięte
Autor tego komentarza otrzymał czerwoną kartkę
Czytelnik

komentarz #23 wysłany: 2004-08-18 00:35 w odpowiedzi na komentarz #18

Przeciez masz peceta z windows XP, ktorego kupiles po to by grac w najowsze gierki, wiec po co argumentujesz o Linuksie, ze przyda ci sie do grania w gierki nowsze niz na amidze

Ty też masz peceta z windows, więc nie wiem po co wydałeś taką kupę szmalu na AmigeONE, przecież na niej nie zrobisz nawet ułamka tego co na pececie, powiedz mi czy da się na AmidzeONE zgrać zdjęcia z Twojego aparatu cyfrowego??, myśle że nie, więc wywaliłeś kase w błoto, bo kupiłes coś co nie nadaje się do niczego. Pogratulować
Kupując komputer, jakikolwiek, oczekuje ze będzie on potrafił sprostac moim "skromnym" wymaganiom:
- muzyka, wiadomo głownie chodzi o mp3/ogg,
- praca, zwykły procesor tekstu (polibuda rulez), przenoszenie danych..
- filmy, wiadomo
- www, wszystko co związane z netem, gg, www, e-mail.. itd.
- zabawa, czyli gry, czasami coś sobie pobazgrze

prawda że proste ?

A co do PS2, to tego nie pojmuje, czyżby według Ciebie posiadanie teo miłego urządzenia jest przejawem cofnięcia w rozwoju ?. Dziwne, w takiej Japonii PS2 posiada pięciolatek jak i np szef dużego koncernu ,pewnie jest upośledzony bo kupił taką zabawke ). Wiesz, ja wole wydać te 1000PLN na PS2 który działa, niż na A1 która nie działa

P.S. Telefonów w dalszym ciągu nie odbieram D

Odpowiedz

Krzysztof Sysak
Czytelnik

komentarz #24 wysłany: 2004-08-18 03:52 w odpowiedzi na komentarz #16

Rzeczywiście słowa "rżnie głupa" odniosłem do szybkości wczytywania PDF-ów, co jak sam zauważyłeś, autor wspominanego artykułu opisał w dalszej części tekstu.

Jak wygląda instrukcja na fotografii, każdy mógł zobaczyć, jak powinna wyglądać - widać w relacji ze spotkania.


W komentarzu #9 była informacja o bezproblemowym wczytywaniu i wyświetlaniu PDF-a zawierającego treść omawianej instrukcji. I stąd to skojarzenie.


Ponieważ w komentarzu #22 autor tych słów uściślił swoją opinię, myślę, że nieporozumienie jakim było odniesienie się numeryczne do #10 komentarza uznasz za wyjaśnione.

To właśnie szybkość i możliwość poprawnego wyświetlania dokumentów w formacie PDF (którą opisywano w wymienionym artykule i licznych komentarzach),
była między innymi przedmiotem mojego zainteresowania na spotkaniu GGUA.


Jak już wcześniej napisałem AmiPDF bez problemów wczytywał i wyświetlał prezentowane dokumenty w tym formacie.


Inne testowane programy również ładnie się prezentowały na uruchomionym systemie.


Dla mnie jest sprawą oczywistą, żę "byle jaka" instrukcja, źle świadczy o firmie bez względu na to kto zawinił !
Zdolność wybiórczego czytania i zapamiętywania ma każdy człowiek (każdy inną), i niekoniecznie trzeba mieć komputer i jakiś określony system), ale to już inny temat i nie ten portal
Jeśli byłbyś uprzejmy odnosząc się do mojego komentarza nie używać liczby mnogiej i formy "wszyscy" mogłoby to znacznie ułatwić ewentualną wymianę poglądów.


Mam już dowód osobisty, samodzielnie odpowiadam za swoje czyny i swoich tekstów nie piszę grupowo


Z Zielonej Góry również można dojechać do Gliwic. To jest miasto gościnne

Odpowiedz

Krzysztof Sysak
Czytelnik

komentarz #25 wysłany: 2004-08-18 05:22 w odpowiedzi na komentarz #13

wydaje mi się że Arek na GGUA pokazał wersję którą mają betatesterzy....


Nie słyszałem o wersji OS4.0 na klasyczne Amigi, która byłaby dostępna dla "szarych" użytkowników !


Nie pytałem o to na spotkaniu, ale przypuszczam, że była to wersja najbardziej aktualna, więc w tej chwili nie do nabycia.


Skoro kolejne wersje działają coraz lepiej to czas ukazania się systemu OS4.0 na rynku wydaje mi się bliższy niż dalszy


Masz rację na Takiej Amidze nie sprawdzisz możliwości swojego ulubionego AGP


Bo to nie ta klasa sprzętu !!!


Może jednak będziesz miał okazję sprawdzić jak twórcy systemu wykorzystali możliwości "leciwych" procesorów PPC ?


Jeśli jednak Ciebie to nie interesuje musisz poczekać na oficjalną wersję OS4.0 działającą na A1 (lub nowszym sprzęcie).


Wtedy być może łatwiej Ci będzie podjąć decyzję, na co wydać kasę ?!


Czy to będzie Pegasos, Makówka czy jeszcze szybszy Piec to Twój wybór i nikt nie moze Ci nic nakazywać !
W końcu jesteś dorosły i sam decydujesz na co wydajesz posiadane pieniądze !


Uważasz, że wydanie systemu OS4.0 na klasyczne Amigi nie ma sensu ?


Przeczytaj uważnie i spokojnie komentarz #17 !


Być może zgodzisz się z niektórymi argumentami ?!
Nie znam Pana Marcina Kielesińskiego, autora tego komentarza, więc nie wiem jaki sprzęt posiada, na jakim systemie pracuje i co w przyszłości chce kupić.
To jest jego prywatna sprawa !


Oceniam jedynie tekst i muszę przyznać że tezy tego komentarza są zbieżne z moim poglądem w tej sprawie.


Aby się nie powtarzać :


- posiadacze klasycznych Amig PPC będą mogli zakupić nowy system oczekiwany od wielu lat


- system OS4.0 (w wersji dla kart PPC) może być pomostem dla dalszego rozwoju


- dla firm jest to zatrzymanie części odchodzących klientów.

Odpowiedz

Marcin Sokołowski
Czytelnik

komentarz #26 wysłany: 2004-08-18 10:14 w odpowiedzi na komentarz #25

Wow.. w tej formie obie wypowiedzi brzmia, jak zbior przykazan (tak mi sie przynajmniej czytalo)
Tak z boku patrzac na wypowiedzi niektorych ludzi, to nasuwa mi sie jedna mysl: przeciez my (uzytkownicy/przygladacze komputerow) patrzymy na problematyke AOS4 i/lub AmigaOne z wlasnego pryzmatu pojedynczego uzytkownika.. natomiast firma patrzy na to globalnie. O czym chyba wielu nie pamieta..

Odpowiedz

MisterQ
konto zablokowane
lub usunięte
Autor tego komentarza otrzymał czerwoną kartkę
Czytelnik

komentarz #27 wysłany: 2004-08-18 11:13 w odpowiedzi na komentarz #26

Te "firmy" to raptem kilkoro ludzi, każdy z nich zapewne patrzy na sprawę przez pryzmat własnego portfela. Ze względu na liczebność personelu tych "firm", ich wizje pewnie są bardzo podobne do naszych. ))

Odpowiedz

Piotr Zadora
Redaktor

komentarz #28 wysłany: 2004-08-19 01:28 w odpowiedzi na komentarz #23

Ty też masz peceta z windows, więc nie wiem po co wydałeś taką kupę szmalu na AmigeONE, przecież na niej nie zrobisz nawet ułamka tego co na pececie,

Zdolny matematyk z ciebie jak widzę.
Amigę ONE kupiłem, by na niej programować, to takie moje hobby. Rozumiesz? Nie? To trudno

powiedz mi czy da się na AmidzeONE zgrać zdjęcia z Twojego aparatu cyfrowego??, myśle że nie, więc wywaliłeś kase w błoto, bo kupiłes coś co nie nadaje się do niczego.

I jak widzę zdolny logik z ciebie. Uważasz, że skoro nie wgram teraz zdjęć ze swojego aparatu cyfrowego do AmigiOne to znaczy, że nie nadaje się ona do niczego. No, to pogratulować.

A co do PS2, to tego nie pojmuje, czyżby według Ciebie posiadanie teo miłego urządzenia jest przejawem cofnięcia w rozwoju ?.

Źle pojąłeś ale nadal twierdzę, że powinieneś tę zabawkę kupić. Przecież na nią jest tyle wspaniałych nowych gier.

Odpowiedz

Piotr Zadora
Redaktor

komentarz #29 wysłany: 2004-08-19 01:48 w odpowiedzi na komentarz #21

Rozumiem, że próbujesz dodać Olkowi animuszu na portalach i podjudzasz go do kolejnych wynurzeń przeciwko A1/OS4. Niewątpliwie masz w tym jakiś cel. I chcę żebyś wiedział, że nie trudno się domyślić jaki.
A co z tego będziemy mieć my? Trochę śmiechu.
A Olek? Jak na razie sporo obciachu.

Odpowiedz

Olo
konto zablokowane
lub usunięte
Autor tego komentarza otrzymał czerwoną kartkę
Czytelnik

komentarz #30 wysłany: 2004-08-19 09:50 w odpowiedzi na komentarz #29

A Olek? Jak na razie sporo obciachu.

Obciachu??, w którym miejscu??. Obciachem jest takie ładne zdanie, które kiedyś napisałem "w gliwicach nie ma SDRAM-ów" .
Właśnie wiara w bezbłędność AMIGIONE i OS4 to jest niezły obciach, jedyne co taki użytkownik AmigiONE/OS4 potrafi to wyśmiać i obrazić jeżeli brakuje mu argumentów w rozmowie, tak jak teraz. Zauważ że na tym portalu, "kłopotliwe" pytania ZAWSZE pozostają bez odpowiedzi, lub tak jak teraz oobraża się człowieka który te pytanie zadał. IMHO to jest właśnie "OBCIACH", przecież w ten sposób robicie sami z siebie pośmiewisko.

Rozumiem, że próbujesz dodać Olkowi animuszu na portalach i podjudzasz go do kolejnych wynurzeń przeciwko A1/OS4

Animuszu?, no tak kolejna teoria spiskowa rozwiązana .
Powiedz mi, tak bez "ściemy", ile masz pożytku z Twojej AmigiONE ?, możesz na niej normalnie pracować??, możesz podłączyć swój aparat cyfrowy i zgrać zdjęcia na HD?, możesz bez problemów odpalić linuxa i tam się "bawić" ?, możesz bez obaw włączyć tryb UDMA dla HD ?.
Oczywiście nie oczekuje że otrzymam odpowiedzi na te pytania.. nigdy nikt nie otrzymał.

P.S. To już ostatni mój koment na tym "wspaniałym" portalu. Niestety amigowe hobby zbyt wiele mnie kosztuje nerwów i zdrowia, że o spokoju w rodzinnym domu nie wspomne. Część ludzi związanych z OS4 zachowuje się jak dwuletnie dzieci, którym ktoś zabrał ulubioną zabawkę. Doprawdy DZIECINADA.

Odpowiedz

Tomasz Kaczanowski
Czytelnik

komentarz #31 wysłany: 2004-08-19 10:03 w odpowiedzi na komentarz #30

Czyzbys zaczal odbierac telefony? (nie zaznaczyles w komencie, ze ich nie odbierasz w dalszym ciagu

Odpowiedz

Marcin Kurek
Czytelnik

komentarz #32 wysłany: 2004-08-19 10:27 w odpowiedzi na komentarz #29

Rozumiem, że próbujesz dodać Olkowi animuszu na portalach i podjudzasz go do kolejnych wynurzeń przeciwko A1/OS4. Niewątpliwie masz w tym jakiś cel.
I chcę żebyś wiedział, że nie trudno się domyślić jaki.<br>
A co z tego będziemy mieć my? Trochę śmiechu.
<br>
A Olek? Jak na razie sporo obciachu.


Nie. Poprostu jak to przeczytalem to malo z krzesla nie spadlem (A widzicie moglem kark skrecic i nie bylo by klopotu)

Ludzie czy wy nie widzicie co piszecie ? Prawdziwy obciach to fundujecie sami sobie niestety.

Ale podsumowujac co ma PS2 czy gry na nia do dojzalosci ? Raczej nic ...

Odpowiedz

Marcin Kurek
Czytelnik

komentarz #33 wysłany: 2004-08-19 10:29 w odpowiedzi na komentarz #3

A to prawda, że SnoopDOS nie działa na A1?

SnoopDOS dziala na A1. Ale nie wersja 68k z tego co wiem OS4 wymaga specialnej wersji SD.

Odpowiedz

Mufa
konto zablokowane
lub usunięte

Czytelnik

komentarz #34 wysłany: 2004-08-19 10:59 w odpowiedzi na komentarz #33

SnoopDOS dziala na A1. Ale nie wersja 68k z tego co wiem OS4 wymaga specialnej wersji SD.

A propos obciachu, to moze jest nim wlasnie publiczne wypisywanie glupot, na tematy o ktorych nie ma sie zadnego pojecia i nie mozna ich samemu zweryfikowac.
SnoopDOS 68k, oczywiscie dziala na A1 i OS4.0 Pre-release.

Odpowiedz

Konrad Bielski
Redaktor

komentarz #35 wysłany: 2004-08-19 12:34 w odpowiedzi na komentarz #33

Ale nie wersja 68k z tego co wiem OS4 wymaga specialnej wersji SD.

Słyszałeś, że coś dzwoni, tylko nie bardzo wiesz w którym kościele.

SnoopDOS 3.8 (68k) działa pod AmigaOS 4.0, tyle tylko, że z oczywistych względów nie jest "świadomy" pewnych zmian jakie zaszły w nowym systemie.

Dlatego Stefan Burström przeportował SnoopDOSa na PPC, "uświadamiając" go przy okazji, że ma do czynienia z systemem AmigaOS czwartej, a nie trzeciej generacji. Też niedobrze?

Odpowiedz

Piotr Zadora
Redaktor

komentarz #36 wysłany: 2004-08-19 23:13 w odpowiedzi na komentarz #30

Olek, nie rozśmieszaj mnie tym swoim udawanym oburzeniem. Jesteś tak mało przekonywający w swojej obłudzie, że aż żal ściska. Twierdzisz, że brakuje mi argumentów? Przecież ci napisałem do czego używam AmigiONE i nie da mi tego żaden pecet, pod żadnym windowsem, UAE, linuksem czy amithlonem. Przyczepiłeś się do tego USB a przecież nikt nie ukrywa, że w pre-release USB nie działa. Mnie USB na dziś w AmidzeONE nie jest do niczego potrzebne. Gdy otrzymam obiecanego boing-baga i będzie tam obsługa USB to na pewno spróbuję przesłać jakieś zdjęcia z aparatu bezpośrednio do A1. Komu z nas więc brakuje argumentów? Pamiętam jak dwa miesiące temu plotłeś jakieś brednie o tym, że Make-CD nie działa na A1 podczas gdy wielu ludzi widziało, że jest inaczej. Ba sam u mnie w domu widziałeś, że jest inaczej. Przestań więc Waść pleść, bo prędzej czy później ktoś ci to wypomni. I o to mi chodzi.

Odpowiedz

Piotr Zadora
Redaktor

komentarz #37 wysłany: 2004-08-19 23:26 w odpowiedzi na komentarz #32

Nie. Poprostu jak to przeczytalem to malo z krzesla nie spadlem (A widzicie moglem kark skrecic i nie bylo by klopotu)

Uważaj na siebie Marcin. Może coś z krzesłem nie tak? Jak by co to mam dobrego stolarza ;D

Odpowiedz

MisterQ
konto zablokowane
lub usunięte
Autor tego komentarza otrzymał czerwoną kartkę
Czytelnik

komentarz #38 wysłany: 2004-08-20 03:16 w odpowiedzi na komentarz #37

Takie czasy Pane, że nie wszystkie krzesła są drewniane...

Odpowiedz

MisterQ
konto zablokowane
lub usunięte
Autor tego komentarza otrzymał czerwoną kartkę
Czytelnik

komentarz #39 wysłany: 2004-08-20 03:17 w odpowiedzi na komentarz #36

Przecież ci napisałem do czego używam AmigiONE i nie da mi tego żaden pecet, pod żadnym windowsem, UAE, linuksem czy amithlonem.

A przecież jest jeszcze jedna możliwość.

Odpowiedz

Marcin Kurek
Czytelnik

komentarz #40 wysłany: 2004-08-21 09:37 w odpowiedzi na komentarz #34

<b>SnoopDOS dziala na A1. Ale nie wersja 68k z tego co wiem OS4 wymaga specialnej wersji SD.</b> <br> <br> A propos obciachu, to moze jest nim wlasnie publiczne wypisywanie glupot, na tematy o ktorych nie ma sie zadnego pojecia i nie mozna ich samemu zweryfikowac. <br> SnoopDOS 68k, oczywiscie dziala na A1 i OS4.0 Pre-release.

ROTFL I reakcja dokladnie taka jakiej mozna sie bylo spodziewac. Ze mojej strony nie bedzie commenta ale co mialo byc pokazana zostalo pokazane.

Odpowiedz

Mufa
konto zablokowane
lub usunięte

Czytelnik

komentarz #41 wysłany: 2004-08-21 12:59 w odpowiedzi na komentarz #40

ROTFL I reakcja dokladnie taka jakiej mozna sie bylo spodziewac. Ze mojej strony nie bedzie commenta ale co mialo byc pokazana zostalo pokazane.

Co smiejesz sie z samego siebie ?
A co mialo zostac pokazane jeszcze nie zostalo pokazane, ale juz naprawiam swoj blad. Prosze obejrzyj sobie dzialajacego SnoopDOSa na A1:
http://mufa.fm.interia.pl/1.jpg

Odpowiedz

Konrad Bielski
Redaktor

komentarz #42 wysłany: 2004-08-21 17:27 w odpowiedzi na komentarz #41

A tutaj wersja "specjalna" lub natywna jak kto woli SnoopDOSa dla AmigaOS 4.0.

Odpowiedz

Marcin Kurek
Czytelnik

komentarz #43 wysłany: 2004-08-21 17:43 w odpowiedzi na komentarz #41

Co smiejesz sie z samego siebie ?

Nie. Smieje sie z reakcji na to info Byla poprostu wysmienita i dokladnie taka jakiej ja i kilku znajomych sie spodziewalismy.

Ten portal nadal dostarcza swietnej rozrywki

Odpowiedz

Krzysztof Kałębasiak
Czytelnik

komentarz #44 wysłany: 2004-08-22 21:29 w odpowiedzi na komentarz #43

<br> <p align="justify">Nie. Smieje sie z reakcji na to info Byla poprostu wysmienita i dokladnie taka jakiej ja i kilku znajomych sie spodziewalismy. <br> <br> Ten portal nadal dostarcza swietnej rozrywki </p>

Jestes pewnien, ze nie smiejesz sie z siebie? Moze zapytaj jakiegos kolege, kogos bliskiego? A, co tam, to nie moj problem.

Odpowiedz

Krzysztof Kałębasiak
Czytelnik

komentarz #45 wysłany: 2004-08-22 21:31 w odpowiedzi na komentarz #43

<br> Ten portal nadal dostarcza swietnej rozrywki </p> Tan portal podaje lini do innych. W przeciwienstwie. Wydaje mi sie, w zwiazku z tym, o wiele powazniejszy.

Odpowiedz

Jacek Rzeuski
Czytelnik

komentarz #46 wysłany: 2004-08-22 22:11 w odpowiedzi na komentarz #42

A <A HREF="http://www.exec.pl/os4/snoopdosppc.jpg">tutaj</a> wersja "specjalna" lub natywna jak kto woli SnoopDOSa dla AmigaOS 4.0.

Ale czy to jest na A1? Bo o problemach z nim na klasykach nie słyszałem. Nie mam powodu nie wierzyć Mufie, że jemu działa na A1, ale sam sobie tego nie wymyśliłem, że są z tym problemy i dlatego spytałem.

Odpowiedz

Marek Grudnik
Czytelnik

komentarz #47 wysłany: 2004-08-22 23:39 w odpowiedzi na komentarz #28

Amigę ONE kupiłem, by na niej programować, to takie moje hobby.
Rozumiesz? Nie? To trudnoA no tak...... zamiast Crosskompilatora mozna kupic, sporych rozmiarow kawalek krzemu za niespelna 4000zł

Odpowiedz

Konrad Bielski
Redaktor

komentarz #48 wysłany: 2004-08-23 12:46 w odpowiedzi na komentarz #46

sam sobie tego nie wymyśliłem, że są z tym problemy i dlatego spytałem.

Wiemy Jacek, że sam tych głupot nie wymyślasz. Nawet nie będę pytał skąd się o tym dowiedziałeś, bo zarówno dla mnie, jak i dla reszty osób czytających ten serwis jest oczywiste z której strony tego typu informacje nadchodzą, i jaki cel mają osoby, które je rozpowszechniają.

Masz rację, kto pyta nie błądzi. Dlatego Ci odpowiedziliśmy, że SnoopDOS (68k) działa pod emulacją, a SnoopDOS (PPC) działa natywnie pod AmigaOS 4.0.

Tyle na ten temat. Można jeszcze dodać, że w tym przypadku wszystko jest ok, świetnie i ogólnie bezproblemowo, choć jestem przekonany, że dla "równowagi" za chwilę przeczytamy o kolejnych "problemach" z nową Amigą.

Odpowiedz

Konrad Bielski
Redaktor

komentarz #49 wysłany: 2004-08-23 12:49 w odpowiedzi na komentarz #47

zamiast Crosskompilatora mozna kupic, sporych rozmiarow kawalek krzemu za niespelna 4000zł

Widzisz Piotrze jaki Ty głupi jesteś? Trzeba było kupić cross kompilator i miałbyś to samo.

Odpowiedz

michalsc
konto zablokowane
lub usunięte

Czytelnik

komentarz #50 wysłany: 2004-08-23 13:04 w odpowiedzi na komentarz #49

<B>zamiast Crosskompilatora mozna kupic, sporych rozmiarow kawalek krzemu za niespelna 4000zł</B> <P>Widzisz Piotrze jaki Ty głupi jesteś? Trzeba było kupić cross kompilator i miałbyś to samo.

"Kupic" go trzeba? A nie wystarczy zbudowac sobie gcc (z odpowiednimi patchami) i/lub zdobyc pozniej SDK do AmigaOS4? Wszak mialo byc publicznie dostepne (przyjamniej tak kiedys mowiles)

Odpowiedz

Konrad Bielski
Redaktor

komentarz #51 wysłany: 2004-08-23 13:17 w odpowiedzi na komentarz #50

przyjamniej tak kiedys mowiles

Też pamiętam.

Odpowiedz

MisterQ
konto zablokowane
lub usunięte
Autor tego komentarza otrzymał czerwoną kartkę
Czytelnik

komentarz #52 wysłany: 2004-08-23 13:39 w odpowiedzi na komentarz #48

i jaki cel mają osoby, które je rozpowszechniają.

Jaki?

Odpowiedz

Jacek Rzeuski
Czytelnik

komentarz #53 wysłany: 2004-08-23 15:43 w odpowiedzi na komentarz #48

<B>sam sobie tego nie wymyśliłem, że są z tym problemy i dlatego spytałem.</B> <P>Wiemy Jacek, że sam tych głupot nie wymyślasz. Nawet nie będę pytał skąd się o tym dowiedziałeś, bo zarówno dla mnie, jak i dla reszty osób czytających ten serwis jest oczywiste z której strony tego typu informacje nadchodzą, i jaki cel mają osoby, które je rozpowszechniają.

Chyba strasznie Cię zmartwię, bo to moje info pochodzi ze źródła z żadnym stopniu nie związanym ze znienawidzonym przez Ciebie systemem. Wręcz przeciwnie. Pochodzi od użytkownika ukochanego przez Ciebie systemu.

Odpowiedz

Konrad Bielski
Redaktor

komentarz #54 wysłany: 2004-08-23 16:16 w odpowiedzi na komentarz #53

Zmartwiłeś mnie.

Odpowiedz

Discord
Online: 12
 • a...a...
 • Adam_MAdam_M
 • AmiKitAmiKit
 • Archi-TECHArchi-TECH
 • CizarCizar
 • DobrowitDobrowit
 • HengHeng
 • IMPBotIMPBot
 • Janusz82Janusz82
 • juenjuen
 • LaubzegaLaubzega
 • spazmaspazma
dołącz do kanału »
Menu
O tym piszemy
Baza wiedzy
Najpopularniejsze
Wybierz ikonę