Web Analytics
eXec.plMAGAZYN UŻYTKOWNIKÓW KOMPUTERÓW AMIGA

Dodano: 2002-11-06 00:00, Autor: kb, Kategoria: Publicystyka, Liczba wyświetleń: 3615

A A A

Ankiety, ankiety...

Jedna z najczęściej powtarzających się ankiet na stronach amigowych dotyczy ewentualnego wyboru sprzętu i systemu operacyjnego. Nasza ankieta na ten temat była przeprowadzona w lipcu 2001 roku, czyli w czasach, gdy nie można było kupić komputerów Pegasos i AmigaOne.

System MorphOS był już co prawda w wersji beta, ale o systemie AmigaOS 4 tylko się mówiło i nic nie robiło w kierunku, aby powstał (Hyperion porozumiał się w tej sprawie z Amiga Inc. dopiero w listopadzie). Do wyboru daliśmy Wam także klasyczną Amigę z kartą G3/G4, emulator UAE oraz system działający jednocześnie na x86 i PPC. Wyniki ankiety możecie zobaczyć tutaj. Podobną ankietę przeprowadził niedawno niemiecki magazyn Amiga Future. Możliwości wyboru były trochę inne. Na przykład UAE zostało zastąpione popularnym Amithlonem. Ankieta Amiga Future była przeprowadzona po targach World of Amiga, na których prezentowano działające zestawy komputerów Pegasos z systemem MorphOS oraz mało przemawiający do wyobraźni kernel systemu AmigaOS na komputerze AmigaOne. Wyniki ankiety Amiga Future dostępne są tutaj.

Natomiast w październiku 2001 roku pytaliśmy Was o ile opóźni się premiera komputera AmigaOne. Sprzęt ma być dostępny przed gwiazdką, więc można mówić o około rocznym opóźnieniu. A jakie odpowiedzi Wy zaznaczyliście? Sprawdźcie to sami.


Dodaj komentarz

Discord (online: ) «»
Online: 9
 • a...a...
 • CizarCizar
 • DobrowitDobrowit
 • HengHeng
 • IMPBotIMPBot
 • juenjuen
 • LaubzegaLaubzega
 • m...m...
 • spazmaspazma
dołącz do kanału »
Albert Szostkiewicz
Czytelnik

komentarz #1 wysłany: brak daty

wiec jednak na szczescie wg. ankiet nie tak duzo osob chce kupic pegasosy. Jeli te ankiety w chwili obecnej utrzymaly by sie podobnie to oznacza ze amiga ma szanse przetrwac.

Odpowiedz

Armo
konto zablokowane
lub usunięte
Autor tego komentarza otrzymał czerwoną kartkę
Czytelnik

komentarz #2 wysłany: brak daty w odpowiedzi na komentarz #1

wiec jednak na szczescie wg. ankiet nie tak duzo osob chce kupic pegasosy.Może dlatego że poprostu pewna część już kupiła Pegasosy i dlatego nie głosowała ...

Odpowiedz

Albert Szostkiewicz
Czytelnik

komentarz #3 wysłany: brak daty w odpowiedzi na komentarz #2

Nie jestem pewien.. ale te ankiety byly dawno - kiedy jeszcze kupienie Pegasosa nie bylo mozliwe.

Odpowiedz

Armo
konto zablokowane
lub usunięte
Autor tego komentarza otrzymał czerwoną kartkę
Czytelnik

komentarz #4 wysłany: brak daty w odpowiedzi na komentarz #3

Nie jestem pewien.. ale te ankiety byly dawno - kiedy jeszcze kupienie Pegasosa nie bylo mozliwe.


Te execowe owszem ... ale ta na stonie AmigaFuture, jak jest napisane wyżej, ma dopiero kilka dni bo przeprowadzono ją na targach.

Odpowiedz

Krzysztof Szymański
Czytelnik

komentarz #5 wysłany: brak daty

Zastanawiające jest to, że tak wiele osób twardo stawia na AmigaONE + OS4, mimo, że żadne konkretne fakty nie przemawiają za zasadnością takiego wyboru.

Czy na prawdę magia nazwy i loga jest aż tak silna?

Odpowiedz

Krzysztof Twardy
Czytelnik

komentarz #6 wysłany: brak daty w odpowiedzi na komentarz #5

Dokładnie magia nazwy! Ja ciągle się wacham, ale nie między Aone a Pegasosem tylko między tym, czy na Pegasosie uruchomić OS4 czy Morphosa Jak by nie patrzeć wychodzi na to, że pegasos będzie tańszy, a płyta główna z pegaza jest troszkę lepsza. Cały problem w tym, że na razie nie ma OS4 a jak już będzie to nie wiadomo, czy ruszy na francuskiej płycie. Jeśli wprowadzą blokadę sprzętową to tylko wtedy bym się zdecydował na Aone + nowy workbench. Ale mam nadzieję, że będzie to jednak workbench + pegaz

Odpowiedz

Albert Jasiński
Czytelnik

komentarz #7 wysłany: brak daty w odpowiedzi na komentarz #6

Dobrze że nie mam takich problemów.
Dla mnie ważny jest tylko AmigaOS4 który chce jak narazie używać na mojej starej Amiśce.
Na nowy sprzęt narazie mnie nie stać i pewnie jeszcze jakiś czas będę nowy sprzęt oglądał tylko w reklamach

Pozatym nie sądzę żeby to magia nazwy trzymała ludzi przy AmigaONE+OS4. Wielu Morphosowców nie zdaje sobie sprawy że większość amigowców nie zna Morphosa. Amigowcy Ci nie widzieli ani Morphosa ani Ambienta. Boją się że system ten nie sprosta ich wymaganiom. To samo dotyczy sprzętu. Oczywiście nie chodzi mi o charakterystyke sprzętu i jego osiągi ale o to czy nowy AmigaOS ruszy na Pegasosie i czy ewentualny rozwój AmigaOS będzie zapewniony dla Pegasosowów.

Odpowiedz

MDW
Czytelnik

komentarz #8 wysłany: brak daty w odpowiedzi na komentarz #7

"...system ten nie sprosta ich wymaganiom..."

No to na AmigaMeeting bedziemy mogli sie przekonac czy sprosta. Nabierzemy worek softu i zobaczymy jaki to on jest kompatybilny z AmigaOS.

Odpowiedz

Krzysztof Szymański
Czytelnik

komentarz #9 wysłany: brak daty w odpowiedzi na komentarz #7

Wielu Morphosowców nie zdaje sobie sprawy że większość amigowców nie zna Morphosa. Amigowcy Ci nie widzieli ani Morphosa ani Ambienta.

A AmigaOS 4 widzieli, że tak go zajadle bronią kosztem MorphOS-a? Nie wiem co to Ambient, ale wersja beta MOS-a jest od wieków publicznie dostępna i nawet nadaje się mniej-więcej do użytku. Tym czasem AmigaOS-a 4 nikt jeszcze nie widział w formie innej niż obrazkowa (podobnież poza betatesterami). Na organizowanych ostatnio amigowych imprezach MOS-a oglądać można w skończonej formie, natomiast AOS 4 występuje tam, póki co, jako cośtam na konsoli tekstowej lub wogóle nie występuje i jest zastępowany Linuxem.

Co więc jest łatwiej zobaczyć, poznać i ocenić? Czym to co jest do obejrzenia w przypadku AOS-a 4 zasługuje sobie na tak wielkie grono oddanych zwolenników?

Odpowiedz

Jacek Rzeuski
Czytelnik

komentarz #10 wysłany: brak daty w odpowiedzi na komentarz #7

I wydaje Ci się, że AmigaOS4 będzie obsługiwał Twojego Prometeusza?

Odpowiedz

Kornel Lesinski
Czytelnik

komentarz #11 wysłany: brak daty w odpowiedzi na komentarz #7

Wielu Morphosowców nie zdaje sobie sprawy że większość amigowców nie zna Morphosa. a jakie to ma znaczenie?
BTW: ty znasz morphosa?

A co do aos4 i kolejnych na pegazosie - powinny ruszyc, plyty a1 i pegasos sa bardzo podobne do siebie. A przeciez amigaos dazy do uniezaleznienia od sprzetu i calkowitej przenosnosci - wiec jesli mialby dzialac nawet na pececie, to czemu nie na pegazie?
Poza tym licze TA plyta pegasos bedzie miala krotszy zywot od mojej plyty a1200

Odpowiedz

Nowar
konto zablokowane
lub usunięte
Autor tego komentarza otrzymał czerwoną kartkę
Czytelnik

komentarz #12 wysłany: brak daty w odpowiedzi na komentarz #11

Moim zdaniem najwazniejsze jest to, ze obydwa systemy rusza na klasycznych powerkach. Jesli chodzi oto ktory jest lepszy to i tak wygra bardziej kompatybilny posiadajacy najwieksza baze oprogramowania. Przynajmniej na poczatku. Aktualnie o MOSie wiem wiecej niz o AOSie. MOS umozliwia odpalenie calego dzisiejszego oprogramowania na Amige (68k, WOS, PUP, MOS). Gdy AOS zaoferuje to samo to ma szanse wygrac ta bitwe jezeli nie...to zobaczymy. Ze wzgledu na oprogramowanie MorphOS bedzie pierwszym systemem ktory kupie. Jezeli chodzi o komputery AmigaONE i Pegasos to jestem za nazwa AMIGA i logo z pileczka. Jezeli Pegasos bedzie tanszy, to w przyszlosci kupie Pegasosa. Jednak umieszcze dodatkowy napis AMIGA + logo i bede go nazywal "AmigaPegasos".

Odpowiedz

Albert Jasiński
Czytelnik

komentarz #13 wysłany: brak daty w odpowiedzi na komentarz #9

Chyba nie przeczytałeś dokładnie tego co napisałem.

Powinieneś zrozumieć że Morphos i Ambient jako nowe produkty rodzą pewne obawy. I nie chodzi tu o kompatybilność z oprogramowaniem ale o łatwość obsługi. Ludzie są przyzwyczajeni do Workbencha i Directory Opusa.
Jasne że nie wiem jaki będzie AmigaOS4 ale to że jest pisany na podstawie źródeł OS3.X daje mi gwarancje że jeżeli się kiedykolwiek pojawi to będzie obsługą niewiele odbiegał od pierwowzoru a ja właśnie tego oczekuję (jak zapewne wielu innych amigowców).

Przy okazji. Piszesz że amigowcy bronią OS4 zajadle .... skoro bronią ... znaczy że są ATAKOWANI !!
A obrona jest conajwyżej zaciekła a zajadłe to są właśnie ataki na AmigaOS4 !!

Odpowiedz

Albert Jasiński
Czytelnik

komentarz #14 wysłany: brak daty w odpowiedzi na komentarz #10

Nie wydaje mi się! Ja to wiem.)
Cały OS4 team ma właśnie prometeusze i raczej mało prawdopodobne żeby sterowniki dla Prometheusa pod OS4 nie powstały.

Odpowiedz

Albert Jasiński
Czytelnik

komentarz #15 wysłany: brak daty w odpowiedzi na komentarz #11

a jakie to ma znaczenie?
Nie żartuj.
Nikt przy zdrowych zmysłach nie kupi Morphosa zanim go nie zobaczy w działaniu. O ile Pegasos jest sprzętem o bardzo konkretnych cechach o tyle Morphos jest systemem którego feeling nie każdemu może odpowiadać i dlatego właśnie wcześniejsze wypróbowanie ma kluczowe znaczenie dla kupującego.

Nie znam Morphosa i szybko go nie poznam. Jak narazie nie ma wersji Obsługującej mojego Prometheusa. Wcześniejsze wersje które próbowałem przetestować nie odpalały się na CV64 (której dawniej używałem).

Może i OS4 będzie działać na Pegasosie ale samo podobieństwo Pegaza do A1 tu nie wystarczy ! Zarówno Theendic jak i Hyperion muszą chcieć żeby działał ))

Odpowiedz

Kornel Lesinski
Czytelnik

komentarz #16 wysłany: brak daty w odpowiedzi na komentarz #13

I nie chodzi tu o kompatybilność z oprogramowaniem ale o łatwość obsługi. Ludzie są przyzwyczajeni do Workbencha i Directory Opusa.

a to przygrzales...
jak chcesz dopusa to sobie go odpal! po to jest ten caly emulator i pier@#$ sie z kompatybilnoscia bys mogl sobie uzywac calego starego softu, w tym dopusa! i to zarowno na mos+pegaz jak i a1+aos4.
to tak jakbys narzekal na brak dopusa i workbencha pod amithlonem

z tego co widzialem na sceenach - abient jest identyczny jak workbench, od strony uzytkowej. nadal okna, nadal ikony, jest menu, wszystko na miejscu.

Odpowiedz

Kornel Lesinski
Czytelnik

komentarz #17 wysłany: brak daty w odpowiedzi na komentarz #15

przyjedz na amiga meeting i poczuj feeling

uzywanie mos/aos4 na dotychczasowym sprzecie to juz kroczek na przod (przesiadka z kiludziesieciu na kilkaset mhz), ale to jeszcze nie ta moc ktora drzemie w pegazie/a1. no i nadal za malo do Globalnej Dominacji i przemalowania globu na bialo-czerwono

Odpowiedz

Piotr Zadora
Redaktor

komentarz #18 wysłany: brak daty

Strasznie się tu kłócimy: co lepsze a co gorsze i nadal tkwimy w opozycji mos kontra os 4.
Ale na szczęście (i trzymać kciuki wszyscy !!!) Amiga Inc. dogaduje się z bPlanem i to na forum publicznym (ANN). Inicjatywa wyszła z Thendic-France, a więc rynek ich zmusił. Cały czas miałem nadzieję, że się to szaleństwo skończy w taki właśnie sposób. Oczywiście to oznacza na razie, że zwiększają się szanse na to, że i mos i os-4 będą działać na tym samym sprzęcie.

Odpowiedz

Jacek Rzeuski
Czytelnik

komentarz #19 wysłany: brak daty w odpowiedzi na komentarz #18

Tak średnio się dogaduje. Chyba słabo znasz angielski i nie wszystko rozumiesz co tam piszą.

Odpowiedz

Jacek Rzeuski
Czytelnik

komentarz #20 wysłany: brak daty w odpowiedzi na komentarz #14

Mam nadzieję, że rozróżniasz "raczej mało prawdopodobne, żeby nie powstały" od "powstaną na pewno"

Odpowiedz

Piotr Zadora
Redaktor

komentarz #21 wysłany: brak daty w odpowiedzi na komentarz #19

Mam ci to może przetłumaczyć żebyś zrozumiał o czym piszć? Widzć, że tobie nawet wola współpracy mićdzy nimi nie pasuje. Pozostaw ten swój jad na boku.

Odpowiedz

Jacek Rzeuski
Czytelnik

komentarz #22 wysłany: brak daty w odpowiedzi na komentarz #21

Widzę, że nie tylko z angielskim ale i z polskim masz problemy ze zrozumieniem słowa pisanego. Smutne.

Odpowiedz

Paweł Filipczak
Czytelnik

komentarz #23 wysłany: brak daty w odpowiedzi na komentarz #22

To portal lingwistow czy co?... Pieprzeni humansci

Odpowiedz

Piotr Zadora
Redaktor

komentarz #24 wysłany: brak daty w odpowiedzi na komentarz #22

Widzę, że nie tylko z angielskim ale i z polskim masz problemy ze zrozumieniem słowa pisanego.

No to teraz przeczytaj jeszcze raz uważnie i powoli zdanie, które napisałeś i odpowiedz sam sobie na pytanie gdzie jest wada jego konstrukcji?

Kogo ty chcesz właściwie pouczać? Mnie?
Dużo ci do tego brakuje.

I na koniec: nie uda ci się mnie wyprowadzić z równowagi.

Odpowiedz

Jacek Rzeuski
Czytelnik

komentarz #25 wysłany: brak daty w odpowiedzi na komentarz #24

Stylistyka a rozumienie treści to co innego. Szkoda, że tego nie dostrzegasz i uczepiłeś się właśnie stylistyki (notabene błąd sam dostrzegłem, ale to już było po wysłaniu komentarza).

A wyprowadzać Cię z równowagi nie zamierzam, ale ciekawe, że odbierasz to jaką próbę tegoż. Czyżbym jednak prawie to uzyskał?

Odpowiedz

Discord
Online: 9
 • a...a...
 • CizarCizar
 • DobrowitDobrowit
 • HengHeng
 • IMPBotIMPBot
 • juenjuen
 • LaubzegaLaubzega
 • m...m...
 • spazmaspazma
dołącz do kanału »
Menu
O tym piszemy
Baza wiedzy
Najpopularniejsze
Wybierz ikonę