Amiga aktualnosci magazynu www.exec.pl Reklama
rss Boing Ball poniedziałek, 29. listopada, 2021, 21:14 CET
Amiga aktualności
CLASSIC
eXec.pl
AmigaOS.pl
IRC
kanał: #amigaos4pl
serwer: freenode.net
port: 6667
 Amiga
 Redakcja
 Inne
 
Ostatnie tematy:
  Podkast o latach 90 w Polsce, dużo o demoscenie, A..., 2021-09-15 12:09
  Amiga 600 i karta cf, 2021-04-16 01:01
  Kontynuacja magazynu KMAC, wydanie 8, w PDF, 2021-04-03 11:27
  Demo nowotworzonej gry na amigę - Wilcza Buda, 2021-01-15 10:25
  Workbench na karcie CF?, 2020-11-20 13:39
Początkujący | 2.x - 3.x - 4.x | A1200 - mA1/A1 | Internet | Strategie | Produkcje
MUI i ReAction | GGUA | Sprzedam | Linux PPC | Emulacja

Aktualności Artykuły
 
 Wywiad z KK/Altair

Rysław na swoim kanale YouTube przeprowadził wywiad z Krzysztofem Kluczkiem, czyli KK z grupy Altair, autorem klona Dooma na Amigę 500 o nazwie "Dread". Rozmowa, która twa około 2 godzin dotyczy też innych produkcji Krzysztofa - na PC i Atari 2600.

[st] 2021-11-26 14:55
dodaj komentarz
 
 Paradoks statku Tezeusza i Amiga klasyczna

W czasach gdy wymieniane są już prawie wszystkie elementy w Amidze klasycznej, warto zadać sobie odwieczne pytanie - czy statek Tezeusza to ciągle ten sam statek? Czy jeśli wymienimy wszystkie elementy jakiegoś złożonego obiektu na nowe, a więc cały obiekt zostanie zastąpiony nowym, to czy pozostaje on tym samym obiektem? W XVII wieku Thomas Hobbes rozwinął ten problem o dodatkowe pytanie: Co jeśli oryginalne deski zostałyby zebrane i użyte do budowy drugiego statku? Który z tych statków byłby wtedy prawdziwym statkiem Tezeusza?

Jeśli będziemy za kilkanaście lat używać repliki płyty głównej Amigi z układami w technologii FPGA, to co pozostanie w niej stałego, dawnego, oryginalnego - dla niektórych będą to wszystkie gry z dzieciństwa, a dla innych może system operacyjny? Czy nie zaczniemy, w tym retro szaleństwie, w tej nostalgii i sentymentalizmie, wtedy procesu odwrotnego - za wszelką cenę będziemy chcieli mieć chociaż jeden układ prawdziwy, z czasów Commodore, i to dopiero będzie powodem do naszej dumy?

[st] 2021-11-26 14:15
komentarzy: 7
ostatni: 2021-11-27 22:35
 
 Loading #94 - FPSy na Amigę. Druga fala.

Ludzie z kanału Loading na YouTube wykonali drugie podejście do tematu amigowych FPSów: Tym razem sprawdzamy co też dobrego (i złego) w tym temacie działo się także na naszym, polskim podwórku. Program prowadzili: Marcin Kiendra, Michał Labocha oraz gościnnie Rysław.

Jedyną grą (prototypem gry) o jakiej nie wspomniano był Enforce - który możecie zobaczyć u nas tutaj.

Napisaliśmy o tym także w komentarzu pod filmem Loading na YouTube, niestety komentarze w tym serwisie ostatnio bez przyczyny znikają...

Inny ciekawy temat to zapowiedź gry "Switchworld" od grupy Union w 1996 roku, o której wspomniał Rysław:

Switchworld - rok 1996

Jeśli znacie losy tej produkcji, czy cokolwiek zostało zrobione, istnieje jakieś demo, to dajcie znać.

Przypominamy także część pierwszą przeglądu amigowych FPS:

materiał wideo niedostępny w wersji classic

[st] 2021-11-26 12:36
dodaj komentarz
 
 Amigazyn także z serwera eXeca

Zgodnie z zapowiedzią uruchomiliśmy "mirror/kopię" dla darmowych archiwalnych numerów Amigazynu, które są do pobrania ze strony RetroGuide. Amigowe pisma wydawane przez firmę Bitronic, czyli także "Amiga User" przeszły w naszym katalogu czasopism w status [magazyn archiwalny].

[redakcja] 2021-11-24 15:08
dodaj komentarz
 
 Nic nie może wiecznie trwać - oświadczenie Adama Zalepy

W związku z zaistniałą sytuacją czuję się w obowiązku napisać do Was kilka słów wyjaśnienia. Na początek najważniejsze: moje wycofanie się z działalności jest podyktowane względami osobistymi oraz stanem zdrowia, który nie pozwala mi nadal aktywnie pracować przy tworzeniu nowych treści.

Nigdy nie było moją intencją zakończenie pracy na tym etapie, szczególnie bez zapowiedzi. Amiga i inne komputery są moją pasją od dzieciństwa i pragnąłem kontynuować ten temat tak długo, jak tylko będzie on dla Was interesujący. W wielu wypadkach robiłem to nawet kosztem innych sfer życia.

Jednak moja działalność zawsze, a szczególnie po 2012 roku, była silnie uzależniona od osób współpracujących. Mówiąc wprost: AIBB i A2 (niezależnie od zmieniających się nazw domen) nigdy nie były tylko i wyłącznie moimi firmami. Organizowałem i nadzorowałem prace, tworzyłem treści, ale wiele decyzji technicznych związanych z bieżącą działalnością nie było w mojej gestii. Aktualnie nie jestem w stanie kontynuować pracy w takiej formie, a osoby odpowiedzialne za sprawy organizacyjne (m.in. hosting, kontakty online i dalsze prowadzenie strony Bitronic.pl) podjęły decyzję o zakończeniu współpracy.

Dlatego w tej chwili archiwalne pozycje książek i magazynów są gromadzone na osobnej stronie Retro Guide. W najbliższych dniach zostaną darmowo udostępnione także cyfrowe edycje książek. Następnie strona będzie wypełniana innymi materiałami związanymi z retro komputerami. Celem jest zebranie moich wszystkich publikacji w jednym miejscu, także w wersjach obcojęzycznych. Tak jak pisałem wielokrotnie, ta wiedza nie może ulec zapomnieniu.

Zdaję sobie sprawę z pozostających zobowiązań i będę starał się je wypełnić z opóźnieniem lub w nieco innej formie, niż było to zakładane. Jeśli pozwoli mi na to zdrowie, w 2022 roku wrócę do poprzednich projektów i będę dalej je rozwijał. Jednak nie planuję już pełnej działalności komercyjnej. Większość treści będzie dostępnych za darmo lub tylko za cenę pokrycia kosztów. Nie będę również angażował się w działalność na forach dyskusyjnych i portalach społecznościowych.

Mam nadzieję, że przyjmiecie taką formę wyjaśnienia z mojej strony. Obecnie próbuję wrócić do stanu pozwalającego na dalszą pracę. Wrócę do Was, gdy tylko pozwoli mi na to sytuacja i wtedy przekażę więcej informacji. Przepraszam wszystkich, których zawiodłem. Jednocześnie chcę Wam przekazać najlepsze życzenia na nadchodzące Święta. Równo za miesiąc Wigilia Bożego Narodzenia. Niech ten czas będzie wypełniony radością, a Nowy Rok będzie lepszy zarówno dla naszej platformy, jak i dla nas osobiście. Dużo zdrowia.

Adam Zalepa (24.11.2021)

Od redakcji eXeca: oświadczenie dotarło do nas dzisiaj o godzinie 9:48, zostało opublikowane w całości, w niezmienionej formie.

[redakcja] 2021-11-24 10:16
komentarzy: 5
ostatni: 2021-11-26 16:03
 
 Ja na pewno do końca normalny nie jestem...

W lutym 2014 roku, gdy Adam Zalepa powrócił do działalności amigowej przeprowadziłem z nim wywiad. Na ostatnie pytanie jakie zadałem Czy my wszyscy (Amigowcy) jesteśmy normalni? odpowiedział:

Ja na pewno do końca normalny nie jestem, a najlepiej wiedzą o tym osoby, które mnie lepiej znają i tolerują moje różne wybryki :-) Chociaż pytanie co dzisiaj tak naprawdę oznacza "norma"? Gdy patrzę na to co się dzieje w dzisiejszym świecie uważam, że Amigowcy są i tak bardziej racjonalni od wielu innych grup, a wady mamy wszyscy i trzeba je polubić. Cenię pozytywnie zakręconych ludzi z pasją, którzy nie boją się wyzwań. Ich realizacja wymaga zwykle dużych pokładów odwagi, dlatego na koniec chcę wszystkim życzyć tej siły, abyśmy mogli kroczyć własną drogą. Trzeba ją tylko odnaleźć.

Przez te wszystkie lata na eXecu pisaliśmy o działalności Adama pod tagiem AIBB, potem tam również pojawiały się newsy, gdy firma zmieniła nazwę na "amiga.net.pl", a na końcu, gdy doszło do trzeciej zmiany stworzyliśmy nowy tag, z nową ikoną Bitronic. W sumie ponad 60 razy wspominaliśmy o działalności Adama Zalepy, która co roku była coraz szersza, pojawiały się kolejne magazyny, wydawane były nowe książki, gry i ostatnio nawet puzzle.

I nagle, kilka tygodni temu zabrakło u Adama tej racjonalności, o której wspominał w 2014 roku. Bez względu na to, czy wydarzyło się jakieś nieszczęście, czy poparł w kłopoty finansowe, czy też prawne, nie powinien nagle, z dnia na dzień zniknąć. Nawet jeśli z jakiś względów musiał wszystko, co było związane z jego działalnością, usunąć z sieci powinien mieć jeszcze tę odrobinę odwagi, której mu nie brakowało przecież przez te wszystkie lata "amigowego szaleństwa", aby przekazać nam wszystkim informację, choćby jedno zdanie - słuchajcie, popadłem w straszne kłopoty, jest chu.., wiem, że mam wobec Was zobowiązania, przepraszam.... Ciągle wszyscy czekamy na takie "oświadczenie" od Ciebie Adam, bo jesteś częścią tej społeczności.

Nie wiem ile razy już dyskutowaliśmy na Twój temat na naszym czacie eXeca, wczoraj znowu o tym gadaliśmy, to środowisko ma ogromny deficyt firm, ale też ludzi na których można polegać.

Cały odcinek AmiWigili (AmiWigilia WS 36 - Nowe rozdanie) Radzik i Adam Mierzwa poświęcili Tobie:

Gdy pierwszy raz zobaczyłem ten tytuł "Nowe rozdanie" pomyślałem, że w końcu się zdecydowałeś i zadzwoniłeś jak dawniej do Radzika, aby się "wyspowiadać".

Oglądamy Twoją stronę Retro Guide - super, że postanowiłeś udostępnić kilka dni temu wszystkie numery Amigazynu za darmo, niestety, ale brak zaufania spowodował u nas jedną reakcję - "róbcie backup", bo nie wiadomo, czy ten adres już jutro nagle nie zniknie... Powstała więc mała inicjatywa, o której informuję teraz publicznie - wszystkie numery Amigazynu, do których przecież pisała połowa polskiego środowiska, postanowiłem także udostępnić do pobrania z serwera eXeca (w najbliższym czasie pojawią się w katalogu amigowych czasopism). Jakkolwiek by było istniejemy już 22 rok i bez zapowiedzi nie znikniemy...

[st] 2021-11-23 11:09
komentarzy: 6
ostatni: 2021-11-24 22:31
 
 ACA1234

ACA1234 to karta turbo z procesorem 68030, którą proponuje nam obecnie niemiecka firma Individual Computers. Sprzedaż co prawda trwa już prawie od miesiąca, ale obecnie karty nadal są dostępne - w zależności od taktowania (od 25 do 50 MHz) różnią się ceną (maksymalnie jest to ok. 370 euro). Do dyspozycji mamy m.in. 127 MB RAM, 8MB pamięci flash (na Kickstart i OS3.1) oraz slot na kartę CF.

[st] 2021-11-22 16:47
komentarzy: 7
ostatni: 2021-11-24 17:15
 
 WarpPSD.datatype 45.7

27 października ukazała się aktualizacja datatype WarpPSD, który umożliwia przeglądanie i odczytywanie plików graficznych Adobe Photoshop - obsługiwane są obrazy z wersji 2.5, 3.0, 4.0, 5.0 i 6.0, przy czym datatype nie obsługuje "warstw". Podobnie jak aktualizacje innych datatype z tej serii (JPEG i PNG) w tym roku, także i ta zawiera ważne poprawki (zużycie pamięci, prędkość działania, stabilność) dla AmigaOS 3.2.

[st] 2021-11-22 16:24
dodaj komentarz
 
 ScummVM 2.5.0

W połowie października pojawiła się nowa wersja silnika ScummVM dla gier przygodowych. W wersji tej obsługiwane są kolejne nowe gry (lista poniżej), w tym coraz lepiej pozycje 2.5D takie jak Grim Fandango, The Longest Journey i Myst 3: Exile. Ta wersja Scumma ukazała się 20 lat po premierze pierwsze wersji 0.0.1 - pełną listę zmian i poprawek znajdziecie tutaj.

 • Little Big Adventure
 • Red Comrades 1: Save the Galaxy
 • Red Comrades 2: For the Great Justice
 • Transylvania
 • Crimson Crown
 • OO-Topos
 • Glulx interactive fiction games
 • Private Eye
 • AGS Games versions 2.5+
 • Nightlong: Union City Conspiracy
 • The Journeyman Project 2: Buried in Time
 • Crusader: No Remorse
 • L-ZONE
 • Spaceship Warlock
[st] 2021-11-22 15:42
dodaj komentarz
 
 SZAMAN Race #33 - masz Amigę to umiesz programować

Szymon nagrywa ostatnio tylko długie monologi - tym razem ma dla Was bardzo optymistyczną, w świecie amigowym - gdzie coraz bardziej brakuje nowego oprogramowania, informację - jeśli masz Amigę, przez wiele lat "grzebałeś" z powodzeniem w klasyku i AmigaOS to być może nadajesz się też do tego, aby pisać swoje programy. Miłego słuchania!

[redakcja] 2021-11-19 14:27
komentarzy: 6
ostatni: 2021-11-22 10:59
 
 RxEnv 1.2

RxEnv to zestaw narzędzi pomagających pisanie skryptów w języku ARexx - jednym z nich jest preprocesor, który pozwala na włączenie zewnętrznych plików do sktyprów ARexxa. Autorem rozwiązania jest Carl Svensson.

[st] 2021-11-19 13:22
dodaj komentarz
 
 Amiga Future 153

W najnowszym numerze (listopad/grudzień) magazynu Amiga Future znajdziecie m.in. przegląd gier przygodowych Falconia, Cybersphere i Athanor 2 oraz opis AmigaOS 3.2. Pismo dostępne jest w języku niemieckim i angielskim, cena: 7 euro lub 9,90 euro za wydanie z płytą CD. Istnieje także możliwość subskrypcji pisma w cenie 72 euro/rok z płytą CD.

[st] 2021-11-19 13:06
dodaj komentarz
 
 AmiKit XE 11.7.1 dla RPi z nowszym Amiberry

Pakiet AmiKit XE dla Raspberry Pi 4/400 zyskał aktualizację do wersji 11.7.1 - listę zmian po stronie AmigaOS i Linuxa znajdziecie tutaj. Zaktualizowano kilka amigowych aplikacji (m.in. HippoPlayer, IMP, MysticView) oraz wykorzystana została nowsza wersja Amiberry 4.1.6, która ukazała się na początku października br.

[st] 2021-11-19 11:36
dodaj komentarz
 
 X1000 i X5000 - nowe kernele, Void Linux

Jeśli macie Amigę One od A-Eon i chcecie używać oprócz AmigaOS 4 także systemu Linux to warto zaglądać na forum hyperion-entertainment, gdzie istnieją dedykowane wątki o nowych kernelach dla X1000 i X5000, obecnie najnowsza wersja jądra to 5.16. Wszystkie wersje testowe i finalne kerneli zamieszczane są na stronie amigalinux.org.

Na tej stronie znajdziecie także całe dystrybucje Linuxa (Ubuntu, openSUSE, Fedora) dla PowerPC oraz oprogramowanie takie jak LibreOffice, Mac-on-Linux, czy E-UAE czy też grę SuperTuxKart.

Zajmujący się rozwojem Linuxa na Amigach One xeno74 zaprezentował także nową dystrybucję ze wsparciem dla tych maszyn - Void Linux:

Void Linux

Wątek na temat tej dystrybucji znajdziecie tutaj.

[st] 2021-11-19 10:57
dodaj komentarz
 
 Netsurf 3.11 w testach

Serwis amiga-news opisał testową wersję przeglądarki Netsurf w wersji ReAction, której rozwojem zajmuje się Chris Young - ciekawą informacją jest, że nie wyklucza się specjalnej wersji także dla AmigaOS 3.2 jeśli okaże się, że system zawiera poprawki dla RA, które wyeliminują niestabilności programu pod 3.x.

[st] 2021-11-17 13:04
dodaj komentarz
 
 Zeewolf za darmo

Gra Zeewolf z 1994 roku (Binary Asylum) jest do pobrania za darmo ze stron serwisu Amiga Future w postaci plików ADF i obrazów IPF oraz WHDLoad.

[st] 2021-11-17 12:56
dodaj komentarz
 
 George nagrywa AmigaOS 4.1

George Sokianos w każdy piątek o 19:30 na Twitchu prezentuje na żywo system AmigaOS 4.1 - pokazuje narzędzia i aplikacje do zainstalowania oraz mówi jak rozwiązać potencjalne problemy. Transmisje są później publikowane na jego kanale YouTube - dwie z nich dodaliśmy do tego newsa, a autora można wpierać tutaj.

materiał wideo niedostępny w wersji classic

materiał wideo niedostępny w wersji classic

[st] 2021-11-16 15:24
komentarzy: 1
ostatni: 2021-11-16 15:36
 
 Wsparcie dla czytelników magazynu "Amiga NG"

Ze względu na niejasną sytuację po zniknięciu sklepu Bitronic, gdzie między innymi klienci mieli dostęp do wersji elektronicznych zakupionych wydawnictw, redakcja magazynu oferuje wsparcie. Każdy kto założy konto tutaj: sklep.amiga.org.pl i kupi coś za 0 zł (np. podręcznik do Hollywood), będzie miał przypisane do tego zamówienia numery "Amiga NG" od 0 do 10.

[am] 2021-11-16 15:06
komentarzy: 9
ostatni: 2021-11-19 11:07
 
 Wyniki ankiety: Firma Commodore była dla mnie...

W ankiecie pytaliśmy Was o stosunek do firmy Commodore - trzeba było dokończyć zdanie "Firma Commodore była dla mnie..." Otrzymaliśmy 79 głosów, a procentowe wyniki możecie zobaczyć na obrazku poniżej:

Firma Commodore była dla mnie...

[redakcja] 2021-11-15 14:54
komentarzy: 3
ostatni: 2021-11-18 11:36
 
 OmniPort dla Amigi 1200

OmniPort to adapter/zaślepka montowana z tyłu Amigi 1200 w oryginalnej obudowie, która posiada wiele złącz - 2x USB, 1x HDMI i 1x MicroSD. Można do nich doprowadzić sygnał z rożnych interfejsów sprzętowych zamontowanych w Amidze. OmniPort dostępny jest w kilku kolorach - można go zakupić w sklepie Alina Computer, także z dodatkowym okablowanie np. do Indivision MK2cr i USB.

OmniPort

[st] 2021-11-10 13:26
dodaj komentarz
 
 MusicMaker V8 3.13

Thomas Winischhofer zamieścił na Aminecie zaktualizowaną wersję swojego programu do tworzenia muzyki - MusicMaker. Wersja 3 pochodzi z końca 1992 roku i nigdy nie została opublikowana jako produkt komercyjny. Autor wrócił do poprawek w aplikacji po 25 latach, w 2017 roku - warto zaznaczyć, że nie jest to tracker, a system bazujący na makrach, MMV8 zapewnia do ośmiu kanałów audio.

[st] 2021-11-10 13:05
dodaj komentarz
 
 Projekt klawiatury dla Amigi 2000/3000

A2000 Serotina to projekt, który polega na zbudowaniu mechanicznej klawiatury sprzętowej Open Source dla komputerów Amiga A2000 i A3000. Mają zostać wykorzystane standardowe części klawiatury PC + drukowanie specyficznych dla Amigi klawiszy. Oprócz tego projekt m.in. wykorzystuje mikrokontroler Arduino, a gotową klawiaturę podłącza się bezpośrednio do A2000 lub A3000 za pomocą 5-pinowego złącza DIN - nie jest wymagane USB.

[st] 2021-11-10 12:47
komentarzy: 2
ostatni: 2021-11-13 19:37
 
 Kurs asemblera 68k na Twitchu/YouTube

"Prince" z grupy "Phaze101" transmituje na Twitchu kurs kodowania w asemblerze 68k w języku angielskim. Gotowe odcinki po pewnym czasie lądują na jego kanale YouTube. Obecnie dostępny jest tam już 19 odcinek.

[st] 2021-11-09 23:39
dodaj komentarz
 
 HippoPlayer 2.48

Kari-Pekka Koljonen opublikował kolejną aktualizację odtwarzacza MODów HippoPlayer na Aminecie. Nowa wersja 2.48 zawiera oprócz poprawek w silnikach odtwarzania (i nowych silników odtwarzania), także nowy "equalizer" - Patternscope XL i wprowadzenie obsługi wtyczek z EaglePlayera.

[st] 2021-11-09 15:56
komentarzy: 1
ostatni: 2021-11-29 16:24
 
 RedPill 0.9.2

RedPill to oprogramowanie Carlosa Perisa, które ma służyć do budowania gier dla klasycznej Amigi. Kreator jest kompatybilny z AGA i ECS, a jego "odtwarzacz" wymaga 2 MB pamięci Fast. Wersja 0.9.x wprowadza m.in. możliwość zdefiniowania od razu dla danego poziomu muzyki, efektów przejścia, czy też tła. Dzięki kolejnym skrótom klawiszowym łatwiejsze jest też dodawanie/przeglądanie obiektów oraz kafelków i edytowanie poziomów.

Poprawiona została także kompatybilność i wydajność na procesorach 68000, wykorzystywana jest biblioteka PHX do obsługi audio, a warstwy obsługują teraz 16 kolorów.

[st] 2021-11-09 14:28
dodaj komentarz
 
 Souveran Soccer

Daniel "Daytona675x" Mußener (Wings Remastered, MiniGL4GL4ES, Tower 57) pracuje nad grą piłkarską dla Amigi 1200/CD32 - produkcja ma działać w 50 klatkach. Na swoim kanale YouTube publikuje co jakiś czas nowe nagrania wideo pokazujące postęp prac, do newsa dodaliśmy ostatni, już 20-ty taki film.

[st] 2021-11-09 14:14
dodaj komentarz
 
 amigaremix.com - nowe mp3

Na stronie AmigaRemix zostały opublikowane nowe mp3-ki z remiksami utworów z amigowych gier. Zobaczcie jakie to propozycje i posłuchajcie muzyki z gry Hired Guns:

 • LowBudget Song Remix
 • Hightop (Hiphop Remix)
 • Just Another
 • Lisbon Fever
 • The Martini Effect (Very poor little demo remix)
 • Falcon
 • A320 Airbus
 • Fighter Bomber
 • Time Machine - 2021 Dance Remix
 • Lotus Turbo Challenge 2
 • Hired Guns (Awesome Megablast)
[st] 2021-11-09 14:03
komentarzy: 1
ostatni: 2021-11-09 14:51
 
Pod newsami
5 ostatnich komentarzy
Archiwalia
(5) Ankieta: Firma Commodore była dla mnie...
(2) AmiWigilia 37 - Michał Schulz
(0) amigowiec.pl
(2) Płyta POWERBOARD w netbooku PowerPC
(0) Amiga Addict 8
(0) RapaGUI 2.1
(11) Papier toaletowy Commodore
(14) SZAMAN Race #32 - od Amigi 500 do V54
(2) Obietnice z AmiWest
(0) Nowa wersja programu DvPlayer
(0) Enhancer Software 2.1
(0) Krakowskie Retrospekcje - runda IX
(13) AmiWest 2021 i system V54
(0) Emu68 - prezentacja w PDF
 zobacz pełne
archiwum aktualności


Copyright © 2000-2021 Dominor, Wszelkie prawa zastrzeżone.